Copy

Diskusija - Uzņēmumu 2015 apgrozījuma kritums prasa risinājumus

Latvijas uzņēmumu kopējais apgrozījums 2015.gadā visdrīzāk ir piedzīvojis kritumu par nepilnu 1%, liecina "Firmas.lv" veiktais priekšpētījums par uzņēmumu iesniegtajiem darbības pārskatiem.VAIRĀK
VIDEO
Iegūtie dati liek uzdot jautājumu, kā nākotnē Latvijā sasniegt pietiekamu ekonomisku izaugsmi un cik liela nozīme tajā būs investīcijām. Uz šiem un citiem jautājumiem "Firmas.lv" un ziņu aģentūras LETA rīkotajā diskusijā centās atbildēt:

konsultāciju un auditorkompānijas "Ernst&Young Baltic" valdes loceklis
Andris Lauciņš

"Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" valdes priekšsēdētājs
Reinis Bērziņš

"SEB bankas" makroekonomikas eksperts
Dainis Gašpuitis

Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektors
Ģirts Greiškalns

investīciju un finanšu konsultāciju uzņēmuma "Prudentia" padomes loceklis Ģirts Rungainis

"Firmas.lv" valdes priekšsēdētājs
Juris Rožkalns

Pieauguma un samazinājuma segmenti


No "Firmas.lv" priekšpētījumā analizētajiem uzņēmumiem vislielāko apgrozījuma kritumu - par 10% - uzrāda mazie uzņēmumi, kuru apgrozījums gada laikā nepārsniedz 500 tūkstošus eiro. "Ja mēs vērtējam apgrozījuma izmaiņas dažādos tautsaimniecības sektoros, tad pie pozitīvas izaugsmes ir atgriezušās telekomunikācijas. Stabili pieaug medicīna, un priecē arī tas, ka pieaugums ir tūrismā. Savukārt mīnusa pusē visvairāk samazinās masu mediju uzņēmumu apgrozījums. Samazinājums ir vērojams arī nekustamajā īpašumā un būvniecībā. Tāpat viens no lielākajiem kritumiem ir dažāda veida pakalpojumiem, kur pārsvarā dominē mazie uzņēmumi," norāda "Firmas.lv" vadītājs Juris Rožkalns.
VAIRĀK
"Apgrozījuma kritumu mēs redzam arī "Altum" iesniegto projektu apmērā.  Projekti kļūst arī racionālāki un piesardzīgāki. No vienas puses to var tulkot kā plusu, bet no otras - nu jau ir šķērsota robeža, kur piesardzība ir pārāk liela, un tas jau traucē uzņēmējdarbības izvēršanai," tendences apstiprināja arī attīstības finanšu institūcijas "Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš

Ir skaidrs, ka, samazinoties uzņēmumu darbības apmēriem, Latvija arī nespēs sasniegt straujāku ekonomisko izaugsmi, tostarp valdības plānā paredzēto 5% IKP pieaugumu. Tādēļ vajadzība pēc ārvalstu investīcijām tikai pieaug. Taču tās piesaistīt kļūst arvien grūtāk," diskusijā norādīja "SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis

"Mums ir beidzies investīciju posms, kas ir saistīts ar salīdzinoši viegliem risinājumiem un zemu augošu augļu noplūkšanu. Lai kāds šeit nāktu un investētu, jau ir vajadzīgi citi nosacījumi. Tādēļ šeit ir jēga nākt, ja var radīt uzņēmumu, kas tirgos preci visai pasaulei. Tā ir pamata problēma," nākotnes attīstībai nepieciešamo iezīmēja Rungainis, piebilstot, ka tas arī atrisinātu emigrācijas problēmu, ko pamatā rada zemas algas.

Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektors Ģirts Greiškalns savukārt aicināja neaizrauties ar ilūziju, ko IKP datos nākamajos gados var radīt jaunā perioda Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu apgūšana, jo pamatā tie ietekmēs tikai divas nozares - būvniecību un IT, bet lielākais izaicinājums ir, lai šī nauda dotu grūdienu Latvijas ekonomikas tālākajai attīstībai.

 

Eiropā pērn pieauga jaunu tiešo investīciju projektu skaits, bet Latvijā – samazinājās

Baltijas līderis – Lietuva, Latvija apsteidz Igauniju

"Ernst & Young Baltic" valdes loceklis Andris Lauciņš pieminēja arī EY pētījuma rezultātus, kas liecina, ka pērn Latvijā ir nedaudz samazinājies jauno investīciju projektu skaits. Taču vissatraucošākais ir tas, ka būtiski ir samazinājies jaunradīto darbvietu skaits.

EY pētījums ir balstīts uz EY Global Investment Monitor datu bāzes datiem, kas fiksē tiešo investīciju radītus projektus, neņemot vērā portfeļa investīcijas un M&A jeb uzņēmumu pirkšanas vai apvienošanās darījumus. Šāda pieeja ļauj precīzāk izvērtēt tiešo investīciju efektu uz jaunas uzņēmējdarbības un jaunu darbu vietu radīšanu.

Copyright © 2016 Firmas.lv SIA, All rights reserved.Jūs varat MAINĪT INDUSTRIJU VAI PROFILA DATUS

Nevēlos turpmāk saņemt apskatus


 


This email was sent to valerijs.bulans@emerald.lv
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Firmas.lv SIA · Blaumaņa iela 38/40 · Riga LV-1011 · Latvia

Email Marketing Powered by MailChimp