Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Orientujeme se ve filmu a televizi. Je tu newsletter CzechCrunch Watch #34

 
Uběhl další týden a je tedy nejvyšší čas na nové vydání newsletteru CC Watch, kde shrnujeme dění ve filmovém a televizním světě a navrhujeme, na co se podívat. Pokud vás naše tipy zaujmou, k odběru příštích vydání CC Watch se se můžete přihlásit zde.

Režisér Ridley Scott nedávno potvrdil, že už je dokončený scénář pro chystané pokračování kultovního Gladiátora a zanadával si přitom na prý mizerné příběhy superhrdinských filmů. Hned v závěsu se ale objevuje trailer na nového Spider-Mana, takže posouzení necháme na čtenářích. My se zase podíváme na zajímavou satiru s Leonardem DiCapriem nebo doporučíme korejské hororové sci-fi a skvělý nový dokument o divokých zvířatech od Netflixu.

Přejeme příjemnou zábavu!
 

Co hýbe světem filmu a televize

Herci z Harryho Pottera se sejdou ve vzpomínkovém pořadu: Od premiéry snímku Harry Potter a Kámen mudrců uběhlo 20 let a u Warnerů se rozhodli, že je čas na počátky jedné z největších filmových franšíz zavzpomínat v kruhu jejích hlavních tváří. První ledna roku 2022 tedy na streamovací službě HBO Max vyjde speciální pořad, v němž si herci i filmaři celé potterovské ságy budou povídat o tom, jak změnila jejich životy a svět kolem. Zatím nevíme, jestli speciál s názvem Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts ve stejnou dobu dorazí i na české HBO GO.

Naopak dobře známe mnoho jmen, na která se lze těšit. Krátký teaser vedle ústřední trojice Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint láká také na Helenu Bonham Carter (Bellatrix), Robbieho Coltranea (Hagrid), Ralpha Fiennese (Voldemort), Jasona Isaacse (Lucius Malfoy), Garyho Oldmana (Sirius Black), Toma Feltona (Draco Malfoy), Jamese a Olivera Phelpse (Fred a George Weasleyovi) a mnoho dalších. Možná překvapivě nebylo ohlášeno, že by se ve speciálu měla objevit autorka knih J. K. Rowlingová, která v poslední době čelí silné kritice kvůli svým transfobním názorům.

Disney ukázalo nového Obi-Wana a další novinky: Koncem minulého týdne oslavila streamovací služba Disney+ dva roky od spuštění velkou online akcí, kde se objevily desítky nových titulů ze světa Star Wars, Marvelu a dalších. Nejzajímavější byl první pohled na chystaný seriál Obi-Wan Kenobi. Slavný rytíř Jedi se v něm po událostech Epizody III bude ukrývat před inkvizitory Impéria a zároveň chránit malého Lukea a Leiu. Dočkáme se dokonce souboje mezi Obi-Wanem a Darthem Vaderem.
Aaron Sorkin chce s Davidem Fincherem natočit The Social Network 2: Je vůbec potřeba vysvětlovat proč? Původní, třemi Oscary oceněná Sociální síť vznikla jako film o myšlení lidí v Silicon Valley a jednom z nejvlivnějších fenoménu konce 10. let. Od té doby ale Zuckerbergovo impérium narostlo do podoby, jakou si tehdy snad nikdo neuměl představit. Totéž platí o negativním vlivu, jaký neoddiskutovatelně má. „Myslím, že to, co se s Facebookem (respektive Metou) děje v posledních letech, je příběh hodný vyprávění a je možné ho představit jako navázání na Sociální síť,“ řekl Sorkin v rozhovoru pro The Hollywood Reporter. Dodal pak, že scénář rád napíše, ale jen pokud by se režie znovu ujal David Fincher.

Šéfka Star Wars zůstává minimálně do roku 2024: Kathleen Kennedy, jedna z nejúspěšnějších hollywoodských producentek, v minulosti pracovala se Stevenem Spielbergem na filmech E.T. - Mimozemšťan nebo Jurský park. Od roku 2012 v Disney šéfuje veškerým projektům ze světa Star Wars. Na jednu stranu tak měla na starosti oblíbené Rogue One nebo The Mandalorian, na druhou Solo a Star Wars: Vzestup Skywalkera. Novou trilogii podle některých natolik nezvládla, že fanoušci franšízy doufali v její výměnu. Kennedyová ale s Disney, respektive dceřinou společností Lucasfilm, podepsala novou smlouvu až do roku 2024. Snad se plány kolem Star Wars do budoucna lépe usměrní a sjednotí do více koherentního univerza, jakým se pyšní sousední Marvel.

Ridley Scott nesnáší superhrdinské filmy a těší se na Gladiátora 2: Jeden z nejváženějších hollywoodských režisérů vyšle brzy do kin snímek Klan Gucci, takže o něm i mnohém dalším mluví s médii. V nedávném rozhovoru se serverem Deadline náhodou padla zmínka o tom, že scénář pro chystané pokračování kultovního Gladiátora je už hotový. „Máme dobrou stopu, dobré a logické místo, kam jít. Nejde jen tak natočit další film typu Gladiátora. Musíte nějak navázat... V prvním filmu je dost komponentů na to, abychom mohli pokračovat,“ řekl Scott.

O čem by chystaný snímek mohl být, jsme shrnuli už v minulosti. Jeho příběh se má zaměřit na Lucia, synovce despotického vládce a hlavního antagonisty prvního filmu Commoda. Místo svého strýce, od něhož mu hrozila smrt, si prý vezme příklad z Croweova hrdiny Maxima – o co mu ale půjde, zatím netušíme. Scott nicméně v citovaném rozhovoru zmiňuje, jak důležité a zajímavé je pro něj zkoumat historii a vytvářet autentickou atmosféru doby. Soudě podle jeho posledního historického filmu, skvěle hodnoceného Posledního souboje, by navázání na Gladiátora mohl být dobrý nápad.

Zásadní bude silný příběh, jakých je podle Scotta v mainstreamovém Hollywoodu spíše nedostatek. Superhrdinské filmy, které dnes dominují, dokonce komentoval velmi nevybíravými slovy, které rozvířily internet. „Jejich scénáře jsou na h*vno. Sám jsem natočil tři skvělé superhrdinské filmy – Vetřelce, Gladiátora a Blade Runnera. To jsou superhrdinské filmy. Tak proč ty dnešní nemají lepší příběhy? Většinou je zachraňují speciální efekty, což se pro všechny, co s nimi pracují, už stává nudné,“ poznamenal režisér.

Podobný názor, byť uhlazenějším jazykem, před časem vyjádřil i další velikán Hollywoodu, Martin Scorsese. Díla Marvelu označil za audiovizuální obdobu atrakcí v lunaparku – mohou sice poskytnout skvělou zábavu a zážitek, ale schází jim hlubší umělecká hodnota. „Není to kinematografie lidských bytostí snažící se předat emoční a psychologické zkušenosti jiným lidským bytostem,“ řekl. Scorsese momentálně pracuje na westernu Killers of the Flower Moon s Leonardem DiCapriem, Ridley Scott se zase chystá na natáčení biografického filmu o Napoleonovi Kitbag, po němž bude hned následovat pokračování Gladiátora.

Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

 
Nejsledovanější seriály:
  1. Arcane: League of Legends
  2. Hra na oliheň
  3. Dexter
  4. Ochránce
  5. Lajna
Nejsledovanější filmy:
  1. Red Notice
  2. Duna
  3. Shang-Chi a legenda o deseti prstenech
  4. Eternals
  5. Není čas zemřít
Obsah ve spolupráci s ČSFD

Na co jsme zvědaví

Trailery na budoucí filmy a seriály, co nás zaujaly
 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Dva bezvýznamní vědci, ztvárnění Leonardem DiCapriem a Jennifer Lawrence, náhodou objeví velkou kometu letící k Zemi – v zásadě se blíží konec světa. Když se ale o strašlivé novince snaží informovat americkou vládu a veřejnost, místo společného úsilí o záchranu naráží na nezájem, snahy ze situace vytěžit peníze, výsměch médií nebo chaos na sociálních sítích. Hvězdně obsazená černá komedie Netflixu K zemi hleď! ukazuje snad ten nejhorší – a zcela uvěřitelný – scénář apokalypsy v dnešní době. Více v samostatném článku.
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Přinejmenším dlouhé měsíce se spekuluje, zda v chystaném Spider-Manovi uvidíme více než jednoho Petera Parkera, a nějaké náznaky zazněly i v minulém vydání CC Watch. Sony teď vydalo další trailer, kde se objevuje sice jen jeden Spider-Man, ale zato hned pět zloduchů z alternativních realit. Z jedné strany přichází zmatený Doc Ock z filmů Sama Raimiho, ze druhé zase útočí Electro z titulů s Andrew Garfieldem. Spekulace o vyústění nepořádku s multiverzem tak mohou vířit dále, zatímco se blíží premiéra nejočekávanější marvelovky od Avengers: Endgame.
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Na přelomu milénia do televize dorazila senzace ve formě seriálu o romantickém a sexuálním životě svobodných emancipovaných třicátnic z New Yorku. O dvacet let později se kultovní komedie vrací s většinou původních hrdinek – dnes jim je přes padesát a v moderní, komplikovanější době řeší zcela nový soubor problémů. Trailer na A jak to bylo dál, nová kapitola Sexu ve městě si ale vystačí s velkými shledáními a návratem do nablýskaného velkoměsta. Se zveřejněním upoutávky jsme se také dověděli, že seriál 9. prosince dorazí i na HBO GO.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Před týdnem jsme doporučili první, teď dorazil trailer na druhou řadu seriálu Zpřítomnělí o lidech z dávných dob, kteří se najednou ocitli v současnosti. První sezóna zkoumala švédskou společnost vyrovnávající se s příchodem „časových migrantů“ a představila ženu z časů Vikingů vyšetřující vraždu s dnešním policistou. Druhá série zajímavý svět seriálu rozšiřuje o hlubší mytologii a přináší zásadního zloducha. Nezvyklé kriminalistické duo bude hledat Jacka rozparovače řádícího v Oslu.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Pamela Anderson je v zásadě Kim Kardashian 90. let, jen snad ještě ikoničtější. Součástí jejího odkazu se kromě modelingu a špatné televize naneštěstí staly i skandály spojené s únikem jejích velice soukromých videonahrávek. Nový seriál Pam & Tommy se zaměří právě na tyto události a jejich důsledky, stejně jako široce medializovaný vztah Pamely s bubeníkem kapely Mötley Crue Tommy Leem. Scénář napsal autor Wrestlera, režisér se pak proslavil černou komedií Já, Tonya. Nejdiskutovanějším aspektem celého projektu je ale zatím transformace Lily James, představitelky hlavní hrdinky. James je známá třeba díky roli v Popelce z roku 2015.

Na co se podívat o víkendu (nebo jindy)

Navrhujeme zajímavé tituly, které si třeba dnes večer pustit

Doktor mozek

(VOD: Apple TV+Rok: 2021, Délka: 1 řada, ČSFD)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Nejen Netflix s velkou parádou „objevil“ jihokorejskou televizi. Streamovací služba Apple TV+ nedávno uvedla svůj první neamerický titul, sci-fi Doktor mozek o extrakci myšlenek a vzpomínek z mozků zemřelých – ano, ve spojitosti se seriálem se mluví o hororově laděném Inception. Hlavní hrdina, geniální neurovědec Sewon, zkusí z hlav mrtvých členů své rodiny odhalit podivné okolnosti jejich skonu, časem ale začne ztrácet schopnost rozlišit mezi vzpomínkami jiných a svou vlastní realitou. Seriál s podobným tématem někdy pochopitelně není snadné sledovat, dokáže ale nabídnout nečekaná zjištění i velmi zneklidňující akci.

Gomora

(VOD: HBO GORok: 2014-dnes, Délka: 5 řad, ČSFD)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.

Zítra na HBO GO dorazí první díly páté a poslední řady thrilleru o italském kriminálním podsvětí. Centrem akce je Neapol, kde vládne zločinecká organizace Camorra. Na jedné straně sledujeme boj o moc poté, co byl její dosavadní šéf zatčen, na druhé se město snaží válkám mafie předejít a nastolit alespoň nějaký pořádek. Seriálu Gomora se od prvních dílů až dodnes dostává chvály díky realistickému ztvárnění mafie a bývá označován za temnější, dospělejší verzi slavné Rodiny Sopránů nebo za italskou odpověď Perníkovému tátovi. Pokud náhodou seriál samotný nestačí, po třetí řadě následuje také filmový spin-off Nesmrtelný.

Divoká zvířata

(VOD: NetflixRok: 2021, Délka: 4 epizody, ČSFD)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Kvalitně zpracovaných dokumentů o krásách přírody není nikdy dost. V nové čtyřdílné sérii na Netflixu Divoká zvířata dostáváme možnost postupně nahlédnout do života velkých koček, psů, vačnatců a chobotnic. Vedle zajímavých, někdy až překvapivě intimních záběrů se dozvíme snad i něco, co jsme zatím netušili. Pokud si navíc dokument pustíme v původním znění, uslyšíme mnoho známých osobností z Hollywoodu, od Bryana Cranstona (Perníkový táta) a Pedra Pascala (The Mandalorian) až po Andyho Serkise (Golum) a Davida Harboura (Hopper ze Stranger Things).

Naděje

(VOD: AerovodRok: 2019, Délka: 126 min., ČSFD)

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Norské drama Naděje začíná na konci, když Anja, která dlouho žije v uvadajícím vztahu s Tomasem, dostane zprávu o zhoubném nádoru na mozku. Úspěch léčby je mizivý a zbývají jí nejspíš tři měsíce. Možná ale nejhorší možné zprávy dají nový život alespoň jejímu vztahu s Tomasem i dětmi. Oba hrdinové si, čelíc poslední šanci, zachovávají celé spektrum nedokonalé lidskosti, divákům tím ale dokáží bez okázalého patosu zprostředkovat titulní emoci snímku. Kromě vyzdvihování herectví Stellana Skarsgårda a Andrey Bræin Hovig proto Naděje bývá označována i jako oslavná a radostná.

Arthouse tip

Jak naznačuje její název, arthousová sekce patří filmovým či televizním dílům, která nám dávají satisfakci pocitu vytříbeného vkusu, ale často skončíme jen jejich přidáním do watch listu. Zde ovšem každý týden navrhujeme jeden titul, jenž si to nejisté kliknutí na „play“ rozhodně zaslouží.

Dogman

(VOD: AerovodRok: 2018, Délka: 102 min., ČSFD)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Italské drama Dogman se odehrává v sousedství pobřežního města, které z velké části postavila mafie Cammora. Většina zdejšího chudého obyvatelstva žije v klidu a nevědomosti, mírumilovný majitel psího salónu Marcello se ale zaplete do zločinu s násilnickým bývalým boxerem a narkomanem. Jeho už tak nedokonalý život se rychle začne zcela rozpadat a ztratí veškerý respekt komunity. Malému, slabému milovníkovi psů nezbyde nic jiného než se postavit svým utlačovatelům.
Děkujeme za pozornost a přejeme příjemnou zábavu!

Pokud se vám newsletter CC Watch líbil a nechcete si nechat ujít ani další zajímavé filmové a seriálové tipy, které vám budeme servírovat každý týden, přihlaste se zde k jeho odběru. A budeme rádi, pokud ho budete sdílet i dalším filmovým fanouškům.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CC Watch nemělo chybět? Máte pro nás tip na vylepšení?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na tomas@cc.cz nebo jako odpověď na tento e-mail.

Budeme se těšit zase za týden,
Tomáš
Twitter
Facebook
Website
© 2021 CzechCrunch s.r.o, Všechna práva vyhrazena.