Copy
Zobraziť v internetovom prehliadači
t-l.jpg
t-r.jpg
logo.png Mesačník zo života AOPP
August 2021

Aj druhá vlna koronavírusu oddialila liečbu mnohých pacientov, ukázal prieskum AOPP


Dohnať množstvo výkonov, ktoré sa pre pandémiu odsúvali na neurčito, sa nedarí ani po mesiacoch fungovania v klasickom režime. Zaujímalo nás, aké skúsenosti mali pacienti s liečbou v čase 1. a 2. vlny koronavírusu. Výsledky nášho prieskumu nájdete na našej stránke po kliknutí na nadpis tohto príspevku.
injekc.png

Pri COVID pasoch sa nemyslelo na pacientov. AOPP preto žiada o udelenie výnimky

Obrátili sme sa listom na ministra zdravotníctva, aby pacientom udelil výnimku pri prechode hranicami. Po novom už tí, ktorým zdravotný stav neumožňuje dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, nemusia ísť do karantény, a teda nebudú hodnotení ako tí, ktorí vakcínu odmietajú z presvedčenia. Musia však mať o tom doklad od lekára a najviac 72 hodín starý PCR test. Celé znenie nášho listu adresovaného ministrovi nájdete na našej stránke.

AOPP vidí v návrhu zákona o HTA viacero nedostatkov. Obrátilo sa preto na poslancov Výboru NR SR

Obrátili sme sa listom na predsedníčku a členov Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo so žiadosťou o zváženie predloženia zmien k vládnemu návrhu zákona o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Podľa pacientov obsahuje návrh zákona viacero nedostatkov a je diametrálne odlišný od návrhu, ktorý bol predložený v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Prečítajte si viac na našej stránke.

Malo by byť očkovanie proti COVID-19 povinné? Ak áno, podľa veku či profesie?

Denník Pravda sa na nás obrátil s otázkou, či by podľa nás malo byť očkovanie proti COVID-19 povinné. Prečítajte si, ako odpovedala prezidentka AOPP Mária Lévyová, riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher, prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko a prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Nepriame obete Covidu

Dopady pandémie na zdravotnú starostlivosť sú pre nás stále témou. Mária Lévyová, prezidentka AOPP, bola pozvaná do diskusie v televízii TA3. Aj dnes mnohí pacienti čakajú, kedy sa dostanú k svojmu lekárovi, na diagnostiku či chirurgický zákrok. Nevieme pritom vylúčiť ani to, že sa v dôsledku tretej vlny nezačne na jeseň opäť všetko zatvárať. Pacienti si zaslúžia pozornosť politikov a účinné riešenia.

Šéfka asociácie na ochranu práv pacientov: Silné slová o Lengvarskom

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sedí v ministerskom kresle už viac ako 100 dní. Opýtali sa nás, ako vnímame jeho doterajšie pôsobenie. Odpovedá prezidentka AOPP Mária Lévyová.

LIEKY S ROZUMOM

 

Prehľad aktuálnych klinických skúšaní pre onkologických pacientov na Slovensku

Pre niektorých pacientov je účasť v klinickom skúšaní jedinou nádejou na vyliečenie či predĺženie, skvalitnenie života so zákernou chorobou. Prečítajte si v našom projekte Lieky s rozumom, v čom spočíva účasť na takejto štúdii. Dozviete sa aj o aktuálne prebiehajúcich klinických skúšaniach pre pacientov s rakovinou na Slovensku, ktoré na svojej stránke prináša Národný onkologický inštitút.

AKTUÁLNE Z TERÉNU

 

Opýtali sme sa…

Doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD. je reumatológ, internista, vedúci lekár centra pre biologickú liečbu a osteocentra V. internej kliniky LFUK a UN Bratislava, hlavný odborník MZ SR pre reumatológiu a viceprezident Slovenskej reumatologickej spoločnosti. V reumatologickej ambulancii pracuje už 30 rokov, no takmer 20 rokov pracoval aj ako internista na internej klinike. V posledných rokoch okrem práce v ambulancii vyučuje študentov medicíny. Na všetkých týchto pozíciách sa snaží intenzívne ovplyvňovať dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti pre pacientov s reumatickými chorobami. Celý rozhovor s ním si prečítate kliknutím na nadpis príspevku.

PACIENTSKA PORADŇA

 

Koronavírus: aktuálne informácie a prijaté opatrenia

Naďalej pokračujeme v mapovaní a aktualizovaní dôležitých informácií v súvislosti so situáciou zapríčinenou ochorením COVID-19. Na našej stránke nájdete aktuálne prijaté opatrenia, vyhlášky a usmernenia. Ak potrebujete poradiť, sme tu pre vás v rámci našej bezplatnej právnej pacientskej poradne: https://aopp.sk/pacientska-poradna.


zmena nastavení newslettra / odhlásenie z newslettra
fb.jpg
web.jpg
mail.jpg
l-b.jpg
r-b.jpg


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Asociácia na ochranu práv pacientov SR · Prešovská 39 · Bratislava 821 08 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp