Copy
High Dreams Ocak 2016, Cesaret
Merhaba,
 
Yeni yıla “cesaret”le başlamak istedim. Cesaret; yiğitlik, gözü peklik, tehlikeye kolayca atılma, güçlü olma ya da bilinmeyeni keşfe çıkma... Cesaret kelimesinin kökünün Latince karşılığı kalp olan “cor” kelimesinden geldiğini, biraz da şaşırarak öğrendiğimde, aslında nedir cesaret diye tekrar sordum kendime: Kendinizin yani değerlerinizin, yaşam amacınızın ve güçlü yönlerinizin farkında olmak, ne istediğinizin farkında olmak, şu anda isteklerinize dair nerede olduğunuzu bilmek, istediğiniz yere giderken içsel ve dışsal engellerinizi aşacağınıza dair inançlı ve güvenli olmak ve bütün bu süreçte yapacağınız hatalar ve zayıflıklarla birlikte kendinizi sevebilmek, öğrenmeye devam ederek inandığınız yolda çaba sarf etmeye ve ilerlemeye devam edebilmektir.
 
Cesareti ortaya koymanın en etkili yollarından biri sabotörü; gerçek potansiyelinizi baskılayan olumsuz iç sesinizi tanımak, yönetmek ve seçimlerinizi iç eleştirmen tehdidi ile değil, güvenle yapabilmektir.
 
İç eleştirmen sürekli ve gerçekçi olmayan verilere dayanarak yeteneklerinizi sorgular. Her küçük hatanızı büyütür ve her başarınızı önemsiz görür. Yaratıcılığınızı baltalar. Her zaman rahat bölgenizde kalmanızı ister. Ona göre asla yeterince iyi, mükemmel, güçlü, başarılı, akıllı ya da güvenli değilsinizdir. Bu içsel bir yetersizlik duygusu yaratır. Böylece ne hak ettiğiniz ya da neyin mümkün olduğuna dair kısıtlı inançlar geliştirirsiniz. Düşündüğünüzü ve hissettiğinizi içtenlikle ortaya koyma cesaretiniz kırılır. Bu da eylemlerinizi ve sonuçlarını etkiler. Elbette liderlik tarzınız da bundan etkilenir.
 
Sabotörünüzü yönetmeye başladığınızda, konfor alanınızdan çıkıp kolay olan yerine doğru olanı seçme cesareti gösterirsiniz. Sürekli kontrolden vazgeçip risk almaya ve güven ilişkileri geliştirmeye başlarsınız. Hem kendinizin hem ekibinizin güçlü yönleri ve gelişim fırsatları hakkında cesaretle ve dürüstçe konuşabilirsiniz. Hata yapmaktan korkmak, kendinizi ve koşullarınızı suçlamak yerine hatadan öğrenip devam edebilirsiniz.
 
Peki sabotörü yönetmek için ne yapmak gerekiyor?
  • Öncelikle iç eleştirmeninizi yargılamadan fark edin.
  • Size olan itirazlarına, cezalarına ve genel eleştirilerine mizahla karşılık vermeyi deneyin.
  • Kendinizi takdir etmeyi öğrenin.
  • Vizyonunuz ve amaçlarınız doğrultusunda güçlü kararlar alın.
  • İletişim ağınızda sizdeki en iyiyi gören ve potansiyelinizi gerçekleştirmenize destek olacak kişilerin olmasına özen gösterin.
Son olarak sabotörünüzün eleştirilerinden gelişimize yönelik ne tür ipuçları elde edebileceğinize bakın. Unutmayın:
 
“Bir çatlak, çatlak var her şeyde
 Işık işte böyle girer içeriye.” (Anthem, Leonard Cohen)
 
Sevgiyle cesur kalın.
 
 
Aylin Bozkurt Tüzmen
MBA, PCC, ACPC
 
High Dreams öneriyor:
Cesaret, sahicilik, incinebilirlik ve utanç ile ilgili araştırmalar yapan Dr. Brené Brown'un ilhan veren konuşmasını izlemek için tıklayınız.
High Dreams öneriyor:
Brené Brown'un Cesur Yanınızı Kucaklayın kitabında yer alan Theodore Roosevelt'in Arenadaki Adam konuşmasından bir alıntı:

"Önemli olan eleştirmen değildir, güçlü insanların nasıl tökezlediklerini ya da daha iyi yapabilecek işlerin faillerini gösteren kişi değildir. Saygınlık gerçekten arenada olan adamındır; yüzü toza, tere ve kana bulanmış olanın; yiğitçe çabalayanın, tekrar tekrar hata yapanın ve yetersiz kalanındır. Çünkü hata ve kusur olmadan çaba da olmaz. Saygınlık başarmak için gerçekten mücadele verenin, büyük şevkleri ve bağlılıkları tanıyanın; kendini değerli bir amaca adayanın, en iyi ihtimalle sonunda üstün başarının utkusuna ereceğini, en kötü ihtimalle başaramayacağını ama hiç değilse büyük cesaret göstererek başaramayacağını bilenindir..."

 
Hakkımızda:
Aylin Bozkurt Tüzmen Kimdir?
Benim dönüşümümü sağlayan en güçlü motivasyonum hayatımın her evresinde kendini gösteren öğrenme aşkım oldu. Yenilikçi yaklaşımlar beni hep heyecanlandırdı. Otuzlu yaşlarımda başlayan kendimi arama serüvenim zamanla kendimi yaratma serüvenine dönüştü. Kariyer odaklı iş hayatımın, profesyonel koçlukla yaşam amaçlı meslek aşkına dönüşmesinin mutluluğunu yaşıyorum. Hala korku ve kaygılarımın içinde cesaretimi büyütmeyi öğreniyorum. Gerçek “ben”i dürüstçe ve içtenlikle ortaya koyma gayretim devam ediyor. 2012 yılında profesyonel koçluk hizmetlerini vermek üzere kurduğum şirketim, yaratmak istediğim katkı ve fark için bana ışık tutuyor.
Share
Tweet
Share
Forward
© 2015 High Dreams, All rights reserved.

www.high-dreams.com
aylin@high-dreams.com
work. +90 533 227 29 27
skype. high-dreams

Bu e-bülteni almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız.