Copy
High Dreams Ağustos 2016, Etki
Merhaba,
 
Liderlik bilinçli bir etki yaratmaktır. Etkinin anahtarı ise önce etkilenmek, yani bilgiye açık olmak ve araştırmaktır.
 
“Yaşlı usta kapısının ısrarla vurulmasıyla sarsılarak derin düşüncelerinden sıyrıldı. Zengin giyimli adam davet beklemeden içeri daldı. Nefes bile almadan genizden gelen yüksek bir sesle kendini tanıttı: ‘’Bilmelisin ki değerli usta, bugün huzuruna gelen bu öğrenci tanınmış ve saygıdeğer bir alimdir’’ diye konuşmaya başladı. ‘’Ben kralın en güvendiği danışmanlarından biriyim. Kral bana sormadan parmağını bile kımıldatmaz. Tavsiyelerim ve bilgeliğim elbette başka bir çok güç sahibi kişi tarafından da talep görüyor. Bulunduğum konuma gelmem kolay olmadı. En iyi ustalarla çalıştım, en katı öğretilere uydum ve sürekli kendimi geliştirmeye çabalıyorum. Senin bilgin ve öğretilerin de pek çok kişi tarafından bendenize ısrarla tavsiye edildi, bunun için seni görmeye geldim’’.
 
Adamın peş peşe makineli tüfek gibi söylediği cümleler arasında kısa bir boşluk yakalayan usta, bu davetsiz misafire birlikte bir fincan çay içmeyi teklif etti. Adam başarılarını sıralamaya ve misafiri için çay dolduran ustaya teorilerini anlatmaya devam ediyordu.
 
Fincan dolmuştu ama yaşlı usta çay fincandan taşıp masaya ve oradan da misafirin kucağına akmaya başlayana kadar dökmeye devam etti. Üzerine çay dökülen adam ayağa fırlayıp paltosunu silkelerken, ‘’Yaşlı adam, fincanın dolduğunu görmüyor musun? Fincan daha fazlasını alamadığı halde neden hala çay dolduruyorsun?’’ diye bağırdı.
 
‘’Senin zihnin de evlat, bu fincan gibi’’ dedi yaşlı adam. ‘’Yeni bilgiler alamayacak kadar dolu. Git onu boşalt. Bana boş bir fincan gibi bir zihinle gelene kadar sana öğretecek bir şeyim yok.”” (Judith Malika Liberman, Masal Terapi, Dolu Fincan)
 
Siz fincanınızı boşaltmaya ne kadar hazırsınız?


Sevgiyle etkili olun.

Aylin Bozkurt Tüzmen
MBA, PCC, ACPC
High Dreams öneriyor:
Etkiye açık olmanın ve etkilemenin yolu başkalarının hikayelerini dinlemekten ve kendi hikayelerinizi paylaşmaktan geçiyor. Judith Malika Liberman Masal Terapi kitabıyla ilham veriyor.
 
Hakkımızda:
Aylin Bozkurt Tüzmen Kimdir?
Çok uluslu bir banka olan HSBC Bank’ta yönetici adayı olarak finans sektöründe başladığım, reel sektörde İstanbul ve New York’ta orta ve üst düzey finans yöneticisi olarak devam ettiğim, bugün 18 yıllık iş deneyimimle High Dreams Koçluk ve Eğitim Hizmetleri şirketimde profesyonel koç olarak hizmet veriyorum. Uzmanlık alanlarım liderlik koçluğu, takım koçluğu, koçlara mentorluk & süpervizörlük ve geribildirimdir. Aynı zamanda Adler Central Europe ile koçluk ve liderlik gelişimi projelerinde liderlik koçu ve kurumsal programlar lideri olarak işbirliği yapıyorum.  Uluslararası Koçluk Federasyonu'nun PCC (Profesyonel Sertifikalı Koç), Adler International Learning Kanada'nın ACPC (Adler Sertifikalı Profesyonel Koç) unvanlarına sahibim.
Share
Tweet
Share
Forward
© 2015 High Dreams, All rights reserved.

www.high-dreams.com
aylin@high-dreams.com
work. +90 533 227 29 27
skype. high-dreams

Bu e-bülteni almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
High Dreams Coaching & Training Services · Beşiktaş · İstanbul 34357 · Turkey

Email Marketing Powered by MailChimp