Copy
číslo 2016-04 ze dne 24. 8. 2016
ÚVODNÍK
 
Vážení cestující,

blíží se začátek školního roku, což pro mnoho studentů, žáků škol a jejich rodičů znamená řešit záležitosti spojené s dojížděním do školy. Pokud cestujete v rámci Libereckého kraje, pravděpodobně využijete Opuscard a nabídky časových kupónů v rámci integrovaného dopravního systému IDOL. Aktuální nabídku a základní pravidla shrnuje nově aktualizovaný informační materiál – skládačka IDOL.
IDOL funguje již od roku 2009, za tu dobu prošel několika spíše drobnějšími úpravami a změnami a také rozšířením o některé oblasti mimo Liberecký kraj. Za uplynulé roky máme k dispozici mnoho zkušeností, námětů od cestujících i od dopravců. Po analýze využití jednotlivých nabídek tarifu IDOL jsme připravili změny, díky kterým by měl být systém pro cestující přívětivější a spravedlivější. Pro spolehlivou a úspěšnou realizaci větších změn jsou nezbytné úpravy odbavovacích zařízení, kterých je v systému mnoho různých typů od různých dodavatelů. U některých odbavovacích zařízení se nevyhneme jejich obměně za modernější typy. Nezbytnou podmínkou realizace změn je též projednání se všemi zapojenými subjekty, zejména s dopravci a objednavateli dopravy.
V letošním roce byla velmi zintenzivněna jednání o rozšíření IDOL do dalších spojů a lokalit od začátku roku 2017. Věříme, že se je podaří dotáhnout do konce a že koncem roku budeme moci zveřejnit příznivý výsledek pro cestující napříč celým Libereckým krajem.
Tarif IDOL a s ním související záležitosti není jediným projektem, na kterém KORID LK aktuálně pracuje. S tarifem úzce souvisí plánované vybudování nového zákaznického centra, které zlepší služby cestujícím při řešení všech záležitostí spojených s kartami Opuscard a systémem IDOL. V uplynulé době bylo nejvíce úsilí a času věnováno projektu Centrálního dispečinku IDOL, který je aktuálně již ve fázi realizace a na podzim bude postupně uváděn do provozu. Podrobně se mu budeme věnovat v příštím vydání zpravodaje.Pavel Jaško
KORID LK – projektový specialista, tarif IDOL
AKTUALIZOVANÝ INFORMAČNÍ MATERIÁL
skládačka IDOL / Opuscard
V průběhu prázdnin byl aktualizován materiál, který obsahuje základní informace o využívání Opuscard a integrovaného dopravního systému IDOL. Tištěný materiál je k dispozici na kontaktních a informačních místech, v elektronické podobě je ke stažení zde:
INFO Skládačka IDOL
 
PRO LEVNĚJŠÍ  ŽÁKOVSKÉ JÍZDNÉ
raději s předstihem
Na začátek školního roku se nechystají pouze školy, ale pečlivé přípravy absolvují i dopravci a ostatní personál veřejné dopravy, která čeká na nápor svých nejdůležitějších cestujících Ti se v září vrátí z prázdnin i na autobusové a vlakové zastávky.  „Liberecký kraj pro následující školní rok stejně jako v minulých letech objednal u dopravců po dobu školního roku zvýšený počet spojů, tak aby se cestující dostali do škol i do zaměstnání včas a dostatečně komfortně“ říká Vladimír Mastník člen rady Libereckého kraje pověřený řízením resortu dopravy.

Tak jako dopravci, se mohou školáci již nyní předem připravit…

Pro zlevněné žákovské jízdné raději s předstihem, celá tisková zpráva ze dne 23. 8. 2016

 
VÍTE ŽE…
  • V současnosti je v oběhu až 120 tisíc karet Opuscard (z toho 90 tisíc osobních s fotkou a 30 tisíc anonymních – bez fotky)
  • 20 % obyvatel Libereckého kraje má osobní kartu Opuscard
  • z těchto 90 tisíc držitelů osobních Opuscard (30 tisíc Opuscard je anonymních) převažují ženy 58 %.
  • Až 50 % Opuscard vydal Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s.
  • Více než 350 držitelů osobní Opuscard je ze sousedního Polska
CESTUJEME VE SKUPINĚ
 
Pokud plánujete cestu ve skupině od 10 cestujících (typicky skautské výpravy, školní výlety, cesty turistických klubů, ale i větší party známých), je nutné tuto skutečnost nahlásit nejpozději dva dny předem dispečerům příslušných dopravců, tak aby byli v případě nutnosti schopni zavčas zajistit dostatečnou kapacitu. Např. nasadit větší vozidlo nebo poslat posilový spoj. Pokud chcete využít slevy pro skupiny u dopravce České dráhy, využijte k tomu webový formulář Objednávka přepravy skupin ČD.  V tomto případě se doporučuje takto postupovat již skupinám od 6 osob a nejpozději 72 hodin předem.
PŘESUN AUTOBUSŮ
do tramvajové zastávky Liberec,,Spáleniště
Na podzim 2016 dojde k sjednocení zastávky příměstských autobusů linek 80 (Liberec – Český Dub), 86 (Liberec – Křižany) a 270 (Liberec – Osečná – Stráž pod Ralskem) s tramvajovou zastávkou Liberec,,Spáleniště v Horním Hanychově. Vznikne tak komfortní přestupní místo mezi tramvají a příměstskými autobusy. Zastávka Spáleniště na hlavní silnici bude v obou směrech zrušena. Přesný termín bude upřesněn na www.iidol.cz.
NÁSTUP DO VLAKU
jako horolezecký výkon
Tento týden jsme reagovali na připomínku cestujících, kteří s námahou nastupovali do moderní nízkopodlažní jednotky z nižšího zastaralého nástupiště v Doksech.
Téma modernizace železničních stanic a jejich nástupišť stojí za průběžnou informaci.
V Doksech i ve většině stanic po celém Libereckém kraji bohužel dosud neprošla nástupištěrekonstrukcí a historická výška nástupní hrany neodpovídá úrovni podlahy dnes již běžných nízkopodlažních vozidel. S ohledem na platnou legislativu není možné vyřešit výšku nástupní hrany žádným jiným způsobem, než modernizací (novostavbou) nástupišť. Pro stavbu nástupiště je třeba…

Nástup do vlaku jako horolezecký výkon (celý článek)
NOVÉ „PŮLNOČNÍ“ VLAKY NA TRATÍCH
z Liberce do Frýdlantu, Hrádku n. N.  a Turnova/Semil
Od změny jízdních řádů v neděli 11. prosince 2016 se přidají ke stávajícímu „půlnočnímu“ vlaku na Tanvald s odjezdem v 0:35 nové vlakové spoje ve směru Frýdlant, Hrádek nad Nisou a Turnov (Semily).

S novým jízdním řádem se rozjede více nočních vlaků, Tisková zpráva LK  ze dne 11. 8. 2016


Z Liberce začnou jezdit další noční spoje. Při návratu z večerních akcí se dostanete do Hrádku i Frýdlantu, Liberecká Drbna ze dne 11. 8. 2016
LETNÍ TURISTICKÉ VLAKY
na Mácháč a do Kořenova pojedou i příští rok
Koncem srpna sice končí provoz letošních letních vlaků. Prokazatelný zájem mezi cestujícími přesvědčil Liberecký kraj k tomu, aby jejich provoz objednal i pro léto 2017. Znovu tak pojede vlak z Liberce do Doks a cyklovlak z Liberce do Kořenova, který by měl místo cesty na prázdno zpět do Liberce vyrazit jako nový turistický spoj z Kořenova do Železného Brodu, Turnova do Rovenska pod Troskami a odtud zpět přes Turnov do Liberce.

Letní turistické vlaky budou jezdit i příští rok, připravuje se nové spojení do Českého ráje, Tisková zpráva LK ze dne 11. 8. 2016
ZMĚNY AUTOBUSOVÝCH JÍZDNÍCH ŘÁDŮ
v neděli 28. 8. 2016
Posuny odjezdů vybraných autobusových spojů na základě připomínek cestujících, změna trasy vybraných spojů, rušení nevyužitých posilových spojů, spoje nově jedoucí jako radiobus ad.to jsou obecně změny, které vejdou v platnost v neděli 28. srpna 2016 v rámci celostátní úpravy jízdních řádů před začátkem školního roku.

Podrobnější informace naleznete na stránce Připravované změny jízdních řádů

Na této stránce pod navrhovanými změnami v železniční dopravě k prosinci 2016 naleznete seznam změn autobusových jízdních řádů pro jednotlivé oblasti Libereckého kraje: Českolipsko, Novoborsko, Frýdlantsko, Jablonecko + Tanvaldsko + Železnobrodsko, Liberecko + Hrádecko-Chrastavsko, Semilsko + Jilemnicko
UZAVÍRKY A VÝLUKY V IDOL
 
S koncem prázdnin by měly podle plánu skončit:

uzavírka ul. Hluboké v Turnově,
uzavírka silnice č.I/16 mezi Čistou u Horek a Horkou u Staré Paky

I přes začátek školního roku budou ovlivňovat veřejnou dopravu v Libereckém kraji tyto uzavírky a výluky:

Českolipsko, Novoborsko
uzavírky v Dubé,
uzavírka v Horní Polici

Liberecko, Českodubsko, Frýdlantsko
uzavírka ul. Liberecká v Chrastavě,
uzavírka ve Frýdlantu v Nádražní ulici,
uzavírka ul. Milady Horákové v Liberci,
rekonstrukce mostu přes Nisu v ul. Londýnská v Liberci,
uzavírka silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou,

Jablonecko, Tanvaldsko, Železnobrodsko
Výluka trati 036 Kořenov – Sklarska Poręba Górna

Turnovsko, Semilsko, Jilemnicko
uzavírka v Chuchelně
uzavírka mezi Lestkovem a Radostnou pod Kozákovem
uzavírka v Troskovicích,
uzavírka na Benecku

Informace o probíhajících a plánovaných uzavírkách a výlukách naleznete v mapě Výluky a uzavírky IDOL na hlavní straně www.iidol.cz
DOPRAVNÍ HISTORIE LIBERECKÉHO KRAJE
otevření výtopny v Kořenově po 29 letech
 
V sobotu 2. července 2016 se v rámci tradiční jízdy na zubačce konalo otevření znovuobnovené výtopny. Stalo se tak po 29 letech zásluhou nadšenců z Tanvaldské železniční společnosti a jejich partnerů z Norska.

Kořenovská výtopna je nový klenot nádraží, článek v jabloneckém deníku ze dne 7. 7. 2016

Výtopna Kořenov na Facebooku
Zdroj: Facebookový profil Výtopna Kořenov
PŘÍŠTÍ ČÍSLO
Příští číslo vyjde koncem října 2016 a představí Centrální dispečink IDOL.
Předpokládáme, že tou dobou bude již obsazený dispečery a poběží v testovacím provozu po celý den po všechny dny v týdnu.
Copyright © 2016 KORID LK, spol. s r. o., All rights reserved.