Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Orientujeme se ve filmu a televizi. Je tu newsletter CzechCrunch Watch #29

Uběhl další týden a je tedy nejvyšší čas na nový díl newsletteru CC Watch, kde shrnujeme dění ve filmovém a televizním světě a navrhujeme, na co se podívat. Pokud vás naše tipy zaujmou, k odběru příštích vydání CC Watch se můžete přihlásit zde.

Svět ovládla Hra na oliheň a nevyhnul se jí ani náš newsletter. Shrnujeme tedy, co tvůrci seriálu řekli k jeho tématům i možnému pokračování, a doporučujeme podobné tituly, které stojí za to vidět. Ještě předtím ale zazní novinky k dalšímu filmu Christophera Nolana nebo biografii o Marilyn Monroe. Ukazujeme také trailery na nový Vřískot nebo velkolepý dokument o The Beatles.

Přejeme příjemnou zábavu!

Co hýbe světem filmu a televize

Co víme o chystaném projektu Christophera Nolana: Jeden z nejoceňovanějších žijících režisérů má brzy začít točit svůj první biografický film, který se zaměří na fyzika Roberta Oppenheimera, otce atomové bomby. Po více než 19 letech spolupráce s Warner Bros. přitom Nolan snímek vytvoří pro studio Universal a dostane na to 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun, tedy o polovinu méně než Tenet a přibližně stejně jako Dunkerk). Premiéra je stanovená na 21. července 2023.

 

Hlavní roli ve filmu oficiálně dostal Cillian Murphy, s nímž režisér spolupracoval už v batmanovské trilogii, Počátku a Dunkerku, zatím vždy ale u vedlejších postav. Vrací se také další známá jména. Kamery se opět ujme Hoyte van Hoytema, který má velký podíl na realisticky „špinavém“ obrazu posledních tří nolanovek. Možná nejzajímavější je pak opětovné angažmá skladatele Ludwiga Göranssona. Nolan dlouhodobě pracuje hlavně s Hansem Zimmerem, soundtrack Tenetu ho však zjevně nadchl.

Objevily se další fotky ze seriálu The Last of Us: Adaptace videoher nejsou pro HBO zdaleka standardem, v případě zombie hororu široce oceňovaného za svůj příběh by to ale mohlo dopadnout velmi zajímavě. Na internetu se teď objevují první záběry z natáčení The Last of Us, zachycující třeba Pedro Pascala jako Joela nebo postapokalyptické město prorostlé mechem, travou a rzí. Na seriálu spolupracují tvůrce hry a scenárista Černobylu a jednotlivé epizody mají mít až osmiciferné dolarové rozpočty.

Jako by ožil Robin Williams: Když slavný komik roce 2014 spáchal sebevraždu, truchlily miliony lidí po celém světě. Podle mnohých jsme přišli o jednu z největších osobností novodobého Hollywoodu, která by si zasloužila poctu ve formě biografického snímku. Jak teď ukazuje nové video v podobě fingované herecké zkoušky, ideálním pro jeho ztvárnění by byl herec Jamie Costa. V pěti minutách se mu daří skvěle vystihnout Williamsovu osobnost, od hektického stylu komedie až po dramatickou polohu se všemi detaily gest a posunků. Až se chce říct, že nevytvořit z toho celovečerní film je neakceptovatelné.

Na Netflix příští rok dorazí film o Marilyn Monroe: Andrew Dominik, režisér Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, se řadí mezi zajímavější hollywoodské tvůrce. Po téměř deseti letech se mu teď konečně podařilo dokončit Blonde, nezvyklou autorskou biografii slavné herečky. Hlavní role se zhostila Anna de Armas, známá z Blade Runnera 2049 či nové bondovky. Nově médii proběhla informace, že snímek natočený pro Netflix bude mít nebývale omezenou přístupnost – až NC-17, což typicky znamená velice explicitní nahotu nebo násilí, jaké by jinak film v kinech takřka pohřbily.

David Fincher bude na Netflixu oslavovat film: Jeden z nejváženějších hollywoodských režisérů si v posledních letech se streamovací službou vytvořil silný vztah, počínaje Domkem z karet a konče Mankem či Mindhunterem. Pokračování seriálu o počátcích vyšetřování sériových vrahů sice zatím nechystá, pustí se ale do jiného zajímavého projektu. Voir bude dokumentární série audiovizuálních esejů oslavujících kinematografii. Netflix nedávno zveřejnil první kratičkou upoutávku.

Na co jsme zvědaví

Trailery na budoucí filmy a seriály, co nás zaujaly

 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Když v roce 1996 vyšel první Vřískot, takřka okamžitě bylo jasné, že se z něj stane kultovní a velice vlivný horor. Vycházel sice ze zavedených vzorců tzv. vyvražďovaček (slasherů), ale zkombinoval je například s až komediálními prvky a přitom podvracel mnohá žánrová klišé. Teď se franšíza na plátna vrátí po deseti letech v zásadě s rebootem. Trojice známých postav hraných Neve Campbellovou, Courteney Coxovou a Davidem Arquettem se znovu setká s šíleným vrahem, snad ještě horším než dříve. Podaří se jim ho zastavit, aniž by se staly obětí hororových stereotypů?
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
The Beatles nebyli v roce 1968 zrovna v nejlepším rozpoložení. Mezi členy kapely se objevovaly neshody, zrovna ale měli pouhé tři týdny na napsání a nahrání nového alba. Zrovna v této době dostalo pár dokumentaristů bezprecedentní přístup ke kreativnímu procesu ‚brouků‘ a vzniklo přes 150 hodin materiálu. Ten byl dlouho zavřený v trezoru, nedostupný takřka nikomu. Vydestilovat z něj dokument se teď pokusil Peter Jackson a z traileru to vypadá, že na ploše chystaných šesti hodin uvidíme jak napětí náročné etapy The Beatles, tak radostnou oslavu umělecké tvorby a hravosti.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Dospívající kluk Finney se poslední dobou víc a víc zajímá o temné příběhy ze sousedství. Naneštěstí se jeho obavy naplní, když ho unese sériový vrah, jenž má na svědomí už pět dalších obětí. Ve sklepě, kde je zavřený, visí na stěně prý nefunkční černý telefon, Finney se jím ale spojí s mrtvými dětmi, které mu chtějí pomoci utéct. Černý telefon je od stejných tvůrců jako horor Sinister a podle prvních ohlasů dosahuje minimálně stejných kvalit. Realistická premisa prý funguje skvěle, stejně jako propojení s paranormálním světem i herecký výkon Ethana Hawkea v roli vraha.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Will Ferrell je Marty, šéf firmy na tkaniny potýkající se s psychickými problémy. Jeho sestra ho pošle k psychiatrovi, z něhož se ale vyklube lékař s velice nekonvenčními metodami. Až příliš nekonvenčními. Martym totiž začne manipulovat a vlastně se postupně stává pánem jeho života. Minisérie The Shrink Next Door v sobě kombinuje inspiraci skutečným příběhem mnoha let zneužívání, žánry dramatu a komedie i hvězdné obsazení s Ferrellem, Paulem Ruddem a Kathryn Hahnovou.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Pro některé poněkud jednotvárné a bez kadence vtipů, na jakou jsou zvyklí, pro jiné zajímavě nekonvenční a jedna z nejlepších komedií v televizi. Larry, kroť se patří mezi stálice HBO a za několik dnů se vrací s jedenáctou řadou. Co od ní čekat? To, co vždy, takže plejádu idiosynkratických postav a hostujících hereckých hvězd, mnoho nepříjemných situací a faux pas ze strany Larryho Davida. Nechybí samozřejmě ani tak nějak potvrzení, že cokoliv, co se nám ve světě nelíbí nebo nám přijde zvláštní, se nejspíš nelíbí a přijde zvláštní také hrdinovi Larry, kroť se.

Víkendový speciál: Co si pustit po Hře na oliheň

(aneb na co se dnes podívat)

Tématem měsíce se tentokrát snad ani nemohlo stát něco jiného než Hra na oliheň. Jihokorejská krvavá a pohlcující sociální kritika ovládla celý svět a stala se zdaleka nejsledovanějším seriálem, co kdy Netflix vydal. Rozhodli jsme se proto krátce shrnout témata, jimiž se zabývá, přiblížit jeho možné pokračování a doporučit podobné tituly, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

 

Hlavním mozkem seriálu je Hwang Dong-hyuk. Ačkoliv nápad na něj dostal už v roce 2008, kdy jeho rodnou zemí (i jím osobně) cloumala ekonomická krize, producentům se jeho nápad zdál příliš divný a nedařilo se ho zrealizovat. Netflix a možnost vydání na streamovací službě ale vše změnil a Hwang dostal plnou uměleckou kontrolu.

 

Výsledkem je krvavý a napínavý seriál, který má v jádru jasné sdělení kritizující poměry v pozdně kapitalistické Jižní Koreji. Mladé generace pro ně mají zvláštní pojmenování „Hel Čoson“, volně přeložené jako „Korea, peklo na zemi“ a odkazující k silně hierarchizované společnosti za vlády dynastie Čoson. Dnes má v Koreji teoreticky panovat meritokracie, pro mladé ale ve skutečnosti vůbec neplatí, že chytrostí a poctivou tvrdou prací mohou uspět.

 

Hwang v rozhovoru pro magazín Variety řekl: „Chtěl jsem napsat alegorii na moderní kapitalistickou společnost. Něco, co ukazuje extrémní soutěživost, podobně jako je extrémní soutěživost v životě.“ Hru na oliheň pochválila dokonce Severní Korea, podle níž seriál dobře demonstruje „hrůzy kapitalismu“ jižních sousedů. Ukazuje prý „soutěživost, která vymycuje lidství.“

 

Díky obřímu úspěchu je snad nemožné, aby nevzniklo pokračování, jak říká sám tvůrce Hry na oliheň. Původně o druhé řadě sice vůbec neuvažoval, ale teď v rozhovoru pro IndieWire popsal, jak by v ní mohl ukázat třeba osudy Front Mana (Bílý kůň) a jeho bratra nebo vysvětlit jednání hlavního hrdiny Gi-huna, který se na konci (spoiler) z nějakého důvodu odvrátí od letadla.

Battle Royale

(VOD: -, Rok: 2000, Délka: 114 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Battle Royale jsme v CC Watch už jednou doporučovali, v kontextu Hry na oliheň ho ovšem musíme připomenout. Představuje totiž jednu z hlavních inspirací tvůrců seriálu, v určitém ohledu je ale možná ještě více zneklidňující. Místo radikální interpretace pozdního kapitalismu se zaměřuje primárně na politický či sociální boj mladých a starších generací v Japonsku a přetavuje ho do doslovné krvavé hry. Battle Royale díky tomu nabízí zajímavou společenskou kritiku, až zvrácenou zábavu i silné postavy školáků, kteří v extrémních situacích odhalují svoje nitro (jak metaforicky, tak doslova).

Mimoškolní aktivity

(VOD: NetflixRok: 2020, Délka: 10 epizod)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.

Mimoškolní aktivity jsou tak trochu jihokorejskou obdobou Perníkového táty, byť spíš než proměně hlavní postavy dávají více prostoru samotné premise, zasazené do místního kontextu. Nadaný, ale sociálně znevýhodněný středoškolák se obává o svoji budoucnost, aby si tedy mohl dovolit univerzitní školné, vydává se na dráhu zločinu. Opět před sebou máme extrémní pojetí systému, jehož hlavním cílem je výdělek a lidé bez peněz nemají šanci. Hrdinové Mimoškolních aktivit se tak rozhodnou jít za svými sny, možná až doslova přes mrtvoly. P. S. Nenechte se odradit slabším prvním dílem, v dalších bude těžké se odtrhnout.

3%

(VOD: NetflixRok: 2016-2020, Délka: 4 série)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
3% je dystopické sci-fi z Brazílie, v premise extrémně podobné Hře na oliheň. V zemi budoucnosti zavládla chudoba a ekonomická elita se přesunula na samostatný ostrov daleko od přelidněných slumů většiny společnosti. Rozhodne se však, že tři procenta „obyčejných lidí“ dostanou příležitost se do utopického ráje přemístit, jestliže obstojí v sérii náročných zkoušek. Prostřednictvím takového konceptu seriál zkoumá různé aspekty sociálních rozdílů, což doplňuje postavami se zajímavými osobními příběhy.

Vlak do Pusanu

(VOD: -, Rok: 2016, Délka: 118 min.)
 

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Vlak do Pusanu patří mezi nejkreativnější zombie filmy posledních let. Rozvedený otec Seo Seok-woo vezme svou dceru na cestu rychlovlakem, aby mohla oslavit narozeniny se svojí matkou. Zemí se ale začne rychle šířit nákaza měnící lidi v zombie a jeden infikovaný nastoupí také s hrdiny. Ve vlaku tak vznikne malá alegorie na společnost, kde slabší podlehnou a silnější mají možnost buď ostatní obětovat pro vlastní zisk, nebo pokusit se jim pomoci.

Krvavá nevěsta

(VOD: HBO GORok: 2019, Délka: 96 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát ukázku.
Krvavá nevěsta má ze zmíněných titulů asi nejblíže ke komedii, není ale o nic méně krvavá a sociálně kritická. Grace se zamiluje do syna z bohaté rodiny a vezme si ho za muže. Než je ale jejich manželství stvrzeno, musí proběhnout malý rituál – boháči se nevěstu pokusí zabít, jinak mohou přijít o svoje privilegia. Naštěstí se Grace o jejich plánech náhodou doslechne a samozřejmě rozhodne, že nebude jen čekat na porážku. Začíná doslova třídní boj plný brutální zábavy se sympatickou hrdinkou v centru.

Český koutek

Václav Marhoul jde točit do Hollywoodu: Ačkoliv Nabarvené ptáče má jako film svoje problémy, Marhoul si díky němu udělal jméno po celém světě. Teď se proto dostal k režii filmu McCarthy o americkém politikovi Josephu McCarthym, zneužívajícím obavy z komunismu v 50. letech. Bez důkazů se mu dařilo eliminovat jemu nepohodlné, ale nevinné lidi ve prospěch vlastního politického a finančního zisku. V Marhoulově filmu McCarthyho ztvární Michael Shannon (třeba Zod v Muži z oceli) a jeho manželku pak Emilia Clarke (Khaleesi ve Hře o trůny).

 

Tip týdne

 
Tečka na závěr. Každý týden vybíráme tip na film či seriál od člena redakce CzechCrunche nebo osobnosti z českého byznysu či kultury, který je zaujal nebo osobně ovlivnil.

Michal Mančař, editor CzechCrunche

Film: Excalibur
Proč: „Fantastické zpracování artušovské legendy z roku 1981, které hravě strčí do kapsy drtivou většinu všech fantasy počinů, jež se objevily v následujících čtyřiceti letech. Každý záběr překypuje až divadelní majestátností, rytířskými ctnostmi (či jejich nedostatkem), mystikou Merlinovy magie nebo oslňujícími odlesky zbrojí a mečů v dechberoucí hře světel a stínů. Jistě, svůj věk už dnes Excalibur místy nezapře, ale když za doprovodu Orffovy kantáty Carmina Burana vyjede v čele rytířů kulatého stolu sám Artuš, aby jeho zbídačený Albion mohl opět doslova vzkvést, je to naprosto nezapomenutelné.“
Děkujeme za pozornost a přejeme příjemnou zábavu!

Pokud se vám newsletter CC Watch líbil a nechcete si nechat ujít ani další zajímavé filmové a seriálové tipy, které vám budeme servírovat každý týden, přihlaste se zde k jeho odběru. A budeme rádi, pokud ho budete sdílet i dalším filmovým fanouškům.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CC Watch nemělo chybět? Máte pro nás tip na vylepšení?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na tomas@czechcrunch.cz nebo jako odpověď na tento e-mail.

Budeme se těšit zase za týden,
Tomáš
Twitter
Facebook
Website
© 2021 CzechCrunch s.r.o, Všechna práva vyhrazena.