Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Orientujeme se ve filmu a televizi. Je tu newsletter CzechCrunch Watch #30

Uběhl další týden a je tedy nejvyšší čas na nový díl newsletteru CC Watch, kde shrnujeme dění ve filmovém a televizním světě a navrhujeme, na co se podívat. Pokud vás naše tipy zaujmou, k odběru příštích vydání CC Watch se můžete přihlásit zde.

Do českých kin dorazila Duna. Zatímco u nás první diváci obdivují její monumentálnost, v Hollywoodu se už živě diskutuje o druhé části a skladatel Hans Zimmer popisuje, jak vytvořil zvláštní hudbu. Po jeho fascinujícím komentáři se vydáme do Gothamu pro dechberoucí trailer Batmana nebo do džungle s hrdiny filmového Uncharted. Nakonec se necháme pohltit postapokalyptickým sci-fi z Ruska.

Přejeme příjemnou zábavu!

Co hýbe světem filmu a televize

Duna je všude: Není se čemu divit. Adaptace jednoho z nejoceňovanějších sci-fi vůbec už několik týdnů sbírá veskrze nadšené recenze kritiky i diváků a neustále se diskutuje o tom, jestli vznikne druhý film, zpracovávající druhou polovinu knihy. Vedení Warner Bros. si zatím rozhodnutí nechává pro sebe, k tématu teď přesto řeklo dosud nejvíce. Šéfka studia Ann Sarnoffová například v rozhovoru s Variety zmínila, že příjmy z kin nejsou pro pokračování zdaleka tak směrodatné, jak si někteří myslí.

Ve Warner Bros. jsou totiž hlavně nadšení z toho, jak se první film podařil, jak je výtvarně bohatý a jaký vypráví příběh. Všechny tyto aspekty jsou prý důležité pro značku studia, případně službu HBO Max. Zde je také významný dlouhodobý dopad, ne jen okamžitý výdělek z pláten. Schválení natočení druhé části se navíc bude řídit jejím kreativním i finančním potenciálem, který je odlišný, než pro první část – kvůli aktuální pandemii, příběhu a dalším faktorům. Duně se nicméně v kinech daří dobře už teď.

Jednoduše jde o filmovou událost, jaká se naskytne jen málokdy, zvlášť s ustupující pandemií a kvůli dlouhému nedostatku velkých spektáklů v kinech. Villeneuvův snímek hlad po nich naplňuje dokonale, když na plátně předvádí až neuvěřitelně monumentální vesmírné lodě nebo atmosféru taktilního cizího světa s rozsáhlou mytologií.

Pro dokonalý dojem je vedle epického obrazu zásadní také hudba, o niž se postaral Hans Zimmer. Za celou svoji kariéru s více než 140 soundtracky nikdy nevytvořil něco takového, jako právě v Duně. Jak popisuje v rozhovoru pro IndieWire, byl to pro něj velice osobní projekt, na němž v hlavě pracoval už od svého dětství, kdy román Franka Herberta poprvé četl. Jakmile konečně dostal příležitost, dlouho experimentoval se základním pojetím a pak z něj vytryskl masivní proud nápadů.

Základem byly ženské hlasy (mezi jinými i Lisy Gerard, známé z legendárního soundtracku Gladiátora), elektrické kytary a akustické nástroje upravené tak, aby zněly zcela mimozemsky. „Vycházením až na hranu technologie jsem se snažil dosáhnout znění, které je jinak lidsky nemožné. Například jsem kladl zvukové vlastnosti jednoho nástroje přes druhý, čímž získáte tyhle neskutečné zvuky,“ řekl Zimmer. Ty pak doplňuje ať už sólový nebo sborový zpěv v neexistujícím jazyce. Výsledkem má být kombinace překvapení, zvláštnosti, šumu obřích písečných dun i dojmu nebezpečí.

Skladatel narazil na osobní zlatou žílu kreativity a přicházel s další hudbou i po tom, co už byl první film dokončený. Na streamovacích službách si lze proto vedle jeho soundtracku poslechnout i další 3,5 hodiny zvuků z cizího světa v daleké budoucnosti. Když Villeneuve Zimmerovi řekl, že je už víc hudby pro snímek netřeba, dostalo se mu odpovědi: „Já vím! Ale bude druhá část! Potřebuješ hudbu pro druhou část! Poslouchej tohle!“ Villeneuve už pracuje na scénáři druhé poloviny Duny a bude připravený příští rok natáčet. 

Hra na oliheň Netflixu vynese téměř 900 milionů dolarů: Severokorejský seriál je pro streamovací službu zcela bezprecedentní globální hit. S tím jde ruku v ruce i výdělek. Netflix na Hře na oliheň odhadovaných 891 milionů dolarů (asi 19 miliard korun) nevydělá přímo, částka představuje spíše hodnotu, kterou daný titul firmě vygeneroval. Jak popisuje Bloomberg, ta se počítá podle nákladů na produkci a množství času, jaký diváci sledováním seriálu strávili. Jelikož první řada Hry na oliheň vyšla na 21,4 milionu dolarů, její přínos pro Netflix je masivní.

Pátý Indiana Jones se znovu odkládá: Nový příběh nejslavnějšího filmového dobrodruha měl na plátna dorazit už příští rok v červenci, Disney teď ale premiéru odsunulo až na červen roku 2023. Není to kvůli pandemii jako spíš kvůli zranění Harrisona Forda a nejspíš také změně ekonomické strategie studia. Posouvá se totiž i mnoho dalších filmů, hlavně od Marvelu. Třeba nový Doctor Strange vyjde až příští rok v červnu, Thor: Love and Thunder v srpnu, druhý Black Panther pak v listopadu. Nejbližší marvelovská premiéra, film Eternals, zůstává stejná, tedy už za dva týdny 4. listopadu.

Zlaté glóby proběhnou klidně i bez televize: Druhé nejznámější filmové ceny se letos zamotaly do své zatím největší kontroverze kvůli korupci mezi hlasujícími i nedostatečné diverzitě. K bojkotu vyzval dokonce Tom Cruise a televize NBC, která vyhlášení výsledků dlouho vysílá, to pro rok 2022 odmítla. Zlaté glóby si mají dát pauzu a udělat ve svých řadách pořádek. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) se ale stejně rozhodla 9. ledna příští rok zlaté sošky filmařům předat – s televizí, nebo bez ní. Zajímavé rozhodnutí, vzhledem k neustále klesajícímu zájmu o ceny.

Na co jsme zvědaví

Trailery na budoucí filmy a seriály, co nás zaujaly

 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
The Batman s Robertem Pattinsonem už v rok starém traileru ukázal, že půjde o dosud možná nejtemnější filmové pojetí netopýřího hrdiny. Od té doby jsme v reakcích na testovací projekci slyšeli zmínky psychologického hororu a něco takového potvrzuje i nový trailer. Snímek Matta Reevese představí Batmana hledajícího svou identitu, zcela ponořeného do brutálního boje s korupcí v Gothamu. Jak jsme popsali v samotném článku, bude kombinovat existencialismus, politický thriller i kriminálku.
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Netflix se s Cowboy Bebop vydává na poměrně tenký led, jde totiž o adaptaci oblíbeného anime z konce 90. let. Po první upoutávce musí být nicméně i neznalému divákovi jasné, že má co do činění s něčím velmi nezvyklým. Konvence americké seriálové tvorby jakoby ani neexistovaly. Místo nich nastupuje hra s rytmizací akce a jejím zasazováním jakoby do rámečků na stránkách mangy. Dvouminutové video je místo klasického traileru jakousi samostatnou mikroepizodou, která má ukázat styl a ladění seriálu. Nás rozhodně zaujala.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Sebevražedný oddíl od Jamese Gunna sice v kinech propadl, šlo ale o jeden z nejlépe recenzovaných titulů z univerza DC a navíc představil hned několik zajímavých/zábavných postav. Jedna z nich, Peacemaker, teď dostává svůj vlastní seriál, který si vzal na starosti rovnou sám režisér filmu. Peacemaker je samozvaný americký hrdina posedlý mírem a je mu přitom jedno, kolik mužů, žen a dětí musí pozabíjet pro to, aby ho dosáhnul. Ve stejně poťouchlém duchu ho představuje také trailer na seriál, dělající si z něj neustále legraci. Postupně se ale antihrdina má učit, jak být lepším.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Filmoví fanoušci mají Indiana Jonese, herní zase Tomb Raider a Uncharted. Právě poslední zmíněný teď dostává svůj první film, podle traileru pohybující se někde mezi klasickým dobrodružným žánrem a bondovkami. Nechybí tedy zkoumání (vymyšlené) historie, složité pasti ve starých chrámech, ale ani drahé večírky, luxusní auta a pády z letadel. Tvůrci se do projektu pustili s cílem potěšit jak fanoušky her, tak obyčejné diváky a snad se jim podaří vyhnout kletbě herních adaptací. Pomoci by k tomu mohlo i obsazení s Tomem Hollandem, Markem Wahlbergem či Antoniem Banderasem.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Po dlouhé herecké kariéře se Maggie Gyllenhaal postavila také za kameru, a hned napoprvé se jí zde skvěle daří. Psychologické drama The Lost Daughter představuje ženu ve středních letech, která se na dovolené u moře stane tak trochu posedlá mladou matkou a její dcerou. Zatímco sleduje jejich komplikovaný život, její mysl postupně ovládnou vzpomínky na vlastní rané mateřství a všechny špatné volby, které učinila. Z traileru je zřejmé, že to ústí ve zneklidňující situace, recenze zase ujišťují o propracované režii i promyšlených postavách.

Na co se podívat o víkendu (nebo jindy)

Navrhujeme zajímavé tituly, které si třeba dnes večer pustit

K jezeru

(VOD: NetflixRok: 2019, Délka: 1 řada)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Už jste viděli ruský seriál? Pandemický sci-fi thriller K jezeru by rozhodně neměl uniknout pozornosti. Představuje postapokalyptický svět, který z většiny zachvátila smrtelná nemoc a sleduje chování lidí čelících možnému konci. Rusům se zde skvěle daří jednak vykreslit uvěřitelný scénář průběhu pandemie, jednak najít rovnováhu mezi znepokojením, akcí, nepředvídatelností a komplexními postavami. Proto se také objevují přirovnání k lepším částem amerického hitu Živí mrtví, jen bez zombie a s depresivnější, zasněženou krajinou.

Akta Pentagon: Skrytá válka

(VOD: NetflixRok: 2017, Délka: 115 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.

V červnu roku 1971 americké noviny The New York Times a The Washington Post publikovaly dosud tajné vládní dokumenty o katastrofálním jednání Spojených států při válce ve Vietnamu. Akta Pentagon: Skrytá válka, nahlížející celou věc z perspektivy novinářů, patří mezi méně populární filmy Stevena Spielberga, jednoznačně si ale zaslouží pozornost. Na první pohled stereotypní oscarové drama o svobodě tisku totiž režisér zpracoval velice dynamickým způsobem, který by skvěle fungoval i ve zcela fiktivním příběhu. Je plný detailů, zajímavých myšlenek a perfektních hereckých výkonů.

Vlast

(VOD: HBO GORok: 2020, Délka: 8 epizod)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Baskicko je poměrně rozsáhlá oblast na severu hranic mezi Španělskem a Francií, která dlouho usilovala (a ze strany některých obyvatel stále usiluje) o samostatnost. Od 50. let až do roku 2018 zde existovala separatistická organizace ETA, jež má na svědomí několik teroristických útoků a násilí. Jednou z obětí se stane i manžel hrdinky minisérie Vlast. Ta je příběhem dvou dříve blízkých rodin, které činnost ETA rozdělí. Dokáží k sobě v průběhu let a mezi morálními paradoxy opět najít cestu? Vlast představuje nejen silné, emočně komplexní vyprávění, ale také nahlédnutí do významné části evropské reality.

Zázračné houby

(VOD: NetflixRok: 2019, Délka: 81 min.)
 

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
O houbách, které mají potenciál způsobil revoluci třeba v oděvním, stavebním, nebo třeba i pohřebním  průmyslu, na CzechCrunchi píšeme pravidelně. Tato témata pokrývá také dokument Zázračné houby, doplňuje je však o přírodovědecký nebo psychologický pohled. Na houby pohlíží jako na přírodní fenomén s relevancí pro celou planetu a naše místo na ní. Některým mohou části snímku vyznívat trochu ezotericky, nicméně i oni jistě ocení bezpočet fascinujících záběrů rostoucích hub od těch nejlepších, co se časosběrným fotografováním rostlin zabývají. Video o tom, jak podmanivé obrazy vznikaly, lze zhlédnout na YouTube.

Úsvit mrtvých

(VOD: HBO GORok: 2004, Délka: 96 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát ukázku.
Na HBO GO právě dorazil Úsvit mrtvých, jeden z nejvýznamnějších filmů žánru zombie hororu. Remake stejnojmenného díla ze 70. let se z pomalých nemrtvých, jejichž nebezpečí spočívalo hlavně v počtu, rozhodl udělat svižné krvežíznivé bestie, před nimiž skoro nelze utéct. Sice tím zcela eliminoval zajímavá témata kritiky materialismu z předlohy, zase ale přinesl děsivou i zábavnou podívanou, kterou je snadné si kdykoliv zopakovat. Když se Snyderovi nedávná Armáda mrtvých nepříliš povedla, můžeme se tak vrátit do doby jeho nejlepší filmařské formy.

Český koutek

Jan Hřebejk natočí minisérii pro HBO Europe: Ačkoliv v posledních letech poněkud stagnuje, Hřebejkovo jméno patří díky Pelíškům nebo Kawasakiho růži dodnes mezi ta nejznámější v české filmové tvorbě. Nejspíš proto s ním spolupráci navázalo HBO Europe, pro něž natočí humornou minisérii Vítěz o slovenské vysoké politice. Komedie se má zaměřit na fiktivní postavu slovenského bývalého premiéra a jeho mladého nástupce, který začne převracet všechna rozhodnutí starší generace. Šestidílná minisérie vznikne na Slovensku a na scénáři se podílí i Zuzana Dzurindová, dcera skutečného tamního expremiéra.

 

Tip týdne

 
Tečka na závěr. Každý týden vybíráme tip na film či seriál od člena redakce CzechCrunche nebo osobnosti z českého byznysu či kultury, který je zaujal nebo osobně ovlivnil.

Aneta Pospíšilová, project manager CzechCrunche

Film: Králíček Jojo
Proč: „Králíček Jojo je dílem novozélandského komika a režiséra Taiky Waititiho, v němž pravděpodobně rozpoznáte české lokace a který sesbíral v roce 2020 šest nominací na Oscara, z nichž jednu proměnil. Sám Waititi ve filmové satiře ztvárnil jednu z hlavních rolí. Zahrál si „nablblého“ Adolfa Hitlera, který je malému chlapci Jojovi imaginárním přítelem a radí mu jak se stát dobrým nacistou, což byl prvotní cíl malého chlapce. V polovině čekejte chlapcův převrat, což filmu nic neubere, ale posune jej na jinou úroveň. Scény s Taikou a Samem Rockwellem jsou ty nejvtipnější a pro mne osobně ikonické.“
Děkujeme za pozornost a přejeme příjemnou zábavu!

Pokud se vám newsletter CC Watch líbil a nechcete si nechat ujít ani další zajímavé filmové a seriálové tipy, které vám budeme servírovat každý týden, přihlaste se zde k jeho odběru. A budeme rádi, pokud ho budete sdílet i dalším filmovým fanouškům.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CC Watch nemělo chybět? Máte pro nás tip na vylepšení?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na tomas@czechcrunch.cz nebo jako odpověď na tento e-mail.

Budeme se těšit zase za týden,
Tomáš
Twitter
Facebook
Website
© 2021 CzechCrunch s.r.o, Všechna práva vyhrazena.