Copy
דבר ראש הישיבה/הרב משה פליקס
הורים יקרים ותלמידים אהובים.
 
אך לפני שבוע התכנסנו לרקוד ולשמוח יחד וכן לעסוק בסוגיה חינוכית משמעותית ויסודית. התכנסנו לרקוד ולשמוח יחד וכן לעסוק בסוגיה חינוכית משמעותית ויסודית.
לטובת הורים שלא יכלו להגיע וגם לאלה שטרחו ובאו אני מעלה בקצרה את התובנות המרכזיות שאנו הפקנו ועומדים ליישם, יחד ובשותפות שלכם.

פתחנו בשתי תובנות חינוכיות העולות מלשון הכתוב "בהעלותך את הנרות..." פסוק אותו קושר הרמב"ן להדלקת נרות החנוכה.  "בהעלותך" אומר רש"י במקום: מעלה [=מדרגה] הייתה לפני המנורה עליה היה עומד הכהן המדליק - כשעוסקים בחינוך, בהדלקת "נר ה' נשמת אדם" צריך לעלות, להבין שאנו עוסקים בדבר גדול ונשגב הדורש מאיתנו חרדת קודש וענווה גדולה.
עוד אומר רש"י שם: צריך להדליק עד שתהא שלהבת עולה מאליה, וכך גם בחינוך תפקידנו להעביר את האש הלאה מדור לדור אך לראות ולדאוג שהשלהבת של הבן תעלה מאליה בכוחות עצמה.

לאחר מכן שמענו הרצאה מאלפת בנושא "דור המסכים" מפי תמיר ליאון, אנתרופולוג המתמחה בתחום, אשר תקצר היריעה מלסכם את כל הדברים החשובים שעלו בה, אך בכל זאת אנסה לתמצת בקצרה את הדברים המרכזיים:

"הקידמה מציעה נוחות אך לוקחת בתמורה את האנושיות"
"ככל שהאדם יותר מחובר למסך כך הוא הופך לבודד יותר - בקצה הבדידות מופיעה האובדנות"
"גם אם כל התוכן מסונן - עצם החיבור למסך יכול להביא להתמכרות קשה - היום ההתמכרות הקשה ביותר היא התמכרות למשחקי מחשב"
"אין תחליף לדיבור ישיר פנים אל פנים!!"  
"בחור חייב ללמוד איך לדבר על עולם הרגש שלו"
עלו עוד דברים חשובים מאוד, וכדאי מאוד להאזין להקלטת השיחה המצורפת.

אנו כישיבה, הולכים למהלך חינוכי רחב שהצעד הראשון שלו הוא התקנת סינון לכל צוות הישיבה ולכל התלמידים, אך הצעדים הבאים הם - הגבלת זמן גלישה יומי, הגבלת זמן החזקת המכשיר ועוד ובמקביל כמובן חיזוק מפגשי השיח הכיתתיים והפעילות החברתית המוכוונת לדיבור והקניית כלים לשיח בין אישי משמעותי.

אנו תפילה שכוחות הגבורה המתגלים ומתנוצצים מידי שנה בחג האורים יתנו לנו את הכח לגלות את מידת הגבורה שבנו ולעלות מעלה מעלה בבחינת מוסיף והולך.

"אורות וכלים"- הרב שמואל שטיינר, ראש תחום חינוך וחברה
בס"ד
הורים יקרים
שמחים לשתף בנעשה בישיבה בשבועות האחרונים:
חזרנו ברוך ה' משבת האירגון, היישר להכנות לחג החנוכה. כהכנה לחג, במשך השבועיים הללו, למדו תלמידי החמישית והשישית וחלק מתלמידי השכבות העליונות הלכות חנוכה ורעיונות אמוניים לחג. לאחר כל חלק של לימוד נערך מבחן כיתתי, ובהמשך התקיים חידון אישי ופומבי בערב נר ראשון של חנוכה. על המהלך כולו ניצח הרב יונתן לוי, יחד עם צוות הרמי"ם. יישר כח עצום!. הזוכים בחידון הפומבי היו: דביר נעם בן חורין, ואלחנן.... יישר כח לכל השותפים, הנבחנים, הלומדים והזוכים בשלבים השונים!
ביום ראשון ערב י"ט כסלו, זכינו לנסוע לארוע י"ט כסלו בירושלים. בארוע השתתפו אלפי אנשים ב'ראש השנה לחסידות' התוועדות המונית, יחד עם הרכב 'צמאה' – שולי רנד, עמיר בניון, ישי ריבו, ואברהם פריד, שכאשר התחיל לשיר 'צמאה' קמו כולם לרקוד, אווירה מחשמלת ועוצמתית במיוחד, שגרמה לכולנו לרצות להיכנס עמוק יותר, לתפילה, לקדושה, לחים של 'צמאה לך נפשי...'
ביום שני, יום י"ט כסלו, יום האזכרה ה-21 למייסד הישיבה הרב נריה. את האירוע ארגנו תלמידי החמישית יחד עם הרמי"ם. בתחילת הארוע לימוד מתורת הרב, שיחת ראש הישיבה ושיחה מרתקת וחשובה של הרב אילן ספרא, שהיה 'משגיח רוחני' בישיבה בימי הרב נריה, שריגש את כולנו בדמותו המיוחדת של הרב והטיפול החינוכי המיוחד בתלמידים. לאחר מכן חווינו מיצג של תלמידי החמישית, שהיה בעצם קטעי יומן של הרב, מתקופות שונות, וחיברו את דמותו של הרב לתלמידים בימינו. 
חלק מהמיצג:
"עכשיו כשאני חושב על זה, לא נראה לי שהרב נריה  שאל את עצמו מה יחשבו עליו עוד שמונים שנה ומה יגידו עליו באזכרה או בישיבה, אלא הוא פשוט עשה מה שהיה נראה לו נכון וצריך באותו זמן, ומה שנתן לו את היכולת להצליח היא האמונה שאם ה' נתן לו כוחות ורצון, הוא צריך להוציא אותם לפועל בצורה הכי טובה שיכולה להיות. 
אז מה יהיה איתי? אני יישאר קטן? 
גם אני רוצה להיות גדול. גם אני רוצה לשנות, גם בי יש כוחות עצומים ואדירים, גם אני חלק מהשינוי הזה, מהמהפיכה הזו!"

הגבורה והניצחון האמיתי על תרבות יוון אינם רק ברוח, אלא בקידוש החומר. כדברי הרב קוק באורות התחיה:'ההתעמלות שצעירי ישראל עוסקים בה בארץ ישראל לחזק את גופם בשביל להיות בנים אמיצי כח לאומה, היא משכללת את הכח הרוחני של הצדיקים העליונים...' הספורט, כנגד התרבות של ספרטה שראתה בו ערך של שכחת הנשמה, בעם ישראל מחזקת היא את הנשמה הכללית כאשר הדבר נעשה כדי 'להיות בנים אמיצי כח לאומה'. ועל כן, ביום שישי, כחלק מההכנות לחג, השתתפנו ב'מרוץ עמק חפר' המירוץ לזכר לוחם סיירת גולני בן העמק – רז גוטרמן, נערך בטיילת נחל אלכסנדר. נפתח מקצה מיוחד לישיבה, הבאנו דגלים, ורצנו יחד אנשי צוות ותלמידים. יישר כח למובילים, ולרצים כולם!
בשבת, זכינו לארח את בוגרי הישיבה – מחזור ע"ד. כחלק מתפיסת הישיבה הבוגרים לא מפסיקים את הקשר אלא להיפך – ממשיכים להיפגש וללמוד עם הישיבה. הבוגרים העבירו לתלמידי השכבות העליונות פאנל מיוחד על הבחירות שלהם במסלולי ההמשך, ועל ניצול הזמן בישיבה התיכונית... יישר כח!
במוצאי השבת, השלב האחרון בחידון חנוכה, ולאחריו הרקדה בחדר האוכל עם להקת הישיבה המתחדשת! הרקדה שמחה במיוחד עם ההורים! לאחריה התכנסנו בבית מדרש 'הלפרין' לשיחה על גבורה, שיישומית מאד לנו היום והיא אתגר המסכים. שיחה מאלפת של תמיר ליאון, אנתרופולוג במקצועו, שדיבר על האדם שאנו הופכים להיות בעקבות המסכים. על תקשורת בין אישית, על כישורים רגשיים שהולכים ומשתנים, והעצים בנו את הצורך האדיר להצטרף למהלך הסינון, גם בהגבלת השעות וגם בהגבלת התכנים. בעזרת ה' שנזכה שתקבע בנו הגבורה הגדולה המיוחדת לדור שלנו!


 
מצ"ב הקלטה של השיחה של האנתרופולוג תמיר לאון להאזנה לחצו כאן
מירוץ עמק חפר
 
  • חוזרים ללימודים מחר, ביום שני ד' בטבת 2.1 בשעה 11:30
  • תזכורת מחר ביום שני יתקיים מפגש בבית המדרש לחינוך בישיבה, ראו הזמנה.
  • השבת תתקיים שבת הורים לתלמידי כיתות ט'
תקופת ההרשמה החלה!
מוזמנים לשתף:
לעדכונים ומידע נוסף מוזמנים לבקר באתר הישיבה

You can update your preferences or unsubscribe from this list

 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
mosdot hinuch kfar pines · ilana@ulpanakp.org · ilanayus@gmail.com · kfar haroe 38955 · Israel

Email Marketing Powered by Mailchimp