Copy
Zobacz ten e-mail w przeglądarce.
View this email in your browser

Drodzy czytelnicy!

Można powiedzieć, że wkroczyliśmy w Nowy Rok pełną parą. Styczeń był dla YFU Polska fantastycznym miesiącem - pełnym spotkań, warsztatów i innych wydarzeń promujących międzynarodową wymianę młodzieży.

W związku z tym zapraszamy Was do lektury naszego najnowszego newslettera, w którym przeczytasz m.in. o noworocznym spotkaniu z warszawskimi wolontariuszami, wycieczce do Krakowa czy spotkaniu przedstawicieli naszej organizacji z ambasadorem Chile.

W niniejszej edycji chcielibyśmy szczególnie podziękować Andresowi, który przyjechał do nas na dwumiesięczny staż właśnie z Chile. Jego energia i zaangażowanie niewątpliwie wpłynęły na to, ile udało nam się osiągnąć w minionych tygodniach. ¡Muchísimas gracias!

Rekrutacja na rok 2017/2018

Trwa przyjmowanie zgłoszeń! Formularze zgłoszeniowe dostępne są do pobrania tutaj. Tego roku mamy do zaoferowania aż 40 miejsc w 25 państwach świata. Do udziału w wymianie zapraszamy wszystkich urodzonych w latach 1999-2002. 


Spotkanie noworoczne w Warszawie

Pośród wielu rzeczy, które wydarzyły się w ostatnich tygodniach (przyjazd Adresa  do Polski, pierwsze rozmowy kwalifikacyjne, kontakt ze szkołami i instytucjami zainteresowanymi naszym programem, wywiady z rodzinami goszczącymi, organizacja warsztatów...), jedna, którą bardzo miło wspominamy, to pierwsze spotkanie wolontariuszy YFU Polska w Nowym Roku.

Spotkanie miało miejsce w Warszawie, niedaleko Pałacu Kultury i Nauki, gdzie ponad 10 wolontariuszy uczestniczyło w rozmowach nad działalnością organizacji w bieżącym roku. Powstało wiele nowych pomysłów, a wszystkim z nich towarzyszyło wiele pozytywnej energii i entuzjazmu. Uśmiechy i dobry nastrój towarzyszył nam przez cały czas.

Cieszymy się na myśl o zbliżających się w Nowym Roku możliwościach i jesteśmy gotowi, aby stawić czoła nowym wyzwaniom. Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się ponownie, aby zobaczyć, jak przebiega realizacja wszystkich powstałych projektów i podzielić się swoimi doświadczeniami.

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

Seminarium śródroczne

Seminarium śródroczne, czyli tzw. Mid-Year Orientation lub MYO zgodnie z tradycją miało miejsce w Krakowie, w dniach od 13 do 15 stycznia. Mieliśmy przyjemność gościć nie tylko uczniów z wymiany z Niemiec, którzy spędzają rok w Polsce, ale także młodzież z Meksyku, USA, Francji, Urugwaju i Estonii, którzy swoją wymianę spędzają w Czechach i na Słowacji.

Nad naszymi uczniami czuwali wolontariusze YFU Polska: Ania Dawal, Danusia Gruszka, Adrian Gwiazda, Adam Kaźmierczak i Marta Mazur-Małek.

Uczniowie, którzy spędzają rok w Polsce brali udział w sesjach seminaryjnych prowadzonych przez naszych wykwalifikowanych wolontariuszy. Dzięki tym zajęciom mieli oni możliwość podzielenia się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z wymiany, porozmawiania o swoich relacjach z rodziną goszczącą i rówieśnikami oraz refleksji na temat polskiej kultury, a także jej podobieństw i różnic z kulturą ich kraju.

Po przyjeździe uczestników wycieczki z Czech i Słowacji, rozpoczęliśmy zabawy integracyjne, aby lepiej się poznać. Już po pierwszej grze znaliśmy swoje imiona, a w trakcie następnych dowiadywaliśmy się coraz więcej o każdym uczestniku.

Kolejne dni wyjazdu były bardzo aktywne. W programie naszej wycieczki znalazło się między innymi zwiedzanie Starego Miasta i Wawelu, gdzie uczniowie mogli podziwiać uroki Krakowa oraz wizyta w muzeum Auschwitz-Birkenau, które dla wielu było wyjątkowym, choć trudnym przeżyciem. Aby zagłębić się w historię miasta udaliśmy się do muzeum Podziemi Krakowskiego Rynku oraz do Fabryki Schindlera. Muzea te pozwoliły nam przenieść się w dawne czasy, poznać ludzi mieszkających w Krakowie w przeszłości oraz zrozumieć, dlaczego Kraków jest takim wyjątkowym miastem.

Podczas wspólnych posiłków mieliśmy okazje skosztować tradycyjnej, polskiej kuchni, ale nie zapominając o różnorodności, korzystaliśmy rownież z uroków kuchni chińskiej i włoskiej. Wycieczka obejmowała także wizyty w kawiarni na gorącą czekoladę oraz bitwy na śnieżki, gdyż śniegu było pod dostatkiem. Uczniowie z całego świata wyjechali do swoich rodzin goszczących zmęczeni, ale szczęśliwi i zakochani w Krakowie.

Polska poznaje Chile!

W ostatnim tygodniu stycznia mieliśmy okazję do podróży po Polsce i współpracy z lokalnymi szkołami językowymi. Wspólnie przeprowadziliśmy serię spotkań, mających na celu podniesienie świadomości o kultrurze Ameryki Łacińskiej, a zwłaszcza Chile.

Chile jest jednym z najdłuższych krajów świata i ze względu na swój nietypowy kształt i położenie geograficzne jego tradycje, fauna, flora i folklor są bardzo różnorodne. Przy współpracy z Andresem, zaprezentowaliśmy jego ojczyznę w Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu. Celem współpracy YFU Polska z naszym chilijskim stażystą jest promowanie wymiany pomiędzy uczniami szkół średnich w Polsce i Chile. Do tej pory frekwencja na spotkaniach dopisywała, a my z niecierpliwością czekamy na pierwsze zgłoszenia uczniów właśnie do Chile.

Nie przegap kolejnego spotkania pt. "Chile, kultura i język", które odbędzie się 16 lutego w szkole językowej Porto Alegre w Katowicach o godz. 16:30.

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

Jeżeli uczysz się lub nauczasz j. hiszpańskiego i chcesz, aby Andrés odwiedził także Twoją szkołę, skontaktuj się z nami!

Zaproś YFU do swojej szkoły

Spotkanie z ambasadorem Chile

We wtorek, 17 stycznia, znów pojawiliśmy się w Warszawie. Jedną z przyczyn naszej podróży było zaproszenie od Ambasady Republiki Chile, które otrzymaliśmy w pierwszych dniach Nowego Roku.

W samo południe oczekiwano nas w chilijskiej ambasadzie na warszawskiej Sadybie, gdzie mieliśmy umówione spotkanie z ambasadorem. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu zostaliśmy przywitani zarówno przez Jego Ekscelencję Ambasadora Alfredo García Castelblanco, jak i pełniącego funkcję konsula Javiera Foxon Calvo. Celem naszego spotkania było nawiązanie współpracy między YFU Polska a Ambasadą Chile, aby wspólnie promować ideę międzynarodowej wymiany młodzieży, a jednocześnie zacieśniać więzy między naszymi państwami.

Jest dla nas powodem ogromnej radości i dumy, że przedstawiciele ambasady chcą wspierać nas w realizacji misji YFU. Mamy nadzieję na powstanie w przyszłości wielu wspólnych projektów i wydarzeń, na które już teraz zapraszamy wszystkich tych, których interesuje Chile, Ameryka Łacińska i udział w wymianie.

Zainteresowanie naszą działalnością wyraziło także biuro handlowe Chile, które zajmuje się promocją chilijskich produktów i usług na rynku polskim. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazane nam wsparcie i czekamy z niecierpliwością na pierwsze kroki naszej współpracy.

Re-Branded! Party

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy proces re-brandingu naszej organizacji. Oznaczał on implementację nowej identyfikacji wizualnej, która odpowiadałaby stylem współczesnym czasom i trafiała w gusta naszych odbiorców. Podobny proces rozpoczął się równocześnie w niemal wszystkich organizacjach partnerskich YFU.

Zmiany wizualne to nie jedyne, które mają miejsce w naszej organizacji, ale to dzięki nim widać, jak rozwija się YFU. Aby uczcić ukończenie tego długiego i pracochłonnego procesu, pod koniec stycznia zorganizowaliśmy spotkanie w gronie wolontariuszy. To w końcu dzięki nim byliśmy w stanie zrealizować założone cele i "odświeżyć" YFU Polska od strony wizualnej. Przy ich współpracy powstały nowe materiały promocyjne, takie jak ulotki, plakaty i, najbardziej wyczekiwana, strona internetowa. Nasze małe przyjęcie odbyło się Poznaniu, dzięki gościnie państwa Dzieciątkowskich, którzy od lat wspierają nasze działania.

Spotkaniu towarzyszyła świetna atmosfera i wiele wesołych momentów. Wśród nas byli nie tylko wolontariusze z Polski, ale również z Niemiec i Chile. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym i wszystkim tym, którzy dzielą się z nami swoim czasem i wspólnie działają na rzecz rozwoju YFU Polska. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!

Copyright © 2017 YFU Polska, All rights reserved.


Chcesz zmienić sposób w jaki otrzymujesz od nas informacje?
Możesz zaktualizować swoje preferencje lub wypisać się z listy odbiorców.

Email Marketing Powered by Mailchimp