Copy

AKSİS E-BÜLTEN


Nisan, 2016Sevgili E-Bülten Okuyucuları,
 
Bugün size şirketlerin gündeminde olan oldukça önemli bir konu üzerinde duracağım.  Dijital dönüşüm için şirketler için en üst düzeyde şirketleri gündemine oturmuş durumda. Sizler için dijital dönüşümde dikkat edilmesi gereken konuları derleyip paylaşmak istedim: 
 
1-CEO katılımını sağlayın
Güncel McKinsey araştırmasına göre, yüksek performanslı kuruluşların üçte ikisi dijital girişimlere sponsor oluyor. CEO'nuzun başarılı iş dönüşümü sağlamak için gerekli kültürel değişimi benimsemesi yolunda kuruluşun dijital vizyonuna dahil olduğundan ve bu dönüşüm sürecini kucakladığından emin olun.

2-IT ve İş Birimini bir araya getirin
Kar getiren IT veya başka bir operasyon olsa da bu dönüşüm sürecinde başarılı çıktılar elde etmek için IT ekibinin aktif bir rol üstlenmesi gerekmektedir.

3-Çift yaklaşımlı IT yaklaşımını benimseyin
Bir çok IT ekibi kaynaklarının çoğunu mevcut sistemlerin bakımı ile harcamaktadır. Inovasyon için çok az kaynak ayrılmaktadır. Rekabet önceliklerini dengelemek için geleneksel ve çevik ekipleri bir araya getirmek gerekmektedir. Gartner’a göre CIO’ların %40’ı bu yolu benimsedi. Kalan CIO’lar ise 3-5 yıl içerisinde benimseyecek.

4-PPPP’ye odaklanın
Portfolio (Focus) , People (Cross-functional), Process (Iterative & Rapid), Platform (Cloud)

5-Uygulama portföyünüzü kategorize edin ve önceliklendirin
Proje fikirlerinizi tanımlayın ve detaylandırın. İlk projenizi ayaklandıracak kaynak ve kişileri belirleyin. Ekip olgunlaşırken yol haritanıza uymak için yapısal bir yaklaşım geliştirmeniz gerekecektir. Bunu yaparken hangi projeyi ne zaman yapacağınız hakkında kriterler belirleyin.

6-Küçük, Çapraz Fonksiyonel ekip inşa edin
Hem iş ve IT ekiplerinden parlak zihinleri seçerek küçük ve cross-functional ekip oluşturun. Son kullanıcı ve müşterilerinize dokunabilen ve iş birliği yapabilen geliştiriciler başarının anahtarı olacaktır. Bu anahtar iş ihtiyaçları ile teknik imkanların arasındaki mesafeyi daraltacaktır. Başarıyı yakalamak aynı miktarda önemi, doğru düzeyde executive sponsorlukla sağlamak içinde harcayın.
 
7-İnsanları ve Süreçleri doğru platformla destekleyin
Geleneksel geliştirme araçlarının neden olduğu kısıtları aşmak için cloud platformundan faydalanın ve uyum sağlayın. Bu platformu uygulamanızın içinde doğru pozisyonlayın . Uygulamanızın konumlandırmasını en net biçimde ifade edin. Verimliliği ve sürdürebilirliği artırmak için size özel ve bileşen bazlı bir strateji izleyin.
 
8-Hızlı başarısız olan ve hızlı öğrenen bir kültür oluşturun
Spotify kurucusu Daniel Elk "Biz herkesten daha hızlı hata yapmayı hedefliyoruz " dedi. Elk “inovasyon yolculuğu boyunca yapım hataları gerektiğini kabul etmeliyiz”; Burada anahtar hızlı başarısız olmak ve hızlı öğrenmektir. Bunu yapmak için, hızlı ve ucuza denemeleri gerçekleştirebilmeli,  bunu küçük gruplarla denemeli , doğru göstergeler belirleyerek ilerlemeyi izleyebilmeliyiz .
 
9-Hizmet Sağlayıcıdan İş Sağlayıcıya dönüşün
Dijital dönüşümü hedefiyle ilerleyen ve bu alandaki insiyatifleri belirleyen odaklanmış bir ekip kurduktan sonra nihai hedefiniz şirketinizin birçok noktasına  inovasyon yetenekleri kazandırmak olmalıdır.

Saygılarımla,

İbrahim ÇAKICI
Teknik Koordinator

17 Mart 2016’te The Seed Emirgan’da düzenlenen IBM Çözüm Ortakları Toplantısı’nda Outstanding Analytics Platform kategorisinde “En İyi Çözüm Ortağı Ödülü”ne layık görülen Aksis, bu ödülü üst üste iki sene alma başarısını da elde etmiş oldu.
 

Ödülü, Global Bilgi Projesi ile kazanan Aksis, Turkcell grup şirketleri arasında IBM DATACAP tecrübesini Turkcell Global Bilgi’ye de taşıyarak, başarılı bir POC süreci sonucunda, önemli rakiplerin arasından en başarılı olarak kontrat yapmaya hak kazandı. Proje, 2 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlandı.
 

IBM Türk Genel Müdürü Isabel Cagigas Gomez’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Çözüm Ortakları Ülke Lideri Oral Tugay Tuntaş ile devam etti. 2015 değerlendirmeleri ve 2016 hedefleri hakkında görüşülen etkinlikte, IBM analitik çözümleri, bulut, sosyal iş çözümleri, güvenlik, kognitifin gücü ve IBM stratejileri tartışıldı. Yılın bölgesel başarı, yeni müşteri kazanımı, en rekabetçi projesi, en iyi camss projesi, kamu projesi ve yılın distribütörü dallarında ödüllerin verildiği törenle devam eden toplantı, kokteyl ile son buldu. 

Aksis 23 Mart'ta BT Haber'in Ankara'daki Etkinliğindeydi!


Aksis BT Haber’in 23 Mart’taki Swiss otel’de gerçekleşen “Kamuda BT Yönetişimi Teknoloji Platformu etkinliğindeydi. Aksis olarak tüm kurumların dijitalleşmesine verdiğimiz servislerle katkıda bulunuyoruz. Kâğıtsız ofis projelerimiz ile kurumların süreçlerini çok daha verimli ve hızlı hale getirme misyonumuz bulunmakta. DOX aynı zamanda çok yakında TSE 13298 sertifikasyonuna sahip olacak. Bu standart ile birlikte Aksis Kamu sektörüne daha iyi hizmet vermeyi planlamakta.
 
Başkent Ankara, geçtiğimiz hafta iki Teknoloji Platformu’na birden ev sahipliği yaptı. BThaber Şirketler Grubu’nun etkinlik şirketi Bilişim Zirvesi, sektörde büyük ilgi gören Teknoloji Platformları’nın Ankara ayağını 23 Mart tarihinde Swissotel’de “Kamuda BT Yönetişimi Teknoloji Platformu” ve “Biyometri ve Güvenlik Teknoloji Platformu” başlıklı iki etkinlikle gerçekleştirdi. Etkinlik, özel sektörden kamuya büyük bir kalabalığa ev sahipliği yaptı.

Büyük Veri’nin Liderleri Smartcon 2016 Zirvesi ile İstanbul’da!

Büyük Veri (Big Data), Nesnelerin Interneti (IoT), gelişen teknolojiler ve bunların iş uygulamaları ile bu eksende yer alan  girişimcilik konularının ele alınacağı  Smartcon 2016 Istanbul Zirvesi, 31 Mayıs – 1 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlenecek.

Dünyanın ilk robotik stand-up komedyeni Marilyn Monrobot’un kurucusu Heather Knight, The Economist’in Data Editörü Kenneth Iliinsky’in yanı sıra ABD Merkez Bankası FED, DataSpark, Teradata, Barclays, T-mobile ve Yahoo gibi kuruluşların veri yönetimi alanında çalışmış üst düzey isimlerin katılacağı smartcon İstanbul etkinliğinde, bu yıl ilk kez erken kayıt yaptıran katılımcılardan 10 kişi, özel bir yemekte Smartcon konuşmacıları ile bir araya gelebilecek.

Big Data alanında dünyanın önde gelen isimleriyle tanışma şansını elde etmek isteyen smartcon 2016 katılımcıları, Super Early Bird fırsatından yararlanabilmek için 29 Şubat 2016 tarihine kadar kayıt yaptırabilecek.

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TİYATRO : EN GÜZEL GECENİN RÜYASI / MODA SAHNESİ


Yönetmen: Kemal Aydoğan
Yazan: William Shakespeare
Çevirenler: Emine Ayhan, Aysun Şişik, Esin Harvey
Sahne Tasarımı: Bengi Günay
Işık Tasarımı: İrfan Varlı
Müzik: Can Güngör
Koreograf/Kondisyoner: Yeşim Coşkun
Oynayanlar: Timur Acar, Didem Balçın, Onur Ünsal, Mert Fırat, Beyza Şekerci, Melis Birkan, Murat Tüzün, Volkan Yosunlu, Ezgi Coşkun, Caner Erdem, Mert Şişmanlar, Hasan Demirtaş, Alper Baytekin, Çağlar Yalçınkaya

 

ÖDÜLLÜ SORU

Bu soruyu doğru cevaplayanlar arasından yapılacak çekilişte bir kişi Lacivert Restaurant’da 2 kişilik brunch kazanacaktır. Cevaplarınızı en geç 30.04.2016 tarihine kadar info@aksis.com.tr adresine göndermenizi bekliyoruz. Bol şanslar...


SORU: AKSİS tarafından geliştirilen DOX platformunun tabi olduğu TSE standardı nedir?

Copyright © 2016 AKSİS Bilgisayar Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş., Tüm hakları saklıdır.


E-Bülten ayarlarınızı değiştirmek mi istiyorsunuz?
E-Bülten ayarlarınızı güncelleyebilir veya iletişim listemizden çıkabilirsiniz

Email Marketing Powered by MailChimp