Copy
Zobacz ten e-mail w swojej przeglądarce.
View this email in your browser

Drodzy czytelnicy!

Witamy w jesiennym newsletterze YFU Polska. Początek roku szkolnego w polskich szkołach oznacza także, że na dobre rozpoczął się program wymiany wszystkich naszych tegorocznych uczniów. Każdemu z nich życzymy niezapomnianych chwil, wielu wzbogacających doświadczeń i międzynarodowych przyjaźni na długie lata.

Tymczasem my, myślami wybiegamy już w przyszłość. Wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na wymianie w przyszłym roku, z przyjemnością informujemy, że oficjalnie rozpoczęliśmy rekrutację na rok szkolny 2018/2019! Przyszłego lata ponad 50 nastolatków z całej Polski będzie mogło wyjechać do jednego z 32 państw świata. Pełną listę państw, do których wyjazd oferujemy, znaleźć można na naszej stronie internetowej w dziale Kierunki wymiany.

 

Aby zgłosić się do programu wymiany, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wysłać go do nas pocztą na adres korespondencyjny: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-809 Poznań.

Pierwsze kroki w Polsce

W połowie sierpnia przyjechali do Polski uczniowie, którzy zdecydowali się na wymianę właśnie w naszym kraju. Przez pierwsze dwa tygodnie, Rosa i Alexander z Niemiec oraz Jakob z USA, zostali przyjęci przez tymczasowe rodziny goszczące w woj. wielkopolskim, dzięki czemu mogli uczęszczać na intensywny kurs j. polskiego oraz seminarium poprzyjazdowe, odbywające się w centrum Poznania.

W czasie seminarium nasi uczniowie rozmawiali m.in. o tym, jak przebiega proces adaptacji w odmiennej kulturze, jak pogodzić ze sobą dwa różne wzorce zachowań żyjąc w jednym domu, oraz jak komunikować się z rodziną goszczącą, aby proces wymiany przebiegał jak najlepiej. Ważnym elementem seminarium były także zajęcia na temat polskiej kultury, historii i systemu edukacji, oraz wycieczka do Warszawy.

Po zakończeniu dwutygodniowego etapu orientacyjnego, nasi uczniowie udali się do stałych rodzin goszczących w Szamotułach, Hajnówce oraz Zamościu. W tych miejscowościach, w nadchodzącym roku, będą oni żyć życiem polskich nastolatków, poznawać tajniki polskich zwyczajów i tradycji, oraz odkrywać na nowo swoją własną tożsamość kulturową.

Tymczasem w Zamościu, już piszą o naszej Rosie:

Seminarium po powrocie & Seminarium dla wolontariuszy

W drugi weekend września, dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy oraz współpracy z zaprzyjaźnionym ośrodkiem w Luboniu k/ Poznania, odbyły się dwa, połączone seminaria - po powrocie oraz dla wolontariuszy.

Podczas pierwszego z nich, 9 września, spotkaliśmy się z grupą uczniów, którzy tego roku wrócili z wymiany. W trakcie seminarium mieli oni możliwość refleksji nad minionym rokiem, podsumowania wiedzy i umiejętności zdobytych podczas pobytu za granicą, oraz przygotowania się na potencjalne trudności, z którymi wiąże się powrót do życia w Polsce. Rozmawialiśmy także o tym, co czeka naszych absolwentów w przyszłości.

Jedną z możliwości dalszego rozwoju, oraz wykorzystania kompetencji zdobytych za granicą, jest zaangażowanie w działalność statutową naszej organizacji. Dlatego też, 10 września w ramach rozwoju wolontariatu YFU, odbyło się seminarium dla wolontariuszy. Brały w nim udział 4 osoby wracające z wymiany tego roku, 4 prowadzących oraz 4 nowych ochotników. Oto, co mówi o seminarium jedna z uczestniczek:

"Na warsztatach uczyliśmy się o prawach i obowiązkach wolontariuszy oraz o ich znaczeniu dla organizacji. Następnie dowiedzieliśmy się czym to celny feedback oraz jak występować publicznie. Spotkanie przebiegło w 2 językach, ze względu na obecność tureckiego przedstawiciela YFU. Kuchnia postarała się także o potrawy z tamtej części świata. Chociaż pogoda niezbyt nam dopisała cała atmosfera wynagradzała to z nawiązką. Byleby więcej takich seminariów!"

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i prowadzącym, oraz YFU Turcja za owocną współpracę i wspieranie mobilności wolontariuszy i pracowników. Więcej o naszym tureckim partnerze dowiedzieć się możecie klikając w linki poniżej:

Warsztaty Coloured Glasses

Wraz z początkiem września, rozpoczęliśmy także współpracę ze szkołami średnimi w zakresie edukacji międzykulturowej. "Coloured Glasses" to program kształcenia młodzieży realizowany przez YFU równolegle z programami wymiany. Warsztaty "Coloured Glasses" mają na celu uwrażliwienie młodych ludzi na istotne kwestie społeczne, takie jak stereotypy i uprzedzenia wobec różnic kulturowych. Chcemy również, aby młodzi ludzie czuli potrzebę tolerancji i zrozumienia wobec osób odmiennych w zwyczajach i tradycjach. Najbliższe warsztaty "Coloured Glasses", poruszające tematykę stereotypów, uprzedzeń, dyskryminacji i nierówności społecznych, odbędą się:
  • 27-28 września w XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie
  • 27 października w Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu
Jeżeli chciał(a)byś, aby warsztaty odbyły się także w Twojej szkole, napisz do nas!
 
Zaproś YFU do swojej szkoły

"Presentation Skills Training" w Pradze

Dzięki bliskiej współpracy z YFU Czechy, zeszłego roku grupa naszych wolontariuszy miała szansę uczestniczyć w szkoleniu z technik prezentacji i wystąpień publicznych, w samym sercu Pragi. Zajęcia prowadzone były przez Jorge’a Coopera, Amerykanina o wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniu w coachingu zespołów biznesowych, menedżerów i przywódców, a także młodzieży YFU.

Kolejna edycja szkolenia odbędzie się już tej jesieni i również polskim wolontariuszom została zaoferowana możliwość udziału w nim. Całość warsztatów prowadzona będzie w języku angielskim.

Kiedy: 20 października 2017, 09:00 - 21 października 2017, 17:00

Gdzie: Skautský institut, Staroměstské náměstí 4, Praga, Czechy

Więcej informacji o szkoleniu tutaj (CZ). Zgłoszenia przesyłać można do 30 września na adres: marta.bednarczyk@yfu.org.pl.

Szkolenie regionalne "Into the LOOP"

Zacznijmy od tego, czym jest LOOP. Jest to skrót, rozwijany w YFU jako Learning Outcomes of Orientation Programmes. Jest to tytuł dokumentu powstałego w latach 2011-2013 celem ujednolicenia struktur kształcenia pozaformalnego w kontekście programów wymiany YFU. Ideą przyświecającą twórcom LOOP było ustanowienie solidnych ram dla definicji, pojęć i treści, składających się na poszczególne seminaria realizowane przez YFU - zarówno dla uczniów z wymiany, rodzin goszczących, jak i rodzin naturalnych.

Ze względu na pojawienie się w ubiegłych latach nowej, globalnej wizji YFU oraz nowych celów edukacyjnych, LOOP wymagał uaktualnienia. W tym celu powstała komisja rewizyjna, mająca za zadanie dostosować przewidywane i planowane efekty uczenia się (ang. learning outcomes) w ramach seminariów YFU do współczesnych warunków i potrzeb uczestników.

Proces rewizji LOOP dobiega powoli ku końcowi, nadszedł więc czas, aby zapoznać z jego nową wersją jak najwięcej organizacji partnerskich YFU. W tym celu, jeszcze tego roku odbędą się trzy szkolenia regionalne dla tzw. orientation leaders, czyli prowadzących seminaria. Dzięki współpracy YFU Polska i EEE-YFU, jedno z tych szkoleń, pod nazwą "Into the LOOP", odbędzie się w Polsce, 7-10 grudnia 2017.

Celem "Into the LOOP" jest przygotowanie (obecnych oraz przyszłych) prowadzących seminaria YFU do realizacji warsztatów z wykorzystaniem nowych ram edukacyjnych LOOP. Jednocześnie celem szkolenia jest zwiększenie kompetencji uczestników z zakresu Edukacji na rzecz Globalnego Obywatelstwa (ang. Global Citizenship Education). W trakcie szkolenia uczestnicy będą mieli możliwość rozwinięcia swoich umiejętności w prowadzeniu zajęć wykorzystujących metodologię edukacji pozaformalnej, zaprojektowania własnych warsztatów i ćwiczeń, oraz nawiązania międzynarodowej współpracy z wolontariuszami i pracownikami YFU z Europy i Ameryki Łacińskiej.

Wszystkich zainteresowanych szkoleniem zapraszamy do pobrania formularza zgłoszeniowego, w którym znaleźć można więcej informacji na temat wydarzenia. Zgłoszenia na szkolenie należy wysłać na adres e-mail zawarty w formularzu nie później niż do 8 października.

Nowe kierunki na rok szkolny 2018/2019

Tego roku polska młodzież wyjechać może do jednego z 32 oferowanych przez nas państw. W poprzednich newsletterach pisaliśmy o odległej Australii i Tajlandii. Tymczasem wracamy do Europy - poznajcie Rumunię!

Rumunia - kraj mniejszości narodowych, tradycji sięgających średniowiecza, oraz niesłychanej gościnności. Teraz i ty masz szansę odwiedzić tę różnorodną, fascynującą krainę, wyjeżdżając na roczną wymianę uczniowską z YFU. Jeżeli chciałbyś na własne oczy zobaczyć legendarne zamki Transylwanii, winnice, w których produkowane są słynne na całym świecie odmiany win, czy wybrzeże Morza Czarnego – jednego z pięciu mórz śródlądowych na świecie – nie zastanawiaj się dłużej i daj sobie szansę na przeżycie wyjątkowej przygody w Rumunii.

Rumunia położona jest w południowo-wschodniej części Europy i leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Oficjalnym językiem w kraju jest język rumuński, wywodzący się z łaciny, a zatem podobny w swojej strukturze do języka włoskiego czy francuskiego. Ze względu na zaszłości historyczne można w nim jednak zauważyć wpływy słowiańskie i germańskie. Rumunia ma również wiele do zaoferowania na polu krajobrazowym. Począwszy od Morza Czarnego na południowym wschodzie, poprzez zabytkowe kościoły Transylwanii, aż po rozległą i malowniczą deltę rzeki Dunaj.

W kulturze rumuńskiej rodzina zajmuje wysokie miejsce na liście społecznych priorytetów. To właśnie z tego powodu Rumuni często utrzymują bliskie kontakty nawet z dalszymi krewnymi. Ceni się tam wspólne spędzanie czasu i aktywne uczestniczenie w życiu rodzinnym, będące rzecz jasna doskonałym sposobem na bliższe poznanie zwyczajów i tradycji kraju goszczącego.

Voluntaria 2017

Od kilku miesięcy z niemałym entuzjazmem pisaliśmy Wam o zbliżającym się festiwalu wolontariuszy YFU - Voluntarii 2017. Celem przypomnienia, tematem przewodnim tegorocznej Voluntarii było Globalne Obywatelstwo (ang. Global Citizenship) - tematyka stosunkowo nowa dla YFU, niemniej zyskująca coraz większe znaczenie dla naszej organizacji. W ramach tematu przewodniego odbyły się m.in. takie warsztaty, jak "Toższamość & Różnorodność kulturowa", "Sprawiedliwość społeczna & Prawa człowieka" czy "Podział ról płci & Stereotypy". Głos zabrali także zaproszeni przez nas goście specjalni, w tym m.in. wykładowca warszawskiego Vistula University, dr Przemysław Damski.

Oto, co mówią o wydarzeniu tegoroczni uczestnicy festiwalu:

  • To miejsce wiedzy, kreatywnych umysłów i ludzi z pasją. Dla mnie, Voluntaria służy zdobywaniu nowych idei, tworzeniu czegoś nowego i sprawdzaniu swoich pomysłów w bezpiecznym środowisku.
  • Dzięki Voluntarii zwiększyła się moja sieć kontaktów, która jest coraz bardziej istotnym zasobem w moim życiu. Była to także platforma do porozmawiania i pracy nad pomysłami, które są dla mnie ważne, i które, dzięki Voluntarii, będą rozwijać się jeszcze szybciej.
Dla YFU jako organizacji, Voluntaria 2017 była szansą dla rozwoju kompetencji wolontariuszy oraz możliwością podzielenia się wiedzą i umiejętnościami z organizacjami partnerskimi z ponad 10 innych państw. Dzięki Voluntarii powstał szereg pomysłów, nad którymi międzynarodowe zespoły wolontariuszy pracować będą w zbliżających się miesiącach. Życzymy powodzenia i wielu sukcesów!

A  o to jakie słowa, zdaniem uczestników, opisują Voluntarię najbardziej:
Copyright © 2017 Młodzi dla Porozumienia Polska. All rights reserved.

Nasz adres kontaktowy to:
YFU Polska
Skr. Poczt. 36,
60-972 Poznań 

Chcesz zmienić sposób w jaki dostajesz informacje od nas?
Możesz zmienić swoje preferencje lub wypisać się z listy odbiorców


This email was sent to <<Adres e-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
YFU Polska · Św. Marcin 80/82 · Poznań 61-809 · Poland

Email Marketing Powered by Mailchimp