Copy
High Dreams Mart 2016, Eşitlik
Merhaba,
 
Birleşmiş Milletler, 2016 yılı Dünya Kadınlar Günü temasını “2030’a kadar Dünya 50-50” olarak belirledi. Ben de bu ay cinsiyet eşitliğini gündeminize getirmek istiyorum. Çünkü sürdürülebilir ve insanı merkeze alan her örgütsel gelişimin ön koşulunun cinsiyet eşitliği olduğuna inanıyorum. Cinsiyet eşitliği, her cinsiyetin farklı davranışlarının, isteklerinin ve ihtiyaçlarının aynı derecede değer görmesi ve kabul edilmesiyle mümkün. Bu da tüm alanlarda aynı hak, fırsat ve sorumluluklara sahip olmaları anlamına geliyor.
 
Cinsiyet eşitliğinin kurumunuzda beğenilen güzel bir fikirden çok, kurumsal kültürünüzün DNA’sı haline gelebilmesi için vizyonunuzun önemli bir parçası olması gerekiyor. Bu da kurumsal stratejilerin cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla oluşturulmasını, kararlı bir şekilde uygulanmasını ve sonuçlarının takip edilmesini zorunlu kılıyor. Tüm bunları yaparken kurumunuzda en tepeden başlayarak tüm katmanlarda, cinsiyet eşitliği hakkındaki “bilinçsiz önyargılar”ın farkındalığı ve ortadan kaldırılmaları için programlar uygulamanız gerekiyor.
 
Dünyamızın enginliği ve çeşitliliğinde, cinsiyetlerin birbirlerine üstünlüğü yerine farklılıkları öne çıkarıp güçlendirmek, dünyayı yüce hedeflere doğru birlikte etkileyebilmek, yılda bir gün Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak yerine cinsiyet eşitliğini hücrelerimizde hissedeceğimiz kurumsal kültürler yaratabilmek dileğiyle sizi aşağıdaki soruları düşünmeye ve cinsiyet eşitliğini ilerletmek için harekete geçmeye davet ediyorum:
 
Kurumunuzda,
  • Cinsiyet eşitliğine gerçekten ne kadar öncelik veriyorsunuz?
  • Cinsiyet eşitliği hakkındaki bilinçsiz önyargılar neler?
  • Cinsiyet eşitliğinde ilerleme kaydedebilmek için ne tür politikalar, eğitim olanakları, ölçme ve değerlendirme sistemleri geliştirebilirsiniz?
  • Cinsiyet eşitliğini amaç edinen rol modelleri ve liderleri nasıl daha görünür kılabilirsiniz?
  • Cinsiyet eşitliğini daha çok liderin sahiplenmesini nasıl cesaretlendirebilirsiniz?

Sevgiyle eşit olun.

Aylin Bozkurt Tüzmen
MBA, PCC, ACPC
High Dreams destekliyor:

Cinsiyet eşitliği için VAR MISINIZ?


Dahil olmak, katkı sağlamak
ve
fark yaratmak için

tıklayınız:
High Dreams öneriyor:
Kurumunuzda cinsiyet eşitliğini ilerletecek ilkeleri uygulamayı BUGÜN taahhüt edebilirsiniz. 

Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Hakkımızda:
Aylin Bozkurt Tüzmen Kimdir?
Çok uluslu bir banka olan HSBC Bank’ta yönetici adayı olarak finans sektöründe başladığım, reel sektörde İstanbul ve New York’ta orta ve üst düzey finans yöneticisi olarak devam ettiğim, bugün 18 yıla yaklaşan iş deneyimimle High Dreams Koçluk ve Eğitim Hizmetleri şirketimde profesyonel koç olarak hizmet veriyorum. Uzmanlık alanlarım liderlik koçluğu, takım koçluğu, koçlara mentorluk & süpervizörlük ve geribildirimdir. Aynı zamanda Adler International Central Europe Yönetici Koçları havuzunun bir üyesi olarak kurumların koçluk ve liderlik gelişimi projelerinde çalışıyorum. Uluslararası Koçluk Federasyonu'nun PCC (Profesyonel Sertifikalı Koç), Adler International Learning Kanada'nın ACPC (Adler Sertifikalı Profesyonel Koç) unvanlarına sahibim.
Share
Tweet
Share
Forward
© 2015 High Dreams, All rights reserved.

www.high-dreams.com
aylin@high-dreams.com
work. +90 533 227 29 27
skype. high-dreams

Bu e-bülteni almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız.