Copy


Eesti NATO Ühingu uudiskiri

Mai 2016
Alliance Revitalized - NATO for a New Era

Verivärske uuring USAst! Johns Hopkinsi Ülikooli Paul H. Nitze arendatud rahvusvaheliste suhete kooli alla kuuluv transatlantiliste suhete keskus koos viie USA mõttekojaga andis käesoleva aasta aprillis välja olulise uuringu NATO tulevikust muutuvas julgeolekukeskonnas. Initsiatiiv sai nimeks The Washington NATO Project. Eesti NATO Ühingu juhatuse esimees Krista Mulenok osales 27. aprillil uuringut tutvustaval konverentsil Washingtonis.

Uuring kinnitab, et allianssi ohustavad mitmed tegurid nii idast kui lõunast. Alliansi strateegia peab põhinema NATO võimekuses tagada täieulatuslik kaitse oma liikmesriikidele, samas tagades ka stabiilsust kriisikolletes. 

Uuring teeb ettepanekuid eelseisvaks Varssavi tippkohtumiseks. Väga oluliseks peetakse NATO-EU strateegilist partnerlust ning NATO "avatud uste" poliitikat. Samuti loetletakse üles kümme olulisemat punkti, millega NATO muutunud maailmas peaks kindlasti tegelema:

1. Heidutus ja kaitse. NATO peab olema valmis kaitsma oma liikmeid igas sõjavaldkonnas. 
2. Heidutus NATO idapiiril. NATO peab looma adekvaatse ja usutava arusaama, et allianss kaitseb oma liitlasi ja võitleb oma territooriumi eest.
3. Olema valmis ekstreemseteks olukordadeks ning reageerima viivitamatult. 
4. A2/AD väljakutseid tuleb vaadata laiemalt kui vaid sõjaliselt, sh merekaitse blokaadid, kübertegevus kui ka poliitilised tegevused. 
5. Tuleb keskenduda uuesti NATO mereväe võimekuse tugevdamisele kollektiivkaitses. 
6. Säilitada tuumaheidutus ja tugevdada raketikaitset. 
7. Kriisireguleerimise olulisuse tõstmine. NATO peab suutma säilitada ka võimekuse kriiside ja konfliktide ennetamise ja reguleerimise osas. 
8. Maksimaliseerida paindlikkust. Tuleb olla paindlik ka uute ohtude suhtes ning tagada heidutus ja kaitse igas valdkonnas. 
9. Küberkaitse toetamine ja arendamine. Kübervaldkonna sidumine kõikide teiste NATO tegevusvaldkondadega. Ekstra on välja toodud ka Eestis asuva küberkaitsekeskuse toetamine. 
10. Kiireks otsustamiseks strateegia ja protseduuride loomine. Oluline on infovahetus ja -kogumine partnerite vahel. 

Uuring annab NATO-le võimekuse arendamiseks soovitusi.

Uuring ei ole täna veel internetis kättesaadav, kuid huvilistel on võimalik sellega tutvuda Eesti NATO Ühingu kontoris. Kindlasti jagame ka veebilinki, kui uuring avaldatakse. 

EROK Juristide sektsiooni konverents Riigikogus
Kadi Laanemäe, Eesti NATO Ühingu liige
 
29.04 toimus Riigikogu konverentsisaalis juba VII Eesti Reservohvitseride Kogu juristide sektsiooni rahvusvahelise sõjaõiguse ja riigikaitseõiguse konverents koostöös Eesti NATO Ühingu, Riigikogu riigikaitsekomisjoni ja Eesti Kohtunike Ühinguga. Sedakorda keskendus konverents sõjakohtute ning sõjaaegse kohtupidamisega seotud küsimustele. Ettekannete teemad olid mitmekesised ning esinejate seas olid lisaks Eesti asjatundjatele ka Ungari ning Soome kolleegid. Loe konverentsi kokkuvõtet SIIT
Eesti NATO Ühingu ellujäämiskursus
 
4-5.06 toimuvale ellujäämiskursusele Simisalu ja Kollasaare rahvuspargi aladele, mida korraldab Eesti NATO Ühing koostöös Estlander MTÜga. Registreerida saab kuni 15. maini. 

Kursuse eesmärgiks on õppida hakkama saama hädaolukorras looduskeskkonnas lumikatteta ajal. Õpitakse käepärastest vahenditest tegema varjualuseid, süütama lõket ilma tikkudeta ning samuti ka toitu püüdma ja valmistama.

Kursust viivad läbi professionaalsed litsenseeritud üleelamiskursuste instruktorid, kellel on pikaajaline väljaõppekogemus.
 
Registreeri kursusele!
Veteranipäeva tähistamise lühike alguslugu

Toomas Kasemaa, Kaptenmajor, Kaitseväe peastaabi toetusteenuste keskuse ülem

Paljud asjad siin maailmas saavad alguse väikestest mõtetest ja tegudest, mis võivad hiljem osutuda suureks, kui rahvas nad omaks võtab, toetab ja ideed edasi kannab. Nagu regivärss, mis iidsetest aegadest on jõudnud tänapäeva, kuuludes rahvatraditsioonide juurde tuhandeid aastaid. Keegi ei tea, kuidas see alguse sai, ja alguse panijad ei aimanudki, kui kaua traditsioon kestab. Mõeldes veteranipäevale oleme me siiski õnnelikumas olukorras praeguseid protsesse käivitades ja juhtides. Me teame, kus nad alguse said ja kuhu me oleme hetkel jõudnud.
Loe edasi...
EATA üritused

Aprillis toimunud üritused:

* 7.04 – 1.05.2016 Sinilillekampaania. Sinilillekampaania pealäbiviija on MTÜ Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing. Kampaaniaga toetatakse igal aastal Eesti Kaitseväe ja Kaitseliidu veterane, kes on andnud kõik Eesti riigi ja inimeste eest. 
* 17.04.2016 Sinilillejooks Pirita promenaadil. Pildid leiate SIIT
* 21.04.2016 toimus Riigikogu riigikaitsekomisjoni avalik istung Riigikogus. 

*22.04.2016 Carolin Illenzeeri Fondi heategevuslik õhtusöök Lennusadamas. Presidendi kõne õhtusöögil. 
* 23.04.2016 Veteranipäev ja veteranirock. Pildid veteranipäeva üritustest leiab SIIT
* 27.04.2016 
Art Reflects Personality ja Carolin Illenzeeri Fondi heategevuslik kuntsioksjon. Pildid SIIN
* 29.04.2016 EROK JS VII konverents Eesti Sõjamuuseumis ja avatud uste päev Riigikogus.

Mais toimuvad üritused:

*5.-7.05.2016 EATA tegevbüroo osaleb Montenegros toimuval Eesti NATO Ühingu katuseorganisatsiooni ATA koosolekul ja 2BS (To Be Secure) konverentsil.
*7.05.2016 Spordi- ja perepäev Narvas koostöös programmiga Sinu Riigi Kaitse. 

*7.05.2016 Euroopa Päev Vabaduse Väljakul. Eesti NATO Ühingu alal saad tutvuda ühingu tegemistega. Võimalik osaleda viktoriinis ning saada infot NATO kohta.


Tulevastest ja hiljuti toimunud üritustest saab lähemalt lugeda meie kodulehel www.eata.ee
Lugemiseks

Eesti julgeolekust annab hea ülevaate Kaitsepolitsei aastaraamat.
 
Riigikaitsekomisjoni poolt tellitud raport ICDS-ilt: Strateegilise tasakaalu tugevdamine Läänemere piirkonnas

NATO Needs Deterrence and Dialogue: Defining the New Balance in View of the Warsaw Summit. Claudia Major and Jeffrey Rathke

Aprilli lõpus toimus Balti riikides NATO erivägede salajane õppus, mis huvitas väga Vene eriteenistusi. Võimalik on vaadata kokkuvõtvat videot toimunust. 

Kaitseväe aastaraamat annab ülevaate läinud aastal aset leidnud olulisematest sündmustest ning tutvustab erinevate valdkondade arengusuundasid.
Liikmetele

* Eesti NATO Ühing ootab liikmetelt kaastöid uudiskirja! Kõikidel liikmetel on võimalus avaldada igakuises uudiskirjas väike artikel hetkel aktuaalsetel ja olulistel teemadel. Artiklid palume saata info@eata.ee

* Ei ole veel EATA liige? Rohkem infot liikmeks astumise kohta leiab SIIT, kus saab täita ka liikmeavalduse vormi. 
Copyright © 2016 Eesti NATO Ühing, All rights reserved.

info@eata.ee

Ei soovi rohkem uudiskirju saada?
Selleks palun kliki SIIA

www.eata.ee


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Eesti NATO Ühing · Valge 13 · Tallinn 11415 · Estonia

Email Marketing Powered by MailChimp