Copy
High Dreams Aralık 2016, Bütünlük
Merhaba,

Bu yılki liderlik yazılarıma “cesaret”le başlamıştım. “Bütünlük”le yılı tamamlıyorum. Tam olarak özü sözü bir olmak demek bütünlük. İçinde tutarlılık ve güvenilirliği barındırıyor doğal olarak. Düşünce, duygu ve davranışlarımızın sorumluluğunu alıp onlara sahip çıktığımızda kendimizi bütün hissediyoruz. Bu duruş bazen zor da olsa, kolay olan yerine, değerlerimizi yaşatacak kararları almamızı ve uygulamamızı sağlıyor.
 
Kuşkusuz, bütünlük herkes için gerekli ve önemli. Bu önem, özellikle üst yönetim seviyelerine çıktıkça artıyor. Çünkü bu seviyedeki liderlere, çalıştıkları kurumun değerlerine, içeride ve dışarıda rol model olma görevi düşüyor. Çok farklı paydaşlar arasındaki uyumu sağlamak için liderin kişisel bütünlüğü bir çıpa görevi görüyor.
 
Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz, şirketteki CEO görevini bıraktıktan bir süre sonra, kurum, değerlerine sahip çıkmakta zorlandı. Kurum kültüründeki inançların sarsılmaya başlamasıyla tekrar CEO olarak  geri gelen Schultz’un, liderlere bütünlükle ilgili önerdikleri çok anlamlı. Diyor ki: “Dürüst ve gerçek olmalısınız. Saklanmamalısınız. Bence bugün liderler hem şeffaflık hem de kırılganlık gösterebilmeliler. Ancak o zaman doğruluk ve tevazu hayat bulur ve insanlar güven duymaya başlarlar. Bunu tepeden aşağıya inen hiyerarşik bir yaklaşımla yapmak mümkün değildir.”
 
Kişisel bütünlüğünüzü korumak, kim olduğunuzu, neye inandığınızı, neye hizmet ettiğinizi bilmek ve hatırlamakla mümkün. Bunun da yolu öz farkındalıktan geçiyor. Geri çekilip kendinize bakmak için alan ve zaman yaratmanız önemli. Bunun için koçluk desteği alabilirsiniz. Size dürüstçe geribildirim vereceğinizi düşündüğünüz kişilerden geribildirim isteyebilir ve içten dışa bir değerlendirme ile kişisel bütünlüğünüzün iç referanslarını oluşturabilirsiniz.
 
Bütünlüğünüz için bugün neye evet diyeceksiniz?
 
 
Sevgiyle “bütün” olun.

Aylin Bozkurt Tüzmen
MBA, PCC, ACPC
High Dreams diliyor:
Yeni yıl yüksek hayallerinizi bütünlük içinde yaşadığınız, cesaret, güven, eşitlik, açıklık, amaç, dayanıklılık, otantiklik, etki, esneklik, varlık ve bağlayıcılık dolu bir yıl olsun.
 
Hakkımızda:
Aylin Bozkurt Tüzmen Kimdir?
Çok uluslu bir banka olan HSBC Bank’ta yönetici adayı olarak finans sektöründe başladığım, reel sektörde İstanbul ve New York’ta orta ve üst düzey finans yöneticisi olarak devam ettiğim, bugün 18 yıllık iş deneyimimle High Dreams Koçluk ve Mentorluk Hizmetleri şirketimde profesyonel koç olarak hizmet veriyorum. Misyonum liderlerin, takımların ve kurumların değerleri ve güçlü yönleri doğrultusunda oluşturdukları vizyonlarına ulaşmaları için gerekli dönüşümü yaratmak. Uzmanlık alanlarım liderlik koçluğu, takım koçluğu, koçlara mentorluk & süpervizörlük ve geribildirimdir. Uluslararası Koçluk Federasyonu'nun PCC (Profesyonel Sertifikalı Koç), Adler International Learning Kanada'nın ACPC (Adler Sertifikalı Profesyonel Koç) unvanlarına sahibim.

Detaylı bilgi için tıklayınız.
Share
Tweet
Share
Forward
© 2015 High Dreams, All rights reserved.

www.high-dreams.com
aylin@high-dreams.com
work. +90 533 227 29 27
skype. high-dreams

Bu e-bülteni almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
High Dreams Coaching & Mentoring Services · Beşiktaş · İstanbul 34357 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp