Copy
Zobacz ten e-mail w swojej przeglądarce.
View this email in your browser

Drodzy czytelnicy!

Lipiec i sierpień to czas w YFU, kiedy nasi uczniowie rozpoczynają przygodę, do której przygotowywali się od kilku miesięcy. Do Chile, Danii oraz Finlandii na przełomie miesiąca poleciały już trzy odważne dziewczyny. Trzymamy kciuki, aby ich pierwsze dni w nowym kraju były niezapomniane i pełne wrażeń!

Jednocześnie informujemy, że wciąż poszukujemy rodziny goszczącej dla Jakoba, 15-letniego ucznia z USA, który spędzi najbliższy rok w Polsce. Jakob jest alergikiem i nie może mieszkać w domu, w którym znajdują się zwierzęta, takie jak koty lub psy, co niestety uniemożliwia przyjęcie Jakoba przez część z zainteresowanych rodzin. Będziemy ogromnie wdzięczni, jeżeli podzielicie się informacją na temat naszych poszukiwań ze swoją rodziną, sąsiadami, przyjaciółmi - każdym, o kim wiecie, że jest otwarty na ludzi i świat, a przy okazji nie ma w swoim domu zwierząt futerkowych. Kwestionariusz dla rodzin goszczących dostępny jest tutaj.

Dziękujemy!

Przygotowania do wyjazdu

Uczniom wyjeżdżającym tego roku do Francji, Niemiec, Włoch i USA zostało jeszcze trochę czasu na dokończenie przygotowań, spakowanie walizek i pożegnanie się z najbliższymi. O tym, jak wyglądają przygotowania do wyjazdu na wymianę dzieli się Kasia, która najbliższy rok spędzi w stania Ohio, w USA:

Lipiec był bardzo pracowitym miesiącem, ponieważ w plany wakacyjne trzeba było wpleść przygotowania do przygody życia, jaką jest roczny pobyt za granicą.

Ponieważ lecę do USA, najważniejsze dla mnie było wyrobienie wizy. Proces ten był bardzo długi i męczący. Najpierw musiałam zrobić zdjęcie odpowiadające formatowi, następnie w Internecie wypełnić kilka formularzy. Potem czekało mnie spotkanie z konsulem. Pojechałam do Warszawy zestresowana, ponieważ istniała opcja, że odmówią mi udzielenia wizy. Umówioną wizytę miałam na 10:30, jednak pozwolono mi wejść na teren ambasady już o 10. Mój pobyt w ambasadzie trwał 40 minut, a rozmowa z konsulem była krótka i przyjemna. Zadano mi tylko 3 pytania, ale widziałam jak w innych przypadkach niektórzy stali 15 minut przy okienku. Wychodząc zadowolona z ambasady widziałam długą kolejkę liczącą co najmniej 30 osób. Dobrze, że przyszłam wcześniej.

Kolejnym ważnym punktem na mojej liście rzeczy do wykonania było kupienie prezentów dla rodziny. Na początku brakowało mi pomysłów, ale natknęłam się w centrum miasta na sklep z drobiazgami z polskimi i folklorowymi emblematami, np. magnesy, T-shirty, czapki, notesy, serwetki. Sprzedawczyni poleciła mi też kupić jakieś polskie słodycze, jak Ptasie Mleczko, Michałki, Torcik Wedlowski.

Cały czas utrzymywałam kontakt z rodziną goszczącą. Wybrałam przedmioty, których chciałabym się uczyć w szkole podczas mojego pobytu. Szkolny doradca powiedział, że obowiązkowo będę musiała uczestniczyć w zajęciach z Historii Stanów Zjednoczonych, Języka angielskiego oraz Systemu rządzenia w USA, ale cieszę się z tych wyborów, ponieważ pokrywają się z moimi zainteresowaniami.

Ponieważ w USA chciałabym uprawiać sporty, musiałam również wypełnić formularz (przesłany mi przez host mamę) dotyczący moich urazów i stanu zdrowia, oraz iść do lekarza, aby ocenił moje predyspozycje do uprawiania sportów.

W moim kalendarzu znalazłam czas na pożegnalne spotkania z rodziną i znajomymi. Odwiedziłam dziadków i wujostwo. Zaprosiłam przyjaciół na ognisko oraz wytłumaczyłam, że będę musiała zminimalizować z nimi kontakt.

Zostały niecałe trzy tygodnie do wylotu, a ja już nie mogę się doczekać. Ameryko, here I come!

Seminarium po powrocie & Seminarium dla wolontariuszy

Seminarium po powrocie dedykowane jest dla uczniów, którzy spędzili rok szkolny 2016/2017 na wymianie. Spotkanie to ma na celu podsumowanie doświadczeń, wiedzy i umiejętności zdobytych podczas roku za granicą oraz ułatwienie procesu ponownej adaptacji w Polsce. Seminarium po powrocie odbędzie się 9 września 2017 r. i połączone będzie z seminarium dla wolontariuszy, które rozpocznie się dnia następnego.

W seminarium dla wolontariuszy (10 września 2017 r.) mogą wziąć udział ci uczniowie, którzy niedawno wrócili z wymiany, ale którzy nie chcą, aby ich przygoda z YFU dobiegła końca. Zapraszamy na nie także tych, którzy już teraz aktywnie działają lub chcieliby działać w ramach wolontariatu YFU Polska. W trakcie seminarium dla wolontariuszy odbędzie się szereg warsztatów i mini-szkoleń przygotowujących wolontariuszy do pełnienia różnych ról w organizacji.

Obydwa seminaria odbędą się w Luboniu k/ Poznania. Wszystkim uczestnikom seminariów zapewnione zostanie wyżywienie, a uczestnikom biorącym udział w obu seminariach zostanie zapewnione także zakwaterowanie. Aby się zgłosić należy wypełnić ten formularz.

Zgłoszenia przesyłać można do 13 sierpnia 2017 r.

Seminarium po przyjeździe - potrzebna pomoc!

Poszukujemy wolontariuszy chętnych, aby pomóc w realizacji seminarium po przyjeździe dla młodzieży, która spędzi najbliższy rok w Polsce. Rosa, Alexander i Jakob spędzą w Poznaniu pierwsze dwa tygodnie swojej wymiany, podczas których będą stawiać pierwsze kroki z językiem polskim, a także uczyć się o polskiej kulturze, mentalności i systemie szkolnictwa. W tym czasie poszukujemy kilku osób, które wsparłyby naszych uczniów w tym procesie:

  • 22 i 23 sierpnia (rano, zajęcia dla uczniów w biurze YFU)
  • 23 sierpnia (po południu, wycieczka po Poznaniu)
  • 26 sierpnia (wycieczka do Warszawy)

Nowe kierunki na rok szkolny 2018/2019

Z roku na rok rośniemy w siłę, a lista państw, do których może wyjechać polska młodzież staje się coraz dłuższa. W ostatnim newsletterze pisaliśmy o odległej Tajlandii. Teraz czas państwo, na które wielu uczniów z niecierpliwością czekało - Australia!

Australia to dom dla największej na świecie populacji dzikich wielbłądów, liczby owiec ponad trzykrotnie przekraczającej liczbę mieszkańców, oraz najstarszej na świecie kultury – kultury rdzennych aborygenów, sięgającej 50 tysięcy lat w przeszłość.

To właśnie tutaj znajduje się najdłuższy na Ziemi płot Dingo, dwukrotnie przebijający długością Mur Chiński. To stąd pochodzi popularna dziś w całej Europie, Azji i obu Amerykach nazwa “selfie”. To na australijskie plaże co roku tłumnie ciągną surferzy ze wszystkich stron świata, a awangardową architekturą zachwycają miasta takie tak Syndey, Canberra, czy Melbourne.

Australia to jednocześnie najmniejszy kontynent świata oraz szóste największe państwo. Jego linia brzegowa ciągnie się przez około 36 735 km, co oznacza, że można tam znaleźć ponad siedem tysięcy plaż! To właśnie dlatego tak popularne są tam sporty wodne, typu wind- czy kite-surfing.

Australijczycy mają na świecie opinię przyjaznych, zrelaksowanych i ugodowych. Pomimo tego, że w wielu australijskich rodzinach oboje rodziców pracuje na pełen, lub przynajmniej pół etatu, popularnym zwyczajem jest wspólne, rodzinne zasiadanie do wieczornego posiłku (tzw. tea).

Voluntaria 2017

Już za niecałe dwa tygodnie odbędzie się druga edycja międzynarodowego festiwalu wolontariuszy YFU - Voluntaria. Tegoroczne wydarzenie potrwa od 15-20 sierpnia, kiedy to kilkudziesięciu uczestników spotka się wśród urokliwych francuskich Alp, gdzie przez tydzień będą mieli możliwość poznania ludzi pochodzących z różnych zakątków świata, których łączy podobne podejście do życia i zaangażowanie w działalność YFU. Przez te kilka dni nasi wolontariusze będą mieli okazję do wspólnej pracy, dyskusji oraz pochylenia się nad projektami, które uznają za istotne w kontekście coraz szybciej zmieniającego się międzynarodowego środowiska. Jednak nie tylko o pracę tu chodzi! Na pewno nie zabraknie także odpoczynku i świetnej zabawy.

Tematem przewodnim tegorocznej Voluntarii będzie Globalne Obywatelstwo (ang. Global Citizenship). Jest to tematyka stosunkowo nowa dla YFU, niemniej zyskująca coraz większe znaczenie dla naszej organizacji. Voluntaria to idealne miejsce na zapoznanie szerokiego grona wolontariuszy z tym zagadnieniem i rozprzestrzenienie go dalej, dzięki działalności tych młodych, otwartych i gotowych na zmiany ludzi. W ramach tematu przewodniego odbędą się m.in. takie warsztaty, jak "Toższamość & Różnorodność kulturowa", "Sprawiedliwość społeczna & Prawa człowieka" czy "Podział ról płci & Stereotypy".

Oprócz zajęć tematycznych, podczas festiwalu odbędą się także szkolenia związane blisko z działalnością YFU, ćwiczenia rozwijające warsztat wolontariusza, a także zajęcia rekreacyjne. W ramach sesji plenarnych z uczestnikami spotkają się goście specjalni:

  • dr Przemysław Damski - historyk i wykładowca uniwersytecki - w kontekście historycznym ukaże, jak emocje i uprzedzenia wpływać mogą na stosunki międzynarodowe.
  • Joëlle Verriest - absolwentka psychologii oraz stosunków międzynarodowych i europeistyki, współpracująca od wieloma organizacjami non-profit, obecnie zaangażowana w projekt “BRIGHTS – Boosting Global Citizenship Education using Digital Storytelling”.
  • Marzena Gawenda - dyrektor ds. szkoleń w EEE-YFU, doświadczona trenerka, pasjonatka arteterapii i Forum Theatre oraz prawdziwy podróżnik.

Podczas Voluntarii YFU Polska reprezentowane będzie przez Martę Bednarczyk, która odpowiada za część szkoleniową wydarzenia wraz z międzynarodowym zespołem trenerów, oraz trzech wolontariuszy w roli uczestników - Martę, Maksa i Weronikę. Całej czwórce życzymy wielu sukcesów!

Copyright © 2017 Młodzi dla Porozumienia Polska. All rights reserved.

Nasz adres kontaktowy to:
YFU Polska
Skr. Poczt. 36,
60-972 Poznań 

Chcesz zmienić sposób w jaki dostajesz informacje od nas?
Możesz zmienić swoje preferencje lub wypisać się z listy odbiorców


This email was sent to <<Adres e-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
YFU Polska · Św. Marcin 80/82 · Poznań 61-809 · Poland

Email Marketing Powered by Mailchimp