Copy

מהנעשה בערינו 131

גיליון מיוחד 🦠


לשטוף ידיים


יותר מדי
ראש עיריית פתח תקווה מנע הגעת תלמידים מאור יהודה שבה התגלה הנגיף

לא מספיק
ראש עיריית טירה שוקל לפנות למשטרה כדי שתאכוף את הבידוד לחוזרים מחו"ללהיכנס לבידוד


תנאי סף
יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, דורש יותר אוטונומיה לשלטון המקומי

ערים חסונות
משבר האקלים מחייב את הערים שלנו להתכונן לאסונות. עכשיו גם וירוס הקורונהלהתעטש למרפק


שרים באיטלקית
הכתבת נעמה ריבה מתרשמת שרוממות הרוח הזו לא יכולה לקרות בערי ישראל

חוזרים לנשום
בית חולים זמני בסין, שנבנה בשבועיים, נסגר אחרי חודש. אפשר לנצח את הווירוס
מה לעזאזל קורה פה?

העיר ווהאן היא העיר השביעית בגודלה בסין. כמו נתניה אצלנו. וכפי שאין סיבה שסיני יכיר את נתניה, כך גם רובנו לא הכרנו את ווהאן. עד שהגיע הווירוס.

אז מה משותף לווהאן שבסין, לקום שבאירן, לסיאול שבדרום קוריאה, ולסיאטל שבארצות הברית? מחקר מראה שבכולן שרר פחות או יותר אותו מזג אוויר יציב. כשנשאים של הווירוס הופיעו בעיר ווהאן, שנמצאת על צומת דרכים בין הערים הגדולות בסין, וגם מחוברת לעולם בנתיבים בינלאומיים, זו הייתה רק שאלה של זמן עד שההתפרצות המקומית תהפוך למגפה עולמית.

ערים נעשו מחוברות יותר זו לזו מאי פעם. למרבה הצער, משבר שיפקוד אחת מהן יחולל גלי הדף שישפיעו על ערים אחרות. למרבה המזל, קל יותר מאי פעם להעביר מידע ונהלי התמודדות, כך שערים יכולות לחקות את אלו שמצליחות.

את הלקח הזה צריך להשליך על משבר האקלים. מאז ומעולם ערים היו כר פורה לשגשוגן של מגפות. כמו "המוות השחור" של המאה ה-14, וכמו "השפעת הספרדית" של תחילת המאה ה-20, כך גם וירוס הקורונה ימשיך הלאה. אם לא בקיץ הזה, אז בקיץ הבא. אבל כבר עכשיו אנחנו מבינים שערים יכולות וצריכות להתמודד עם משברים גדולים. במאה ה-21, הכוונה היא בעיקר לאסונות טבע שייגרמו כתוצאה משינויי האקלים - סערות, הצפות, בצורות ועוד.

לכך יש להוסיף גם התמודדות עם כלכלה עולמית שמשתנה לא הרף בקצב הולך וגובר. ערים שנשענות על ענף כלכלי אחד לא יוכלו לשרוד פגיעה קשה בענף זה. רק חשבו על ערים שנשענות במידה רבה על תיירות בתקופה זו. עכשיו חשבו מה יקרה בערים שנשענות על תעשיה מסורתית בעולם של טכנולוגיות מתקדמות.

בעיר ווהאן לא נערכו מראש. עם התפרצות הווירוס, היו בעיר רק אמבולנס אחד לכל 194 אלף תושבים. התקן המחייב בסין הוא אמבולנס אחד ל-50 אלף. השלטונות כן הצליחו להגיב במהירות ולהקים בתי חולים זמניים במהירות שיא. מומלץ להסתכל על האינפוגרפיקות באתר South China Morning Post שמציגות את כל הנתונים המעניינים על ההתפרצות בווהאן ומעבר לה.

ההתמודדות עם וירוס הקורונה הוכיחה שאפשר לשנות הרגלים במהירות כדי למנוע קטסטרופה. יותר עבודה מהבית ופחות נסיעות וטיסות. אנחנו יכולים לעשות זאת כדי למנוע מווירוס מסוכן להתפשט ולהציל את הדור המבוגר. עכשיו אנחנו צריכים לשמר את ההישגים הללו כדי לעצור את משבר האקלים ולהציל את הדורות הבאים.
Email Marketing Powered by Mailchimp

הניוזלטר "מהנעשה בערינו" נועד לקהילת האורבניסטיות והאורבניסטים בישראל, והוא חלק ממיזם Urbanizator.com שהתחלתי בשנת 2016

הניוזלטר הזה נשלח ל-511 אורבניסטיות ואורבניסטים כמוך, ואני אשמח למייל חוזר ממך עם המחשבות שלך. תומר שלוש

מייל זה מגיע אליך משום שנרשמת לקבלת עדכונים בנושאי עירוניות מאת Urbanizator.com
להסרת הכתובת < <<@>> > מרשימת התפוצה יש ללחוץ כאן
להרשמה לניוזלטר