Copy
High Dreams Şubat 2016, Güven
Merhaba,
 
Güven, farkında olmasanız da, soluk alıp verdiğiniz hava gibi kendiniz ve diğerleriyle olan ilişkilerinizi etkiliyor ve kurumunuzdaki her boyutu derinden şekillendiriyor. Güvenilirlik liderlik yetkinlikleri arasında o kadar önemli bir yere sahip ki güven yoksa liderlik de yok! İnsanlar size güvenmiyorsa iyi bir lider olma olasılığınız 2000’de 1 ihtimal.
 
Harvard İşletme Fakültesi doçenti ve sosyal psikolog Amy Cuddy’nin yaklaşık 15 yıldır yaptığı araştırma bulgularına göre insanlar ilk karşılaştıklarında birbirleriyle ilgili hızlıca iki sorunun cevabını veriyorlar:
  1. Bu kişiye güvenebilir miyim?
  2. Bu kişi ne kadar yetkin?
İlk anda verdiğiniz bu cevaplar, karşınızdaki kişiyle ilgili izleniminizin %90’ından fazlasını oluşturuyor. Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de insanların ilk karşılaşmalarında, karşılarındaki kişinin önce güvenilir olmasına dikkat ederlerken, kendilerinin güvenilirlik yerine yetkinliklerini sergilemeye çalışmaları...
 
Peki güveni sağlamadan liderlik etmek neye mal oluyor?
 
Güveni sağlamadan gücünü ortaya koyan liderlerin çevresindekileri korkutma riskleri artıyor. Korku, düşünme performansını azaltırken yaratıcılığı ve dolayısıyla problem çözmeyi olumsuz etkiliyor. Bu da çalışanların sıkışıp kalmasına ve aidiyetini kaybedip uzaklaşmasına neden oluyor. Kurumlarda da çok benzer bir durum söz konusu. Kurum kültürüne güveni yerleştirmemiş sistemlerde yetkinliklerin geliştirilmesine ağırlık vermek, ilişkilerde olduğu gibi, kurumsal sistemlerde de sonuç getirmiyor.
 
Güven hissettiğinizde, gerçek duygu ve düşüncelerinizi rahatlıkla ifade edebilir, değerlerinizi ve güçlü yönlerinizi ortaya koyabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki güvenle etki yaratmak samimiyetle başlıyor. Samimiyetin yarattığı ılımlılık iletişimi kolaylaştırırken, fikirlerin alışverişine ve özümsenmesine olanak sağlıyor. En önemlisi, insanların zihniyetlerine etki ederek içten dışa bir değişimi mümkün kılıyor.
 
Ilımlılık, samimiyet ve güvenilirliği yansıtmanıza yardımcı olacak araştırma sonuçlarından birkaç ipucu:
  • İçten gelen bir gülümseme, güvenin güveni doğurması gibi bulaşıcıdır.
  • Herkes görülmek ve duyulmak ister. Etki yaratan güçlü bir lider olmak için sürekli ve bilinçli olarak çalışanlarınızın bakış açılarını anlamaya çalışın.
  • Yakınlık ve ilginizin ses tonunuza yansıdığından emin olun.
  • Fikirler kadar duygular ve süreçlere de önem verin.
  • Dahil olun ve dahil edin.

Sevgiyle güvenli olun.

Aylin Bozkurt Tüzmen
MBA, PCC, ACPC
 
High Dreams öneriyor:

C. Clinton Sidle’nin Liderlik Çarkı ile

liderlik stilinizi değerlendireceğiniz envanterini ücretsiz talep etmek için tıklayınız.

High Dreams :))
Hakkımızda:
Aylin Bozkurt Tüzmen Kimdir?
Benim dönüşümümü sağlayan en güçlü motivasyonum hayatımın her evresinde kendini gösteren öğrenme aşkım oldu. Yenilikçi yaklaşımlar beni hep heyecanlandırdı. Otuzlu yaşlarımda başlayan kendimi arama serüvenim zamanla kendimi yaratma serüvenine dönüştü. Kariyer odaklı iş hayatımın, profesyonel koçlukla yaşam amaçlı meslek aşkına dönüşmesinin mutluluğunu yaşıyorum. Hala korku ve kaygılarımın içinde cesaretimi büyütmeyi öğreniyorum. Gerçek “ben”i dürüstçe ve içtenlikle ortaya koyma gayretim devam ediyor. 2012 yılında profesyonel koçluk hizmetlerini vermek üzere kurduğum şirketim, yaratmak istediğim katkı ve fark için bana ışık tutuyor.
Share
Tweet
Share
Forward
© 2015 High Dreams, All rights reserved.

www.high-dreams.com
aylin@high-dreams.com
work. +90 533 227 29 27
skype. high-dreams

Bu e-bülteni almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız.