Copy
דבר ראש הישיבה- הרב משה פליקס
הורים יקרים ותלמידים אהובים!
בראש השנה נוהגים לאכול סימנים - "סימנא מילתא"- כסימן לטובות שאנו מתפללים לקב"ה שישפיע עלינו בשנה הבאה.
מהי המשמעות הפנימית של מנהג זה?
חז"ל מלמדים אותנו ש"מעשה אבות סימן לבנים", ומסביר הרמב"ן שהאבות פועלים בשורש של המציאות, במקום בו לכל פעולה ולכל מעשה קטן יש ערך אדיר, מעין כור גרעיני בו לכל אטום ומולקולה ישנה משמעות אדירה הרבה מעבר לגודל ולמקום אותו היא תופסת.
גם ראש השנה הוא כור גרעיני במימד הזמן וביום הזה מקופלת בעצם כל השנה כולה,
כל מעשה קטן שאדם עושה ביום זה, כל מחשבה טובה וקבלה טובה שאדם מקבל על עצמו, כל תפילה שאדם מכוון בה ביום זה יש לכל אלו ערך עצום המסמן את הדרך לכל השנה כולה.
זוהי הסיבה שביום זה אנו אוכלים סימנים, אנו פועלים בשורש ומסמנים את הדרך לשפע גדול שיוריד עלינו הקב"ה.

בהזדמנות זו נאחל שונה טובה ומתוקה, שנה של חינוך ושותפות שנה בה מעשי האבות והאמהות יהוו סימן לבנים- בנינו היקרים להמשך צעידה והתעלות בדרך הקודש, התורה והגאולה. 

 
"אורות וכלים"- הרב שמואל שטיינר, ראש תחום חינוך וחברה
הורים יקרים
ברוך ה' זוכים אנו לסכם תקופה עמוסה מאד, לקראת השנה החדשה. תקופת התחדשות של תחילת שנה, והתחלות חדשות, גיבוש והכנות לימים הנוראים.
חזרנו משבת חופשית, ומיד החלו חשיפות החוגים הרבים – ג'ודו, כושר קרבי-"יובל עילם", אגרוף תאילנדי, קונדיטוריה ואילוף כלבים.
ביום ד' בערב ח"י אלול – יום ההולדת של הבעש"ט ובעל התניא, התכנסנו להתוועדות ראשונה השנה יחד עם אנשי הצוות. סביב השולחן הארוך בבית המדרש בכיפה שרנו שירי חודש אלול, ושמענו דברי חיזוק והתעוררות לימים חשובים אלו.
לאחר השבת האחרונה (שבת פר' כי תבוא) חזרנו שוב לישיבה לשבוע אחרון של הכנות לקראת ראש השנה. ביום א' זכינו לארח בישיבה שני אנשים מיוחדים מאד – תנחום וירוחם, אשר גרים מזה זמן בכפר הרא"ה ועברו בעצמם תהליך תשובה מדהים חובק עולם. חברים עוד מילדות, חיפשו את ה' יתברך שנים ארוכות, עד המקום בו נוצר סוף סוף החיבור. מרגשת במיוחד היתה העובדה שבעקבות קשיים אישיים, שינה הרב קנייבסקי את שמם, ומאז נפתרו הקשיים על נקלה. אמונת חכמים, וחיבור גדול מאד יחד עם חיפוש בלתי פוסק של האמת אותה צריך לחיות בעולם.
ביום ב' יצאו תלמידי כיתות י' לגיחת של"ח באנדרטת הנח"ל ליד פרדס חנה. יחד עם הרמי"ם – הרב יונתן והרב אריאל, המדריך אביאל, ומורה השל"ח יוסי לוי, בנו מתקנים, מאהל, סוכה, בישול שטח ולילה בשטח, אין כמו זה כדי להתגבש שוב כמחזור, יחד עם הוצאה לפועל של כשרונות שמתבטאים היטב בשטח.
כמו כן יצאו תלמידי כיתות י"ב ל'מסע בעקבות לוחמים'. זכינו להיפגש עם עוד אלפי שמיניסטים, ולחוות בשטח של רמת הגולן סיפורי גיבורי ישראל – אביגדור קהלני, ולוחמי חטיבה 679, בעמק הבכא ובהר השיפון. בסוף דבריו של אביגדור הוא קרא לתלמידי הישיבה לבוא ולהצטלם איתו, והתוצאה היתה מעגל ענק מלא שמחה אליו הצטרפו מכל הקהל, בשירה אדירה של 'שומרים הפקד לעירך' ו'עבדו את ה' בשמחה' כאשר אביגדור נישא על כפיים. אין לתאר את ההתרגשות שחולל מפגש זה בקרב הנוכחים כולם, והתיעוד של הסרטון הקצר, שרץ השבוע בפייסבוק, העיד כי עם ישראל חי ממש, ורוצה עוד ועוד דוגמאות לנוער בריא וחי כמו שיש בישיבה.. בסיום צפינו בתרגיל אש משולב, נפגשנו עם דוכני החילות השונים, דברי הסיכום של נדב – החייל שליוuה אותנו חתמו את היום באמירה שלו שעם הפגישה עם תלמידי השמינית בישיבה הוא יכול להיות בטוח שיש על מי לסמוך בהגנה על המדינה.
ביום ד' בערב נפגשנו שוב בכיפה, להתוועדות ניגונים ושיחות התעוררות עם אנשי הצוות ועם המשפיע החב"די הרב אורי גמסון, אשר חידד את המסר של להיות שליח – אל תבקש מה' מה שאתה צריך, אלא שאל את עצמך שוב ושוב – למה ה' צריך אותך? ועל ידי השפעה ופעולה בלתי פוסקת, מתקדם האדם עוד ועוד
ביום ה' בבוקר יצאו קבוצה מתלמידי כיתות י"א לקטיף מלפפונים אשר מחולקים בשעות אלו על ידי ארגוני חסד. החקלאי תרם את המלפפונים אך היה חסר מי שיקטוף... החבר'ה שלנו התגייסו ויצאו לשטח בשעה 5:45 בבוקר, לתפילה במושב אחיטוב, שם גם פגשנו נער בר מצווה שעלה לתורה, כמובן ריקודים ושמחה, ולאחר דבר תורה של רב המושב יצאנו לשטח. עבודה של כמה שעות, וביקור של אם הבית מירי, אשר הגיע עם רכב עמוס בכל טוב. מעגל סיכום עם הרב יחיאל, 'אולי נשים כמה ארגזי מלפפונים על כפות המאזניים, ונכריע את הדין לטובת עם ישראל'! יישר כח מיוחד לר' יגאל זאבי על ארגון הפעילות הזו.
בצהריים בכינוס הישיבתי,  אספנו את מגוון החוויות והעצמנו את ערך היחד, צפינו בסרטון מסכם של הפעילויות שחווינו בשבועיים האחרונים( לסרטון). כל אחד עובר חוויות, אך הגוף האחד של הישיבה עובר ומתקדם יחד. ההתכוננות ליום הדין היא גם בחוויות רוחניות, של ההתוועדויות, השיעורים בכיתות על ראש השנה והשיחות וגם בחוויות של גיבוש והתנדבות ותחושת גיוס, גיוס למען עם ישראל, גיוס כדי להיות חלק. העצה הטובה ביותר לזכות ביום הדין היא להיות חלק, חלק מעם ישראל, חלק מכל צבא ה' בעולם, הממליך אותו יחד בראש השנה. כל מחזור והחוויה אותו עבר, כל אחד ועבודת ה' שלו, מצטרפים יחד למאמץ גדול ולהבאת הגאולה השלמה. התרגשנו יחד לראות בסרטון המצויין של מרכז יב"ע את מה שעברנו בשנה האחרונה והתפללנו ונתפלל יחד לגאולה שלמה במהרה!
 
הודעות חשובות:
  • בעזרת ה' חוזרים לישיבה ביום ד' צום גדליה בשעה 17:30 לתפילת מנחה - שיחה בנושאי היום, וערבית.
  • ביום ה' בלילה ד' בתשרי,(6.10) נצא בעזרת ה' למסע סליחות בירושלים – נא להביא ביגוד חם!
  • שבת הבאה, שבת ישיבה – לא לשכוח להביא בגדי שבת.
  • ביום שני, ח' בתשרי (10.10) ערב לימוד להורים עם הבנים, ערב סיכום לסמינריון הכנה ליום כיפור.
  • ביום הכיפורים אנחנו בישיבה. לא לשכוח להביא מחזור!
 
לסרטון סיכום פעילות בשבועיים האחרונים לחץ כאן
המפגש עם תת אלוף אביגדור קהלני היה כל כך מרגש, שאף הגיע לערוץ 7, נרשמו 300 אלף צפיות שווה לראות גם. .  לסרטון
 משה אפרתי/מנהל הפנימיה
"תכלה שנה וקללותיה"
אנחנו מכירים את האמירה "תכלה שנה וקללותיה תחל שנה וברכותיה", שחלק ממנה הוא מאמר חז"ל והמשכה הוא פיוט שמושר בבתי כנסיות בראש השנה (אגב, נמצא במחזורים גם של האשכנזים אך לא תמיד נוהגים לשיר אותו בקהילותיהם).
שאלה גדולה יש לשאול על אמירה זו: עכשיו אנחנו מביטים לאחור על השנה שחלפה ונאנחים, איזו שנה קשה היתה! הנה, תכלה שנה וקללותיה. והשנה הבאה, מלאת תקוה, מלאת הבטחות! תחל שנה וברכותיה! אבל... הרי בעוד שנה בדיוק נאמר את אותם הדברים על השנה העומדת לבוא כעת. וגם על השנה הזאת היוצאת אמרנו לפני שנה שתחל היא וברכותיה, והנה נהפכה ל'תכלה שנה וקללותיה'. מה הכוונה באמירה זו, האם יש כאן איזה משחק אשליה כל שנה מחדש?
והתשובה היא שלכל שנה יש קללות ויש ברכות. שנה מלשון שינון, חוזרים על אותו הדבר. אבל גם מלשון שינוי, אין שנה דומה לחברתה. כל שנה מביאה עמה דברים המיוחדים לה. בסוף השנה שמלאה גם קללות וגם ברכות אנחנו מתפללים, שהקללות, יכלו כמו השנה שכלתה, ולא יישארו. כלבוש תחליפם ויחלופו. ועל זה אנחנו אומרים "תכלה שנה וקללותיה". אבל הברכות, בוודאי שאנחנו רוצים שיישארו עמנו, ומבקשים שגם הברכות של השנה הקרובה יישארו עמנו, כשם שהברכות של שנה שעברה נשארות עמנו. וכעת אפשר לאחל בלב שלם: "תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה".
מהנעשה בפנימייה:
אשמח קצת לספר לכם על רציונאל הפנימייה ומה שקורה בחיי היום יום.
הפנימייה יוצרת חום ואהבה באמצעות הקשבה והכלה תוך כדי שמירה על גבולות ומסגרת על מנת למנף את החניכים ולהוציא מהם את המירב הטמון בהם.
סדר היום בחיי הפנימייה:
השכמה בשעה 6:35 תפילת שחרית בשעה 7:00 (בימים אלו אנחנו קמים מוקדם יותר לסליחות ב 6:25) לאחר התפילה אנחנו חוזרים לחדרים זמן זה מושקע בסידור החדר מתוך ראייה של להתחיל את היום מתוך סדר. "החדר מסודר הראש מסודר".
בפנימייה אנחנו מחנכים לבגרות, אחריות, רגישות לסביבה, עצמאות. במהלך השבוע בשעות הערב החניכים הולכים למספר אירועים פנימייתים. חשוב לעודד את התלמידים להשתתף באירועים אלה
ביום שני:
יש פעולת מדריך. בפעולה זו כל הקבוצה/ כיתה נפגשים וזה זמן איכות של גיבוש והיכרות כיתתית שהיא לא במתכונת הכיתה הפוראמלית, זה זמן שבו המדריך מפעיל את הכיתה בבניית מועדון פנימייה(תרומות יתקבלו בברכה).
בימי ראשון שלישי ורביעי:
מספר חוגים מצ"ב. במהלך החודש האחרון זכינו לבצע מספר חשיפות לחוגים, בימים אלו בניכם הגיעו ונחשפו לחוגים שונים. בימים אלו מתבצעת הרשמה לחוגים אצל המדריכים, מושקעים הרבה משאבים כך שכדאי לעודד  את הבנים להירשם. כמו כן חוג שלא יהיה בו מספר מצדיק של תלמידים לא יפתח.
"בתים חמים" אצל הרמי"ם: זמן זה הוא זמן איכות של מעין עונג שבת באמצע השבוע. החבר"ה מתענגים קצת על אוכל ביתי ומכירים את שאר רבני הישיבה וזוכים ללמוד ולפתח דיונים ערכיים ומשמעותיים שבאמצעותם מתפתחת אצלם הזהות האישית דתית ערכית וכ"ו.
 
מעבר לכל זה וכמובן בימי חמישי ושישי שבתות יש לנו כל הזמן פעילויות שונות ומגוונות שאחראי עליהם הרב שטיינר ראש תחום חינוך וחברה בישיבה וכמובן בפנימייה.
אולם ספורט ומגרשים
לאחר החגים יפתחו הספרייה וחדר מחשבים לצורך לימודים והגשת עבודות.
חוגי הישיבה יפתחו כסדרם לאחר סוכות,אנו קוראים לכם  לעודד את הבנים להירשם. מצורף קישור
לאחר חג הסוכות תתקיים הרצאה בנושא תזונה על ידי דיאטנית על מנת שנדע לתכנן טוב יותר מה נכנס אלינו לצלחת ובאיזה כמות. :-) 
בברכת שנה טובה ומתוקה

משה אפרתי
וצוות הפנימייה
 
לעדכונים ומידע נוסף מוזמנים לבקר באתר הישיבה

You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp