Copy
High Dreams Temmuz 2016, Otantiklik
Merhaba,
 
Global olarak yapılan araştırmalar iş liderlerine olan güven (%18) ve kurum aidiyeti (%13) için tüm zamanların en düşük yüzdelerini gösteriyor. Bu da otantik olmanın önemini liderlik gelişiminde üst sıralara yerleştiriyor.
 
Deneyimlerimiz, bugün yaşadıklarımız ve gelecekte kim olmak istediğimizle ilgili seçtiğimiz hikayelerin bütünü benliğimizi oluşturuyor. Bu hikayelerin içinde yeteneklerimiz ve sınırlarımız ile ilgili inançlarımız da var. Otantik liderlikler, benliklerini oluşturan bu hikayeler bütününün zaman içindeki dönüşümüyle ilgili sürekli bir öz farkındalık geliştiriyorlar.
 
Kendinize dönmek ve güçlü yönler kadar gelişime açık ya da pek beğenmediğiniz yönlerinizle de açıklıkla yüzleşmeye istekli olmak otantik olmaya hizmet ediyor. Bunu yapmanın yollarından biri inanç sisteminizi gözden geçirmek. Yani hikayelerinizi oluşturan inanç, varsayım ve düşüncelerinizin farkına varmak.
 
Liderlik gurusu Kevin Cashman inançları bilinçli ve gölge inançlar olarak ikiye ayırıyor. Bilinç düzeyindeki inançlar, her gün erişebildiğiniz daha yüzeyde olanlardır. Örneğin ne kadar yaratıcı, üretken ya da yavaş olduğunuza dair inançlarınız gibi. Gölge inançlar ise daha derindedir ve keşfetmesi biraz daha zorlu olabilir. Genelde üstesinden gelmekten kaçındığınız durumlarda fark etmeden bu gölge inançlara sarılırsınız.
 
Eğer;
  • Aldığınız geribildirimler sıklıkla kendinizi nasıl gördüğünüzle uyuşmuyorsa
  • Güçlü bir yönünüz artık size zarar vermeye başlamışsa
  • Yeni bilgilere veya farklı görüşlere kendinizi kapatıyorsanız
  • Abartılı duygusal tepkiler veriyorsanız
  • Başkalarının gelişim alanlarına çok zorlayıcı ve eleştirel yaklaşıyorsanız
  • Vücudunuzda sıklıkla acı veren rahatsızlıklar hissediyorsanız,        
gölge inançlarınız dümeni ele geçirmiş olabilir. Gölge inançlarınızı, bilinçli inançlara dönüştürmedikçe geminin kaptanı olmanız çok güçtür.
 
Son zamanlarda hangi gölgeniz sizi rotanızdan saptırıyor olabilir?
 

Sevgiyle otantik olun.

Aylin Bozkurt Tüzmen
MBA, PCC, ACPC
High Dreams öneriyor:
The Danger of a Single Story | Chimamanda Ngozi Adichie | TED Talks
"...hiç bir zaman tek bir hikaye olmadığını fark ettiğimiz zaman bir çeşit cennet geri gelir."

Tek bir hikayenin tehlikesini anlatan romancı ve hikaye anlatıcısı Chimamanda Ngozi Adichie'nin TED'de yayınlanan konuşmasından ilham alın.
Hakkımızda:
Aylin Bozkurt Tüzmen Kimdir?
Çok uluslu bir banka olan HSBC Bank’ta yönetici adayı olarak finans sektöründe başladığım, reel sektörde İstanbul ve New York’ta orta ve üst düzey finans yöneticisi olarak devam ettiğim, bugün 18 yıllık iş deneyimimle High Dreams Koçluk ve Eğitim Hizmetleri şirketimde profesyonel koç olarak hizmet veriyorum. Uzmanlık alanlarım liderlik koçluğu, takım koçluğu, koçlara mentorluk & süpervizörlük ve geribildirimdir. Aynı zamanda Adler International Central Europe Yönetici Koçları havuzunun bir üyesi olarak kurumların koçluk ve liderlik gelişimi projelerinde çalışıyorum. Uluslararası Koçluk Federasyonu'nun PCC (Profesyonel Sertifikalı Koç), Adler International Learning Kanada'nın ACPC (Adler Sertifikalı Profesyonel Koç) unvanlarına sahibim.
Share
Tweet
Share
Forward
© 2015 High Dreams, All rights reserved.

www.high-dreams.com
aylin@high-dreams.com
work. +90 533 227 29 27
skype. high-dreams

Bu e-bülteni almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
High Dreams Coaching & Training Services · Beşiktaş · İstanbul 34357 · Turkey

Email Marketing Powered by MailChimp