Copy

Witajcie!

Czas płynie nieubłaganie. Tak oto minął pierwszy miesiąc kolejnego roku szkolnego. Nasi uczniowie z zagranicy powoli uczą się życia w Polsce, a ci, którzy wrócili z wymiany ponowinie się do niego przyzwyczajają. Młodzież z rocznika 2016/2017 postawiła już pierwsze kroki w wybranych przez siebie państwach. Natomiast my przygotowujemy się do przyjmowania zgłoszeń na rok kolejny. O tym, co jeszcze nowego u nas dowiecie się w niniejszym, wrześniowym newsletterze YFU Polska!

Praktykant z Chile w YFU Polska

W YFU lubimy dzielić się dobrymi praktykami, doświadczeniem i wiedzą oraz... ludźmi :) Wierzymy, że dzięki wymianie wolontariuszy i pracowników pomiędzy organizacjami partnerskimi możemy nauczyć się o wiele więcej i o wiele szybciej. Właśnie dlatego, pod koniec grudnia tego roku do grona pracowników naszego biura w Poznaniu dołączy praktykant z Chile! Andrés ma 22 lata i spędził swoją wymianę w USA. Mówi płynnie w języku hiszpańskim i angielskim oraz marzy, żeby nauczyć się również polskiego. Od czasu powrotu z wymiany jest wolontariuszem YFU, dzięki czemu posiada bogate doświaczenie z zakresu działalności naszej organizacji. Interesuje się projektowaniem graficznym, programowaniem komputerowym i promocją audiowizualną.
Żywimy nadzieję, że polsko-chilijska współpraca przyczyni się do rozwoju YFU w Polsce oraz do zachęcenia wielu młodych osób do wzięcia udziału w programie międzynarodowej wymiany, również do tych bardziej odległych regionów świata. Państwa Ameryki Łacińskiej znalazły się w naszej ofernie w ubiegłym roku, a są wśród nich Argentyna, Chile i Meksyk. 
UWAGA!
Poszukujemy osób z Poznania i okolic, chętnych, aby przyjąć Andresa w swoim domu na okres dwóch miesięcy: od 26 grudnia 2016 do 24 lutego 2017. Więcej informacji uzyskacie pisząc na adres: info@yfu.org.pl

Colored Glasses Local Launch

Już za dwa tygonie czwórka naszych wolontariuszy uda się do Bratysławy, gdzie wspólnie ze słowackimi i czeskimi członkami YFU weźmie udział w szkoleniu dotyczącym prowadzenia warsztatów z edukacji międzykulturowej. Colored Glasses, czyli "kolorowe okulary" są formułą przyjętą przez organizacje YFU, w ramach której prowadzą spotkania edukacyjne dla szkół i społeczności. Poruszają one tematykę różnic kulturowych, stereotypów, nierówności społecznych i wielu innych istotnych kwestii we współczesnym świecie. Mają one na celu przybliżenie uczestnikom podobnej wiedzy i umiejętności, które zdobywają uczniowie spędzający rok wymianie. Dzięki temu międzykulturowa otwartość i zrozumienie może być dostępne również dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na roczny wyjazd za granicę lub przyjęcie ucznia z wymiany w swoim domu.

Kontynuacją udziału naszych wolontariuszy w szkoleniu w Bratysławie będzie przeprowadzenie pierwszych warsztatów w trzech szkołach w Warszawie, Poznaniu i Dąbrowie Górniczej. 

Jeżeli chcesz, aby warsztaty Colored Glasses odbyły się również w Twojej szkole lub miejscowości, bardzo chętnie do Ciebie przyjedziemy. Napisz do nas!
YFU Colored Glasses

Seminarium po powrocie

Na początku wcześnia nasi wolontariusze spotkali się w ponownie Luboniu z uczniami, którzy tego lata wrócili do Polski. Wspólnie przypomnieli sobie początki swojej wymiany, trudności związane z adaptacją w odmiennym środowisku, nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni oraz czas spędzony z rodziną goszczącą. Porozmawiali o tym, jak okazać wdzięczność za wszystkie przeżyte chwile, jak radzić sobie z tęsknotą za krajem wymiany i oczekiwaniami najbliższych w Polsce oraz jak dzielić się swoimi doświadczeniami z wymiany i wykorzystać zdobytą tam wiedzę. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli. Mamy nadzieję, że zostaniecie z nami i dołączycie do grona wolontariuszy YFU. 

Seminarium dla wolontariuszy

Tuż po zakończeniu spotkania dla rocznika 2015/2016 odbyło się seminarium dla wolontariuszy. Obejmowało ono cztery mini-szkolenia obejmujące tematy związane z działalnością YFU: marketketing i promocję, rektutację i wsparcie uczestników programu, komunikację i prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz zarządzanie projektami i czasem. Uczestnicy mieli do wyboru dwa z oferowanych tematów i to nad nimi pracowali w ciągu całego dnia. Seminarium dla wolontariuszy w tej formie odbyło się po raz pierwszy, dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy dołożyli starań, aby mogło się ono odbyć, jak i, oczywiście, wszystkim uczestniczącym. Tych, ktrórym nie udało się pojawić tym razem, zapraszamy za rok!

Wycieczka do Krakowa - organizatorzy poszukiwani!

Każdego roku organizujemy dla uczniów przebywających  w Polsce wycieczkę do Krakowa, połączoną z seminarium śródrocznym. Od dwóch lat zapraszamy również uczniów, którzy spędzają wymianę u naszych południowych sąsiadów, w Czechach. Przygotowania czas zacząć! Poszukujemy wolontariuszy chętnych, aby zająć się organizacją tegorocznej wycieczki, zarówno pod kątem logistycznym, jak i merytorycznym. Planowany termin wycieczki to 20-22 stycznia 2017 r.
Zgłoszenia i zapytania możecie wysyłać tutaj.
Copyright © 2016 Młodzi dla Porozumienia Polska, All rights reserved.

Nasz adres kontaktowy to:
YFU Polska
Skr. Poczt. 36,
60-972 Poznań 

Chcesz zmienić sposób w jaki dostajesz informacje od nas?
Możesz zmienić swoje preferencje lub wypisać się z listy odbiorców


Email Marketing Powered by Mailchimp