Copy
číslo 2016-03 ze dne 8.6.2016
ÚVODNÍK
 
Vážení přátelé, cestující i necestující,

Jako toho času služebně nejstarší zaměstnanec, působící v KORID LK už devátým rokem, mohu s klidným svědomím konstatovat, že přes nejrůznější kritické připomínky se nabídka veřejné dopravy v Libereckém kraji rok od roku postupnými krůčky vylepšuje. Na páteřních trasách se jezdí v pravidelných intervalech, autobusy zajíždějí ke školám a provozovnám firem, neustále pracujeme na zlepšování návazností spojů. A nezanedbáváme ani rekreační a turistické spoje.
Aktuálně coby nadšený turista a cykloturista, kterého už ale přestává bavit šlapat do dlouhých a strmých kopců obklopujících libereckou kotlinu, vítám, že se díky vstřícnosti ČSAD Liberec a.s. podařilo po několika letech obnovit nabídku přepravy jízdních kol na autobusové lince přes Výpřež. Každou sobotu a neděli do konce září pojede třikrát denně autobus s cyklovlekem po lince 270 mezi Libercem a Stráží pod Ralskem a zpět. Méně zdatní cyklisté z krajského města se tak s jeho pomocí snadno dostanou třeba na krásnou cyklostezku Ploučnice z Osečné pod hrady Děvín a Stohánek v hloubi bývalého vojenského prostoru Ralsko. Podstatnou výhodou cyklobusu oproti autu je fakt, že není třeba vracet se na stejné místo, odkud jste vyjeli, a poté, co tatínek sleze z pedálů, nemusí svůj výběr občerstvení omezovat jen na nealko.
Věřím, že i přes komplikace, které už několikátým rokem přináší zvýšená stavební činnost při tolik potřebných opravách mostů a komunikací, budete i dále ke svým cestám používat vlaky i autobusy objednávané Libereckým krajem.

Přeji Vám všem krásné prožití letních prázdnin a dovolených.
Jan Roženský
KORID LK - technolog oblasti Českolipsko, Hrádecko-Chrastavsko a Českodubsko
 
VÍTE ŽE...
S IDOLem se dostanete:
  • ze Švýcar do Mexika za 30 minut (linkou 747 ze zastávky Desná,Černá Říčka,u Švýcar do zastávky Vysoké n.Jiz.,Sklenařice,host.Mexiko)… A ani nepotřebujete pas.
  • z Turnova do Rokytnice za 25 minut (linkou 353 do zastávky Hrubá Skála,Rokytnice)… Ale k lanovkám na Horní Domky odsud půjdete pěšky cca 15 hodin.
  • ze Stráže až za Obzor za 5 minut (linkou 28 za zastávku Liberec,,Obzor)
  • z Rváčova před soud za 2 hodiny a 8 minu (Lomnice n. Popelkou,,Rváčov – Liberec,,U soudu)… Ale eskortou by to asi bylo ještě o fous rychlejší.
  • od sedmi trpaslíků až ke čtrnácti pomocníkům (Nový Bor,Bukovany,7 trpaslíků – Semily,U 14 pomocníků)… Třeba cestou potkáte i Sněhurku.
  • od Diany až za Marjánkou (Harrachov,,Diana – Jenišovice,,Marjánka)… A sbalit holky můžete na to, že jste přijeli dopravním prostředkem za 4 miliony.
ZMĚNY JÍZDNÍCH ŘÁDŮ
v neděli 12. 6. 2016


Rozšíření nabídky železničního spojení na některých tratích v Libereckém kraji, ale i posuny odjezdů vybraných autobusových spojů na základě připomínek cestujících. To jsou obecně změny, které vejdou v platnost v neděli 12. června v rámci celostátní úpravy jízdních řádů.
Více v tiskové zprávě: Co nového v jízdním řádu čeká cestující od 12. června?

 
UZAVÍRKY A VÝLUKY V IDOL
Aktuálně ovlivňují veřejnou dopravu v Libereckém kraji: uzavírka v Dubéuzavírka v Mimoni,
uzavírka silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou, uzavírka silnice č.I/16 mezi Čistou u Horek a Horkou u Staré Paky, uzavírka v Troskovicích a další krátkodobé výluky a uzavírky...
 
Informace o probíhajících a plánovaných uzavírkách a výlukách naleznete v mapě Výluky a uzavírky IDOL na hlavní straně www.iidol.cz

 
NOVÉ MALÉ AUTOBUSY
ČSAD Liberec, a.s.
Na trasách v okolí Českého Dubu, Hrádku nad Nisou a na Frýdlantsku od začátku května jezdí nové autobusy dopravce ČSAD Liberec, a.s. Cestující vozí tzv. midibusy zn. SOR CN 8,5, které jsou bezbariérově přístupné (tzv. low-entry), v každém z nich je 25 míst k sezení, místo pro kočárek a invalidní vozík a až 26 míst k stání. Nové vozy jsou rovněž vybaveny vnitřními i vnějšími informačními a splňují standardy kvality požadované smlouvou Libereckým krajem a dopravcem. …celý článek
CENTRÁLNÍ DISPEČINK IDOL
v provozu od září 2016
Projekt Centrálního dispečinku se posunul do další fáze, v současnosti KORID LK testuje funkce informačního systému, ladí se formáty a obsah vstupních dat atd. Cílem je od září zahájit zkušební provoz dispečerského pracoviště, v průběhu podzimu odzkoušet a nastavit všechny procesy a zaškolit zaměstnance tak, aby od nových jízdních řádů, tedy od 11. 12. 2016, byl dispečink v plnohodnotném provozu.
V těchto dnech probíhá výběr zaměstnanců na pozice vedoucího dispečinku i dispečerů. Velmi nás potěšilo, že do výběrového řízení se přihlásili kvalitní uchazeči, mezi kterými jsou zkušení „dopraváci“ s dobrou znalostí Libereckého kraje, kteří budou zárukou toho, že dispečink bude dobře sloužit všem cestujícím využívajícím veřejnou dopravu v Libereckém kraji.
Tisková zpráva o připravovaném dispečinku IDOL ze dne 18.5.2016
DOPRAVNÍ HISTORIE LIBERECKÉHO KRAJE
začátky provozu cyklobusů
„První cyklobus v Libereckém kraji vypravilo ČSAD Liberec a.s. z Liberce na Bedřichov již v roce 1995. Linka jezdila jen dočasně.“ vzpomíná tehdejší vedoucí odboru dopravy okresního úřadu v Liberci paní Stanislava Jakešová.
 
ČSAD Jablonec nad Nisou zavedlo svou první cyklobusovou linku z Jablonce nad Nisou do Beřichova v pátek 1. května 1998.„V prvním spoji jeli asi jen 4 cestující, protože nebylo zrovna dobré počasí“ vzpomíná na začátky cyklobusu Luboš Wejnar, současný ředitel DPMLJ, a.s., který jako tehdejší zaměstnanec ČSAD Jablonec nad Nisou stál u zrodu této linky….
Celý článek o historii cyklobusů v Libereckém kraji

 
Cyklobus Jablonec nad Nisou – Bedřichov - Liberec v Bedřichově u stadionu, 1999, Jan Dutka
 
PŘÍŠTÍ ČÍSLO
Příští číslo vyjde koncem srpna 2016.
Copyright © 2016 KORID LK, spol. s r. o., All rights reserved.