Copy
Zobacz ten e-mail w przeglądarce.
View this email in your browser

Drodzy czytelnicy!

Luty pełen wydarzeń już prawie za nami. W tym miesiącu skupiliśmy się przede wszystkim na promocji działalności naszej organizacji w formie warsztatów dla młodzieży z zakresu edukacji międzykulturowej oraz na tematycznych prezentacjach o Chile.

Wiele z tego, co udało nam się osiągnąć, zawdzięczamy pracy Andrésa, którego gościliśmy w naszym kraju przez ostatnie dwa miesiące. Jego staż zakończył się w ubigłym tygodniu. Mimo, że nie było łatwo nam się rozstać, mamy nadzieję, że pozostaniemy w stałym kontakcie oraz że współpraca między YFU Polska a YFU Chile będzie szła w tak dobrym kierunku jak dotychczas. Kto wie, być może już niedługo któryś z naszych wolontariuszy lub uczniów wybierze się do Chile?

Tymczasem, serdecznie zapraszamy do lektury naszego lutowego newslettera!

Rekrutacja na rok 2017/2018 trwa!

Formularze zgłoszeniowe dostępne są do pobrania tutaj. Mamy do zaoferowania miejsca w wielu państwach świata. Do udziału w wymianie zapraszamy wszystkich urodzonych w latach 1999-2002.

Podzielcie się tą informacją z najbliższymi!

Międzynarodowe szkolenia i wydarzenia w roku 2017

Mottem roku 2017 w YFU jest: Global Waves for Local Impact. W związku z tym, w nadchodzących miesiącach zbliża się kilka fantastycznych międzynarodowych wydarzeń, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych wolontariuszy.

  1. Changemakers! Academy, 5-12 maja, Hiszpania
    • zgłoszenia do 13 marca
  2. Shift! Training for Trainers, 21-28 maja, Włochy
    • zgłoszenia do 13 marca
  3. Young Europeans' Seminar 2107, 26-30 czerwca, Niemcy
  4. Voluntaria 2017,15-20 sierpnia, Francja
    • zgłoszenia wkrótce

Liczba miejsc na każde z wydarzeń jest ograniczona, więc śledźcie pilnie nasze profile społecznościowe i kolejny newsletter!

Forum Gimnazjalne w Pszczynie

W piątek, 11 lutego, gościliśmy na jednej z sesji Pszczyńskiego Forum Gimnazjalnego. Organizacją prezentacji zajęły się nasze wolontariuszki, które przybliżyły uczestnikom Forum zasady działania YFU i naszą ideologię. Spotkanie miało miejsce w Pszczyńskim Urzędzie Miasta. Nasza organizacja po raz pierwszy zagościła w tym urokliwym mieście i z pewnością był to dla nas moment godny zapamiętania!

Na początku, nasze wolontariuszki - Julia i Olga - przedstawiły podstawowe informacje dotyczące historii YFU, możliwości wyjazdu na wymianę i zostania rodziną goszczącą oraz form zaangażowania w wolontariat. Następnym punktem prezentacji było przedstawienie przez Martę, koordynatorkę wolontariatu w YFU, jej doświadczeń z wymiany w Finlandii w roku 2009/2010.

W czasie trwania wydarzenia uczestnicy zadawali pytania na tematy, które szczególnie ich interesowały: od wysokości kosztów programu, przez formę rozmowy kwalifikacyjnej, do tego, jak wygląda powrót do kraju po roku spędzonym za granicą.

Przedsięwzięcie uważamy za udane! Mamy ogromną nadzieję na zobaczenie uczestników Forum w gronie osób wyjeżdżających w najbliższych latach na wymianę lub inny sposób zaangażowanych w działalność naszej organizacji. 

Warsztaty Colored Glasses w Warszawie

Ostatnie dni przed feriami nasi warszawscy wolontariusze spędzili na prowadzeniu warsztatów Coloured Glasses w Społecznym Gimnazjum nr 27 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas spotkania z klasami drugimi i trzecimi wspólnie zastanawiali się nad tym, czym dla każdego z nich jest globalne obywatelstwo, różnice kulturowe i tolerancja oraz w jaki sposób się ona przejawia.

Na prośbę szkoły warsztaty były prowadzone w języku angielskim. Nasi wolontariusze byli pod wrażeniem zaangażowania uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji, w obcym dla siebie języku. Mamy nadzieje, ze warsztaty zostaną im na długo w pamięci. Co także nas cieszy, wielu uczniów okazało się być zainteresowanych wzięciem udziału w międzynarodowej wymianie młodzieży i zostawiło nam swoje dane kontaktowe. Mamy nadzieję, że to dopiero początek owocnej współpracy z tą szkołą!

Serdecznie dziękujemy szkole za zaproszenie oraz naszym wolontariuszkom, Weronice i Kairze, za zorganizowanie warsztatówi pomoc w ich prowadzeniu.

Poznaj społeczność YFU

Latem 2016 r. rozpoczęliśmy nowy projekt, mający na celu przybliżenie odbiorcom zewnętrznym tego, kim są osoby zaangażowane w działalność YFU. W tym celu przeprowadziliśmy serię wywiadów z uczniami wyjeżdżającymi na wymianę w roku szkolnym 2016/2017, z ich rodzicami oraz z naszymi wolontariuszami.

Również w tym roku zamierzamy kontynuować projekt. Zachęcamy do współpracy wszystkich absolwentów YFU, ich rodziców, rodziny goszczące i wolontariuszy. Opowiedzcie nam swoją historię! Bez względu na to w jakiej części Polski mieszkacie, chętnie odwiedzimy Was wraz z naszą dziennikarską ekipą!

Dzięki niestrudzonej pracy naszego specjalisty do spraw foto-wideo, Maika, w ubiegłą niedzielę mogliście zobaczyć pierwsze efekty projektu. Na naszym koncie na YouTube, Instagramie i facebookowym fanpage'u pojawiła się pierwsza wypowiedź jednej z ubiegłorocznych uczennic. Zosia spędza obecnie rok w Austrii i mamy nadzieję, że tak jak planowała, udało jej się zdobyć wielu przyjaciół.

Kolejne filmy już wkrótce. Śledźcie nasze profile społecznościowe każdej niedzieli!

O Chile na Śląsku

Trzeci tydzień lutego spędziliśmy w województwie śląskim, aby przeprowadzić serię warsztatów o chilijskiej kulturze, historii i tradycjach w lokalnych szkołach językowych. Spotkaliśmy się z pasjonatami języka hiszpańskiego i kultury latynoamerykańskiej w Bytomiu, Katowicach Gliwicach. Szkoły przyjęły nas niezwykle ciepło, a zaangażowanie uczestników sprawiło, że zajęcia były interesujące i interaktywne. To tutaj, na Śląsku, zakończyliśmy trasę po Polsce, która rozpoczęła się jeszcze w styczniu, w Poznaniu. W jej trakcie odwiedziliśmy także Wrocław, Toruń i Warszawę. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się nawiązać tak wiele kontaktów i więzi z ludźmi, którzy interesują się poznawaniem świata i wspierają misję YFU.

Jesteśmy niezwykle dumni z tego, co udało nam się wspólnie osiągnąć. Całkiem niedawno zaczęliśmy otrzymywać telefony od rodziców i uczniów zainteresowanych programem wymiany do Chile, dlatego z całą pewnością możemy powiedzieć: misja zakończona.

Jeżeli uczysz się lub nauczasz j. hiszpańskiego lub interesuje Cię kultura Ameryki Łacińskiej, skontaktuj się z nami. Chętnie odwiedzimy także Twoją szkołę!

Zaproś YFU do swojej szkoły
Copyright © 2017 YFU Polska, All rights reserved.


Chcesz zmienić sposób w jaki otrzymujesz od nas informacje?
Możesz zaktualizować swoje preferencje lub wypisać się z listy odbiorców.

Email Marketing Powered by Mailchimp