Copy
Zobacz ten e-mail w swojej przeglądarce.
View this email in your browser

Drodzy czytelnicy!

Pogoda za oknem nie nastraja do działania, jednak my nie poprzestajemy w poszukiwaniach kandydatów do wymiany w przyszłym roku szkolnym, a także rodzin goszczących. Napływa do nas coraz więcej zgłoszeń, odbywają się pierwsze rozmowy kwalifikacyjne. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zachęcamy do wysyłania formularzy zgłoszeniowych już teraz, ponieważ liczba miejsc do każdego z  państw jest ograniczona!

Rekrutacja trwa! Przyszłego roku ponad 50 nastolatków z całej Polski będzie mogło ubiegać się o wyjazd do jednego z 32 państw świata. Pełną listę państw, do których wyjazd oferujemy, znaleźć można na naszej stronie internetowej w dziale Kierunki wymiany.

Aby zgłosić się do programu,  YFU, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wysłać go do nas pocztą na adres korespondencyjny: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-809 Poznań.

Relacja z Ann Arbor, Michigan

Wizja wymiany przed wymianą jest zupełnie inna niż ta, którą zastajesz będąc na miejscu. Przed wyjazdem, masz wokół siebie rodzinę i przyjaciół, czyli każdego znasz. W kraju wymiany jesteś Ty i cały rok przed tobą.

Pierwsze dni są dziwne, wstajesz i już jako zaspany człowiek mówisz w „nie swoim” języku, ale szybko ta dezorientacja mija, ponieważ zyskujesz tu drugą rodzinę, która staje na głowie, żebyś jak najszybciej się zaaklimatyzował.

W Polsce miałam okazje pełnić rolę tylko młodszej siostry, w chwili przyjazdu do USA, stałam się starszą siostrą dla Arayi z Tajlandii. Obie zyskałyśmy starszą siostrę Megan i starszego brata Marka. Z każdym dniem mam okazję być uczestnikiem nowych dla mnie sytuacji, których prawdopodobnie nigdy nie doświadczyłabym zostając w Polsce.

Jestem w Stanach Zjednoczonych ponad miesiąc, mam wrażenie, że już tyle rzeczy tu zobaczyłam, a to dopiero początek. Nawet jeżeli byłam lekko przerażona, teraz już nie mogę się doczekać następnych dni. Strach przegrał z ciekawością. Nowe obowiązki, nowi znajomi i najważniejsze druga rodzina dają tak dużo pozytywnej energii, że w tym momencie nie wiem jak mogłam się wahać wysyłając pierwszy formularz do YFU Polska.

Ania - 2017/2018

Wolontariusze-rodzice poszukiwani!

Wielu młodych ludzi, po powrocie z wymiany, interesuje się możliwością wolontariatu w YFU. Jednakże, w trakcie programu przez intensywny proces uczenia się przechodzą także ich rodzice, którzy często po raz pierwszy doświadczają tak długiej rozłąki z dzieckiem. To właśnie Was, drodzy rodzice, bez względu na to, czy Wasze dziecko wróciło już z wymiany czy dopiero ją planuje, zachęcamy do współpracy z YFU!

Ponieważ działalność YFU opiera się w 90% na wolontariacie, niezwykle cenimy zaangażowanie osób dorosłych, profesjonalistów w swoich dziedzinach, którzy skłonni są wesprzeć nas wiedzą i doświadczeniem. W szczególności poszukujemy osób zajmujących się:

- edukacją,
- dziennikarstwem,
- prawem,
- psychologią,
- szkoleniami/couchingiem.

Oczywiście, nie jest to lista skończona, a do współpracy zachęcamy także osoby pracujące w innych sektorach. Każda pomoc ma dla nas ogromne znaczenie, a form i możliwości współpracy jest bardzo wiele.

W zależności od posiadanych możliwości czasowych oraz chęci zaangażowania, zaoferować możemy różnych ról w YFU - oto kilka z nich. Po pierwsze, zachęcamy do przyjęcia w swoim domu ucznia z wymiany. Sprawdzonych i doświadczonych rodzin goszczących nigdy nie jest zbyt wiele. Możecie także zgłosić się jako rodzina tymczasowa, pomagająca w sytuacjach, w których konieczne jest pilne zakwaterowanie ucznia, a nie znaleziono jeszcze dla niego stałej rodziny goszczącej. Dorośli wolontariusze mogą także pełnić rolę opiekuna lub pomóc w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych dla uczniów lub rodzin w swojej okolicy. Osoby lubiące kontakt z ludźmi i dzielenie się własną historią w ramach YFU zachęcamy do zostania ambasadorem YFU. Niezmiernie pomocna jest dla nas także promocja naszej organizacji, jakiejkolwiek formy by nie przybrała.

Jeżeli któraś z powyższych możliwości wydaje Ci się interesująca lub masz inny pomysł na współpracę, skontaktuj się z naszym biurem! Wspólnie zastanowimy się, jaka będzie dla Ciebie najlepsza forma zaangażowania w YFU.

Coloured Glasses w Warszawie i Poznaniu

W ubiegłych miesiącach w ramach warsztatów z edukacji międzykulturowej „Coloured Glasses” spotkaliśmy się w dwóch szkołach: w XVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Warszawie oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Magdaleny w Poznaniu. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do mgr Agaty Siennickiej-Olzackiej oraz mgr Agnieszki Filipiak, koordynujących naszą współpracę. Zajęcia w Warszawie odbyły się w terminie 27-28 września i poprowadzone zostały w sześciu klasach I, natomiast w Poznaniu spotkaliśmy się 27 października z jedną z klas III. W obydwu przypadkach tematem warsztatów były: „Stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja”.

Celem warsztatów "Coloured Glasses" jest uwrażliwienie młodych ludzi na istotne kwestie społeczne, takie jak różnorodność kulturowa, nierówności społeczne czy prawa człowieka. Realizacja warsztatów o tematyce międzykulturowej odgrywa niezwykle istotną rolę w kształtowaniu wśród młodzieży otwartości na świat, wzmacniania poczucia własnej wartości, a także rozwijania kompetencji, umożliwiających współpracę na poziomie międzynarodowym i międzykulturowym w przyszłości. Ideą przyświecającą warsztatom jest wzbudzenie w młodych ludziach potrzeby tolerancji i zrozumienia wobec osób odmiennych zwyczajach i tradycjach, bez względu na ich wygląd, religię czy miejsce pochodzenia.

Chciałbyś, aby warsztaty "Coloured Glasses" zostały przeprowadzone również w Twojej szkole? Napisz do nas!

Zaproś YFU do swojej szkoły

Kampania społeczna "My Question, Your Story"

Jak być może pamiętacie, w maju tego roku uczestniczyliśmy w szkoleniu Changemakers! Academy w Maladze. Jednym z rezultatów szkolenia było powstanie grupy projektowej, mającej na celu organizację kampanii społecznej, której tematem przewodnim byłoby globalne obywatelstwo. Po 3 miesiącach pracy i skrupulatnego planowania, kampania ruszy już w tym tygodniu!

Celem kampanii jest świętowanie różnorodności oraz dialog na temat współczesnych problemów społecznych, takich jak ksenofobia czy dyskryminacja. Dzięki kampanii, chcemy wzmocnić obecność YFU w przestrzeni publicznej oraz zbliżyć się do lokalnych społeczności.

Wydarzenia związane z kampanią zorganizowane zostaną w wielu miejscach w Europie oraz Ameryce Łacińskiej. W każdym z nich będą przyjmować nieco inną formę, jednak ich podstawą będzie podobny format: rozmowa z nieznajomymi, przechodniami, pracownikami czy studentami w lokalnej społeczności na temat ich doświadczeń w wielokulturowym świecie.

Jednym z koordynatorów kampanii jest wolontariuszka YFU Polska, Zuza Nowak. Więcej informacji o kampanii oraz o tym, jak można się zaangażować, na stronie facebookowej "My Question, Your Story".

Presentation Skills Training w Pradze

Dzięki bliskiej współpracy z organizacją partnerską YFU w Czechach, tego roku nasi wolontariusze ponownie zostali zaproszeni do udziału w technicznym szkoleniu „Presentation Skills Training”. W dniach 20-21 października YFU Polska reprezentował w Pradze Hubert Bieniek, który dołączył do grona naszych wolontariuszy kilka miesięcy temu. Szkolenie prowadzone było przez Jorge’a Coopera, Amerykanina o wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniu w coachingu zespołów biznesowych, menedżerów i przywódców, ale także i młodzieży YFU. Oto, co o spotkaniu z Cooperem mówi uczestniczka jednej z poprzednich edycji szkolenia:

Na trwających dwa dni zajęciach dowiedzieliśmy się w jaki sposób przeprowadzać przekonujące prezentacje, jak efektywnie komunikować się z naszymi słuchaczami wykorzystując sygnały pozawerbalne, oraz jak postępować w sytuacjach, gdy nasza cierpliwość zostaje wystawiona na próbę przez wymagającą publikę. Ucząc się zarówno od prowadzącego, jak i od siebie nawzajem, wspólnie zgłębialiśmy tajniki walki z tremą, przekazywania informacji w atrakcyjny dla słuchaczy sposób, oraz wielu innych umiejętności, których opanowanie przydatne jest w prezentowaniu swoich idei i pomysłów – w tym także promowaniu założeń naszej organizacji – szerokiemu gronu odbiorców.

Prezentacja o YFU w Zamościu

Niedługo po odbyciu szkolenia z technik prezentacji, nabytą wiedzę i umiejętności wykorzystać przyszło nam podczas prezentacji o programach YFU w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr Iim. Unii Europejskiej w Zamościu. Podczas spotkania uczestnicy usłyszeli na temat możliwości wyjazdu za granicę, goszczenia w swoim domu ucznia z wymiany, a także zaangażowania w wolontariat. Do Społecznego LO nr I w Zamościu uczęszcza jedna z absolwentek YFU, która spędziła rok na wymianie w Norwegii, a także jedna z naszych tegorocznych uczennic z zagranicy, Rosa. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz liczymy na dalszą owocną współpracę!

Team na MYO 2018

Lubisz pracować z uczniami z wymiany z różnych państw świata? Chciałbyś sprawdzić się w prowadzeniu zajęć edukacyjnych dla młodzieży? Znasz Kraków i lubisz oprowadzać po nim zwiedzających? Jeżeli odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań brzmi "TAK", to dobrze trafiłeś! Serdecznie zapraszamy Cię do dołączenia do teamu wolontariuszy organizujących tegoroczne seminarium śródroczne, które odbędzie się 12-14 stycznia 2018 r. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj.
 

Prep Team na Voluntarię 2018

Jeżeli posiadasz doświadczenie z zakresu organizacji wydarzeń w ramach YFU i chciałbyś rozpocząć współpracę z wolontariuszami na poziomie międzynarodowym, już teraz możesz dołączyć do teamu organizującego Voluntarię 2018. Voluntaria to wielokulturowy festiwal dla wolontariuszy, łączący integrację z warsztatami, panelami dyskusyjnymi i przestrzenią do tworzenia nowych projektów. Tego roku, wydarzenie przyjmie nieco inną formę niż dotychczas, w związku z czym zmieni się także rola osób zaangażowanych w jego organizację. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o tegorocznej Voluntarii i zgłoszeniach do teamu organizującego tutaj.
Copyright © 2017 Młodzi dla Porozumienia Polska. All rights reserved.

Nasz adres kontaktowy to:
YFU Polska
Skr. Poczt. 36,
60-972 Poznań 

Chcesz zmienić sposób w jaki dostajesz informacje od nas?
Możesz zmienić swoje preferencje lub wypisać się z listy odbiorców


This email was sent to <<Adres e-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
YFU Polska · Św. Marcin 80/82 · Poznań 61-809 · Poland

Email Marketing Powered by Mailchimp