עיצוב.  טכנולוגיה.  עתיד.  חברה.

מייל שבועי של דברים טובים לאנשים סקרנים.
View this email in your browser
10/03/2016
מהדורה #007

עיצוב.  טכנולוגיה.  עתיד.  חברה.

מייל שבועי של דברים טובים לאנשים סקרנים.
קיבלתם את המייל ממישהו ואהבתם?
הצטרפו לרשימה
וקבלו כל שבוע סוכריות קופצות לאינבוקס.


מהדורות קודמות אפשר למצוא כאן:
giluynaot.co.il
הרבה דגים בים.
Fish - מאמר  אפליקציה  סיפור  מניפסט על לאהוב משהו באינטרנט.
אחת הסיבות שאתם קוראים שורות אלו במייל ולא בבלוג או בדף פייסבוק היא שאני מאמין שלמדיום או לכלי בו מסופר הסיפור, יש חשיבות לאופן שבו נצרך התוכן.  פוסט מעניין בפייסבוק מקבל תשומת לב שונה מאשר כתבה ב"אלכסון" או סרט בטלוויזיה.  קריאה בספר פיזי היא חוויה שונה מלקרוא את אותו התוכן על מסך.  מתי בפעם האחרונה ישבתם מול מסך לקרוא משהו אחד ליותר מ10 דקות רצוף,  בלי קליקים על לינקים, לעבור חלון בדפדפן או לבדוק מייל תוך כדי? 

[החשיפה שלנו לתוכן היום היא בלתי נתפסת.  לצערי, גם אני חושף את עצמי לעשרות כותרות, תמונות, התחלות של סיפורים - כל בוקר, עוד לפני הקפה הראשון.  האופן בו אנחנו מוצפים בתמונות מתחיל להשפיע לנו על המוח, התופעה נקראת Image Overload והיא מדאיגה.  בני נוער אמריקאים, שכ90% מהם מחוברים כל יום לרשת, מדווחים על תחושת תסכול, חרדה ותשישות, אך מעבר לזה, מחקרים מראים שזה משנה להם (ולנו) את מבנה המוח, ואת כושר הזכרון.]
הסופר והבלוגר רובין סלון רצה להגיד כמה דברים.  אבל בין כל הטוויטים והלייקים, הוא רצה שממש נקשיב.  הוא רצה להגיד לנו כמה האינטרנט הוא מדהים, וכמה דברים מעניינים יש באוקיינוס הזה שמציף אותנו.  וקל לזפזפ ולדלג על הדברים האלו, גם אם אנחנו עושים לייק.
 
But the like never turns into love.

רובין יצר אפילקציה, Fish, שהיא לא משחק או כלי עבודה, אלא המניפסט שלו.  במילים.  מעין מצגת.  כמה מילים בכל מסך, נגיעה מעבירה שקף קדימה, אך אי אפשר להעביר אחורה.  צריך ממש לשקוע לזה ולהקדיש לזה תשומת לב.  בעולם האינטרנטי שמרגיש כמו לונה פארק אין סופי, הוא מעביר אותנו במנהרה תחומה וחד כיוונית עם שאלה אחת ברורה:

What does it mean to love something on the internet today?

למרות שזה בסך הכל סיפור במילים על מסך, הצורה שבה הוא מעביר את המסר שלו, הדרך שהוא הצליח לפצח את הדבר עצמו שהוא מנסה להגיד - ריגשו אותי. באמת.  גרמו לי להרגיש. כמישהו שמחפש כל שבוע את הנושאים המיוחדים ששווה לצלול לתוכם - הקצב, המדיום והרעיון מאחורי Fish פגעו לי בדיוק בדבר הזה שלא הצלחתי להגדיר.

4 דקות קריאה.
ואז עוד 6 דקות לקרוא שוב.
*מסתבר שאפליקציה עובדת רק ב iOS.  אם אתם בשבט אנדרויד, מציע לכם לתפוס את איש האייפון הקרוב אליכם, (לשלוח לו את המייל הזה) ולהקדיש לזה 4 דקות.
Share
Tweet
Forward
להמציא את הגלגל
Goodyear בקונספט שישנה את עולם הרכב
בתערוכת הרכב השנתית בז'נבה השבוע, חברת גודייר חושפת קונספט חדש לגלגל - גלגל כדורי, מאובזר בחיישנים, שמתאים את עצמו לתנאי השטח והנהיגה ויוכל לתקשר את מצב הכביש לרכבים אחרים.  הגלגלים יחוברו לרכב באמצעות "ריחוף מגנטי" ויוכלו לנוע בכל כיוון, תכונה שתאפשר המון יכולות לרכבים האוטונומיים שאוטוטו מגיעים אלינו.  נסיעה חלקה, בטוחה יותר, וחניה פשוטה בתל אביב.  בסרטון שהוציאה גודייר רואים עוד המון יכולות שהטכנולוגיה מאפשרת.  חוץ מקפה. 
רוצה לעלות אלי לשמוע תקליטים?
The Selby

טוד סלבי מצלם אנשים מגניבים בבתים המגניבים שלהם עם הדברים המגניבים שלהם.  סלבי - צלם, במאי, סופר וצייר, התחיל לצלם בתים של חברים שלו בשנת 2001 כפורטפוליו צילומים, שעם הזמן הפך לאתר TheSelby

היום הוא מצלם יוצרים מכל מיני סוגים – מעצבים, סופרים, מוסיקאים, בשלנים, חייטים, אמנים ואספנים,  לא בהכרח מפורסמים ולא בתים שתמצאו במגזינים של עיצוב הבית (אבל תוכלו למצוא באתר גם את הבית של פארל וויליאמס  ופיליפ סטארק).  הוא מחפש אנשים מעניינים, מנסה לספר עליהם דרך החפצים שלהם בבית ומציג את הממלכות הקטנות שלהם באתר. 

סלבי גם הוציא שלושה ספרים מצולמים סביב שלושה נושאים - בתים, אוכל ואופנה. 
קיץ 2018
נביאת האופנה מבקשת את עזרתנו

תעשיית "חיזוי אופנה" (trend forecasting), ששווה היום $50 מיליארד (!), קובעת לנו את העתיד.  מספר קטן של אנשים וחברות קובעים/מנבאים לא רק מה יהיה בתצוגות האופנה ובחנויות הבגדים, אלא גם בשוק המכוניות, עיצוב הבית, אופנת הרחוב, מסעדנות ואפילו ספרות בשנים הקרובות.
אינטואיציה היא רק מרכיב אחד בניבוי העתיד והם מסתמכים על ניתוח שיטתי של המון תצפיות במגמות שקורות סביבנו - באינטרנט, בקולנוע, במדע, בפוליטיקה, בכלכלה וברכבת בדרך לעבודה.  מכל האינפורמציה הם מספקים ללקוחותיהם המון תחזיות - החל מאיזה בדים וגזרות ואיזה גוון של סגול ועד איזה ערכים יהיו חשובים לקונים בעוד שנתיים-שלוש.
בעולם האופנה יש שם אחד שעומד מעל כולם - לי אדלקורט.  Li Edelkoort, הולנדית חביבה שחיה בפאריז, אחת מ25 הנשים המשפיעות בעולם האופנה, אומרת ש"חיזוי אופנה זה קצת כמו ארכיאולוגיה אל העתיד" - איסוף שברים קטנים של רמזים אל איך נחיה, נתלבש, נאכל ונתנהג בעתיד התרבותי שלנו.  כל שנה היא מוציאה תחזית מפורטת לעולם האופנה של עוד שנתיים מהיום  (לפני שנה היא הדהימה את תעשית האופנה והוציאה את ה Anti_Fashion Manifesto בו היא מכריזה שעולם האופנה כפי שהכרנו אותו מת).

עכשיו, לראשונה בהיסטוריה, מתוך הבנה של מגמת העולם, קוראת אדלקורט לכולנו להשתתף בחיזוי האופנה.  היא מזמינה אותנו לשלוח לה תמונות, בדים, גלויה, עלה, גזירי עיתון או כל מה שמרגיש לנו נכון ליצור חיזוי משותף.

יש לנו עד סוף מאי לשלוח לה בדואר פריטי השראה שאנחנו חושבים שיהיו חלק מהדבר הבא.
"There are start-ups in every single domain except in fashion, because fashion is old-fashioned. "  
- LIDEWIJ EDELKOORT
להמציא את הגלגל
הזדמנות לעזור ב Cabo Verde
יניב, אח יקר ונשמה אמיתית נמצא עכשיו בקאבו ורדה  - קבוצת איים 500 ק"מ מערבית מיבשת אפריקה.  מדינה צעירה מאוד שמנסה להראות כלפי חוץ כמדינה תיירותית משגשגת.  במציאות, העוני, הפשע והאבטלה משאירים את התושבים חסרי תקווה וכצפוי מדרדרים לפשיעה והרס עצמי.  
קבוצה של מתנדבים מקומיים וזרים מנסים לפתור את הבעיה באופן יסודי וארוך טווח ע"י בניה של קהילה מלוכדת, חקלאות ותיירות וגם חינוך הדור הבא שימשיך את פועלם.

הסבר קצת יותר עמוק תמצאו בקמפיין  שלהם ב kisskissbankbank.com, רק אל תשכחו להוציא ארנק בסוף - במחיר של הקינוח הבא שלא תזמינו תוכלו לקנות להם טון מים.  
אהבתם פה משהו?
ממש אשמח אם תעבירו הלאה לכמה חברים סקרנים שאתם חושבים שיהנו מזה.
(ואולי גם תוסיפו כמה מילים, שירשמו?)

אם בא לכם רק לשלוח את הכתובת של הארכיון וההרשמה, הוא כאן בנתיים:
giluynaot.co.il

יש לכם משהו להגיד, להציע, או לגלות לי? אני בצד השני של הריפליי, ותמיד עונה.
 
תודה,
אורי.
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
קיבלתם את המייל ממישהו? אהבתם?  רוצים לקבל כזו הפתעה כל שבוע?
הצטרפו לרשימה
אני לא אשלח זבל.  מבטיח.
גילוי נאות בפייסבוק
Copyright © 2021 Giluy Naot, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp