Copy

מהנעשה בערינו 138

הגל השני שלא ציפו לו 🌊


להשתתף


לפצח את הקוד האורבני (מחר, 20:00)
שיחה על התערבויות במרחב הציבורי של מעבדת החדשנות MakeLab

צדק סביבתי בערים (מחרתיים, 15:30)
שלוש הרצאות קצרות של חוקרות מהמעבדה לערים בנות קיימא בברצלונהלעקוב


האמן האורבני megx.one
תעקבו אחרי חשבון האינסטגרם שלו (ואל תפספסו את הגשר שהפך למשחק לגו)

חברי מועצות מצייצים
ערוץ טלגרם עם עדכונים שוטפים מהנעשה ברשויות מקומיות ברחבי הארץלקרוא


עושים מקום
האורבניסט רותם כרמי ראיין את האנשים שמאחורי מיזם Pop-Up City. מרתק!

הערים לא אשמות
לפי מחקר על ערים בסין, אין מתאם בין צפיפות עירונית לבין התפשטות הנגיף
הגל השני שלא ציפו לו

הערים האמריקאיות חוטפות עכשיו מכה נוספת. אחרי המגפה העולמית - שהכניסה מיליוני אמריקאים למעגל האבטלה, רוקנה את הערים מהתושבים האמידים, ושיתקה את הכלכלה - הגיעו המהומות. שנת 2020 מתבררת כ-Annus horribilis של הערים בכלל, ושל הערים האמריקאיות בפרט. מעל 140 ערים בארצות הברית מתמודדות בימים אלו עם מחאה גוברת ועם אירועים חריגים של אי ציות אזרחי, הפגנות אלימות ואפילו ביזה המונית.

אפשר ללמוד הרבה ממה שראשי הערים בארצות הברית אומרים ועושים. דווקא בשעה שהם זוכים לביקורת מצד הנשיא (על כך שאינם עושים מספיק כדי להשליט חוק וסדר, לדעתו) חלק מהם מתגלים כמנהיגים מקומיים משכמם ומעלה. למשל, קיישה לאנס בוטומס העומדת בראש העיר אטלנטה, ג'ורג'יה, הזמינה את אחד הסלבריטאים של העיר לשאת דברים במסיבת עיתונאים, בניסיון להרגיע את המפגינים בדרך של הזדהות עם מטרת המאבק, הגם שלא עם הדרך. לונדון בריד, ראשת העיר סן פרנסיסקו, נאמה בפני מפגינים שהתכנסו לעצרת מחאה אל מול בניין העירייה. ראשת העיר שיקגו, לורי לייטפוט, הודיעה על הקמת קרן פיצויים לעסקים שנפגעו מביזה. כולן, אגב, נשים אפרו-אמריקאיות.

למה אנשים בוזזים חנויות? זו השאלה שהכי מטרידה אותי. סוציולוגים מציעים הסברים שונים, למשל, שזו הדרך של הבוזזים לבטא את כעסם על השיטה הקפיטליסטית. צריך להמשיך לחקור את הסיבות להתפרצות של אלימות כזו, כדי שלערים יהיו את הכלים להתמודד איתה - וגם ערים במדינות אחרות, שחושבות שאצלן זה לא יכול לקרות. כל עיר צריכה לכלול בתוכנית החוסן העירונית שלה כלים להתמודדות עם התפרצות זעם של תושבים.

חלק מהתוכנית צריך לכלול התמודדות עם מהומות אחרי שהן פורצות, אבל חלק אחר - מוקדם יותר - צריך להתייחס למניעתן מראש. במיניאפוליס, מינסוטה, ניסו להפחית את החיכוך בין המשטרה לבין התושבים האפרו-אמריקאים באמצעות הכשרה מתאימה לשוטרים. אולם, נראה שהכל היה לשווא, ויש מי שמאמין שהפתרון היחיד כרגע הוא דווקא להפחית את המימון של המשטרה המקומית.

אם לשפוט לפי ניסיון העבר, גם הגל הזה יחלוף. הערים האמריקאיות שוב ייצאו חזקות מתמיד. אבל ארצות הברית, כאומה, תצטרך לשאול את עצמה איך להמשיך הלאה, ומה יהיה התפקיד של הערים בחיזוק הלכידות האמריקאית. כאן המקום להעלות את ההשערה שאולי דווקא החוסר בעירוניות הוא שפוגע בלכידות החברתית בארצות הברית. הערים - אחרי הכל - הן הפתרון, ולא הבעיה.

למרגלות אנדרטת לינקולן, וושינגטון הבירה 2019
Email Marketing Powered by Mailchimp

הניוזלטר "מהנעשה בערינו" נועד לקהילת האורבניסטיות והאורבניסטים בישראל, והוא חלק ממיזם Urbanizator.com שהתחלתי בשנת 2016

הניוזלטר הזה נשלח ל-550 אורבניסטיות ואורבניסטים כמוך, ואני אשמח למייל חוזר ממך עם המחשבות שלך. תומר שלוש

מייל זה מגיע אליך משום שנרשמת לקבלת עדכונים בנושאי עירוניות מאת Urbanizator.com
להסרת הכתובת < <<@>> > מרשימת התפוצה יש ללחוץ כאן
להרשמה לניוזלטר