Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Orientujeme se ve filmu a televizi. Je tu newsletter CzechCrunch Watch #32

Uběhl další týden a je tedy nejvyšší čas na nový díl newsletteru CC Watch, kde shrnujeme dění ve filmovém a televizním světě a navrhujeme, na co se podívat. Pokud vás naše tipy zaujmou, k odběru příštích vydání CC Watch se můžete přihlásit zde.

Tentokrát začneme trochu nostalgicky návratem do televize počátku minulé dekády. Na obrazovky se totiž po osmi letech vrací Dexter a podle reakcí se fanoušci milého sériového vraha mají na co těšit. My se pak těšíme také na postapokalyptické drama HBO nebo procítěné sci-fi o klonování. Nakonec doporučíme drsný velrybářský thriller  i chytré vztahové drama ze Skandinávie.

Přejeme příjemnou zábavu!

Co hýbe světem filmu a televize

Nový Dexter je dobrý i bezvýznamný: Před osmi lety na televizních obrazovkách milionů diváků proběhly poslední scény jednoho ze snad nejvíce frustrujících seriálových finále vůbec. Dexter sice v milém sériovém vrahovi představil fascinujícího antihrdinu, postupně se ale jeho základní koncept začal příliš opakovat a tvůrci ve snaze o revitalizaci přišli s velice podivnými zvraty. Výsledkem je pro mnohé jeden z nejoblíbenějších seriálů, pokud si odmyslíme pár posledních řad.

Po dlouhé době se znovu dali dohromady herec Michael C. Hall, několik dalších hrdinů z původního Dextera i tvůrci nejlepších epizod a rozhodli se rozpačité zakončení napravit. Desetidílný Dexter: New Blood ukazuje život sériového vraha roky po tom, co zabíjet přestal, odjel daleko od Miami, změnil si jméno a pokusil se začít znovu. Jeho minulost ho ale dohnala.

Podle kritiků, kteří viděli necelou polovinu nové řady, by Dexterův návrat měl fanoušky potěšit. Přes několik velkých změn (pryč je ikonická znělka, prosluněné prostředí i většina hrdinových monologů) lze rychle poznat seriál, co si kdysi zamilovali. Vize mrtvého otce a mentora Henryho navíc nahrazuje Debra, takže diváci mohou sledovat další vývoj sourozeneckého vztahu (respektive vztahu Dextera s vlastním obrazem své sestry).

K tomu se přidá ještě vztah s už dorůstajícím synem Harrisonem, jemuž se otce podaří vypátrat. V nejlepších momentech se tak můžeme těšit na kombinaci známých témat a jejich nového vývoje. Paralelně s tím ale kritici zdůrazňují, že seriál jakoby zapomněl na vývoj televize od doby, co se v ní naposledy objevil. Chybí mu větší sofistikovanost a mnoho motivů nebo narážek působí příliš očividně. Je také otázkou, zda v nových dílech skutečně existuje prostor pro zajímavé nové dílo a ne jen pokus nostalgicky oživit to staré.

Dexter: New Blood prý kvalitativně stojí někde mezi první a druhou polovinou původního seriálu – není tak dobrý jako jedna, ani zdaleka tak špatný jako druhá. Bude to stačit na napravení reputace kontroverzního antihrdiny? Dexter se uniknout špatné minulosti pokusí 7. listopadu, kdy vyjde první díl nové řady.

Tarantino nabídne neviděné scény z Pulp Fiction jako NFT: Snímek s podtitulem Historky z podsvětí byl v roce 1994 naprostým zjevením, které se režisérovi přes jeho skvělou filmografii nikdy nepodařilo zopakovat. Fanouškům kultovního díla se brzy po téměř třiceti letech naskytne možnost uvidět sedm záběrů, které pro Pulp Fiction původně vznikly, ale do finálního filmu se nedostaly. V aukci si je bude možné koupit ve formě NFT. Stejným způsobem Tarantino nabídne také ručně psaný scénář snímku a vlastní audiokomentář, který má odhalit dosud netušená tajemství. Více v samostatném článku.

Nolanův nový film nabírá další herecké hvězdy: Pod prozatímním názvem Oppenheimer se skrývá příběh zaměřený na jednoho z otců atomové bomby. Na snímku se už usilovně pracuje a v médiích se proto postupně objevují další jména herců, kteří ztvární hlavní postavy. Už dříve jsme zmiňovali Cilliana Murphyho jakožto Roberta Oppenheimera, teď se k němu připojil Robert Downey Jr. a Matt Damon. Christopher Nolan momentálně pracuje na scénáři podle knihy American Prometheus, produkci mu pak po dlouholeté spolupráci s Warner Bros. zajistí studio Universal.

Netfix spouští hry: Největší streamovací služba hledá nové způsoby, jak přilákat a udržet si předplatitele. Rozhodla se tedy vydat do herního světa. Po několika měsících testování teď aplikace Netflixu na telefonech s Androidem nabídne pětici mobilních her s různou tematikou. Těmi nejzajímavějšího jsou jistě hry s tematikou Stranger Things, které jsme přiblížili v samostatném článku.

Na co jsme zvědaví

Trailery na budoucí filmy a seriály, co nás zaujaly

 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Už na konci druhé řady seriálu The Mandalorian bylo ohlášeno, že na další televizní titul ze světa Star Wars se nebude čekat dlouho. Novinka se zaměří na divácky velice oblíbeného antihrdinu, lovce odměn Boba Fetta. Ten se ale prý vzdá řemesla a místo toho bude usilovat o převzetí moci nad kriminálním impériem jeho bývalého šéfa, nyní mrtvého obřího plže Jabby Hutta. Seriál The Book of Boba Fett by měl podle všeho sledovat Fettovo vyjednávání s ostatními lovci odměn, jednou odehrávající se spořádaně u stolu, jindy prostřednictvím zbraní.
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Jeckyll a Hyde, Bruce Banner a Hulk, Eddie Brock a Venom, doktor Morbius a... velice nepříjemný upír. Nový film od Sony a Marvelu přesně zapadá do konceptu dvou morálně opačných bytostí v jednom těle. Zatímco doktor Morbius se snaží lidem pomáhat, mocný upír, který někdy přebere kontrolu, touží po krvi a nezastaví ho slunce, dřevěné kolíky ani nic podobného. Jared Leto roli v komiksovém filmu Morbius vzal právě proto, aby mohl dynamiku hrdiny a zloducha v jednom zkoumat. A z nového traileru se zdá, že vedle zběsilé akce by na to mohl být prostor.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
O hrozbě pandemie se mnozí pokoušeli varovat dlouho, než přišla ta aktuální. Shodou okolností se tímto tématem zabývá i novinka HBO Station Eleven, jejíž produkci koronavirus přerušil a na obrazovky se dostane v prosinci. Minisérie, natočená podle oceňované stejnojmenné knihy, se zaměřuje na následky katastrofické pandemie druhu chřipky. Většina lidstva vymřela a zbytky se pokouší vyrovnat se ztrátou a z popela stavět nový svět.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Kdyby se u vás zjistila smrtelná nemoc a vy byste nechtěli vystavit svoji milující rodinu strašnému emočnímu traumatu, nechali byste se nahradit dokonalým klonem? Tato otázka stojí v centru nového sci-fi Applu Swan Song. Hlavní hrdina, kterého ztvárnil oscarový Mahershala Ali, se bude muset rozhodnout nejen zda podstoupit vlastní utrpení sám, ale jestli zároveň dokáže zvládnout vědomí někoho „cizího“, jenž nahradí jeho místo.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.

Pro mnohé bude stačit vyslovit jen jméno – Roland Emmerich. Režisér známý nepříliš sofistikovanými, ale zpravidla zábavnými katastrofickýmii filmy ve sci-fi Moonfall podle vlastních slov vytvořil něco mezi Dnem nezávislosti a 2012. Z nového traileru je poměrně jasné, proč to řekl. Vidíme v něm totiž Měsíc blížící se k Zemi a působící zkázu a na druhé straně posádku raketoplánu, objevující velice nepřirozené vlastnosti našeho vesmírného souseda. Snad nikdo nevěří, že Moonfall předvede zajímavé myšlenky jako třeba Interstellar, snad ale můžeme počítat s tím, že u sledování další zkázy lidstva se rozhodně nebudeme nudit.

Na co se podívat o víkendu (nebo jindy)

Navrhujeme zajímavé tituly, které si třeba dnes večer pustit

Severní vody

(VOD: HBO GORok: 2021, Délka: 5 epizod)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Podle zahraničních recenzí je minisérie Severní vody ideální podívanou pro lidi, kteří si v neděli po obědě rádi čtou Cormaca McCarthyho, autora knihy Tahle země není pro starý nebo Cesta. Historické drama o boji člověka s přírodou i samým sebou připomíná také Moby Dicka nebo Revenanta. Hlavními hrdiny jsou bývalý vojenský chirurg Patrick Summer a velrybář Henry Drax (Colin Farrell), kteří se s malou výpravou vydají do arktických vod na lov velryb. Brutální povaha lidí a ještě brutálnější příroda znamená, že zpátky domů se možná nikdo nevrátí. Kromě drsného prostředí a silných hereckých výkonů při sledování jednoznačně doporučujeme zaměřit se také na soundtrack, vytvořený jedním z nejzajímavějších současných tvůrců experimentální hudby, Timem Heckerem.

Tím tvrdší je pád

(VOD: NetflixRok: 2021, Délka: 139 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.

Na první pohled se může zdát, že Tím tvrdší je pád jako western o skupině černošských pistolníků nedává příliš smysl. Ve skutečnosti je ale bělošský obraz divokého západu hlavně výmyslem Hollywoodu a podle historiků byla mezi kovboji, psanci a lovci odměn asi třetina Afroameričanů. Tím tvrdší je pád proto představuje zajímavý revizionistický příspěvek do žánru. Zároveň s tím nabízí vcelku typický, ale dynamicky natočený příběh pomsty s Idrisem Elbou v hlavní roli. Některým divákům možná bude chybět realističtější a špinavější ráz některých westernových klasik nebo komplexnější děj. Tím tvrdší je pád ale funguje hlavně jako stylová moderní podívaná, které nechybí rychlá akce, litry krve ani chytrý humor.

Bylo jich pět

(VOD: NetflixRok: 2017, Délka: 3 epizody)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Dlouho předtím, než vznikl první hraný film o druhé světové válce, se pět velkých amerických režisérů na přelomu 30. a 40. let vydalo na skutečné fronty. Natočili zde dokumenty podávající lidem zprávu o tom, jaké hrozbě svět čelí. O desítky let později se archivní záznamy znovu sestříhaly a ve spolupráci s tvůrci jako Steven Spielberg, Francis Ford Coppola nebo Paul Greengrass vznikla nová dokumentární série, pojednávající o jejich významu. Bylo jich pět ukazuje fungování fašistické audiovizuální propagandy i americké reakce na ni, změny v životech pěti filmařů, co se do válečné vřavy vydali, a zásadní roli filmu v jedné z největších válek moderní historie lidstva.

Vyšší moc

(VOD: -, Rok: 2014, Délka: 120 min.)
 

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Skoro jistě to nebylo vědomé rozhodnutí, ale jen reflex, Tomas přesto opustil svou rodinu ve chvíli nebezpečí. I když se nikomu nic nestalo, rodinná dovolená v horách se změní na náročnou zkoušku vztahu. Tomas nejdříve nechce přiznat, že selhal, a nastávají hádky s manželkou Ebbou. Ona sama netuší, co se situací udělat a jestli něco znamená pro jejich budoucí existenci jako dosud dobře fungující rodiny. Vyšší moc z jednoduché premisy rozvádí chytré vztahové drama, často hraničící s černou komedií a schopné přimět i diváky se skutečně zamyslet.

Arthouse tip

Jak naznačuje její název, arthousová sekce patří filmovým či televizním dílům, která nám dávají satisfakci pocitu vytříbeného vkusu, ale často skončíme jen jejich přidáním do watch listu. Zde ovšem každý týden navrhujeme jeden titul, jenž si to nejisté kliknutí na „play“ rozhodně zaslouží.

Leviathan

(VOD: DaFilmsRok: 2012, Délka: 88 min.)
 

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Leviathan je dokument o rybářské lodi. Nedovíme se v něm ale žádné zajímavé informace, statistiky vylovených ryb, zkušenosti lidí trávících týdny na moři daleko od rodiny, nic takového. Místo toho dostaneme pohlcující audiovizuální báseň na hranici noční můry. Filmaři pro natáčení používali hlavně kamery GoPro, které umisťovali na různá místa na lodi - nad palubu, na kotvu nebo přímo mezi vylovené ryby. Tím vytvořili zcela unikátní pohled na průmyslové rybářství, a možná i něco více. Jestli je bájnou mořskou obludou z názvu rybářská loď, z podivných úhlů viděná zvířata nebo lidstvo samotné, přitom film nechává na nás. Podobně fascinující, fyzický a bezprostřední dokument nejspíš nikdy před Leviathanem (ani po něm) nevzniknul.

Děkujeme za pozornost a přejeme příjemnou zábavu!

Pokud se vám newsletter CC Watch líbil a nechcete si nechat ujít ani další zajímavé filmové a seriálové tipy, které vám budeme servírovat každý týden, přihlaste se zde k jeho odběru. A budeme rádi, pokud ho budete sdílet i dalším filmovým fanouškům.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CC Watch nemělo chybět? Máte pro nás tip na vylepšení?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na tomas@cc.cz nebo jako odpověď na tento e-mail.

Budeme se těšit zase za týden,
Tomáš
Twitter
Facebook
Website
© 2021 CzechCrunch s.r.o, Všechna práva vyhrazena.