Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Orientujeme se ve filmu a televizi. Je tu newsletter CzechCrunch Watch #15

 
Uběhl další týden a je tedy nejvyšší čas na nový díl newsletteru CC Watch, kde shrnujeme dění ve filmovém a televizním světě a navrhujeme, na co se podívat. Pokud vás naše tipy zaujmou, k odběru příštích vydání CC Watch se se můžete přihlásit zde.

Česko v posledních dnech obletují záběry z natáčení blockbusteru s Ryanem Goslingem, které právě probíhá v Praze. Zajímavé jsou ale také upoutávky na už dokončené projekty jako animovaný seriál Marvelu nebo spin-off American Horror Story. V tipech pak zveme do kina i na poetické zkoumání času.

Přejeme příjemnou zábavu!

Co hýbe světem filmu a televize

V Praze se začal točit The Gray Man, nejdražší film Netflixu: Znamená to třeba, že se ulicemi našeho hlavního města v posledních dnech prohánějí makety tramvají, černá SUV s kamerami, auta do sebe bourají, vybuchují a střílí se z kulometu. Někde v celé té změti se pohybuje i Ryan Gosling, představitel hlavní role špionážního thrilleru za 200 milionů dolarů s ambicemi přiblížit se bondovkám. V Praze se bude natáčet až do 18. července, bližší informace k termínům a lokacím jsou na oficiálním webu města.

Zack Snyder pro Netflix natočí vlastní vizi Star Wars: Na Netflix se zanedlouho chystá prequel Armády mrtvých, režisér hororové komedie už má ale plné ruce práce s dalším, ještě větším projektem. Streamovacího giganta zaujal jeho nápad na film s názvem Rebel Moon, kde se Snyder inspiroval Sedmi samuraji od Akiry Kurosawy i Lucasovou epickou vesmírnou ságou. V centru děje má stát mladá bojovnice, žijící v malé kolonii na okraji galaxie. Když mírumilovnou kolonii začne ohrožovat armáda vůdce Balisaria, hrdinka se vydá na okolní planety hledat další bojovníky, kteří by se tyranovi postavili. Natáčení by mohlo začít počátkem příštího roku.

The Wheel of Time, velké fantasy natáčené v Česku, má přijít ještě letos:
Amazon si Česko pro svoje produkce velmi oblíbil, a kromě Carnival Row zde natáčí i adaptaci populární knižní série od Roberta Jordana. Herečka Rosamund Pike, která kvůli tomu na čas žila v Praze, hraje čarodějku Moiraine z ženské organizace Aes Sadai. Moiraine se vydá na dlouhou cestu se skupinou pěti mladých žen a mužů, mezi nimiž je možná reinkarnace mocné osoby schopné zachránit nebo zničit lidstvo. Bližší info o seriálu, který by se na Amazon Prime měl objevit do konce roku, bychom měli dostat 23. července na virtuálním Comic-Conu. Amazon zde řekne také více k novému filmu z univerza Neon Genesis Evangelion a seriálu podle slasher hororu Tajemství loňského léta.

Režisér Revenanta konečně připravuje další film: Alejandro González Iñárritu měl dlouho status schopného, ale méně známého režiséra, a pak vyhrál dvakrát po sobě Oscara ze nejlepší režii Birdmana a Revenanta, který navíc získal první cenu Akademie Leonardu DiCapriovi. O dlouhých pět let později dostává jasnější obrysy Iñárritův nový film s názvem Limbo. Ten se podle dostupných informací zaměří na mexicko-americkou válku v polovině 19. století a moderní historii Mexika. Soudě podle pár fotografií z natáčení by mělo jít o poměrně velký projekt.

Pokračování Lovecraftovy země nevznikne: Adaptace stejnojmenné knihy, která prostřednictvím žánru fantasy hororu a prvků Lovecraftovy mytologie zkoumala rasové vztahy v Americe 50. let, diváky vzala na pár velice nezvyklých dobrodružství. Jeden z největších loňských projektů HBO, o němž jsme se bavili i s tvůrcem jeho efektů, ale přes dobré přijetí a vysokou sledovanost nedostane druhou řadu. (Následuje spoiler!) Přesné důvody neznáme, mohou však být kombinací nákladné produkce, smrti zásadních postav a faktu, že první řada pokryla prakticky celou knižní předlohu. Showrunnerka Misha Green se na Twitteru alespoň podělila o pár nápadů z potenciální druhé řady.

Na co jsme zvědaví

 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Co kdyby místo Kapitána Ameriky byla Kapitánka Anglie? Co kdyby Yondu ze Strážců galaxie místo Petera Quilla unesl prince Wakandy? Co kdyby se z Iron Mana stala zombie? Takové a mnoho dalších možností bude zkoumat nový animovaný seriál Marvelu What if…? Naplno se tak ponoří do konceptu multiverza, který hraje ve čtvrté fázi univerza filmů a seriálů kolem Avengers velkou roli. Nový trailer prozatím nedává jasné indicie o ději novinky, skoro jisté ale je, že se diváci mohou těšit na zcela jiný pohled na postavy, které dosud na plátnech a obrazovkách vídali.
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
American Horror Story už deset let nabízí jakousi televizní kroniku hororu, když v každé řadě představuje jiný příběh se zajímavým pohledem na typický žánrový námět. American Horror Stories převezme stejný formát antologie, ale nové postavy a zápletku nabídne v každé epizodě. V některých z nich přitom můžeme čekat postavy (i herce) z původních seriálu, jiné se zase vydají na vlastní děsivou cestu. Kratší formát tvůrcům může dovolit radikálnější vypořádání se s hrdiny, tak jsme zvědaví, jak toho využijí.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Lin-Manuel Miranda, který si získal celý svět muzikálem Hamilton, se v poslední době vůbec nezastaví. Nedávno pracoval na filmu Život v Heights, na Netflix se chystá jeho režijní debut Tick, Tick... Boom a teď Disney ukazuje animovaný Encanto, kde se postaral o hudbu. Muzikální novinka představí kolumbijskou rodinu Madrigalových, kde všichni mají nadpřirozené schopnosti… tedy až na mladou Mirabel. Jednou se ovšem ukáže, že obyčejná dívka je možná jediná, která dokáže magii své rodiny ochránit před nebezpečím. Fakt, že Encanto mají na starosti tvůrci Zootropolis, pak spolu s barevným trailerem slibuje kvalitní zábavu nejen pro děti.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Očekávaný prequel filmové série Kingsman dosud neměl vůbec snadný život – původně měl vyjít už koncem roku 2019, po mnoha odkladech se ale fanoušci franšízy konečně dočkají až letos v prosinci. Nový trailer, navazující na několik dřívějších, opět láká na návrat do světa tajné britské špionážní organizace, tentokrát ovšem v jejích samotných začátcích v době první světové války. Ačkoliv bude novinka nejspíš o dost jiná než předchozí filmy, tvůrci ujišťují, že nabídne velkou dávku stylové akce. Navíc v ní moderní technologie nahradí retro špiónské náčiní, kolize starých letadel a zloduchem bude samotný Rasputin.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
U sportovních dokumentů či filmů se často říká „ta disciplína mě nezajímá, ale ten příběh je velmi silný“. Totéž se dost možná bude říkat o novince Netflixu, která se zaměří na život slavné japonské tenistky Naomi Ósaka. Třídílný dokument nám umožní nahlédnout do jejího dětství, tvrdého tréninku a cesty na vrchol, ale také do vyrovnávání se s obrovským tlakem s tím spojeným a hledání osobní hodnoty. Režisérka projektu Garrett Bradley o něm řekla: „Ze všeho nejvíce bych si přála, aby lidé pocítili sílu empatie a cítili se povzbuzeni k riskování v životě, a možná vůbec nejvíc ve chvílích, kdy se zdá, že jde o všechno.“

Na co se podívat o víkendu (nebo jindy)

Ulice strachu - 2. část: 1978

(VOD: NetflixRok: 2021, Délka: 109 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Druhý film v hororové trilogii Ulice strachu nemá už z definice jednoduchou pozici. Je to vlastně pokračování slasheru, od kterých se většinou mnoho nečeká. Podle ohlasů ovšem novinka nabízí nejen větší hromadu mrtvol, ale hlavně sympatické postavy, jejichž nevyhnutelná smrt má o to větší dopad. Ulice strachu 2 je díky tomu prý také temnější, protože zabíhá hlouběji do témat nadpřirozené i sociální kletby a osudu. Filmu se tak jednak daří zajímavě navázat na první díl a jednak navnadit na poslední, možná vůbec nejhrůznější.

Annette

(VOD: právě v kinech, Rok: 2021, Délka: 139 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Nejvíce lidí se teď do kin pohrne na Black Widow, pozornosti milovníkům filmu by ale nemělo ujít i něco ze zcela jiného soudku. Snímek Annette umožní se na pár hodin přenést do atmosféry festivalu v Cannes, kde měl premiéru jen před několika dny s dobrým přijetím. I když se v jádru jedná o muzikál o složitém vztahu dvou zamilovaných lidí, k La La Landu má poměrně daleko. Zaprvé se o hudbu místo jazzu postará rock, zadruhé se Annette na jednu stranu vydává mnohem dále do fantazie, na druhou má temnější vyznění. Ústřední dvojice Adama Drivera a Marion Cotillard přitom podává skvělé výkony a vizuální stránka je opravdu bohatá.

Saint Maud

(VOD: Google PlayRok: 2019, Délka: 83 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Saint Maud je pro takové fanoušky hororu, kteří stejně jako „lekačky“ nebo slizká monstra dokáží ocenit silnou atmosféru a kvalitní postavy. Režisérský debut Rose Glass klasicky děsivé momenty využívá spíše jako koření, a ve většině stopáže funguje jako charakterová studie osamělé dívky, jež všechnu naději na osobní štěstí upíná k Bohu. Zprvu nevinně působící pravidelné modlitby a zbožné počínání nabírá čím dál tím více zneklidňující charakter. Je to, co vidí ona i my, skutečné? Byť vyvrcholení mohlo zajít ještě dále, Saint Maud nabízí podmanivou, do samého konce nejednoznačnou podívanou.

Zločin století

(VOD: HBO GORok: 2021, Délka: 2 části)
 

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Alex Gibney bývá považován za jednoho z nejvlivnějších amerických dokumentaristů. Ve dvoudílném Zločinu století se oscarový tvůrce zaměřuje rovnou na jeden z hlavních problémů současných Spojených států, a to farmaceutický průmysl stojící za opioidovou krizí. Léky na bolest dnes v USA zabíjejí více lidí než zbraně nebo HIV a Gibney zevrubně zkoumá, jak k tomu došlo a jak tomu šlo předejít. Přestože se v Evropě podobné situace nejspíš obávat nemusíme, Zločin století představuje hloubkovou studii bezpáteřnosti některých lidí a předkládá odstrašující varování.

Bílý lotos

(VOD: HBO GORok: 2021, Délka: 7 epizod)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát ukázku.
Satira Bílý lotos na HBO dorazí až za pár dnů, první ohlasy ale rozhodně doporučují si ji založit a pustit, třeba místo dovolené v tropickém resortu. Právě zde se totiž nová minisérie odehrává, přičemž s černým humorem ukazuje morální zkaženost bohatých výletníků, až do bodu něčí smrti (to není spoiler, zjistíme to hned v úvodu). Na ploše týdenní dovolené tří rodin se zde postupně rozkládá jejich povrchní existence za asistence personálu resortu. Podle všeho se můžeme těšit na trochu více americkou, televizní verzi oceňovaného Parazita.

Český koutek

Nepravidelná sekce „Český koutek“ patří zajímavostem, které se nedávno odehrály na tuzemské filmové a televizní scéně. Aneb také doma stojí za to mít přehled.
 
Vyšel trailer na dokument Zákon lásky, jehož je CzechCrunch partnerem: Po zneklidňujícím hitu V síti se dokumentaristka Barbora Chalupová pustila do dalšího společensky významného tématu, sňatku homosexuálů. Místo agitačního se ale jedná spíš o observační dokument, sledující (dosud neúspěšnou) cestu návrhu zákona ke hlasování. Chalupová se zde snaží zachytit jak práci politiků, tak náladu ve společnosti a vysvětlit, proč je vlastně pro homosexuální páry tak důležité moci se vzít. Nový trailer je k vidění zde.

Arthouse tip

Jak naznačuje její název, arthousová sekce patří filmovým či televizním dílům, která nám dávají satisfakci pocitu vytříbeného vkusu, ale často skončíme jen jejich přidáním do watch listu. Zde ovšem každý týden navrhujeme jeden titul, jenž si to nejisté kliknutí na „play“ rozhodně zaslouží.
 

Poslední večery na zemi

(VOD: SledovaniTV, Rok: 2018, Délka: 138 min.)
 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Čínské noirové drama Poslední večery na zemi nám připomenou nedávné téma umění dlouhého záběru, film totiž ve druhé polovině obsahuje složitou hodinovou jízdu kamery bez jediného střihu. Režisér Gan Bi takový styl využívá k vyprávění v základu jednoduché zápletky muže navracejícího se do rodného města aby pohřbil svého otce. Rozhodně ovšem neočekávejte lineární drama – snímek zabředávající do magického realismu je vizuálně uhrančivou poetickou úvahou nad ztrátou, bolestí, prostorem i časem samotným.

Tip týdne

 
Tečka na závěr. Každý týden vybíráme tip na film či seriál od člena redakce CzechCrunche nebo osobnosti z českého byznysu či kultury, který je zaujal nebo osobně ovlivnil.

Šárka Štrossová, šéfka WebExpo

Seriál: Po životě
Proč: „Za sebe můžu doporučit seriál After Life. Líbí se mi humor Rickyho Gervaise a britský humor obecně – mám hodně ráda kultovní britské sitcomy jako Red Dwarf, Black Books nebo IT Crowd. After Life přináší neotřelé a smutné téma, které je však velice lidsky podané a seriál je i navzdory tomu velmi zábavný. Hlavní hrdina hraný právě Gervaisem je sarkastický a zdrcený smrtí své manželky, ale přesto je nakonec uvnitř velice milý a podporující člověk. Teď se natáčí třetí a poslední řada. Už se jí nemůžu dočkat!“
Děkujeme za pozornost a přejeme příjemnou zábavu!

Pokud se vám newsletter CC Watch líbil a nechcete si nechat ujít ani další zajímavé filmové a seriálové tipy, které vám budeme servírovat každý týden, přihlaste se zde k jeho odběru. A budeme rádi, pokud ho budete sdílet i dalším filmovým fanouškům.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CC Watch nemělo chybět? Máte pro nás tip na vylepšení?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na tomas@czechcrunch.cz nebo jako odpověď na tento e-mail.

Budeme se těšit zase za týden,
Tomáš
Twitter
Facebook
Website
© 2021 CzechCrunch s.r.o, Všechna práva vyhrazena.