Copy
ÚVODNÍK

Vážení cestující,

od 13. prosince loňského roku vstoupily v platnost nové jízdní řády. Pro nás technology, kteří připravujeme jízdní řády, však prosincovými změnami nenastává období klidu, ale naopak změny jízdních řádů vyhodnocujeme, a to včetně „terénního průzkumu“ přímo v autobusech či ve vlacích. Snažíme se vnímat to pozitivní i negativní, co vidíme nebo co od vás zaslechneme, a následně případné nedostatky odstraňujeme v rámci následujících termínů změn. Tyto termíny určuje Ministerstvo dopravy a jsou 4 ročně (přelom února/března, červen, přelom srpna/září a prosinec, kdy je tzv. „hlavní změna“ – pro železniční osobní dopravu se využívají jen termíny dva, a sice červen a prosinec). A proč to zmiňuji? Protože i vy, cestující, můžete přispět ke zvýšení kvality cestování svými náměty, postřehy či konkrétními připomínkami – ať už k jízdnímu řádu či ke kvalitě dopravy. Můžete nám napsat nebo zavolat a nemusíte se bát, že svou práci děláme jen od stolu, kde bychom byli odtrženi od reality denního světa. Věnujeme se odpovědně každému námětu. A pokud je vyhodnocen jako přínosný, zapracujeme jej k nejbližší možné změně.

Závěrem mi dovolte, abych vám popřál mnoho spokojeně procestovaných kilometrů s veřejnou dopravou a příjemné čtení tohoto zpravodaje. 


Ing. Otto Pospíšil
(zástupce ředitele, hlavní technolog jízdních řádů)
 
VÍTE ŽE...
  • nový autobus (např. IVECO Crossway 12m, nebo městský Urbanway) stojí okolo 5 mil. Kč
  • jeden motorový vůz Stadler Regio Shuttle (u ČD zvaný Regio Spider) se kupoval za 55 mil. Kč
  • nový midibus IVECO Stratos (malý autobus s 24 místy k sezení) stál cca 3 mil. Kč
  • světelný panel za čelním sklem stojí cca. 30 000 Kč
  • jediná nová dvoučlánková nízkopodlažní tramvaj v Liberci, šedomodrá EVO2 od české Aliance TWT, je prvním z původně uvažovaných 8 kusů vozidel pro plánovanou trať do Rochlic. S její následovnicí, jednodílným vozem EVO1 se můžeme setkat v Praze.
PLÁNOVANÁ UZAVÍRKA SILNICE
Liberec – Jablonec nad Nisou přes Kunratice

Po Velikonocích, od 29. března 2016 bude zahájena dlouhodobá uzavírka sil.č.III/29024, kdy se začne budovat nové rychlé silniční spojení z libereckých Kunratic do jabloneckých Rýnovic. Autobusy i ostatní silniční doprava budou odkloněny přes Proseč nad Nisou a Vratislavice nad Nisou. Informace o provozu autobusů po dobu uzavírky najdete zde: Uzavírka kunratické spojky z Liberec do Jablonce
LEVNĚJŠÍ JÍZDNÉ V ČESKÉ LÍPĚ
ZIMNÍ TURISTICKÉ LINKY
Dne 13. prosince 2015 se rozjely doplňkové sezónní autobusové linky (skibusy). Počasí jim však moc nepřálo, proto byl např. provoz skibusu na Bedřichov po týdnu zastaven a obnoven až od pondělí 11. ledna 2016 po Jizerské 50. Tento skibus nabízí na vybraných spojích spojení až do Hrabětic ke kapličce, kam se v zimě dlouhá léta nejezdilo.

Více informací: Zimní turistické linky, nebo přímo o provozu skibusu Liberec–Bedřichov-Hrabětice.
VLAKEM DO SZKLARSKE PORĘBY A DÁLE
K cestě do Polska můžete využít vlaky linky L1 z Liberce do Jakuszyc a Szklarske Poreby (s možností dalšího spojení směr Jelenia Góra, Walbrzych, Wroclaw). O trati a jejím okolí vysílala Česká televize v neděli 24. ledna 2016 poslední díl pořadu Toulavá kamera (o Zubačce). Podrobnější reportáž o této trati od Z. Zlinského naleznete na vlaky.net.

Informační leták ČD o Jizerskohorské železnici
Informace o tarifu a jízdenkách v česko-polském příhraničí

Pro cestování do Polska nebo do Německa lze výhodně využít i jízdenku Euro-Nisa-Ticket.
PLÁNKY AUTOBUSOVÝCH NÁDRAŽÍ
v Libereckém kraji
Společnost KORID LK spol.s.r.o. ve spolupráci s dopravci začala v roce 2015 postupně vytvářet plánky autobusových  nádraží, terminálů i přestupních míst, tak aby cestující nemuseli na složitějších zastávkách své spoje hledat. Plány autobusových nádraží v LK naleznete jak na našich webových stránkách, tak i vylepené na místě. V blízké době by se plánky mohly objevit i v celostátním vyhledávači www.idos.cz
ZMĚNY JÍZDNÍCH ŘÁDŮ
v souvislosti s Velkým pátkem 
V roce 2016 bude velikonoční Velký pátek poprvé od roku 1951 i dnem pracovního klidu. Svátek vychází na pátek 25. března 2016. Vzhledem k tomu, že v době uzávěrky jízdních řádů 2015/2016 v říjnu 2015 nebylo známo, zda zákon zavádějící nový svátek nakonec vstoupí v platnost, se svátkem se nepočítalo. Aby školní a jednoúčelové pracovní spoje nejezdily ten den prázdné, tyto vybrané autobusové spoje na Velký pátek nepojedou. Změny jízdních řádů naleznete po 20. únoru 2016 na www.iidol.cz v sekci JÍZDNÍ ŘÁDY – PŘIPRAVOVANÉ ZMĚNY
MODERNIZACE ŽELEZNIČNÍHO UZLU
Česká Lípa
Do konce roku 2016 má v České Lípě vzniknout nová výpravní budova posunutá blíže centru města a napojená podchodem do dubické průmyslové zóny. Informace o současném stavu stavebních prací, o účelu modernizace železničního uzlu Česká Lípa naleznete ve článku: Tratě v Libereckém kraji se dočkají oprav i letos – Frýdlant a Česká Lípa budou mít nová nádraží.
ČÍM SE ŘÍDÍ POVINNOSTI A PRÁVA CESTUJÍCÍCH V RÁMCI INTEGROVANÉHO DOPRAVNÍHO SYSTÉMU IDOL?
Výchozí je vyhláška č.175/2000 Sb. Ministerstva dopravy a spojů o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu, která stanovuje základní pravidla.
V podmínkách integrovaného dopravního systému IDOL jsou tato pravidla rozpracována ve Smluvních přepravních podmínkách IDOL (SPP IDOL) a v Tarifu IDOL. Tyto dokumenty byly v loňském roce zcela přepracovány a od 13. prosince 2015 platí v nové podobě. Základní principy zůstaly beze změny, cílem nového uspořádání je zpřehlednění a zpřesnění obsahu dokumentů, aby dobře sloužily cestujícím i zaměstnancům dopravců. 
Celé znění Tarifu a SPP IDOL.
DOPRAVNÍ HISTORIE V LIBERECKÉM KRAJI Heřmanička
Před 40 lety, přesněji 13. ledna 1976, byl definitivně zastaven provoz na úzkorozchodné – původně i mezinárodní – trati Frýdlant v Čechách – Heřmanice. Celý článek od Jiřího Majtyka naleznete na webových stránkách Spolku Frýdlantské okresní dráhy.
PŘÍŠTÍ ČÍSLO
Příští číslo vyjde v březnu 2016.
Copyright © 2016 KORID LK, spol. s r. o., All rights reserved.