Copy
High Dreams Nisan 2016, Açıklık
Merhaba,
 
Hepimiz bir amaç doğrultusunda üretken olmak ve katkımızı ortaya koymak istiyoruz. Bu süreçte geribildirim, güçlü yönlerimiz ve gelişim alanlarımız üzerinde konuşma fırsatı yaratarak bizi destekliyor. Ne kadar iyileştirmeye yönelik olsa da, geribildirimi veren de alan da zorlanabiliyor. Zorluk, gelişime açık konuları konuşurken olduğu kadar, takdir ederken de yaşanabiliyor. Ne oluyor da öğrenme ve gelişime katkısını artık çok iyi bildiğiniz geribildirim süreci sizi bu kadar zorluyor?
 
Araştırmacı Dr. Bréne Brown’a göre bu sorunun cevabı geribildirim sürecinin özündeki incinebilirlikte saklı. Geribildirim alıyor, veriyor ya da talep ediyor olmanız fark etmiyor. Süreç, her iki taraf için de belirsizlik ve dolayısıyla risk içeriyor. Bu da kendinizi incinebilirlikten koruyabilmek için zırhlarınızı kuşanmanıza neden oluyor. Üstelik bu konudaki eğitim ve deneyim de incinebilirliği ortadan kaldırmıyor.
 
Liderlik düşünürü ve koçu Marshall Goldsmith’e göre de çoğumuzun kendimizi gördüğümüz halimizle doğru orantılı olan geribildirimleri alma eğilimimiz var. Diğerlerini kabul etmekte zorlanıyoruz ya da inkar ediyoruz. Nasıl verilirse verilsin, neredeyse geliştiren geribildirimlerin çoğunu kişisel alıyoruz.
 
Peki zırhların çıkarılıp atılmasını ne sağlar?
 
Değişim ve gelişime konu olan zorlukları aşmanın yol açabileceği fırsatları konuştuğunuzda bağ kurarsınız. Bu güvenli alanda birbirinizin karşısında olmaya ihtiyacınız yoktur. Yan yana ve birliktesinizdir. Anlamak için sorular sorarak, dinleyerek ve karşınızdaki kişiye desteğinizi sunarak onu beklentilerinizle ilgili sorumlu tutabilirsiniz. Pozitif bir tutumla yapılan önerileri içeren ileribildirim, karşınızdaki kişiye olan inancınızı gösterecektir. Çaba ve gayreti, değerler ve güçlü yönlere vurgu yaparak gerçekten takdir ettiğinizde kişinin özüne dokunur ve onu yüreklendirirsiniz.
 
Karşınızdan beklediğiniz açıklık ve hassasiyete rol model olacağınız ve takdirin gücünü kalbinizde hissedeceğiniz bir ay olması dileğiyle.
 

Sevgiyle açık olun.
 
Aylin Bozkurt Tüzmen
MBA, PCC, ACPC
High Dreams öneriyor:
“Yüreklendirme insanları cesur kılar ve istedikleri değişimi yaratmalarını sağlar.”                                                                                                                          Alfred ADLER
 
Hakkımızda:
Aylin Bozkurt Tüzmen Kimdir?
Çok uluslu bir banka olan HSBC Bank’ta yönetici adayı olarak finans sektöründe başladığım, reel sektörde İstanbul ve New York’ta orta ve üst düzey finans yöneticisi olarak devam ettiğim, bugün 18 yıla yaklaşan iş deneyimimle High Dreams Koçluk ve Eğitim Hizmetleri şirketimde profesyonel koç olarak hizmet veriyorum. Uzmanlık alanlarım liderlik koçluğu, takım koçluğu, koçlara mentorluk & süpervizörlük ve geribildirimdir. Aynı zamanda Adler International Central Europe Yönetici Koçları havuzunun bir üyesi olarak kurumların koçluk ve liderlik gelişimi projelerinde çalışıyorum. Uluslararası Koçluk Federasyonu'nun PCC (Profesyonel Sertifikalı Koç), Adler International Learning Kanada'nın ACPC (Adler Sertifikalı Profesyonel Koç) unvanlarına sahibim.
Share
Tweet
Share
Forward
© 2015 High Dreams, All rights reserved.

www.high-dreams.com
aylin@high-dreams.com
work. +90 533 227 29 27
skype. high-dreams

Bu e-bülteni almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
High Dreams Coaching & Training Services · Beşiktaş · İstanbul 34357 · Turkey

Email Marketing Powered by MailChimp