Copy
Zobacz ten e-mail w przeglądarce.
View this email in your browser

Drodzy czytelnicy!

W marcu czas upłynął nam przede wszystkim na rozmowach kwalifikacyjnych, warsztatach i spotkaniach z partnerami zewnętrznymi. Odbyło się także kilka międzynarodowych wydarzeń, których byliśmy częścią - spotkaliśmy się m.in. z przedstawicielami argentyńskiej ambasady w Warszawie oraz z głowami organizacji partnerskich YFU w Kapsztadzie. Kontynuujemy także działalność edukacyjną w szkołach średnich i dokonujemy wszelkich starań, aby także tego roku na wymianę wyjechała grupa utalentowanych, zmotywowanych młodych ludzi. Dowiedzcie się więcej o tym, co u nas czytając najnowszą edycję newslettera YFU Polska!

Rekrutacja na rok 2017/2018

Powoli zbliżamy się ku końcowi rekrutacji na przyszły rok szkolny. Wciąż mamy do zaoferowania miejsca w wielu państwach świata. Do udziału w wymianie zapraszamy wszystkich urodzonych w latach 1999-2002. Formularze zgłoszeniowe dostępne są do pobrania tutajPodzielcie się tą informacją z najbliższymi!

Międzynarodowa konferencja w RPA

W dniach 16-19 marca przedstawiciele blisko 50 organizacji partnerskich YFU z całego świata spotkali się na corocznej międzynarodowej konferencji. Tym razem spotkanie miało miejsce w Kapsztadzie i zorganizowane zorało przez pracowników i wolontariuszy YFU w Republice Południowej Afryki.

Wybór RPA jako gospodarza konferencji nie był przypadkowy. Istnieje bowiem wiele znaków zapytania w kwestii organizacji długoterminowych wymian młodzieży na kontynencie afrykańskim. Czy jest to związane z pokutującym ogólnie przekonaniem, iż Afryka jest zbyt "słabo rozwinięta", aby dołączyć do państw oferujących programy YFU? Tego roku przedstawiciele niemal wszystkich organizacji partnerskich Youth for Understanding po raz pierwszy mieli okazję wspólnie porozmawiać o tym, czy jest tak naprawdę. Konferencja umożliwiła zidentyfikowanie priorytetów oraz opracowanie wspólnej drogi do poszerzenia obecności YFU w Afryce i umożliwienia młodzieży afrykańskiej udziału w międzynarodowej wymianie.

Celem międzynarodowej konferencji było także podsumowanie postępów poczynionych przez YFU w ubiegłym roku. Konferencja jest jednocześnie platformą służąca do tego, aby zastanowić się jakie są strategiczne szanse, wyzwania i zagrożenia płynące dla YFU ze zmian społecznich i gospodarczych zachodzących w dzisiejszym świecie.

Podczas konferencji wybrany został nowy zarząd IES - organu, który pod koniec bieżącego roku przejmie zadania realizowane dotychczas przez Międzynarodowy Sekretariat (IS) oraz EEE-YFU

Naszym przedstawicielem na konferencji była przewodnicząca YFU Polska Małgorzata Górzna.

Tego roku upłynęły drugie urodziny nowej identyfikacji wizualnej YFU, która diametralnie odmieniła reprezentację zewnętrzną naszej organizacji. Z tej okazji International Branding Team opublikował raport podsumowujący osiągnięcia swojej działaności.

host.family

Dzięki wydziałowi  IT Międzynarodowego Sekretariatu YFU uruchomiona została nowa strona internetowa: https://host.family. Jej zadaniem jest informowanie odwiedzających o istotności wymian kulturowych oraz o tym, dlaczego warto przyjąć w swoim domu nastolatka z zagranicy. Chcemy, aby zainteresowani wiedzieli, że cenimy sobie różnorodność oraz że chętnie współpracujemy z każdym typem rodziny. Chcemy także, aby odwiedzający mogli zobaczyć, jak szerokie jest doświadczenie YFU w zakresie goszczenia uczniów z wymiany, a także opieki nad rodzinami goszczącymi na całym świecie.

Uczniów, którzy przyjadą do Polski w sierpniu 2017 r. poznać można tutaj.

Poznaj społeczność YFU

Latem 2016 r. rozpoczęliśmy nowy projekt, mający na celu przybliżenie światu kim są osoby zaangażowane w działalność YFU. W tym celu przeprowadziliśmy serię wywiadów z uczniami wyjeżdżającymi na wymianę w roku szkolnym 2016/2017, z ich rodzicami oraz z naszymi wolontariuszami.

Również w tym roku zamierzamy kontynuować projekt. Zachęcamy do współpracy wszystkich absolwentów YFU, ich rodziców, rodziny goszczące i wolontariuszy. Opowiedzcie nam swoją historię! Bez względu na to, w jakiej części Polski mieszkacie, chętnie odwiedzimy Was wraz z naszą dziennikarską ekipą!

Poniżej możecie obejrzeć nasz najnowszy materiał.

YFU volunteer shares best experience
Michasia, wolontariuszka
Agnieszka, mama uczennicy

Spotkanie w Ambasadzie Argentyny

2 marca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu w Ambasadzie Argentyny w Warszawie. Zostaliśmy zaproszeni do rozmowy z Zofią Dutkowską, reprezentującą kulturowy wydział Ambasady oraz drugim sekretarzem, szefem wydziału konsularnego, Miguelem Angel Cuña.

Jednym z głównych tematów spotkania była popularyzacja Argentyny jako kraju wymiany dla młodych Polaków, jak również Polski dla Argentyńczyków, a zacieśnianie więzi i szerzenie wiedzy o kulturze pozostają stałymi fundamentami naszych działań. Jest dla nas niezwykle istotne, aby przybliżyć Polakom prawdziwe bogactwo kulturowe tego dużego, latynoamerykańskiego państwa, a także pokazać, jak wiele z powszechnych przekonań dotyczących Argentyny można włożyć między bajki.

Bardzo cieszymy się również z możliwości dotarcia do coraz większej liczby młodych ludzi, otwierając im drzwi na świat - w związku ze zdobyciem kontaktu z Ambasadą, staramy się o włączenie do naszych poczynań Zespołu Szkół nr 1 im. Generała José de San Martin w Sierpcu, w efekcie czego 7 kwietnia o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie informacyjne, dzięki któremu obecni uczniowie zdobędą możliwość argentyńsko-polskiej wymiany. Każda placówka zaangażowana w działania YFU to nasz mały sukces, więc postaramy się o jak najlepszą realizację naszych planów.

To wydarzenie to kolejny duży krok dla naszej organizacji, dlatego bardzo dziękujemy za zaproszenie. Jesteśmy wdzięczni za każdą tego rodzaju szansę, a także mamy nadzieję na owocną i długotrwałą współpracę!

Changemakers! Academy

Jak zachęcić młodych ludzi do odpowiedzialnej postawy społecznej? Jak włączyć tematykę globalnego obywatelstwa w działalność edukacyjną YFU?

Odpowiedzi na te pytania przyniesie Changemakers! Academy - międzynarodowe szkolenie, które odbędzie się w dniach 5-12 maja 2017 r. w miejscowości Mollina w Hiszpanii.

Majowe szkolenie EEE-YFU to wydarzenie nastawione na kształtowanie liderów i odpowiedzialnych przedstawicieli organizacji oraz edukację w zakresie prowadzenia kampanii społecznych. Szkolenie poruszy także liczne aspekty Globalnego Obywatelstwa, takie jak zmagania o poszanowanie praw człowieka, szacunek do różnorodności kulturowej czy zwalczanie niesprawiedliwości społecznej.

Changemakers! Academy to forma treningu, mająca zmotywować i wesprzeć wolontariuszy w drodze do tworzenia pozytywnych zmian w najbliższym otoczeniu – pomogą im w tym zaproszeni eksperci, którzy podzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem i wiedzą.

Jednym z głównych zamierzeń organizatorów szkolenia jest przygotowanie uczestników do poprowadzenia 4 regionalnych szkoleń, które odbędą się jesienią tego roku. Spotkania te skierowane będą do wolontariuszy, którzy w ramach YFU w swoim kraju organizują i prowadzą seminaria dla młodzieży. Ich celem będzie zapoznanie szerokiej grupy edukatorów z systemem LOOP (ang. Learning Outcomes for Orientation Programmes) oraz zmianami, które zostaną do niego wprowadzone w bieżącym roku.

LOOP stanowi ramy edukacyjne dla seminariów prowadzonych przez wszystkie organizacje YFU na świecie i zawiera szczegółowe wytyczne dotycząte tego, jaką wiedzę i umiejętności powinny pozyskać osoby biorące w nich udział.  Zmiany, które zostaną wprowadzone na przestrzeni roku 2017 mają na celu dostosowanie działalności edukacyjnej YFU do współczesnych realiów oraz międzykulturowego krajobrazu świata i wyzwań z nim związanych. W systemie LOOP zawarta zostanie także tematyka globalnego obywatelstwa oraz praw człowieka, które do tej pory nie zajmowały kluczowego miejsca podczas warsztatów YFU.

Realizacja szkolenia możliwa jest dzięki wsparciu European Youth Foundation i Rady Europy.

Warsztaty w XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie

W dniach 28 lutego - 1 marca w pięciu klasach pierwszych warszawskiego XVIII LO odbyły się warsztaty "Colored Glasses".

"Colored Glasses" to program edukacyjny realizowany w ramach działalności YFU. Warsztaty "Colored Glasses" mają na celu uwrażliwienie młodzieży na ważne kwestie społeczne, takie jak stereotypy i uprzedzenia wobec różnic kulturowych. Chcemy również, aby młodzi ludzie czuli potrzebę tolerancji i zrozumienia wobec osób odmiennych w zwyczajach i tradycjach.

Głownym elementem warsztatów w naszej szkole była kultura, jej elementy i zależności między nimi zachodzące. Uczestnicy rozmawiali o tym czym są kultury duże i małe, co się na nie składa i jakim zmianom ulegają z biegiem czasu. Rozmawialiśmy także o tym jakie powiązania występują pomiedzy poszczególnymi elementami kultury i jak powiązania te kształtują i wpływają na świadomość kulturową jednostki. W poszukiwaniu relacji między religią, a arcydziełami kultury polskiej uczniowie jednej z klas spontanicznie wyrecytowali Bogurodzicę.

Mamy nadzieję, że poruszona tematyka była dla uczestników interesująca i że zdobyli nowy punkt widzenia na poruszone kwestie. Warsztaty zostały przeprowadzone przez wolontariuszki YFU Kairę Rechnio i Martę Bednarczyk.

Zaproś YFU do swojej szkoły
Copyright © 2017 YFU Polska, All rights reserved.


Chcesz zmienić sposób w jaki otrzymujesz od nas informacje?
Możesz zaktualizować swoje preferencje lub wypisać się z listy odbiorców.

Email Marketing Powered by Mailchimp