Copy
High Dreams Kasım 2016, Bağlayıcılık
Merhaba,

Her sektörü etkisi altına alan dijital dönüşüm hiç olmadığı kadar kurumları, müşterileri, tedarikçileri, yatırımcıları, üniversiteleri ve sistemin diğer tüm paydaşlarını birbirine bağlıyor. Bilgi, inanılmaz bir hızda artarak bu sistemin içinde akıyor. Kurumların sınırları dışarıya taşıyor. Bu çok geniş dünya ile kurumun bağ kurmasını sağlamak da liderlere düşüyor. Bu aynı zamanda liderliğe yeni bir rol ekliyor. Ben bu role “bağlayıcılık” diyorum.
 
Bağlayıcılık, normalde bir araya gelmeyecek çok farklı ağlardaki insan, fikir ya da kaynakları daha önce görülmemiş şekilde bir araya getirip işbirliği yapabilmektir. Politik ve stratejik ittifakların çok ötesinde ve üstünde yeni çağın sunabileceği olasılıkları araştırmak ve keşfetmek, günümüz liderlerine katkı sağlamak için çok fazla fırsat sunuyor.
 
Bağlayıcı olmak, dikkatinizi kendinizden, kurumunuzdan ve belki sizden çok farklı olan “ötekiler”e çevirip yaratıcı işbirlikleri ile yepyeni iş fırsatlarını değerlendirmenizi sağlar.
 
Gittikçe karmaşıklaşan ve iç içe giren ağlarda her şeyi bilemeyeceğinizi kabul etmek, sistemde ihtiyaç duyulanı tespit edip, bu ihtiyacı karşılayacak kaynağa dönmek önem kazanır. Dolayısıyla bağlayıcılık, yeniliklere ve farklı bakış açılarına açık ve işbirlikçi bir zihniyet gerektirir.
 
Ne kadar bağlayıcı olduğunuz hakkında size ipucu verecek mini bir anket:
  • Global bir networkün aktif katılımcısı mısınız?
  • Mesleğiniz ya da uzmanlık alanınız dışındaki konferanslara ne kadar sıklıkla katılıyorsunuz?
  • Yeni karşılaştığınız insanlar, fikirler ya da trendleri kurum çalışanlarınızla ne kadar sıklıkta paylaşıyorsunuz?
  • Kurum içindeki rolünüzün bir araya gelmenizi gerektirmediği paydaşlarla ne kadar sıklıkta görüşüyorsunuz?
 
Sevgiyle “bağlayıcı” olun.

Aylin Bozkurt Tüzmen
MBA, PCC, ACPC
High Dreams paylaşıyor:
Uluslararası Koç Federasyonu ICF blogunda yayınlanan "An Eye in My Heart" yazım için tıklayınız.
Dilerseniz yazımı Türkçe de okuyabilirisiniz:

Kalbimdeki Göz


Koçluk deneyimim arttıkça, biliminin ve sanatının ötesinde koçluğun kalbine sevdalandım. Müziğinden ve şiirlerinden ilham aldığım Leonard Cohen’in yazdığı gibi;
 
“Yaşlılar kibardır.
Gençler ateşli.
Aşk kör olabilir.
Sevda değil.”
 
Sevdalandıkça gözüm daha iyi görür oldu danışanlarımın gerçekten kim olduklarını. Sanki kalbimde bir göz açıldı karşımdaki insanda daha sahici, daha yaratıcı, daha cesur, daha kararlı, daha güvenli, daha becerikliyi görmemi sağlayan. Kalp gözlerimiz buluştukça çakan şimşekler, ortalığı aydınlatmakla kalmadı aynı zamanda yaratıcı düşünceler olarak ışıldadılar. Ben danışanlarımın olmak istedikleri kişiye daha çok inandıkça onlar da daha kararlı ve güvenli olmaya başladılar. Birbirimize doğru attığımız her adımda hedeflerine daha çok yaklaştılar. Eşsizliklerine, değerlerine ve güçlü yönlerine yaptığım her vurgu adanmışlıklarını arttırdı.
 
İlk koçluklarımda en çok zorlandığım yetkinlik olan takdir etme, kendi kalbimle bağ kurdukça gelişmeye başladı. Kalbimde taşıdıklarımla tanıştıkça, önceleri dilimden zar zor çıkan, iğreti takdirimsiler, yavaş yavaş içten gelen sıcacık bir gülümseme gibi çiçek açmaya başladılar.
 
Şair Hafız’ın kaleminden sizin için de dileğim, önce kendinize sevdalanmanız ve kendi kalbinizi beslemenizdir.
 
“Kendini sevinçle,
Kendi kapında, kendi aynanda
Karşıladığın gün gelecek
Ve her biri diğerini selamlayarak gülecek
Ve diyecek ki otur. Bir şeyler ye.
Bir zamanlar sen olan o yabancıyı yeniden seveceksin.”
 
Sevgiyle kalın.
 
Aylin Bozkurt Tüzmen
PCC, ACPC
Hakkımızda:
Aylin Bozkurt Tüzmen Kimdir?
Çok uluslu bir banka olan HSBC Bank’ta yönetici adayı olarak finans sektöründe başladığım, reel sektörde İstanbul ve New York’ta orta ve üst düzey finans yöneticisi olarak devam ettiğim, bugün 18 yıllık iş deneyimimle High Dreams Koçluk ve Mentorluk Hizmetleri şirketimde profesyonel koç olarak hizmet veriyorum. Misyonum liderlerin, takımların ve kurumların değerleri ve güçlü yönleri doğrultusunda oluşturdukları vizyonlarına ulaşmaları için gerekli dönüşümü yaratmak. Uzmanlık alanlarım liderlik koçluğu, takım koçluğu, koçlara mentorluk & süpervizörlük ve geribildirimdir. Uluslararası Koçluk Federasyonu'nun PCC (Profesyonel Sertifikalı Koç), Adler International Learning Kanada'nın ACPC (Adler Sertifikalı Profesyonel Koç) unvanlarına sahibim.

Detaylı bilgi için tıklayınız.
Share
Tweet
Share
Forward
© 2015 High Dreams, All rights reserved.

www.high-dreams.com
aylin@high-dreams.com
work. +90 533 227 29 27
skype. high-dreams

Bu e-bülteni almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
High Dreams Coaching & Mentoring Services · Beşiktaş · İstanbul 34357 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp