עיצוב.  טכנולוגיה.  עתיד.  חברה.

מייל שבועי עם כמה דברים טובים שאספתי.
View this email in your browser
03/03/2016
מהדורה #006

עיצוב.  טכנולוגיה.  עתיד.  חברה.

מייל שבועי עם כמה דברים טובים לאנשים סקרנים.
קיבלתם את המייל ממישהו ואהבתם?
הצטרפו לרשימה
וקבלו כל שבוע סוכריות קופצות לאינבוקס.


פספסתם מהדורה קודמת? יש ארכיון.
חור
Tristan da Cunha - המקום הבודד בעולם
 
קודם כל כמה נתונים: האי טריסטן דה קונה הוא המקום המיושב הנידח ביותר בעולם.  הוא נמצא בדרום האוקיינוס האטלנטי, מרחק של 2000 ק"מ מהאי המיושב הקרוב, וכ 2,500-3,500 ק"מ ליבשות הקרובות (דרום אמריקה ואפריקה).  ישנם 60 יום במהלך השנה שאפשר להגיע אליו בסירה, הפלגה של שבוע במים סוערים.  אמנם 60 הימים שהוא נגיש פזורים לאורך כל השנה, אבל בגלל תנאי מזג האויר באי בין מאי לספטמבר, שבהם כמעט בלתי אפשרי לעגון באי, האי הופך להיות בלתי נגיש 5 חודשים בשנה.

מה שבאמת מעניין במקום הזה הוא שהאי שונה לגמרי מהתמונה שהצטיירה לכם בראש: אין באי חופים טרופיים אינסופיים, קופים מתנדנדים על עצי מנגו, וילידים ערומים מתרוצצים בין בתי הבוץ שלהם.
טרסיטן שייכת לבריטניה, 287 תושביה מדברים אנגלית, שותים תה עם חלב, ושרים את המנון המלכה.  מאז ההתיישבות הראשונה בתחילת המאה 19, האוכלוסיה היתה מורכבת מצאצאים של מתתישבים הולנדים, איטלקים, אסייתים,  וגם של 5 נשים אפריקאיות שנקנו ל5 גברים בודדים ונואשים.  אך הרוב המוחלט היה אנגלי.  היום, תושבי האי הם צאצאים של רק 7 נשים ו8 גברים, ויש רק שבעה שמות משפחה - שמותיהם של ה"אבות המייסדים".  לפי מחקר גנטי מ2003, התערבבו שם עוד כמה גנים, אבל אל תגלו לתושבים, הם מאוד גאים בשורשים שלהם.

 
אדמות האי, השייכות לכלל התושבים (לזרים אסור לקנות שם שטח), הן וולקניות וגרועות לחקלאות, אז מגדלים ואכלים ה-מ-ו-ן תפוחי אדמה, כבשים ודגים.  באזור המישורי היחיד באי חיים התושבים.  יש להם פאב, תחנת רדיו, קולנוע, מכשיר פקס, בית חולים ומכולת - אבל צריך להזמין בה מצרכים כמה חודשים מראש כדי לתאם משלוח.  יש לדואר ישראל מה ללמוד.

יש עוד המון שאלות ועובדות מעניינות שעולות מהמצב המיוחד הזה - ייצור חשמל, כלכלה, חיי חברה, חתונות, אינטרנט, פרנסה, 0% אבטלה, בריכה גנטית פצפונת, נפוליאון, התפרצות הר הגעש ופינוי התושבים לאנגליה לשנתיים (כולם רצו לחזור לאי), איך נראים חיים של אנשים "מערביים" שכל כך מנותקים משאר העולם ומה עושים שם כל היום?

אבל אני אפסיק כאן.  תמשיכו בלעדי.
קלאסיקה מודרנית
מוזיקה אל-זמנית מהניינטיז
ולמה נירוונה שולטטטטת


לא מזמן קראתי שאנשים בני 33 ומעלה מפסיקים לשמוע מוסיקה חדשה.  לגבי זה די נכון.  לא יודע מה ההבדל בין ניקי מינג' לקטי פרי.
האתר "פוליגרף" אסף נתונים מספוטיפיי של היום וממצעדי הלהיטים של שנות ה 90 (ומעשורים קודמים), כדי לבדוק איזה שירים ישנים שורדים את מבחן הזמן.  Smells Like Teen Spirit משאיר את כולם מאחור.
כיף לשחק עם הגרפים האינטראקטיביים (מילה מהניינטיז) ולהבין שלא תמיד מה שהיה בראש המצעד בזמנו נשאר להיט שמאפיין את אותה התקופה בראיה לאחור של היום.  ולהפך.

לקראת סוף הדף, יש ניסיון לנבא איזו מוסיקה של היום תגדיר את התקופה בעיני הנכדים שלנו.
"I found it hard, it's hard to find
Oh well, whatever, never mind."  
- Nirvana
Share
Tweet
Forward
הישרדות
טכנולוגיה פרימיטיבית

הסרטים של הבחור האוסטרלי הזה מתחילים באמצע היער בלי כלום.  הוא מתחיל במכנסיים קצרים ואבן ביד וממשיך לבנות גרזן, שחוטב עץ, שנהיה שלד לבית, מכין מבוץ כדים להביא מים כדי להכין חימר, ממנו הוא בונה תנור ליצור רעפים, ידה ידה ידה, 102 יום אחר כך, בית לבנים עם חימום תת-רצפתי, קמין וארובה.  

בסרטים אחרים הוא משכלל את תהליך הדלקת האש ממקלות, יוצר פחם, מכין סירים.
יש משהו מאוד נעים בצפיה - אין קריינות או מוסיקה.  הוא מצלם הכל, לבד ביער.  באתר שלו Primitive Technology הוא כותב על עצמו, על התהליכים, למה ואיך.
מזל טוב, דוקטור
דר. סוס חוגג 112

דוקטור סוס הוא בכלל לא דוקטור.
וגם לא סוס.
הוא נולד תיאודור גייזל, השבוע לפני 112 שנה. גייזל התחיל את הקריירה במשרד פרסום, המשיך ביצירת סרטי פרופגנדה לצבא ארה"ב, ורק במקרה, אחרי שדחו את ספר הילדים הראשון שלו 27 פעמים, פגש ברחוב חבר שהסכים לנסות להוציא אותו לאור.
דר. סוס רצה לעזור לילדים ללמוד לקרוא בגיל צעיר, ולכן הגביל מאוד את אוצר המילים שלו בספרים.  את Green Eggs and Ham, כתב אחרי שהתערב עם חבר שיצליח לכתוב ספר באמצעות 50 מילים בלבד. גם כשכתב ספרי ילדים, ניסה סוס להכניס מדי פעם עקיצה פוליטית או סאטירה למבוגרים ("המלך צב צב" נכתב על היטלר, ו"הורטון שומע מישהו" מדבר על יפן הפגועה ממלה"ע ה2 אחרי שביקר בהירושמה).

 
אוסף העבודות המקוריות שלו מוחזקת באוניברסיטת סן-דיאגו (שם גר) ומוצגות לקהל כל שנה ביום הולדתו.

האתר המקסים הזה מציג אוצר של יצירותיו של דר. סוס, וכוללת הרבה יותר מאשר ספרי הילדים שאנחנו מכירים - עבודות סודיות, "פוחלצים" של חיות שנראות כאילו יצאו מספריו,  חתולים מהמזרח הרחוק ועוד.  

יפה ממש.
 
“Sometimes the questions are complicated and the answers are simple.”
- Dr. Seuss
שימושי
איזה סרט לראות?

A Good Movie to Watch מוצא לנו סרטים פחות מוכרים שקיבלו ביקורות מעולות ממבקרים וצופים. אפשר לחפש לפי סוג הסרט - חכם, יפה, מעורר מחשבה, מוזר, אפל, וכו'.   
ועכשיו, בקשה אישית ממני:
 
נהנתם?
הדלק שלי זה לראות את רשימת התפוצה הזו גדלה.
אודה לכם אם תעבירו הלאה לכמה חברים סקרנים שאתם חושבים שיהנו מזה.
(ואולי גם תוסיפו כמה מילים, שירשמו?)
על כל 100 נרשמים חדשים, יוגרל נרשם ישן.

אם בא לכם רק לשלוח את הכתובת של הארכיון וההרשמה, הוא כאן בנתיים:
www.toptlv.com/giluynaot

יש לכם משהו להגיד, להציע, או לגלות לי? אני בצד השני של הריפליי, ותמיד עונה.
תודה,
אורי שטייניץ
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
קיבלתם את המייל ממישהו? אהבתם?  רוצים לקבל כזו הפתעה כל שבוע?
הצטרפו לרשימה
אני לא אשלח זבל.  מבטיח.
גילוי נאות בפייסבוק
Copyright © 2021 Giluy Naot, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp