Copy
Nejzásadnější zprávy týdne

💰 Prodej Avastu má zelenou: Jeden z největších obchodů tuzemské historie je opět o něco blíž. Akcionáři společnosti Avast schválili prodej firmy do rukou amerického konkurenta, který za českého antivirového giganta zaplatí až téměř 200 miliard korun.

🤝 Spojení Air Bank a Monety: Plán Petra Kellnera na vytvoření velké, ryze české banky i více než půl roku po jeho smrti znovu ožívá. A tentokrát by mohl už vyjít - jím založená finanční skupina PPF udělala totiž poměrně výrazný ústupek akcionářům Monety.

🏛️ Renesance pražské Florence: Florenc rozhodně není lokalitou, která by vábila místní či turisty. To se ale může změnit. Architekti představili několik návrhů ukazujících výraznou proměnu tohoto zanedbaného pražského místa.

📱 Opravte si iPhone sami: Apple už mnoho let čelí kritice kvůli ztěžování oprav svých zařízení, teď ale udělal významný krok správným směrem. Uživatelům umožní si iPhone opravit doma, dá jim návod i prodá součástky.

🪙 Crypto.com obléhá svět: Kryptoměnová služba Crypto.com se rozhodla dobýt svět ve velkém. Pro obří reklamní kampaň získala slavného herce Matta Damona, vidět je i v Praze a teď se rozhodla přejmenovat slavnou arénu Staples Center v Los Angeles, která ponese její jméno.

🚗 Rivian a další proti zbytku: Mají miniaturní tržby, ale na burze si jich cení víc než gigantů, jež produkují miliony aut ročně. Rivian se stal třetí nejhodnotnější automobilkou světa a potvrzuje zajímavý trend, který se v této oblasti děje.

🍺 Chuť na „pí-vo“: Asi vás nepřekvapí, že Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy často řeší číslo pí. Kromě něj ale řeší i „pí-vo“. Silnou čtrnáctku s názvem Pěkný číslo tam už nějakou chvíli vaří, teď k ní představili další novinku.

🙏 Znesnáze21 nasbíralo přes 100 milionů: Projekt Znesnáze21 se snaží dát veřejným sbírkám a dárcovství moderní podobu. Na pomoc lidem v nouzi – třeba těm, které v létě postihlo tornádo – nasbíral už 117 milionů korun. „Ale teď se s dárci něco stalo,“ říká jeho šéf Čestmír Horký.


Všechny zásadní zprávy najdete na cc.cz. Včas se o nich dozvíte i na našem Instagramu (@czechcrunch).
Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.
Nejlepší články přímo z CzechCrunche
Roztočit a odpálit. Americký startup úspěšně vyzkoušel nový a levnější způsob, jak dostat náklad na oběžnou dráhu
Epické záběry startujících raket se spoustou ohně a kouře jsou možná minulostí. Kalifornský startup SpinLauch úspěšně otestoval systém, který využívá rotace, kinetické energie a elektrických motorů. Náklad mířící na orbitu roztočí a odpálí.
Malý kus Skandinávie v Brandýse nad Labem. Domoplan zde postaví čtvrť v severském stylu za více než dvě miliardy
V Brandýse nad Labem vznikne kousek Skandinávie. Developerská společnost Domoplan se totiž po Moravě pouští do projektů i v Čechách a právě v severském stylu se ponese její brandýský bytový komplex.
Prodej Twista za více než 2 miliardy je hotov. Michal Šmída teď bude s Australany expandovat po Evropě
Twisto kupují za více než dvě miliardy korun Australané. Michal Šmída se svým startupem v Česku prokopal cestu stále populárnějším odloženým platbám a teď pod hlavičkou nového majitele plánuje významně expandovat po Evropě.
Partner newsletteru:
Jaké to je spoluvlastnit firmy, o kterých se píše CzechCrunch? A jaké to je investici získat? Přijďte na Crowdberry Forum a zjistěte zkušenosti od founders i investorů. Více informací naleznete zde.
Je až šokující, co se nám povedlo udělat. Zakladatelé českého startupu Stories vypráví svůj velký datový příběh
„Je až šokující, co se nám povedlo,“ usmívá se Filip Doušek, když spolu s Vojtou Ročkem a Peterem Fedoročkem v podcastu popisují příběh svého startupu Stories. V roce 2016 se rozhodli změnit svět datové analytiky, a jelikož se jim to povedlo, dovedli ho k velkému prodeji. Teď už vyhlížejí nová dobrodružství.
Pražské restaurace Field a La Degustation obhájily michelinskou hvězdu. Inspektoři doporučují i další podniky
V Praze se znovu rozdávalo nejprestižnější gastronomické ocenění. Michelinskou hvězdu obhájily restaurace Field a La Degustation Bohême Bourgeoise. Nové nepřibyly, ale inspektoři doporučují i další podniky.
Dost bylo staré ekonomiky. 32 českých byznysmenů vyzývá k transformaci Česka na respektované hospodářství
Přesně 32 let od revoluce se 32 osobností českého byznysu spojilo v iniciativě, která má nastartovat druhou transformaci ekonomiky. Zapojily se zavedené firmy jako ČEZ, Třinecké železárny a Avast, ale i Rohlík nebo skupina Rockaway.
Je tady nový newsletter z gastro světa
🍽️ Objevte s námi krásy české gastro scény. Představujeme nový newsletter Deli, ve kterém vám budeme servírovat chutné tipy a novinky ze zajímavých podniků. Na co se už nyní můžete těšit? Přihlaste se k odběru na této adrese.
Elon Musk prodává svůj poslední dům, aby urychlil kolonizaci Marsu. Stěhuje se do pronajatého krabicového obydlí
Elon Musk prodal svůj poslední dům, který vlastnil. Oficiálně je tak jeho jediným domovem malé prefabrikované obydlí, ve kterém bydlí v pronájmu. Proč? Důvody mohou být daně i kolonizace Marsu.
Přes životní komplikace znovu ke hvězdám. Nová deska britské zpěvačky Adele má ambice bourat hitparády
Britská zpěvačka Adele vydala po téměř pětileté odmlce dlouho očekávané album 30 plné procítěných skladeb. A je zřejmé, že se s ním bude prát o přední příčky hitparád.
Navštivte Island, je to lepší než virtuální vesmír. Vtipná parodie na Marka Zuckerberga je hitem internetu
Je lepší tajuplná příroda plná dechberoucích pohledů, nebo virtuální vesmír s digitálními avatary? Island má jasno a jeho parodie na Marka Zuckerberga dobývá internet.
Sezamo, otevři se. Rohlík Tomáše Čupra vyjede s novým jménem do dalších tří evropských zemí
Sezamo, otevři se. Tuto kouzelnou frázi by mohli v příštím roce pronést Tomáš Čupr a jeho kolegové z online supermarketu Rohlík, kteří pod novým názvem brzy začnou dobývat další evropské trhy.
Přesnější mapa světa, umělý tuňák i nový typ těstovin. Magazín Time vybral 100 nejlepších inovací letošního roku
Kvůli „hloupým“ tvarům těstovin vymyslel podcaster Dan Pashman nové, na kterých se lépe udrží omáčka a nespadnou z vidličky. Teď jeho výtvor ocenil magazín Time v žebříčku 100 nejlepších inovací roku. Vedle přesnější mapy světa, umělého tuňáka a dalších.
Komunity ve firmách zvýší loajalitu a pomáhají s problémy. Jak je vybudovat, radí startupy Mews a Productboard
Komunity se ve firmách osvědčují jako skvělé nástroje pro budování loajality se zaměstnanci i zákazníky. Jak je stavět, radí startupy Mews a Productboard, které s nimi mají velké zkušenosti a promluví o nich na naší konferenci CC Uncover.
Jan Barta s Dušanem Šenkyplem k sobě nalákali dalšího manažera z Alzy. Jiří Ponrt jim povede finance
Ze svého Pale Fire Capital chtějí Jan Barta a spol. vybudovat fond, který bude mít hodnotu desítek miliard. A pomoct jim s tím má Alza. Ne snad, že by ji koupili, ale přetáhli z ní k sobě už čtvrtého člověka. Finance jim nově povede Jiří Ponrt.
Scénář k pokračování Gladiátora je hotový. Režisér Ridley Scott s ohlášením zároveň kritizoval příběhy Marvelu
Kultovní historický spektákl Gladiátor se dočká pokračování – scénář už je hotový. Režisér Ridley Scott, který má projekt na starosti, se zároveň s oznámením nevybíravě vyjádřil o scénářích Marvelu.
České Kingdom Come: Deliverance táhne i po letech. Tvůrci prodali už čtyři miliony kopií slavné historické hry
Vytiskne i helmu ze Star Wars. Josef Průša představuje svou dosud největší 3D tiskárnu s novými funkcemi
Technický hračička, který snil o vlastní značce aut. Poznejte Roberta Scaringe, Muskova vyzyvatele z Rivianu
Film, kterým to vše skončí. Netflix uvádí trailer na apokalyptickou satiru s DiCapriem, Lawrence a dalšími hvězdami
Mějte se!
Filip, CzechCrunch
Sledujte CzechCrunch na sociálních sítích:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Copyright © 2021 CzechCrunch s.r.o, Všechna práva vyhrazena.