Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Orientujeme se ve filmu a televizi. Je tu newsletter CzechCrunch Watch #10

 
Uběhl další týden a je tedy nejvyšší čas na nový díl newsletteru CC Watch, kde shrnujeme dění ve filmovém a televizním světě a navrhujeme, na co se podívat. Pokud vás naše tipy zaujmou, k odběru příštích vydání CC Watch se se můžete přihlásit zde.

Mezi nejzajímavější zprávy minulého týdne patří chystané pokračování Jokera, ale také možný předčasný odchod Quentina Tarantina do filmařského důchodu. Tomu hned následuje poutavý celovečerní sci-fi debut ženy Jonathana Nolana nebo postapokalyptická novinka Netflixu.

Přejeme příjemnou zábavu!

Co hýbe světem filmu a televize

Chystá se druhý Joker: Když režisér trilogie Pařba ve Vegas Todd Phillips přišel do Warner Bros. s nápadem na samostatný film o Jokerovi, studio se zdráhalo mu dát zelenou. Až překvapivě temný snímek ovšem v kinech nakonec vydělal přes miliardu dolarů, takže bylo jasné, že tlak na vytvoření pokračování bude velký. Phillips po prvotním zdráhání podle všeho dostal dobrý nápad a nyní tak pracuje na scénáři. Ať už dopadne jakkoliv, Joker 2 by se neměl začlenit do širší franšízy, alespoň pokud se neukáže jako finančně nejlepší budoucnost DCU.

Tarantino zvažuje skončit s režií už teď: Jeden z nejoblíbenějších amerických režisérů má, zdá se, skoro panickou hrůzu z toho, že by natočil špatný film. Už dlouhé roky mluví o tom, jak mnoho filmařů neví, kdy skončit, a jejich pozdní tvorba tak za moc nestojí. Proto chce Tarantino natočit jen deset filmů. Nedávno ale v podcastu zmínil, že možná by bylo dobré nedospět ani k tomu, takže jeho posledním snímkem by bylo velice dobře přijaté Tenkrát v Hollywoodu. Co pak? Hlavně by jako nový otec měl více času na rodinu a na literární tvorbu. Ještě letos mu ostatně má vyjít román Tenkrát v Hollywoodu, v němž prý děj filmu obohatil a přepracoval do zcela nové formy.

Oscarový scenárista Jamese Bonda se obává jeho budoucnosti u Amazonu:
Na CzechCrunchi jsme nedávno popisovali, že bondovky mohou být jen malou částí důvodu, proč Amazon koupil studio MGM. Scenárista John Logan stojící za Skyfall a Spectre ale v The New York Times vyjádřil svoje obavy, že Bezosova firma bude slavnou ságu o britském agentovi vnímat jen jako další franšízu typu Marvelu nebo DC Comics. V současnosti sice každé umělecké rozhodnutí spojené s Jamesem Bondem musí schválit rodinná britská produkční společnost, nemusí to tak ale být vždy. „Bond není obsah,“ píše Logan. Doufá, že si všechny budoucí snímky série dokáží zachovat svoje typické prvky.

Festival v Cannes je ve velkém zpátky: „Film není mrtev!“ zaznělo na začátku ohlášení letošního programu nejznámějšího filmového festivalu na světě. Jelikož byl loňský ročník kvůli pandemii zrušen, příští měsíc se do Cannes chystá množství už dlouho očekávaných novinek. V hlavní soutěži se objeví například The French Dispatch Wese Andersona nebo surrealistický muzikál Annette s Adamem Driverem a Marion Cotillard. Už dříve jsme upozorňovali také na erotický thriller s jeptiškami Benedetta nebo realistický thriller s Mattem Damonem Stillwater.

Jak se daří kinům? Těžko říct: Na jednu stranu se totiž objevují silné premiéry jako Tiché místo 2, na druhou je jich málo a nejsou až tak skvělé. Pokračování zajímavého hororu Johna Krasinského za první víkend vydělalo globálně 70,4 milionu dolarů, tedy o něco více než první film. Ten byl ovšem nečekaným hitem, takže od navázání někteří očekávali lepší výdělek, zvlášť s rychle postupující vakcinací ve Spojených státech. Poměrně dobře přijatá Cruella od Disneyho pak do sálů přitáhla o mnoho méně diváků. Nejvýdělečnějšími filmy roku 2021 zůstávají dva čínské tituly, což se před pandemií nikdy nedělo.

Na co jsme zvědaví

 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Bratří Nolanové patří k nejváženějším jménům v Hollywoodu, kdo ví kde by ale byli bez svých manželek. Obě totiž dělají producentky svým mužům a například Westworld je stejně tak dílem Jonathana Nolana jako i Lisy Joy. Ta nyní režírovala svůj první celovečerní film, kterým je samozřejmě sci-fi s tematikou času. Snímek Reminescence se odehrává v zaplaveném Miami, kde působí soukromý detektiv Nick (Huge Jackman). Jeho práci mu ulehčuje zvláštní stroj schopný dokonale vyvolávat vzpomínky, u nové zakázky mu ale způsobí posedlost hledáním ztracené ženy. Noirový thriller slibuje propracovaný svět, složitou zápletku a pohlcující temnou atmosféru.
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Ve složitém sci-fi zkoumajícím zákoutí lidské mysli se letos objeví také Mark Wahlberg. Centrální myšlenkou filmu Infinite je reinkarnace. Život hrdiny Evana McCauleyho (Wahlberg) sužují neustálé halucinace a vzpomínky na události, které se nikdy nestaly. Pak ale zjistí, že to není pravda. Všechny jeho vize jsou totiž z jeho minulých životů, a pokud se naučí je využívat ve vlastní prospěch, otevřou se mu neomezené možnosti schopností a znalostí svých „předků“. Film, který online vychází už příští týden, má být něco mezi Wanted a Matrixem.
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Neill Blomkamp oslnil svým celovečerním debutem District 9, jeho následující sci-fi Elysium a Chappie ale nebyly přijaty příliš dobře. Po téměř šesti letech se režisér vrací s novinkou, která je hlavně horor. O ději Demonic ani po traileru mnoho nevíme, ale v jádru má jít o příběh složitého vztahu matky s dcerou. Zápletka se přitom zaměří na mladou ženu objevující čím dál tím více znepokojivou minulost plnou nadpřirozena. Blomkamp novinku natočil v době pandemie jako levnější horor inspirovaný konceptem Paranormal Activity.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Meyer Lansky byl nepříliš známou, ale přesto zcela zásadní součástí organizovaného zločinu ve Spojených státech 20. století. Ačkoliv nikdy nebyl odsouzen, do roku 1970 za padesát let pomohl vybudovat globální impérium hazardu. „Nebyli jsme podsvětí, vládli jsme,“ říká Lansky ústy Harveyho Keitela v novém životopisném filmu o vlivném gangsterovi. Ten svůj příběh vypráví ambicióznímu mladému novináři, který o Lanském chce napsat knihu. Velkolepě působící gangsterka tak divákům umožní nahlédnout odkaz zásadní padoušské postavy 20. století z jeho vlastní perspektivy.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Jan Prušinovský se do povědomí tuzemských diváků dostal díky filmu Kobry a užovky a hlavně seriálu Most!. Jeho novinka Chyby jakoby obojí kombinuje do humorné sondy složitého života mladé zamilované dvojice z dělnické třídy. Když se Ema a Tomáš spolu jednou vyspí, ani jeden nečeká další vývoj, rychle si ale vytvoří vztah, a dokonce spolu začnou bydlet. Věci se začnou komplikovat, jakmile je dožene Emina divoká minulost.

Na co se podívat o víkendu (nebo jindy)

Spalující touha

(VOD: NetflixRok: 1999, Délka: 159 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Když se začne mluvit o posledním filmu Stanleyho Kubricka, jako první se zmíní bizarní sex párty pro bohaté. Eyes Wide Shut je ale mnohem víc než těch pár scén, byť jsou jednoznačně středobodem filmu. Hlavní hrdina, který představuje jednu z nejlepších rolí Toma Cruise, v nich nachází zdánlivě nezávazné vzrušení po hádce s manželkou. Zanedlouho ale zjišťuje, že jeho dobrodružství mělo strašné následky. Kubrick nám zde spíš než erotický thriller předkládá temnou úvahu o smyslu mezilidských vztahů, konceptu manželství a sexualitě. Navnadit se můžeme nechat i od komentáře Martina Scorseseho.

Chlapec s parožím

(VOD: NetflixRok: 2021, Délka: 1 řada)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Chlapec s parožím popravdě působil jako trochu béčkový koncept, když do postapokalyptického světa zasazuje zmutované děti s některými vlastnostmi zvířat. Už trailer ale sliboval vizuálně podmanivý bohatý svět a pohádkové dobrodružství o strachu z jinakosti a hledání svého místa. Nadějným očekáváním teď daly za pravdu první recenze, které Chlapce s parožím velice chválí. Představuje podle nich vyspělý rodinný seriál, jež svým zaměřením rozhodně neomezuje ambice k vytváření velkých příběhů a emocí.

Zelený servis

(VOD: HBO GORok: 2016 - dnes, Délka: 4 řady)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Zelený servis patří u nás mezi málo známé, ale v zahraničí oceňované seriály. Dramatická komedie zkoumá život v newyorském Brooklynu, když následuje každodenní malá dobrodružství poslíčka rozvážejícího marihuanu. „Týpek“, jak ho diváci znají, se setkává s mnoha různými lidmi ze všech možných kruhů společnosti. Z většiny pohodový seriál v půlhodinových epizodách zachycuje obyčejné, ale také překvapivé situace, v malých momentech nahlíží do lidských vztahů a podněcuje dobrou náladu.

Bo Burnham: Inside

(VOD: NetflixRok: 2021, Délka: 87 min.)
 

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Americký komik Bo Burnham svou úspěšnou kariéru odstartoval jako teenager ze svého dětského pokoje, kde nahrával humorné písničky na levných MIDI klávesách a nahrával je na YouTube. V době pandemie se do tohoto prostředí jako třicetiletý vrací. My přitom sledujeme, jak se nejdřív snaží zabavit utahováním si z izolace nebo úspěšných, ale ublížených bílých komiků, načež se rozhodne sám vytvořit celý komediální pořad. Dělá si legraci ze všeho možného od vlastní nejistoty po popírače klimatických změn a podle nadšených reakcí kritiků i diváků při tom skvěle zachycuje pocity mnohých lidí v izolaci i daleko mimo ni.

Cena zlata: Odhalení skandálu americké gymnastiky

(VOD: HBO GORok: 2019, Délka: 88 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
V roce 2017 byl v zásadě na doživotí odsouzen trenér amerického národního týmu gymnastek Larry Nassar. Desítky případů sexuálního zneužívání mladých sportovkyň z jeho strany za více než dvacet let se konečně podařilo dostat před soud až díky hnutí MeToo. Skvěle hodnocený dokument HBO zkoumá, jak je možné, že mnohá nařčení dívek objevující se už od 90. let zůstala tak dlouho bez odpovědi a ptá se, co to znamená pro americký sport. Dokumentaristé přitom dali široký prostor samotným přeživším, aby řekly svůj příběh.

Český koutek

Nepravidelná sekce „Český koutek“ patří tuzemské filmové a televizní scéně. Aneb také doma stojí za to mít přehled.

Do Cinema City budou brzy moci návštěvníci: Z otevírání kin jsme se radovali už před týdnem, diváci se ale mohli vydat jen do jednosálových kin. Multiplexy sice technicky dostaly zelenou také, nemohly ale prodávat občerstvení, které chtě nechtě stanoví velkou část jejích příjmů. Řetězec Cinema City teď ohlásil, že publikum lačnící po velkém plátně (a popcornu) přivítá od 10. června. Umožní mu to přísné dodržování sociálního distancování.

Arthouse tip

Jak naznačuje její název, arthousová sekce patří filmovým či televizním dílům, která nám dávají satisfakci pocitu vytříbeného vkusu, ale často skončíme jen jejich přidáním do watch listu. Zde ovšem každý týden navrhujeme jeden titul, jež si to nejisté kliknutí na „play“ rozhodně zaslouží.
 

Šťastný Lazzaro

(VOD: Aerovod, Rok: 2018, Délka: 125 min.)
 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Italský snímek o naivně dobrosrdečném mladíkovi nabízí především zvláštní atmosféru na pomezí magického realismu a fascinující hlavní postavu. Když pak začne jakoby skákat časem i prostředím, odhalí upřímné pojednání o životě na okraji současné společnosti. Někteří film označují za až pohádkově laděný sociální komentář, jiní za náboženské podobenství nebo okouzlující nadpřirozený příběh. Skoro všichni se ale shodnou, že Šťastný Lazzaro diváky svede svým citlivě vyprávěným příběhem, silnými postavami i krásným vizuálním zpracováním.

Tip týdne

 
Tečka na závěr. Každý týden vybíráme tip na film či seriál od člena redakce CzechCrunche nebo osobnosti z českého byznysu či kultury, který je zaujal nebo osobně ovlivnil.

Derek Cummins, spoluzakladatel pojištění zvířat PetExpert

Minisérie: Away
Proč: „Away je příběhem astronautů leticích na Mars na tříletou misi. Ta se zprvu zdá nemožná, ale napříč těžkostem vše zvládnou a seriál jejich příběh vypráví s nadějí, lidskostí a vyzdvižením síly spolupráce. Zajímavou součástí Away je i varování před klimatickými změnami. Jak zazní v seriálu: ‚Mars byl plný života tak, jako je dnes Země. Když se o ni nebudeme starat, skončí jako Rudá planeta.‘“

Rozhovor se zakladateli českého online pojištění PetExpert si můžete přečíst na CzechCrunch.cz.
Děkujeme za pozornost a přejeme příjemnou zábavu!

Pokud se vám newsletter CC Watch líbil a nechcete si nechat ujít ani další zajímavé filmové a seriálové tipy, které vám budeme servírovat každý týden, přihlaste se zde k jeho odběru. A budeme rádi, pokud ho budete sdílet i dalším filmovým fanouškům.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CC Watch nemělo chybět? Máte pro nás tip na vylepšení?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na tomas@czechcrunch.cz nebo jako odpověď na tento e-mail.

Budeme se těšit zase za týden,
Tomáš
Twitter
Facebook
Website
© 2021 CzechCrunch s.r.o, Všechna práva vyhrazena.