Copy

מהנעשה בערינו 132

ערים מתחזקות 💪


ללמוד


הפרויקט הישראלי
קורס וירטואלי של בצלאל על ההיסטוריה של תכנון הערים בארץ. מרחיב אופקים

סאמר סקול באמסטרדם
קורס על כלכלה עירונית בת קיימא (בתקווה שעד הקיץ זה כבר יהיה מאחורינו)לראות


נצפו בחיפה
הם מגיעים גם בימים שבשגרה, אבל כשאנשים נשארים בבית הם מופיעים יותר

צובעים בניינים
איך אורבניסטים מעבירים את הזמן? המעצב המוכשר יוני אלטר בהצעה מיוחדתלקרוא


קצת אסקפיזם
משחק המחשב שהפך את תכנון הערים למגניב. מאת האורבניסט עידן עמית

אפשר לנשום
האורבניסטית מירב מורן מדווחת על ההשפעות החיוביות של המצב הנוכחי
( המשך אחרי התמונה )

ערים מתחזקות

היתרון הכי גדול של הערים שלנו הוא גם החולשה הכי גדולה בהתמודדות עם מגפות. כך כותב האורבניסט ג'ו קוטרייט מארגון City Observatory. הקרבה בין אנשים, התנועה החופשית והמהירה, ריבוי של מקומות הפתוחים לציבור - כלומר, כל מה שהופך עיר למה שהיא - הם גם כל מה שעוזר לנגיף להפוך למגפה.
 
עורכי המגזין Next City לומדים מההיסטוריה שערים תמיד הצליחו להתגבר על מחלות, ואף יצאו חזקות יותר ומתוכננות טוב יותר. במגזין לחובבי העיצוב האורבני Curbed אפילו מראים כיצד התכנון האורבני הלך והתפתח על גבי ההבטחה למנוע מחלות. כמו שגוף האדם מפתח חסינות למגפות ככל שהוא נחשף אליהן יותר, כך גם ערים פיתחו מערכות חסינות משל עצמן לאורך הדורות.

ובמבט לעתיד, כולם קוראים לערים לשמור בזיכרון את כל מה שעוזר להן להתגבר על המשבר הנוכחי. אלו בדיוק הכלים שנזדקק להם במאבק הגדול למען האקלים. למשל, ארגון New Cities פרסם מכתב פתוח של האורבניסטית מריאלה אלפונסו, ובו עשרה דברים שערים יכולות ללמוד מהמשבר הנוכחי. למשל, גילינו שהשיטה הכלכלית שלנו שברירית. היא נשענת על צריכה אינסופית ועל תחושת ודאות שיכולה להתפוגג בן רגע. תרבות הצריכה שערים פיתחו כמשענת כלכלית היא משענת קנה רצוץ, ונצטרך להחליף אותה בשיטה כלכלית בת קיימא.

ומה עושים בינתיים? אפשר להתרשם מערים בישראל שמפגינות מנהיגות - ביוזמות למען אוכלוסיות מיוחדות, בהסברה לציבור הרחב ובמתן מענה חינוכי. עיריית רמת גן שימחה את המבודדים במשלוחי מנות בפורים. ראש עיריית נהריה, רונן מרלי, ממשיך להצטיין במצבי קיצון, ומסביר בסרטוני אינסטגרם את תוכנית העירייה להתמודדות עם המשבר. עיריית ירושלים תוציא לפועל מבצע הכנה לבגרות במתמטיקה שיכלול שיעורים וירטואליים במהלך החודש הקרוב.

בערים ברחבי העולם יש עוד יוזמות מקומיות שכדאי לשים לב אליהן. למשל, בפארקים הציבוריים בטורונטו הציבו שלטי אזהרה שמנחים את המבקרים לשמור על מרחק של שני מטר. בעיר סיאטל, וושינגטון, הפכו את מקומות החנייה ליד מסעדות לנקודות עצירה ללקיחת משלוחים - גם כדי לסייע לאוכלוסייה להצטייד וגם כדי לסייע לבתי האוכל להישאר פתוחים במתכונת החדשה.

לסיום - צפו בנתן שרנסקי נותן חמישים טיפים איך לצלוח את התקופה הזו. לא ברור מתי כל זה ייגמר (וכמו ששרנסקי אומר, זה לא בשליטתנו), אבל כשזה ייגמר העולם יהיה אחרת. בתקווה שנחזור לשגרה בהקדם, חכמים יותר
Email Marketing Powered by Mailchimp

הניוזלטר "מהנעשה בערינו" נועד לקהילת האורבניסטיות והאורבניסטים בישראל, והוא חלק ממיזם Urbanizator.com שהתחלתי בשנת 2016

הניוזלטר הזה נשלח ל-511 אורבניסטיות ואורבניסטים כמוך, ואני אשמח למייל חוזר ממך עם המחשבות שלך. תומר שלוש

מייל זה מגיע אליך משום שנרשמת לקבלת עדכונים בנושאי עירוניות מאת Urbanizator.com
להסרת הכתובת < <<@>> > מרשימת התפוצה יש ללחוץ כאן
להרשמה לניוזלטר