Copy
דבר ראש הישיבה/ הרב משה פליקס
הורים יקרים ותלמידים אהובים!

"חשק נטיעת אילנות נובע מחפץ הטבת הדורות הבאים, המובלט בתקפו בעץ החרוב" (מגד ירחים, מאמרי ראי"ה, ב), זהו הפתגם אותו כתב הרב לחודש שבט, שמרכזו ט"ו בשבט, מבטא את העבודה המרכזית של החודש, מרכזו של החורף, בו האדם מתעלה לעסוק דווקא בהטבת הדורות הבאים, שבאה לידי ביטוי ברצון שלו לטעת עצים ואפילו כאלו שהוא לא ייהנה בפועל מהפירות שלהם.

כך גם בעבודה החינוכית, עיקר העבודה היא לטווח רחוק כמו שכותב הרב קוק בספרו עין אי"ה - על דברי הגמרא במסכת ברכות:
"אשרי מי שגדל בתורה, ועמלו בתורה, ועושה נחת רוח ליוצרו, וגדל בשם טוב ונפטר בשם טוב מן העולם, ועליו אמר שלמה (קהלת ז) 'טוב שם משמן טוב ויום המות מיום הִולדו' ". וכך כותב הרב:
"תכלית השם אינו בשביל עצמו כלל. כי אין צריך אדם לשם מצד עצמו, כי אם מצד אחרים שיקראוהו בשמו. על כן תואר שם טוב נופל על ההשלמה שפועל על זולתו כפי ערכו... שזה חובת כל אדם המעלה, שלבד שלימות עצמו יעסוק בהשלמת זולתו, וזהו השם טוב" (עין אי"ה פרק שני, נג).
השם הטוב של האדם הוא האופן בו הוא משפיע על אחרים, האופן בו הוא פועל על המציאות בה הוא חי ומידת השפעתו גם על הדורות הבאים.

נזכה לקחת הרבה כוחות מחודש מיוחד זה ולפעול עלינו ועל הדורות הבאים מתוך שמחה וענווה.

"אורות וכלים"/ הרב שמואל שטיינר, ראש תחום חינוך וחברה
 
הורים יקרים מאד!
משבת פרשת שמות חזרנו היישר לתרומת דם ביום א', כחלק מתפיסת החינוך הערכי - תורמים כמה שיותר, תמיד, גם את הדם שלנו! כמובן עם שיחה מקדימה של המתרימים נציגי בנק הדם, ואחר כך במשך כמה שעות של התרמה נאספו קרוב ל-40 מנות, מאנשי הצוות והתלמידים הבוגרים. יישר כח לכל התורמים והמסייעים!
ביום ב' יצאו תלמידי השישית ל'מסע כיסופים' יחד עם עוד כ 4000 תלמידי שישית מרחבי הארץ, בכיסופים גדולים לבניין הארץ השלמה, אל מול גוש קטיף החרב.
במסע נפגשו התלמידים בתושבי הגוש, במיישבי הארץ במסירות נפש וספגו אל קרבם ציונות אמיתית! בסיום הרקדה עם רועי ידיד וישי ריבו, ודברי ברכה של מו"ר הרב דרוקמן. יישר כח לרב אריאל, ולמדריך אביאל לוי, על הרמת המחזור!

ביום ד', פעילות סיום מחצית של מחזור ע"ח עם הרמי"ם והמדריך נאור קריאף, וביום ה' קבלת תעודות וכינוס סיום מחצית.

בשבוע לאחר מכן - שבוע אנגלית! בהרמת צוות אנגלית ובארגון של רכזת אנגלית המסורה שלנו - שפרה מליק. ערב קריוקי באנגלית, פעילות התנדבותית בבית ספר 'הראל', דיבייט לכיתות י"א, ושיעורים מיוחדים של הרמי"ם על ערך לימוד שפה זרה בישיבה.


במקביל, ביום ג' התקיים יום מיונים לישיבה. בהרמת השמיניסטים של שנה הבאה - בני מחזור ע"ח! יישר כח גדול על יום מתוקתק להפליא, מלא בכל כך הרבה ערך, החל מהחיבוק הגדול לבני המחזור הבא - מחזור פ"א, דרך הצגה על חיי הישיבה ופאנל שאלות, ועד הרמת תחנות מדהימות - ODT, ראיון קבוצתי, ולקיחת אחריות על הקבוצות השונות בדרכם לשיעור גמרא וראיונות אישיים. יישר כח למחזור המדהים הזה, ולאנשי הצוות האחראים על התחנות השונות. בעזרת ה' בונים יחד כבר את שנה הבאה!

ביום ד' - על האש מחזורי, לציון תחילת המחצית ופשוט להינות להיות יחד!

בסוף השבוע, התארגנות לשבת מחזור של השישית - באבני חפץ, יחד עם הרמי"ם הרב יונתן והרב אריאל, והמדריך אביאל. והתקיימה גם שבת מחזור של השמינית - בנושא התיישבות, עם הקירבה לט"ו בשבט ולאחר אירועי עמונה, ביישוב חמדת בבקעת הירדן.

התמונה של ‏Shmuel Shitobi‏.
זכינו לפגוש את ראשוני היישוב, להיות בבית הכנסת יחד עם משפחות הישוב המדהימות, עונג שבת עד השעות המאוחרות של הלילה, ולאורך השבת דברי תורה, דיונים ושיחות רבות בנושא. יישר כח מיוחד למשפחות שהצטרפו לשבת הזו, שמהווה נדבך חשוב ביותר בבניית המחזורים, כאשר משפחות הצוות מהוות מודל מדהים של מחנכים. 
יישר כח לצוותים המארגנים מהכיתות, כל אחד ואחריותו. אין עליכם!
ביום ב' - התקיים יום מיונים נוסף בישיבה,

ביום ד' התקיים טורניר עליית הנוער בישיבה, וניצחנו בשני המשחקים! שכוייח לשחקנים ולמאמן האדיר שלנו - יואב שפיגלמן!

וכאן המקום להודות לאנשי הצוות מרימי הימים רצופי העשייה, על שעות על שעות של חשיבה ויצירתיות. בין בית חם לפעילות ערב, בין עונג שבת לשיעור גמרא, אינספור שיחות אישיות וקבוצתיות, מה שבסופו של דבר בונה את הדור הבא! יישר כח עצום!
בעזרת ה' בשבת הקרובה יוצאים תלמידי כיתות ט' לשבת כיתות. כיתת הרב בועז ביישוב רבבה, וכיתת הרב יחזקאל באלון מורה. בהצלחה!
בשבוע הבא בעזרת ה' לאחר הכנה מאומצת של חודשיים, יצאו תלמידי י"א וי"ב חברי משלחת הישיבה לפולין למסע של שמונה ימים, יחד עם הרמי"ם - הרב ברבי משכבת י"א ואתי שמואל שטיינר,  ר"מ משכבת י"ב, בהדרכת מיכל ג'אן, שבנוסף להיותה רכזת פדגוגית בישיבה היא מדריכת פולין מנוסה. במקביל, לתלמידי השכבות שנשארים בארץ, יתקיים מסע 'משואה לתקומה' בשיתוף עם שם עולם, ובהובלת הרב ניר שכטמן משכבת י"ב, והרב יחיאל להב משכבת י"א. בהצלחה עצומה לכל היוצאים! יהי רצון שתחוו מסעות משמעותיים ומעצבי זהות, מלאי תוכן וקרבה לה' יתברך!
משולחן הפדגוגיה בישיבה – מיכל ג'אן
'למידה משמעותית מתרחשת כאשר יש מפגש עמוק בין התוכן הנלמד לבין עולמו הפנימי של הלומד. הדבר בא לידי ביטוי בתחושת המעורבות, הרלוונטיות והערך של הלמידה. מאחר שהלמידה וההוראה מושפעות גם מאופני ההערכה- חשוב להתאימם לאופי השיח המתבקש בכיתה.'
במהלך רגעי השיעור מורים רבים מצליחים להניע חווית למידה משמעותית בקרב הלומדים, למידה הכוללת רכישת ידע, ניתוח תכנים, חשיבה, מעורבות שכלית ורגשית ודיאלוג המעיד על רלוונטיות ויחסי גומלין בין המורה ללומדים ובין הלומדים לבין עצמם.
המורים הם אלה היוצרים בעת השיעור מפגש עמוק בין הלומדים לבין התוכן הנלמד, מעוררים שאלות, מתווכים ידע, מערערים תובנות ומצמיחים ידיעות חדשות. מפגש למידה משמעותי המתרחש בשיעור מערב את כל אישיותו של הלומד: השכל, הרגש והעולם התוך אישי.  
אחד הגורמים המשפיעים ביותר - באופן מודע ולא-מודע - על המתרחש בשיעור הוא אופן ההערכה של תחום הדעת,  ובעיקר ההערכה החיצונית.
משרד החינוך גייס את אנשי התוכן הטובים ביותר ביחד עם מפמ"רים מרוב תחומי הדעת בהם נבחנים תלמידי ישראל, וביחד חיברו שאלות העונות על "חשיבה מסדר גבוה" – שאלות בעלות ערך משמעותי עבור התלמידים.
שאלות אלו נקראות שאלות עמ"ר – שאלות אשר בחלקן הראשון בודקים את הידע של התלמיד ואילו בחלקן השני עוברים לשאלות העוסקות בערכים, מעורבות ורלוונטיות.
בשאלות מסוג זה, כל תשובה יכולה להיות נכונה בעיני הכותב ולכן המעריך צריך להתייחס לטיעונים שנכתבו, בין אם הם מבוססים על נימוק מדעי ובין אם הנימוק הוא חברתי ו/או פסיכולוגי. צריכה להיות התאמה בין הנימוק לעמדה שנקט התלמיד.
כדי שהתלמידים ידעו כיצד מתמודדים עם שאלות מסוג זה בבחינת הבגרות, אנו נערוך בישיבה מפגשי למידת עמיתים בין חברי צוות המורים, נלמד את הרעיון המרכזי וננחיל סגנון שאלות זה כבר החל מכיתה ט'. אנו שואפים כי סגנון זה יהווה חלק מן השפה הבית-ספרית ובכך ההוראה והלמידה יהיו משמעותיים ערכית וחינוכית (ולא רק מבחינת עולם הידע) לעולמם של התלמידים.
 
 
בית מדרש לחינוך
סיכום מפגש אחרון בבית מדרש לחינוך:

במפגש האחרון בבית מדרש לחינוך, זכינו לשמוע 
מראש הישיבה על מצוות והגדת לבנך מה הכשיר את עמ"י ליציאה ממצרים, כיצד אמור להתקיים השיח עם הבנים בלילה זה וכיצד מתמודדים עם הבן הרשע החושב שהוא מוציא את עצמו מהכלל.
 בשיעור של
 הרב יונתן לוי דובר על חינוך ללא מילים, במהלך חיינו אנו מעבירים מסרים והדרכות מבלי משים ועל פי רוב ערכם גדול יותר ממה שאנו אומרים בפה. כיצד נרתום את עצמנו להיות מודעים לדרך זו של החינוך וכיצד נהיה מדוייקים יותר.
זכינו לארח את
 הרב יעקב מרגלית, רב פרדס חנה, איש חינוך בעל נסיון רב, שהעביר אותנו מסע אל עבר העין הטובה. כיצד היא פועלת בתוכנו פנימה וכיצד היא יוצרת שינוי והשפעה על כל הסביבה. כיצד מתמודדים עם מישהו שכולו רע, האם גם אז שייכת עין טובה? אם אתם רוצים לדעת מוזמנים להקשיב לשיעור...
 
בעז"ה המפגש הבא של בית מדרש לחינוך יתקיים
ביום שני א' אדר. אנו זוכים לארח אדם מיוחד, פסיכולוג חינוכי, שחי את עולם החינוך והנוער שנים רבות. בין השאר הקים את ישיבת "בני חיל". ד"ר שמחה צ'סנר. שידבר על אחד הנושאים המאתגרים ביותר: 'הורות בשמחה'.
מומלץ מאוד!!
שריינו את התאריך :-)
תקופת ההרשמה בעיצומה!
מוזמנים לשתף

לפרטים:
 באתר הישיבה
לעדכונים ומידע נוסף מוזמנים לבקר באתר הישיבה

You can update your preferences or unsubscribe from this list

 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
mosdot hinuch kfar pines · ilana@ulpanakp.org · kfar haroe 38955 · Israel

Email Marketing Powered by Mailchimp