Copy
"Můžeme doopravdy poznat vesmír? Božíčku, je už dost těžké vyznat se jen v čínské čtvrti…“
Woody Allen

Úvodní slovo

Letošní zima nás, usedlé pod Hradem s výhledem na Petřínský vrch, meteorologicky nepřekvapila ničím výjimečným, bohužel ani sněhem. Touha po zimních koulovačkách a jiných radovánkách nás tedy nepudila pryč od našich počítačů a pracovních povinností. Můžeme tak bez uzardění prohlásit, že první tři měsíce roku byly nabité horečnou činností, která přinesla své ovoce. Více se dozvíte v oddíle „Byli jsme u toho“. S radostí můžeme konstatovat, že jsme v dokonalé souhře s vesmírem, jelikož i tam se v prvním kvartálu pořád něco dělo – vědci našli dlouho očekávané gravitační vlny, sondy nezřízeně rotovaly a je možné, že se žáci za pár let budou opět učit název deváté planety. Přehled nejdůležitějších vesmírných událostí Vám samozřejmě servírujeme. A jelikož jsme cítili potřebu podělit se s Vámi i o dějích, náladách a pocitech, které nespadají do žádných z tradičních kolonek, nově jsme jako třešničku na dortu zavedli rubriku „Novinky z podhradí“, aneb NEPROPADEJTE PANICE! Vše vskutku důležité naleznete právě zde.
Nesmírně vesmírné čtení přeje
Váš tým ESERO

Byli jsme u toho

V prvních měsících letošního roku jsme měli napilno. V únoru jsme ukazovali učitelům, jak uchopit téma objevování vesmíru s pomocí počítače. Více informací o kurzu naleznete na našem webu. Největší událostí bylo pořádání národního finále soutěže CanSatDo prvního ročníku soutěže CanSat se přihlásilo devět týmů. Každé družstvo připravilo svůj vlastní „vesmírný projekt“ vypuštění satelitu, byť „jen“ o velikosti malé plechovky. Žáci pod vedením svých pedagogů zpracovali projekt od počáteční fáze stanovení cílů mise, promyšlení konstrukčního řešení, navržení rozpočtu a časového harmonogramu, přes samotnou konstrukci CanSatu až po způsob analýzy dat získaných během vypuštění satelitu. Výstupem je závěrečná zpráva o průběhu celého projektu, kterou všechny týmy odevzdaly ještě před vlastní soutěží porotě k prostudování.
A jak že to všechno dopadlo? 

Rozhodování poroty nebylo jednoduché, neboť výkony některých týmů byly velmi vyrovnané. Zejména boj o třetí místo byl do posledního okamžiku více než napínavý. Po dlouhé poradě však bylo rozhodnuto o následujícím umístění:

1.místo – RajSat1 (Praha)

2.místo – Ajťáci SPŠOFM (Frýdek-Místek)

3.místo – 7-SAT (Cheb)

Pro všechny zúčastněné byly připraveny diplomy a drobné ceny. Vítězové se vydají letos v létě reprezentovat Českou republiku na mezinárodní CanSat finále do Portugalska.
Videoreportáž z celé akce očekávejte v příštím newsletteru.

Připravili jsme pro Vás

Světlo světa spatřila beta verze naší aplikace o polohových systémech "ESERO: Satelitní navigace". Pokud byste se chtěli podílet na jejím testování, napište nám!
Druhý vzdělávací program, který jsme pro Vás připravili, je zaměřen na vznik jader komet. Že je to moc složité? Žáci se dozvědí z čeho se jádro komety skládá, a také, jak se počítá množství energie, které se změní při střetu komety a např. asteroidu.

CO JEŠTĚ CHYSTÁME PRO LETOŠNÍ ROK

  • duben ESERO konference v Ostravě
  • 9-13. května Living Planet Symposium (výukové akce)
  • 13-15. května Elixír do škol (blok dílen ESERO)
  • říjen Konference Olomouc
  • říjen Konference Praha
  • listopad Vícedenní výuková škola pro učitele
  • po celý rok akreditované semináře pro učitele

Co se událo ve vesmíru?

V lednu astronomové z kalifornského institutu Caltech oznámili, že objevili důkazy existence Devítky, doposud neznámé velké planety Sluneční soustavy, která by měla obíhat po bizarní dráze velmi daleko od Slunce, jednou za 15 tisíc let. Teď už ji jenom zbývá nalézt. Jak jsme tady úspěšně předpovídali, tým experimentu aLIGO 11. února oznámil, že poprvé v historii detekovali gravitační vlny. Objev zahájil éru gravitační astronomie. Dne 17. února vzlétla na oběžnou dráhu dlouho očekávaná japonská sonda Hitomi (ASTRO-H), která měla zkoumat vesmír v rentgenové oblasti. 26. března ale bohužel došlo k nehodě a sonda se zničila nekontrolovanou rotací. 14. března odstartovala sonda ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) a vyrazila směrem k Marsu. Měla by tam dopravit experimentální přistávací modul EDM Schiaparelli a pak se pustit do mapování atmosféry Marsu, kde hodlá vyřešit záhadu s metanem. V březnu též vesmírné observatoře Hubbleův vesmírný dalekohled a Spitzerův infradalekohled potvrdili, že galaxie GHN-z11 je tou nejvzdálenější, o jaké víme. Pozorujeme ji ve vzdálenosti 13,4 miliardy světelných let.

Co vesmír očekává?

V dubnu můžeme čekat let lodi Dragon společnosti SpaceX s nafukovacím modulem BEAM od Bigelow Aerospace, během něhož se první stupeň nosné rakety Falcon pokusí přistát na robotické plovoucí přistávací plošině, nebo též start francouzské astrofyzikální sondy MICROSCOPE. V červnu očekáváme první let modernizované ruské kosmické lodi Sojuz MS-01 nebo první let čínské nosné rakety Long March 7, který bude zároveň prvním startem z nového čínského spaceportu Wenchang Satellite Launch Center na ostrově Hainan.

Novinky z podhradí aneb NEPROPADEJTE  PANICE

Vánoční besídka
Stromeček, ozdoby, cukroví, světelná párty, neviditelné písmo, koledy, přátelé,… a to vše radostně a pěkně v únoru.
Amarylis
Po dlouhé zimě nám v kanceláři rozkvetl červený květ Amarylis. Potěšil nás v předjarní trudnomyslnosti a my jsme se tak s radostí mohli vrhnout do náruče nových výzev.
Návštěva čínského prezidenta
Policejní velikonoční manévry kolem návštěvy čínské hlavy státu vnesly vlny i do našeho poklidného rybníčku vesmírného bádání. Kvůli nutným „bezpečnostním“ opatřením nevpustili některé z našich badatelů do badatelny a ti pak museli celý den bádat po kavárnách. A to na vlastní útraty. Na protest jsme aspoň z okna vyvěsili tibetskou vlajku.
Nepropadejte panice!
V návaznosti (nejenom však) na návštěvu Si Ťin-Pchinga jsme zeď kanceláře opatřili povzbudivě motivačním nápisem vyvedeným v luxusním lepenkovém provedení: NEPROPADEJTE PANICE! Již nyní jsme na něm závislí.
© 2023 ESERO ČR


Z odběru těchto e-mailů se můžete odhlásit zde.

Email Marketing Powered by Mailchimp