Copy

AKSİS E-BÜLTENHaziran, 2016

Değerli E-Bülten Takipçilerimiz,

Bu ayki yazımızda katıldığımız Dijital Dönüşüm temalı etkinlikler hakkında kısa bilgiler paylaşmak istedim.

Yakın zamanda katılma fırsatı bulduğum bir etkinlikte, Endüstri 4.0 ile bizi nasıl değişimlerin beklediği konusunda çok güzel bir sunum izledim. Dünyadan verilen örnekler gerçekten etkileyiciydi. Nesnelerin İnterneti ile kurumların iş modellerinde yapacağı değişiklikleri hayal bile edemiyoruz henüz, önümüzdeki 10 yıl içinde çok fazla sayıda meslek yok olacak, yepyeni meslekler türeyecek.  İş modellerinden önce çalışanını dijitalleştiremeyen şirketlerin, dijital dönüşümün parçası olmayan kişilerin başarılı olma şansı çok düşük.

Bahsettiğimiz dönüşüm büyük bir şey, bırakın geçmişte yaşamaya devam eden kurumları, küçük değişim stratejileri ile radikal olamayan şirketler bile yok olacak görüşü ortak. Dünyada yönetim kuruluna yapay zeka robotu atayan öncü şirketler var.  

Küçük büyük fark etmez yatırımcılar ve yöneticiler olarak büyük düşünmeli, hayal gücümüzü zorlayarak, belki de daha kolaya kaçıp, y kuşağının kıvrak fikirlerinden faydalanarak bu dönüşüme hazır olmalı, hatta dönüşümün kendisi olmalıyız... Evet, üst düzey  yöneticiler, melek yatırımcılar çok genç beyinlerden dönüşüm fikirleri almak gerektiğini özellikle vurguluyor. Gölge yöneticiler atıyor ekiplerine.

Peki, dönüşümün içinde doğru adımlar atıyor muyuz? Veya nerden başlayabiliriz?

Gartner,  Mart ayında Dijitalleşen İş Modelleri Yolculuğunda,  kurumların kendilerini ölçebilecekleri, dijital hedefleri tanımlayabilecekleri, Anahtar Performans Kriterlerini tanımlayan raporunu yayınladı. CDO’ların stratejik kararlarında yönlendirici olacağını düşünüyoruz.   

Gartner’a göre; ilk KPI seti mevcut iş modelindeki dijital gelişmeleri ölçer. Satış, pazarlama, operasyon gibi iş kolları dijitalleşme hedeflerine ve KPI’larına mutlaka sahip olmalı. İkinci KPI seti ise tamamen yeni dijital iş modelleri gelişimlerini ve fırsatları ölçer. Bu KPI setinde, büyüme, ciro, pazar payı metrikleri mevcut iş modelinden net olarak farklılaşmalıdır.  Dijital kanallar üzerinden elde edilecek gelir yüzdesi, dijital pazarlama oranı, akıllı robot ve IOT etkileşimi, sanal ziyaret adetleri gibi.
Yeni dijital gelir kaynaklarını keşfetmek, tarifeli gelir, kullandığın kadar öde, risk paylaşan ortak gelir modeli, Uber ve Alibaba gibi ekosistem platformu olma, IOT ve 3D print fonksiyonları kullanma alternatiflerini araştırmak gerekiyor.

Dijital-Kalite Gelir modelinde; giderler düşük olduğu için daha karlı ve çok daha hızlı kazanımlar söz konusu. Ölçeklenebilir çünkü coğrafyadan bağımsız genişleyebilme imkânı var. Çok daha düşük CAPEX yatırımları ile üyelik bazlı, risk paylaşımlı kazanma modelleri uygulanabiliyor.  Gartner’ın önerileri aşağıdaki gibi;

KPI seçerken, öncelikle ürün/hizmet, süreç veya birimin nasıl dijitalleşebileceğini tanımlamalısınız. Gelir, çalışan memnuniyeti, müşteri memnuniyeti gibi görünür bir çıktıya ulaşın. KPI adedi maksimum 6 olsun, ve tek bir slayt ile tanımlanabilsin. Mevcut işin dijitalleştirilmesi KPI’larını yeni gelir KPI’ları ile birleştirin. Hedefleri ve KPI’ları İş Kolu Yöneticileri ile birlikte belirleyin.
 
Bu ayki yazımızı, Aksis olarak dijitalleşme yolunda ne yapıyoruz özetleyerek bitirelim. 20 yılı aşkın süredir, kurumsal firmalara doküman ve içerik dijitalleştirme konusunda danışmanlık ve yönlendirici hizmetler veriyoruz. ARGE yatırımlarımız ve kendimize seçtiğimiz yenilikçi başlıklarla dijital dönüşümün öncüsü olmak üzere çalışmaya devam ediyoruz.

Geçen hafta Yapı Kredi Bankası’nın It’s My Life etkinliğinde Dijitalleşen Dünya ve Teknolojide Yeni Trendler konu başlığı altında, önümüzdeki dönem hedeflerimizi ve bu alanda sunduğumuz çözümlerimizi anlattık.Banka’nın ve iş ortaklarının görüşü, Dijitalleşmenin “Çevik IT” ve “Anlık Analitik” yetkinliğinden geçtiği yönünde birleşti.  Önümüzdeki 10 yıl Dijital Pazar gelirinin %40’ının analitik başlığında olacağı öngörülüyor.  Biz de Aksis olarak analitik başlığı altında iki konuya öncelik veriyoruz; Yapay Zeka Teknolojilerini kullanarak öğrenen sistemleri oluşturmak ve kurumun müşterilerine benzersiz bir Müşteri Deneyimi sunmasını sağlamak.   Müşteri artık her işini kendisi, her kanaldan ve çok hızlı çözmek istiyor, yani Self Servis, OmniCahnnel ve bu çözümlerde Yapay Zeka kullanımı öncelik verdiğimiz projeler. Kurumların çok etkin ve hızlı ürün ve hizmet sunabileceği, rekabetçi dijital ortamları kurmak üzere deneyimlerimizi paylaşıyor olacağız.

It’s My Life etkinliği ile ilgili detayları bültenimizin devamında bulabilirsiniz.  

Siz de Dijital Dönüşüm’ün parçası olmak, bir yerden başlamak istiyorsanız, bu yolda ilk adımları ve yatırımları birlikte başlatabilir ve güvenle ilerletebiliriz. 

Saygılarımla,
Didem DEMİRKAYA
Satış ve Pazarlama Müdürü

AYIN ETKİNLİĞİ


Dijitalleşen Dünya ve Teknolojide Yeni Trendler
Yapı Kredi’nin gelenekselleşen "IT’s My Life" etkinliği bu yıl altıncı kez düzenlendi.
 
Bir anlamda Yapı Kredi’nin Bilişim Teknolojileri Buluşması sayılan etkinlikte önde gelen 23 firmadan uzmanlar, "Dijitalleşen Dünya ve Teknolojide Yeni Trendler", “Bulut Teknolojileri ve Yeni Nesil Güvenlik”, “Dijital Çağın Hazinesi Olarak Veri ve Etkin Veri Yönetimi” konularında görüşlerini paylaştı. Yapı Kredi Bankacılık Üssü’nde gerçekleştirilen etkinlik, bilişim dünyasından uzmanları bir araya getirirken, teknoloji dünyasında yaşanan son gelişmeler de farklı oturumlarda gerçekleştirilen sunumlarla masaya yatırıldı.Bankacılıkta dijital dönüşüme liderlik

"IT’s My Life" buluşmasına katılan profesyoneller, bu yılın konu başlıkları üzerinden gelecek beklentilerini, düzenlenen 23 oturum aracılığı ile katılımcılara aktardı. Katılımcıların da görüşlerini belirtme imkanı yakaladığı oturumlar böylece herkes için verimli bir fikir alışverişine dönüştü.

Yapı Kredi Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, "IT’s My Life" ile tüm Yapı Kredi çalışanlarının kendilerini gelecek teknolojiler hakkında güncelleme imkanı yakaladığını belirtti. Erdoğan şu değerlendirmede bulundu: “Geleceği bugünden yakalamanın tek yolu teknolojiyi sürekli takip etmek. Hatta bunun bir adım ötesine geçerek yeni teknolojilerin yaratıcısı olabilmek. Yapı Kredi olarak kurulduğumuz günden bu yana yeni teknolojilere hızla adaptasyon sağlayabilme yeteneğine sahibiz. Değişimi görmek ve buna uygun iş süreçlerini yenilemek kurum kültürümüzün bir parçasına dönüşmüş durumda. Bu geleneğimiz sayesinde de ülkemizde bankacılığın dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz. "IT’s My Life" etkinliği ile 6 senedir bilişim teknolojileri uzmanlarını konuk ediyor, gelecekle ilgili öngörülerini dinliyoruz. Bu sayede sadece ilgili birimler değil tüm Yapı Kredi ailesi kendini yeniliyor, geleceğe hazırlıyor. Gerçek anlamda sürekli öğrenen ve gelişen bir kurum olarak artık gelenekselleşen bu buluşmalarımıza gelecek yıllarda da devam etmek bizim için büyük önem taşıyor.”

Bankacılık sektöründe teknoloji alanındaki birçok ilkin altında imzalarının olduğunu belirten Yapı Kredi Bilişim Teknolojileri Yönetimi Başkanı (CIO) Cengiz Arslan, "IT’s My Life"etkinliğinin gelenekselleşerek çalışanların ve teknolojik firmaların merakla beklediği bir etkinliğe dönüştüğünü ifade etti. Arslan; "Bankacılık hizmeti veren kurumların yeni trendleri ve tüketici beklentilerini çok iyi takip etmeleri gerekiyor. Bankacılığa şekil verebilmek için müşteriyi tanımak, müşterilerin beklentilerine ayak uydurmak zorundayız. Müthiş bir dijitalleşme var. Bu bağlamda dijitalleşme bugün tüm şirketler için anahtar kelime haline geldi. Dijitalleşme ile bankacılık sektöründe hızlı bir dönüşümün yaşandığı bir dönemdeyiz. Bu etkinlikle dijitalleşmenin yanı sıra veri ve etkin veri yönetimi, altyapı teknolojileri ve güvenlik konularında da sektörün önemli isimleri ile bilişim teknolojileri çalışanlarımızı bir araya getirerek uzmanların görüşlerini alma fırsatı yaratıyoruz." dedi.

Etkinlikte Aksis “Omnichannel  Deneyim: Yapay Zeka Teknolojilerinin Süreç Otomasyonunda Değeri ” başlıklı sunum ile yer aldı. Aksis Satış ve Pazarlama Müdürü Didem DEMİRKAYA, konunun değerine ve Aksis’in Dijital Dönüşüm vizyonuna vurgu yaparken, ITYX Solutions AG, Müşteri Hizmetleri Birim Müdürü Peter Macherey, bu alanda sunulan çözümler ve fırsatlar hakkında değerli görüşlerini aktardı.

TİYATRO: ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ

Hakan Altıner'in yönettiği "Ölü Ozanlar Derneği", tekrar izleyicileriyle buluşuyor.

"Ergenlik çağındaki birkaç gencin aşırı disiplinli bir yatılı okulda geçen bu hikayesinde, okul ve aileler tarafından üstlerine yüklenen başarılı olma sorumluluğu, ailelerinin onlar için seçtiği geleceği yaşamakla kendi istediklerini yapabilmenin önündeki engeller ve bunlarla başa çıkma yöntemleri anlatılıyor. Okula yeni atanan John Keating, önlerine yeni bakış açıları sunarak, şiir dünyasına girmelerini, günü en iyi şekilde değerlendirebilmeleri ve Walt Whitman'ın dediği gibi hayata "kendi dizeleri ile katılabilmeleri" için farkındalıklarını artırmaya çalışmaktadır."

Ölü Ozanlar Derneği, N.H. Kleinbaum'un roman olarak yazdığı ve Gökçe Biçer tarafından tiyatro oyunu haline getirilen bir klasik eserdir. Bu eserde Can Gürzap Edebiyat Öğretmeni John Keating karakterini canlandırıyor.
 

DETAYLI BİLGİ İÇİN

ÖDÜLLÜ SORU

Bu soruyu doğru cevaplayanlar arasından yapılacak çekilişte bir kişi Lacivert Restaurant’da 2 kişilik brunch kazanacaktır. Cevaplarınızı en geç 30.06.2016 tarihine kadar info@aksis.com.tr adresine göndermenizi bekliyoruz. Bol şanslar...


SORU: Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetine ne denir?
 

Copyright © 2016 AKSİS Bilgisayar Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş., Tüm hakları saklıdır.


E-Bülten ayarlarınızı değiştirmek mi istiyorsunuz?
E-Bülten ayarlarınızı güncelleyebilir veya iletişim listemizden çıkabilirsiniz

Email Marketing Powered by MailChimp