Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Orientujeme se ve filmu a televizi. Je tu newsletter CzechCrunch Watch #35

 
Uběhl další týden a je tedy nejvyšší čas na nové vydání newsletteru CC Watch, kde shrnujeme dění ve filmovém a televizním světě a navrhujeme, na co se podívat. Pokud vás naše tipy zaujmou, k odběru příštích vydání CC Watch se se můžete přihlásit zde.

Už za měsíc do českých kin dorazí čtvrtý Matrix, shrnuli jsme tedy už známé informace i pár zajímavých novinek – dokonce se objevil dosud neviděný teaser. V dalších zprávách například zaznívají plány na seriál Blade Runner nebo první reakce na černou komedii s DiCapriem K zemi hleď. Nakonec jsme si připravili další sérii tipů ke sledování, od thrilleru o kryptoměnovém startupu po youtubový kanál o urbanismu.

Přejeme příjemnou zábavu!
 

Co hýbe světem filmu a televize

Co víme o Matrixu Resurrections: Jednoduchou odpovědí je, že až překvapivě málo. Na to, že drahý blockbuster dorazí do kin už za měsíc, jeho marketingová kampaň není příliš rozsáhlá a je velice skoupá na detaily. Nicméně vzhledem k tomu, že jde o pokračování jednoho z nejikoničtějších sci-fi vůbec, o nedostatek pozornosti se ve Warner Bros. nejspíš neobávají. Tajnůstkařská kampaň navíc umožňuje si velká překvapení nechat až do kina – jako tomu bylo u prvního Matrixu, kdy diváci netušili, co vlastně jeho virtuální svět je.

Dobře známé jsou nicméně základy. Vrací se Neo i Trinity, oba ale v nějaké formě přišli o paměť a musejí znovu prozřít. Možná se Matrix znovu restartoval? Proto se také v prvním traileru objevilo mnoho záběrů modrých a červených pilulek. Víme také, že Resurrections dostane radikální nové audiovizuální zpracování, které nazelenalý Matrix vymění za explozi barev a záměrně uměle působících obrazů.

Před pár dny se na internetu objevil krátký nový teaser, ukazující několik dříve neviděných záběrů. Například se v něm objevuje Trinity prohlašující „vítej ve skutečném světě“ a rozpadající se na matrixovský kód. Následují úryvky akce procházející rovnou mezi různými dimenzemi (snad více rovin virtuálního světa?) a scény na hranici toho, co známe ze současných akčních filmů. Herci z novinky ostatně už dříve naznačili, že nový Matrix by mohl být technicky podobně revoluční jako ten první.

K motivům a kvalitám původní trilogie se v propagačních materiálech odkazuje často, ale ne ze snahy rozvibrovat nostalgickou strunu. Režisérka Lana Wachovská v rozhovoru pro magazín Premiere (viz anglický překlad) řekla, že vzhledem k uzavřenosti původní trilogie a její snaze dívat se na rostoucí vliv počítačů ve světě by nedávalo smysl opakovat znovu ta samá témata. Místo toho se Wachovská rozhodla zamyslet, jak bude svět vypadat za dalších dvacet let.

„Rozhodla jsem se zaměřit na témata identity, hranic a rozdílů. Kde končí svět člověka? Kde začíná nadvláda strojů? Takové otázky mi pro dnešní dobu přijdou relevantní. Resurrections bude skeptické a prospektivní zkoumání povahy naší reality,“ vysvětlila. Poté, co Mark Zuckerberg představil metaverse, ostatně čtvrtý Matrix dostal nový plakát se sloganem „Založeno na skutečnosti.“

Zajímavý komentář přidal také autor Atlasu mraků David Mitchell, který na scénáři Resurrections spolupracoval a před časem celý film viděl. Rozhodně podle něj nejde jen o další pokračování, ale o samostatné nové dílo, které v sobě předchozí trilogii obsahuje velice zajímavým způsobem. Mitchell snímek označil za krásný i podivný a velice podvratný vzhledem k tomu, na co jsme u blockbusterů zvyklí.


Chystá se seriálový Blade Runner: Blade Runner 2049 v kinech sice poměrně propadl, dostalo se mu ale označení za jeden z nejlepších filmů roku a stále představuje značku, o kterou je zájem. Režisér prvního snímku Ridley Scott proto teď v rozhovoru pro BBC zmínil, že se pracuje na prvním hraném televizním seriálu antiutopického sci-fi. Dokonce už je prý napsaný scénář pro první epizodu a obecný dějový oblouk pro celou první, desetidílnou řadu. Více zatím nevíme, ale jistě půjde o úzce sledovaný projekt.

Satira Netflixu K zemi hleď! se možná zařadí k nej filmům roku: Film s Leonardem DiCapriem, Jennifer Lawrence a dalšími hvězdami představí apokalyptický scénář střetu Země s velkou kometou. Jelikož ale spadá do žánru černé komedie, zaměří se na dva vědce, kteří se o hrozbě budou neúspěšně snažit přesvědčit americkou vládu i veřejnost. Skvělou a chytrou zábavu věštil už trailer a potvrzují to reakce novinářů. Snímek podle nich perfektně kombinuje humor a temný obraz dnešní společnosti, režie je brilantní a totéž platí pro většinu hereckého obsazení. Padají dokonce přirovnání k Dr. Divnoláskovi od Stanleyho Kubricka a mluví se o šancích na vícero Oscarů.
Marvel chystá novinku se Scarlett Johansson: Ještě na konci srpna to vypadalo, že spolupráce mezi známou herečkou a Disney skončila, a to nejhůře, jak to šlo. Představitelka Black Widow na studio podala žalobu kvůli údajně ušlým ziskům z hybridního uvedení filmu. Spor se ale podle všeho úplně vyřešil a Johansson na nedávné akci zmínila, jak je z výsledku nadšená a doufá, že tím pomohla zlepšit situaci umělců v Hollywoodu. Byl s ní také šéf Marvelu Kevin Feige, který rovnou naznačil, že nová spolupráce s herečkou je už v plném proudu. Bývalá Black Widow má produkovat nový supertajný projekt ze superhrdinského univerza.

Šéfka Star Wars zůstává minimálně do roku 2024: Kathleen Kennedy, jedna z nejúspěšnějších hollywoodských producentek, v minulosti pracovala se Stevenem Spielbergem na filmech E.T. - Mimozemšťan nebo Jurský park. Od roku 2012 v Disney šéfuje veškerým projektům ze světa Star Wars. Na jednu stranu tak měla na starosti oblíbené Rogue One nebo The Mandalorian, na druhou Solo a Star Wars: Vzestup Skywalkera. Novou trilogii podle některých natolik nezvládla, že fanoušci franšízy doufali v její výměnu. Kennedyová ale s Disney, respektive dceřinou společností Lucasfilm, podepsala novou smlouvu až do roku 2024. Snad se plány kolem Star Wars do budoucna lépe usměrní a sjednotí do více koherentního univerza, jakým se pyšní sousední Marvel.

Korea má další hit na Netflixu: Po bezprecedentním úspěchu Hry na oliheň bylo jasné, že další ambicióznější seriály z Jižní Koreji budou vysoce očekávané. Fantasy horor Peklo, který jsme doporučili před pár týdny, prý ale zaznamenává ještě větší úspěch, než by se čekalo. Podle dat analytiků z FlixPatrol, citovaných serverem The Guardian, novinka za prvních 24 hodin vystřelila na vrchol popularity ve více než 80 zemích a překonala tak prvotní zájem o Hru na oliheň. Peklo, které zaujme příběhem o monstrech z podsvětí přinášejících biblický exodus, sbírá také skvělá hodnocení od kritiky i diváků.

Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

 
Nejsledovanější seriály:
  1. Arcane: League of Legends
  2. Peklo
  3. Kovboj Bebop: Lovec odměn
  4. Kolo času
  5. Hra na oliheň
Nejsledovanější filmy:
  1. Red Notice
  2. Poslední noc v Soho
  3. Duna
  4. Není čas zemřít
  5. Eternals
Obsah ve spolupráci s ČSFD

Na co jsme zvědaví

Trailery na budoucí filmy a seriály, co nás zaujaly
 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
V roce 2019 na HBO dorazila Euforie a takřka okamžitě bylo jasné, že se zařadí mezi nejlepší seriály roku. Audiovizuálně brilantní drama o dospívání v zajetí drog, sexu a sociálních sítí dostalo trojici cen Emmy, na pokračování se kvůli pandemii ale muselo čekat dlouho. Teď je u konce – druhá řada vyjde 10. ledna příštího roku. Téměř jakékoliv detaily o zápletce si zatím HBO nechává pro sebe, v traileru ale ukazuje navázání v zásadě na největší hity první sezóny. Zendaya jako problémová hrdinka Rue je opět magnetická i nevyzpytatelná, kamera nádherná a situace nanejvýš vypjaté.
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Na příští rok se chystá vyvrcholení nové trilogie původně Spielbergových dinosauřích blockbusterů s názvem Jurský svět: Nadvláda. Na klasický trailer je nejspíš ještě brzy, studio Universal a režisér Colin Trevorrow teď ale zveřejnili pětiminutové video, které má posloužit jako prolog k očekávané novince. Mělo jít o první scénu Nadvlády, podle všeho ale byla vystřižena a teď láká diváky jako samostatný krátký film. Zavede nás desítky milionů let do minulosti, kdy původně žil (ve filmu přerostlý a neopeřený) Tyrannosaurus Rex. Jen v minulosti ale nezůstaneme…
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
V roce 2013 do New Yorku dorazila 22letá bohatá dědička Anna Delvey a začala si užívat toho největšího luxusu, jaký americká metropole dokáže nabídnout. Na tom by nebylo nic příliš zvláštního, žádná Anna Delvey ovšem neexistovala. Mladá Ruska se skutečným jménem Anna Sorokin dokázala svoje okolí mistrovsky obelhat. Netflix teď na základě jejích osudů připravil minisérii, která bude sledovat samotnou podvodnici i investigativní novinářku, co ji sleduje. Svůj vlastní projekt do budoucna připravuje také HBO.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
The Tragedy of Macbeth sice představuje první film, který režíruje jen polovina legendární dvojice bratrů Coenových, na kvalitách výsledku to ale nijak naubírá, možná naopak. Neobvyklá a minimalistická adaptace slavné Shakespearovy tragédie se už dostala k některým novinářům a většina z nich je zcela unešena. Chválí to, co v náznacích ukazuje nový teaser – ikonické herectví Denzela Washingtona a Frances McDormand, depresivní atmosféru nebo velice zneklidňující činy hrdinů.

Na co se podívat o víkendu (nebo jindy)

Navrhujeme zajímavé tituly, které si třeba dnes večer pustit

Noční zvířata

(VOD: HBO GORok: 2016, Délka: 116 min., ČSFD)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Kurátorka galerie Susan žije v opulentním prostředí, sama ale cítí prázdnotu. Trpí nespavostí a když jí bývalý manžel znenadání pošle rukopis svého románu, začte se do něj. Čím dál tím temnější a brutálnější příběh jí rychle začne až příliš připomínat jejich vztah, na který by nejraději zapomněla... Jelikož thriller Noční zvířata režíroval módní návrhář Tom Ford, můžeme od něj očekávat výraznou, místy snad až přehnanou stylizaci. K dokonalé čistotě dovedená kompozice záběrů, promyšlené kostýmy nebo nápadně minimalistické barevné podání ovšem často vytváří zajímavý kontrast zdánlivě perfektního, ale poničeného života hrdinky. Totéž platí o syrovém násilí ve filmu.

StartUp

(VOD: HBO GORok: 2016-2018, Délka: 3 řady, ČSFD)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.

Co mají společného bankéř, hackerka a rváč z různých částí Floridy? Dají dohromady startup s revolučním potenciálem, který vytváří digitální měnu GenCoin. Seriál, který vznikl roky před posledním zvýšeným zájmem o kryptoměny, myšlenku zcela decentralizované ekonomiky zasazuje do chaosu, vyvěrajícího z jejího vlivu i způsobu, jakým do světa přichází. Zmíněná trojice totiž propojuje tři velice různé světy, mezi nimiž nevyhnutelně nastává boj. Komplikovaná zápletka sice zprvu nenadchla kritiky, diváci ale svižný thriller hltají po hodinách.

Cestovatelé časem

(VOD: NetflixRok: 2016-2018, Délka: 3 řady, ČSFD)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
V budoucnosti lidstvo z většiny vymřelo, vznikla ale technologie umožňující vědomí přenést do minulosti a na čas ovládnout tělo člověka na počátku 21. století. Pečlivě zorganizované skupiny takových cestovatelů časem dostanou úkol k událostem, které ke katastrofálním událostem vedly. Pokud se nezasekneme hned u premisy, podle níž je minulost možné změnit, dostaneme neotřelý, svižný sci-fi seriál, jemuž se vedle futuristické zápletky daří i předesílat zajímavé úvahy o naší současnosti.

Not Just Bikes

(VOD: YouTubeRok: 2019-dnes, Délka: -)

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát video.
Not Just Bikes je poměrně mladý, ale rychle rostoucí kanál na YouTube. Jeho hlavní premisou je zkoumat různé aspekty každodenního života v Nizozemsku a hlavně Amsterdamu, přičemž hlavními tématy bývají urbanismus, koncept měst přívětivých pro pěší, veřejná doprava nebo nepřímo také financování infrastruktury a ekologie. Na první pohled se může zdát, že jde o poměrně nudné informace pro lidi se specifickým zájmem, tvůrce videí je ale dobrý vypravěč. Navíc si mnohdy můžeme uvědomit věci, které nás při každodenním pohybu po městě nenapadly, a zjistit, jak moc může promyšlené plánování pozitivně ovlivnit náš život.

Arthouse tip

Jak naznačuje její název, arthousová sekce patří filmovým či televizním dílům, která nám dávají satisfakci pocitu vytříbeného vkusu, ale často skončíme jen jejich přidáním do watch listu. Zde ovšem každý týden navrhujeme jeden titul, jenž si to nejisté kliknutí na „play“ rozhodně zaslouží.

Festival Be2Can

(VOD: EdisonlineRok: -, Délka: -)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
V Česku už několik let probíhá festival uměleckých filmů Be2Can zaměřený zejména na hlavní snímky z festivalového okruhu daného roku. Letos se pořadatelé rozhodli nabídnout možnost všechny festivalové filmy zhlédnout také online. Je mezi nimi například vítěz hlavní ceny festivalu v Cannes, bizarní thriller Titan, romantické drama o vztahu ženy s dokonalým mužským androidem Miluj svého robota nebo historické drama Drazí soudruzi! o stávce dělníků v továrně Sovětského svazu.

Tip týdne

Tečka na závěr. Každý týden vybíráme tip na film či seriál od člena redakce CzechCrunche nebo osobnosti z českého byznysu či kultury, který je zaujal nebo osobně ovlivnil.

Vojtěch Sedláček, redaktor CzechCrunche

Seriál: Arcane: League of Legends
Proč: V životě jsem League of Legends (LoL) nehrál, přesto mě naprosto uzemnil nejnovější počin studia Riot Games, které za touto hrou stojí. To totiž malou část univerza LoLka převedlo do seriálové podoby, která má pořádnou šťávu. Přiznám se, že na animovaných záležitostech ujíždím od doby, co mi doma poprvé pustili zeleného mužíčka s hlasem skřehotající Jiřiny Bohdalové. Arcane ovšem strká do kapsy nejen Rákosníčka, ale i kdejakou perlu od Pixaru, a to nejen skvělou animací, která ve mně evokuje vzpomínky na Spider-Man: Into the Spider-Verse, ale i svým příběhem. Tento steampunkový nářez plný modřin, nábojů a sesterského hašteření si zkrátka nenechte ujít.

Děkujeme za pozornost a přejeme příjemnou zábavu!

Pokud se vám newsletter CC Watch líbil a nechcete si nechat ujít ani další zajímavé filmové a seriálové tipy, které vám budeme servírovat každý týden, přihlaste se zde k jeho odběru. A budeme rádi, pokud ho budete sdílet i dalším filmovým fanouškům.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CC Watch nemělo chybět? Máte pro nás tip na vylepšení?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na tomas@cc.cz nebo jako odpověď na tento e-mail.

Budeme se těšit zase za týden,
Tomáš
Twitter
Facebook
Website
© 2021 CzechCrunch s.r.o, Všechna práva vyhrazena.