Copy
High Dreams Eylül 2016, Esneklik
Merhaba,
 
Liderlerin öğrenmek, öğrendiklerini sıfırlamak ve yeniden öğrenmek için daha çok esnekliğe ihtiyacı var. Bu da sürekli bir öğrenme döngüsü çalıştırmayı gerektirir. Ne olup bittiğine dair yansıtma yaptığınızda ve bir sonraki durumda nasıl daha iyi bir lider olacağınıza dair seçeneklerinizi ortaya koyduğunuzda döngü işlemeye başlar. İşte tam da bu sırada geribildirim istemek, yeni bakış açılarına ev sahipliği yapmasanız bile, en azından farklı perspektifleri misafir etmenizi sağlar. Geribildirimle edinebileceğiniz içgörüler, yeni seçenekler için daha fazla esneklik getirir.
 
Sizi geribildirim istemek değil, bununla yüzleşmek zorluyorsa; aldığınız geribildirimlerde neyin yanlış olduğu fikrine saplanıp kalıyor ve savunma veya saldırıya geçiyor olabilirsiniz.
 
Liderlik gurusu ve profesyonel koç Marshall Goldsmith “İş Dünyasında Zirveye Giden Yol” kitabında, dürüst ve işinize yarayacak geribildirimleri almak istediğiniz kişilerden dört ricada bulunmanızı öneriyor:
 
  1. Geçmişe bir sünger çek.
  2. Her zaman gerçeği söyle.
  3. Destekleyici ve yardımcı ol. Alaycı ve olumsuz değil.
  4. Kendinde de geliştirebileceğin bir şeyler bul. Böylece her iki taraf da “yargılamak”tan ziyade “geliştirme”ye odaklansın.
 
Ve son olarak Goldsmith’in önerisi, geribildirim istedikten sonra kendi fikrinizi öne sürmekten vazgeçmeniz ve sadece teşekkür etmeniz.
 
Bu gün nasıl daha iyi olabileceğinize dair geribildirim istemeye ne dersiniz?


Sevgiyle esnek olun.
 
Aylin Bozkurt Tüzmen
MBA, PCC, ACPC
High Dreams öneriyor:
Lİderlik gurusu ve profesyonel koç Marshall Goldsmith, "İş Dünyasında Zirveye Giden Yol" kitabını "Bir sonraki aşamaya geçmek" ve çok daha başarılı olmak isteyen bütün başarılı liderlere ithaf ediyor.
Hakkımızda:
Aylin Bozkurt Tüzmen Kimdir?
Çok uluslu bir banka olan HSBC Bank’ta yönetici adayı olarak finans sektöründe başladığım, reel sektörde İstanbul ve New York’ta orta ve üst düzey finans yöneticisi olarak devam ettiğim, bugün 18 yıllık iş deneyimimle High Dreams Koçluk ve Mentorluk Hizmetleri şirketimde profesyonel koç olarak hizmet veriyorum. Misyonum liderlerin, takımların ve kurumların değerleri ve güçlü yönleri doğrultusunda oluşturdukları vizyonlarına ulaşmaları için gerekli dönüşümü yaratmak. Uzmanlık alanlarım liderlik koçluğu, takım koçluğu, koçlara mentorluk & süpervizörlük ve geribildirimdir. Uluslararası Koçluk Federasyonu'nun PCC (Profesyonel Sertifikalı Koç), Adler International Learning Kanada'nın ACPC (Adler Sertifikalı Profesyonel Koç) unvanlarına sahibim.

Detaylı bilgi için tıklayınız.
Share
Tweet
Share
Forward
© 2015 High Dreams, All rights reserved.

www.high-dreams.com
aylin@high-dreams.com
work. +90 533 227 29 27
skype. high-dreams

Bu e-bülteni almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
High Dreams Coaching & Mentoring Services · Beşiktaş · İstanbul 34357 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp