Copy

AKSİS E-BÜLTENTemmuz, 2016


Değerli E-Bülten Takipçilerimiz,

Bu ayki yazımızda, yeni nesil bilişsel teknolojiler (cognitive computing) hakkında bilgiler paylaşacağım.

Geleneksel doküman yakalama çözümleri ile, kağıt belgeleri elektronik belgelere ve işlenebilir içeriklere dönüştürebilmektedir. Günümüzde yapısal olmayan ve  değişken içeriğe sahip belgelerde, insan müdahalesi olmadan süreci sonlandırmak mümkün olmamaktadır. OCR, ICR ve barkod tanıma gibi teknolojiler kullanılarak belgelerin işlenmesi yüksek değerli belgelerde yetersiz kalmaktadır.


Mantıksal analiz (analytics) ve yapay öğrenme (machine learning);
Minimum geliştirme maliyeti ve insan müdahalesi ile,   yapısal olmayan, bilinmeyen ve son derece değişken dokümanlar gerçek zamanlı analiz edilerek yorumlanabilmektedir. Yapay öğrenmenin başarılı uygulamaları günlük yaşamımıza girmiş durumdadır. Robotik, büyük verilerin analizi, konuşmanın yazıya dönüştürülmesi, el yazısı tanıma, görüntü tanıma, örüntü tanıma, şoförsüz araçlar vb. bir çok alanda yaygın olarak kullanılmakta ve geliştirilmeye devam edilmektedir. Yine benzeri uygulamalar, kurumsal içerik yönetim sistemleri altında da yaygınlaşmaya başlamıştır.


Örnek süreç;

Sigorta kurumlarındaki hasar sürecinde, Mobile Capture veya evrakların taranmasıyla başlayan işlemlerinde, evraklar analiz edilerek, eksik evrak olup olmadığını, kişi - kurum yetkilisinin kimlik  kartının doğruluğu, dinamik olarak oluşturulan sözleşme metininin içeriğinin yorumlanması ve CRM ile verilerin uyuşması vb. bir çok kontrolü insan müdahalesi olmadan veya minimum kontrolle kurumun karar destek veya vaka yönetimi sistemlerini aktarmak mümkündür. Finans ve sigorta sektöründe olduğu gibi, telekom, sağlık, bilgi teknolojileri alanında da benzer uygulamalar gerçekleştirilmektedir.


IBM Datacap Insight Edition;

IBM Datacap 9.0.1 versiyonuyla birlikte,  “advanced imaging”, “natural language processing” and “machine learning” teknolojilerinin kullanımına olanak sağlamıştır. Her türden alınacak doküman setleri ile sistemi eğitip içeriklerine göre sınıflandırmak ve yorumlamak mümkün hale gelmiştir.

Yeni versiyonla birlikte daha akıllı hale gelen Datacap ürünü, doküman içeriklerini analiz ederek kurumsal süreçlerdeki iş kurallarının uygulanmasına veya karar verilmesine yardımcı olmaktadır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Saygılarımla,
Selim ARLI
Teknik Ürün Müdürü

AYIN ÇÖZÜMÜ


BİOMETRİK İMZA (ELEKTRONİK İMZA)


 
Günümüzde dijitalleşmenin önündeki en önemli engellerden biri ıslak imza zorunluluğu, yasal düzenlemeler ve teknolojideki yeni gelişmelerle beraber ortadan kalkmaya başlıyor. Bu konuda özellikle Amerika ve Avrupa’daki yeni yasal düzenlemeler bu ülkelerdeki elektronik imza çözümlerinin artan bir oranda kullanılmasını sağlamakta.

Türkiye’de de özellikle GSM operatörleri önderliğinde bu konuda yeni atılımlar yapılmakta. Kofax’ın SignDoc çözümü bu atılımlarda önemli yol gösterici rolü almaktadır.

Dünya'dan bazı Kofax SignDoc referansları;

  • Bank of America
  • AIA İnsurance Group
  • Bnp Paribas
  • The Linde Group

Dilerseniz Kofax SignDoc’un bu konudaki bazı önerilerine bakalım;
Ülkelerin kanunlarında bazı farklılıklar olmasına rağmen, ortak olan bir konu sözleşmelerin, evrensel kabul kriterlerine göre geçerli sözleşme olabilmesi için, tarafların birbirinin bağlayıcı niyetini yakalayabildiği bir kanıt olması gerekmekte.

Dijital teknolojinin sürekli gelişmesi ile bireyler ve organizasyonlar bu yasal bağlayıcılığı ortaya koymak için sözleşmelerde giderek daha fazla elektronik imza kullanmaya başladılar.

Dijital imza yasal süreçlerdeki ıslak imzanın bir gün tamamen yerini alabilir. Bununla beraber kurumlarda kağıtsız e-kontrat süreçlerini kurgulamaya yetkilendirilmiş kurumsal mimarlar, ülkenin bu konudaki yasalarını anlamaları ve teknolojilerine yansıtmaları gerekmekte.  Ülkeler arasındaki yasa farklarından dolayı birden fazla teknoloji kullanmak istemeyen global firmalar ise uluslararası standartlara uyan kurumsal elektronik imza çözümünü uygulamalarında yarar vardır.

Dijital imza için önce terminolojik bir konuya da açıklık getirmek gerekir. Dijital imza aynı zamanda elektronik imzanın bir çeşididir. Elektronik imza,  bir üst kavramdır.  Elektronik imza kavramı içerisine el yazısı imzanın yerini ve elektronik ortamda alabilecek bütün teknolojiler girmektedir. Örneğin, pin kodu ve dijital kalemle atılmış imzalarda elektronik imza kapsamına girmektedir.

Elektronik imza fonksiyonu hakkında:

Bir belgeyi imzalamak için e-imza kullanıldığı durumlarda ıslak imza gibi işlev görmesi için:

  • İmzalayan kişi ile elektronik imza atılmış belgeyi ilişkilendirebilmelisiniz.
  • Elektronik imzanın atıldığına dair kanıt sunabilmelisiniz.
  • Elektronik imzayı atanın bu imzayı kullandığına dair kanıt sunabilmelisiniz.
  • Elektronik imza kullanılmış dokümanın orijinalliğini yazarını tasdik edebilmelisiniz.
  • Kişinin belli bir zaman belli bir yerde olduğunu kanıtlayabilmelisiniz.
  • Dokümanın geçerli olması için yasal bir gereksinimi karşılıyor olması gerekmekte.

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TİYATRO: BEKARLIĞA VEDA

Elizabeth Coleman'ın kaleme aldığı ve Akasya Asıltürkmen tarafından uyarlanan romantik komedi "Bekarlığa Veda" Akasya Kültür Sanat'ta sahneleniyor.
 

Düğünden önce son gece... En yakın arkadaşların seni gerçeklerle yüzleştirsin ister miydin? "Kim bu sihirli elbisenin büyüsüne kapılmışken, birden bire çıkarıp plastik kutusuna koyabilir? Kim otuz üç yaşında, biyolojik saatinin tik taklarıyla uykusuz geceler geçirmek ister? Ben değil... Ah o salak peri masalları! Mutlu son. Ya sonra? Mutlu sondan sonra ne var? Prens ukala, bencil herifin teki çıkar, ezik Sindirella onun bütün hovardalıklarına boyun eğer. Kendileri gibi çocuklar yetiştirir ve sırf hayatlarını daha yaşanılır kılmak için başka aptal hikayeler uydururlar. Sırf hayat döngüsü devam etsin diye."


Uyarlayan: Akasya Asıltürkmen
Yöneten: Gaye Cankaya
Oyuncular: Akasya Asıltürkmen, Özlem Ünaldı, Merve Engin, Dilara Gönder, Berke Üzrek ve Parla Şenol

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

ÖDÜLLÜ SORU

Bu soruyu doğru cevaplayanlar arasından yapılacak çekilişte bir kişi Lacivert Restaurant’da 2 kişilik brunch kazanacaktır. Cevaplarınızı en geç 29.07.2016 tarihine kadar info@aksis.com.tr adresine göndermenizi bekliyoruz. Bol şanslar...


SORU: Bir resmi, yazılı dokümanı, el yazısını veya bir objeyi analiz ederek sayısal ortama aktaran araca ne ad verilir?

Copyright © 2016 AKSİS Bilgisayar Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş., Tüm hakları saklıdır.


E-Bülten ayarlarınızı değiştirmek mi istiyorsunuz?
E-Bülten ayarlarınızı güncelleyebilir veya iletişim listemizden çıkabilirsiniz

Email Marketing Powered by MailChimp