Copy
Zobacz ten e-mail w swojej przeglądarce.
View this email in your browser

Drodzy czytelnicy!

Mamy nadzieję, że lato upływa Wam spokojnie i że zdążyliście już odpocząć nieco od natłoku zadań w pracy lub w szkole. Podczas gdy nasi uczniowie przygotowują się do wyjazdu, za kilka dni do Polski wrócą ci, którzy mają wymianę już za sobą i spędzają ostatnie dni na seminarium YES. Cieszymy się, że wkrótce będziemy mogli się z nimi spotkać i usłyszeć o ich przygodach za granicą!

Jednocześnie informujemy, że wciąż trwa rekrutacja rodzin goszczących na rok szkolny 2017/2018! Poszukujemy zarówno rodzin tymczasowych na czas trwania kursu językowego (z okolic Poznania) oraz rodzin stałych na rok (z całej Polski). Więcej informacji poniżej.

Zapraszamy do lektury!

Otwarte umysły i serca

Międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach programu YFU stanowi niezwykłą szansę zarówno dla uczniów decydujących się na roczny pobyt w obcym kraju, jak i dla ich rodzin goszczących. Goszczenie w swoim domu ucznia z wymiany jest doskonałą okazją by doświadczyć innej kultury, obyczajów, idei oraz poznać inny sposób postrzegania świata.

Dwójka uczniów, którzy spędzą najbliższy rok szkolny w Polsce wciąż szuka rodzin:

Aleksander (15 l.) - pochodzi z Bawarii. Polska nie jest mu obca, ponieważ to tutaj ukończył zerówkę. Dalszą naukę podjął w Niemczech, gdzie uczęszczał do weekendowej szkoły w celu nauki j. polskiego. W Polsce chciałby uczęszczać do klasy o profilu matematyczno-informatycznym. W wolnych chwilach trenuje pływanie i sztuki walki. Pomaga także w prowadzeniu zajęć sportowych dla młodszych kolegów.

Jakob (15 l.) - pochodzi z Manchester w stanie Connecticut. Jest ambitny i przyjacielski. W szkole lubi przedmioty ścisłe. Interesują go, przede wszystkim, matematyka, fizyka i chemia. Jest także zaangażowany w wiele zajęć pozalekcyjnych – gra w piłkę nożną, uprawia wrestling, a do tego jest członkiem szkolnego klubu szachowego i  klubu robotyki.

Więcej informacji na temat goszczenia ucznia z wymiany znaleźć możecie na naszej stronie internetowej.

Young Europeans' Seminar 2017

Young Europeans’ Seminar (YES) to coroczne wydarzenie zrzeszające ponad 500 uczniów z wymiany, odbywające się tuż po zakończeniu roku szkolnego. YES jest unikalną okazją do spotkania się z przyjaciółmi z całej Europy, a także do nawiązania nowych znajomości. Jest to wydarzenie będące swoistym pomostem między rokiem na wymianie a powrotem do rodzinnego kraju i domu.

Tematem tegorocznego seminarium YES jest wolność i różnorodne jej aspekty. Żyjemy w świecie, w którym wolność wciąż nie jest dobrem ogółu. W licznych miejscach wolności obywateli są ograniczane bądź całkowicie ignorowane. W reakcji na to europejska społeczność YFU chce pobudzić dyskusję na temat podstawowych wolności człowieka. Czy uważamy je za pewnik? Czy naprawdę zbadaliśmy wszystkie granice naszych wolności? Jakie są wolności, o które musimy jeszcze zawalczyć? Jak możemy wykorzystać nasze wolności do rozwiązywania problemów globalnych i europejskich? Jaką rolę może przyjąć w tym kontekście nasza organizacja?

YES 2017 ma na celu umożliwienie uczestnikom zbadania i ponownego odkrycia możliwości, jakie dają im posiadane swobody. Ma za zadanie zachęcić uczniów do korzystania z unikalnych doświadczeń i spostrzeżeń zdobytych na wymianie, aby umożliwić im tworzenie pozytywnych zmian na skalę globalną.

YES 2017 odbywa się w miejscowości Werbellinsee w Niemczech w dniach od 26 czerwca do 30 czerwca 2017 r. Organizatorem wydarzenia są EEE-YFU, YFU Estonia i YFU Szwecja, z pomocą krajową YFU w Niemczech.

Poprzez sesje plenarne, warsztaty edukacyjne, a także zajęcia rozrywkowe, YES 2017 daje uczestnikom wyjątkową okazję do wykorzystania ich potencjału jako globalnych obywateli. Jesteśmy pewni, że dla wszystkich obecnych będzie niepowtarzalnym i wartym zapamiętania wydarzeniem!

Voluntaria 2017

It’s all about volunteering – to hasło towarzyszyło nam przez cały czas trwania pierwszej Voluntarii. Podobnie będzie i w tym roku, gdy po raz kolejny (15-20 sierpnia 2017 r.) odbędzie się najważniejsze wydarzenie dla wolontariuszy YFU z całego świata.

UWAGA: Jeśli jeszcze  tego nie zrobiliście, czas najwyższy!
30 czerwca 2017 r. mija ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń od spóźnialskich! Opis wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj.

Wyloty (rocznik 2017/2018) i powroty (rocznik 2016/2017)

Nasi tegoroczni uczniowie powoli szykują się do wyjazdu: załatwiają wizy, ściągają ze strychów walizki, kupują prezenty dla rodzin goszczących i wyprawiają pożegnalne spotkania z przyjaciółmi. Mamy nadzieję, że każdy z nich wykorzysta pozostały przed wyjazdem czas jak najlepiej i wkroczy w ten nowy, ekscytujący etap życia z uśmiechem na twarzy i z pewnością siebie.

Poniżej informacje na temat tegorocznych wylotów:

  • Chile: 25 lipca, godz. 17:15, Warszawa (lotnisko F. Chopina) 
  • Dania: 29 lipca, godz. 09:05, Warszawa (lotnisko F. Chopina)
  • Finlandia: 2 sierpnia, godz. 08:50, Warszawa (lotnisko F. Chopina)
  • Francja: 30 sierpnia, godz. 06:20, Warszawa (lotnisko F. Chopina)
  • Niemcy: 20 sierpnia, godz. 10:28, Poznań Główny (dworzec PKP)
  • USA: 16 sierpnia, godz. 07:10, Warszawa (lotnisko F. Chopina)
  • Włochy: 5 września, godz. 06:30, Warszawa (lotnisko F. Chopina)
Z kolei już niebawem do Polski powrócą młodzi ludzie, których wymiana dobiegła końca. Ci, którzy wyjechali do USA, przylecą prosto do Polski, a ci, którzy wybrali jedno z państw europejskich, tuż przed powrotem spędzą kilka dni na seminarium YES pod Berlinem. 

Poniżej informacje na temat tegorocznych powrotów:

  • YES: 30 czerwca, godz. 15:26 Poznań Główny (dworzec PKP) oraz godz. 19:00 Warszawa Centralna (dworzec PKP)
  • USA: 28 czerwca, godz. 13:45, Warszawa (lotnisko F. Chopina)
Wszystkich tych, którzy chcieliby pożegnać wyjeżdżających lub przywitać przyjeżdżających uczniów prosimy o stawienie się na określonym lotnisku lub dworcu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, celem zapobieżenia powstaniu nieplanowanych opóźnień.

Nowe kierunki na rok szkolny 2018/2019

Z roku na rok rośniemy w siłę, a lista państw, do których może wyjechać polska młodzież staje się coraz dłuższa. Nie chcemy jeszcze zdradzać Wam wszystkiego, ale możecie spodziewać się co najmniej kilku nowych kierunków wśród oferowanych przez nas państw. Na sam początek... odległa i egzotyczna Tajlandia!

Tajlandia to jedyne państwo na półkuli południowej, które nigdy nie zostało skolonizowane przez imperia zachodnie. Do roku 1940 znana była jako Syjam, mimo to rdzenni Tajlandczycy od zawsze odnosili się do niej jako “Thai” – wolny.

Klimat Tajlandii jest gorący i tropikalny. Sprzyja uprawie ryżu – podstawy tajskiej kuchni – i owoców, a także rozwojowi bujnej, egzotycznej flory. Tradycyjne tajskie potrawy znane są z wyrazistych, pikantnych przypraw i bogactwa smaków rzadko spotykanych w kuchni polskiej, takich jak limonka, imbir, chili, durian, czy owoce morza.

Językiem urzędowym jest język tajski, który wyróżnia charakterystyczna wymowa oraz skomplikowany system znaków, różny od tego stosowanego w Europie.

Ze względu na odmienny od europejskiego system edukacji wymiana w Tajlandii rozpoczynać będzie się w czerwcu 2018 r. a kończyć w kwietniu 2019 r. Zgłoszenia od uczniów chcących wyjechać do tego właśnie kraju przyjmowane będą do końca bieżącego roku.

Copyright © 2017 Młodzi dla Porozumienia Polska. All rights reserved.

Nasz adres kontaktowy to:
YFU Polska
Skr. Poczt. 36,
60-972 Poznań 

Chcesz zmienić sposób w jaki dostajesz informacje od nas?
Możesz zmienić swoje preferencje lub wypisać się z listy odbiorców


This email was sent to <<Adres e-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
YFU Polska · Św. Marcin 80/82 · Poznań 61-809 · Poland

Email Marketing Powered by Mailchimp