Copy
דבר ראש הישיבה / הרב משה פליקס

הורים יקרים ותלמידים אהובים!
הגמרא במסכת שבת דף קכט ע"ב עוסקת בהלכות "הקזת דם" - רפואה שהיתה נהוגה באותם ימים, בה הוציאו דם במכוון על מנת שהגוף ייצר דם חדש. הגמרא מביאה כמה זמנים בהם אסור להקיז דם - מעלי יומא טבא חולשא, מעלי יומא דעצרתא סכנתא ... דנפיק ביה זיקא ושמיה טבוח דאי לא קבלו ישראל תורה הוה טבח להו לבשרייהו ולדמייהו [=בערב יום טוב ההקזה מחלישה את האדם ובערב שבועות היא מסוכנת...כיוון שביום זה יצאה רוח בשם"טבוח" ואם ישראל לא היו מקבלים את התורה הייתה אותה רוח הורגת אותם]
שתי שאלות עולות בפשט הגמרא: 
א. מהי אותה רוח ומהי משמעותה?
ב. מה זה שייך לכל ערב שבועות, הרי אותה רוח הופיעה בזמן תורה, אך אחרי שכבר קיבלו ישראל את התורה, איזו סכנה עדיין קיימת ביום זה?
נראה שחז"ל רוצים ללמד אותנו מסר חשוב - יהודי ללא תורה הם בשר ודם בלבד ומשום כך אין לו קיום, שהרי כל תפקידו של עם ישראל הוא להופיע את התורה בארץ ואם אנחנו לא מוכנים לקבל את התורה איבדנו את זכות הקיום שלנו, וזוהי המשמעות של אותה רוח שמופיעה בערב שבועות שבאה להבהיר לנו שזהו התפקיד שאנחנו חייבים למלא במציאות.
אך החידוש הנוסף שבדברי חז"ל אלו הוא שכל שנה מחדש בערב שבועות עם ישראל צריך להחליט - האם אנחנו מקבלים את התורה מחדש? ואם לא - מהי המשמעות של הבחירה הזו. ולכן אותה סכנה מופיעה שוב כל שנה מחדש על מנת להבהיר לנו עד כמה משמעותי תפקידנו ומה מוטל עלינו בעולמנו.
 שנזכה לקבל באמת את התורה מחדש ולעשות את חובתנו בעולם מתוך שמחה וחיבור פנימי לקודש.

אני רוצה לצטט בפניכם מה ששמענו  באירוע לסיום האולפן של קבוצת העולים מצרפת מפי המפקח על העולים,
כך אמר המפקח הרב ידידיה וולף- התודה הגדולה להצלחת מהלך הקליטה היא קודם כל נזקפת לתלמידי הישיבה. יכולת הקבלה העזרה והפרגון לעולים ונתינת התחושה שהם כשווים בין שווים היא זו שהביאה אותם לאן שהם הגיעו.

בימים של הכנה לקבלת התורה שהתנאי לקבלתה הוא אחדות ישראל. דברים אלו של המפקח נוסכים בנו כוחות להמשך עשיה בכל התחומים ובמיוחד בחינוך לאהבת ישראל ישראל בפועל ולא רק כססמה והתגייסות למשימות לאומיות ומתוך כך קבלת תורה מתוך שייכות ושמחה.

 

ערב סיום תכנית אולפן צרפתים תשע"ו
עדכון משולחן מנהל התיכון/ הרב בני דרף
  • לפני כשלושה שבועות הצטרפה אלינו לישיבה קבוצה של תלמידים חרדים אמריקאים, הלומדים בישיבה קטנה בפרדס חנה. התלמידים מצטרפים אלינו על מנת שיוכלו לגשת למבחני הבגרות. 
    הם מגיעים אלינו שלוש פעמים בשבוע ולומדים מגוון מקצועות חול. קבוצה זו הגיעה בעקבות פניית משרד החינוך אלינו כדי לבחון אפשרות של בניית תכנית עבור חרדים אמריקאים המעוניינים לעשות בגרות מליאה. 
    אנו מקווים שהניסיון יצליח ובשנה"ל הם יגיעו ליותר שעות ויצליחו לעמוד בבחינות הבגרות בהצלחה, בינתיים הדיווחים מהשטח מאד חיוביים הן מצד המורים והן מצד התלמידים. 
    למותר לציין שתקצוב שעות הלימוד שלהם מגיע ישירות ממשרד החינוך ואינו בא על חשבון תלמידינו. 
  • השבוע התקיים מבחן לתכנית מגשימים, התכנית הלאומית לסייבר בישראל, המיועדת לתלמידים העולים לכתה י'.  נבחנו 20 תלמידים,  כולנו תקווה שתכנית זו תצא אל הפועל, ותכנית זאת תכנס לישיבה באופן קבוע.
"אורות וכלים"- הרב שמואל שטיינר / ראש תחום חינוך וחברה
הורים יקרים
ברוך ה' זוכים לעבור בחודש אייר ובימי ספירת העומר, חוויות משמעותיות ביותר המכינות אותנו ליום הגדול בסוף השבוע הקרוב - חג מתן תורתנו, אשר בו נזכה כולנו לקבל את התורה מחדש!
זכינו לשמוע את הרצאתו המאלפת של מר דוד סמיקט, אשר מתמחה באסטרופיזיקה. בהרצאה נפגשנו עם 'השמים מספרים כבוד א-ל' פשוטו כמשמעו, על ידי איש מדע מרתק.

יום לפני ל"ג בעומר - ל"ב בעומר, התקיימה פעילות כיתתית, סביב לסירי פוייקה, פעילות שמטרתה היא ל"ב -
פתיחת הל"ב בין חברי הכיתה, כהכנה למתן תורה, וכלקח ממות תלמידי ר' עקיבא.


בשבת שלאחר ל"ג בעומר - שבת פרשת בחוקותי, זכינו לשבת מדהימה ביוזמת תלמידי כיתה י"א - שבת 'חזק חזק ונתחזק' בלימוד תורה. לתלמידים היתה בחינת מתכונת ביום א, והשבת היתה זמן עצום ללימוד. עונג שבת עם ר' שמעון שקופ,
ואורחי השבת היום רב אשי ורבינא עורכי התלמוד. ברוך ה' למדנו יחד כ - 8 שעות. והלב עולה על גדותיו.

שבוע לאחר מכן - שבוע ירושלים. כהכנה ליום הגדול פורסמו חידות נושאות פרסים (ותודה לרב יונתן),
הוכנו גלופות והודפסו חולצות ודגלים (ותודה לרב ברבי וצוות יום ירושלים מהשישית).

תלמידי כיתות י' - הכוח החלוץ, יצאו כבר ביום ו' ל'שבת ירושלים' אשר נבנתה על ידי צוות השישית.
לינה במכון מאיר, סעודות שבת באולם סמוך, תפילות במכון, שיחות עם בוגרי המכון ועם הרב אלישע וישליצקי, טישים והתוודויות במאה שערים, הליכה לכותב אחרי הצהריים בשירה וריקודים, ודיבור מלב אל לב בסעודה שלישית, בכיכר בתי מחסה. שבת של רוממות בירושלים של מעלה, יחד עם שמחה וחיבור גדול. במוצ"ש -תפילת יום ירושלים עם ישיבת עטרת כוהנים ב'חורבה', ולינה במכון מאיר. בבוקר היום זכינו לפגוש את סבא של אריה צבי אוליבן, אשר לחם במלחמת ששת הימים ונפצע בקרב ברחוב צאלח א דין.


לאחר מכן סעודת חג באולם,

וכאן, נפגשנו כל הישיבה (שאר המחזורים הגיעו מהישיבה ישירות) בגן הפעמון. דגלי הישיבה הורמו, השלט נפרס,
ולאחר תדריך קצר על ידי תלמידי השביעית והשישית יצאנו לריקודים עצמתיים לכבודה של ירושלים.
חזרנו ברוך ה' לישיבה לקראת חצות, נוצרים בלבנו את החוויות העוצמתיות, ואת השאיפות הגדולות שירושלים נוטעת בנו, שאיפות לגאולת ישראל!


ביום רביעי האחרון, התקיים ערב הוקרה לתלמידים העולים מצרפת בישיבה. הערב בהפקת ר' דוד סאלם,
המורה של הקבוצה (ומדריך השישית) ובו מתוכננים ליטול חלק תלמידי הישיבה, הורי התלמידים העולים,
ומלווי התוכנית ממשרדי הממשלה. בערב הוצג הפרויקט החינוכי שנעשה בחודשים האחרונים, סביב דמויותיהם של גדולי ישראל בני זמננו.

תוכניות להמשך:
בעזרת ה' נחוג את חג מתן תורה בישיבה, ונקבל בעזרת ה' את התורה מחדש! 
במהלך החג בעזרת ה' נלמד הרבה במסגרות שונות, כיתתיות וחברותות, ויחד עם סעודות חגיגיות נתעלה כולנו.
מצ"ב הלו"ז: 
לעוד תמונות וסרטונים- כנסו לדף הפייסבוק שלנו
לאתר הישיבה לחצו כאן

You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by MailChimp