Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Orientujeme se ve filmu a televizi. Je tu newsletter CzechCrunch Watch #17

 
Uběhl další týden a je tedy nejvyšší čas na nový díl newsletteru CC Watch, kde shrnujeme dění ve filmovém a televizním světě a navrhujeme, na co se podívat. Pokud vás naše tipy zaujmou, k odběru příštích vydání CC Watch se se můžete přihlásit zde.

Včera vyšel nový trailer Duny, z něhož jsme nadšení. Velice zajímavě nicméně působí také chystané historické drama Ridleyho Scotta nebo zpráva, že adaptace hry The Last of Us od HBO má větší rozpočet než Hra o trůny. V měsíčním speciálu tipů jsme pak vybírali nejlepší filmy Nicolase Cage, které dost možná neznáte.

Přejeme příjemnou zábavu!

Co hýbe světem filmu a televize

Netflix bude v rámci předplatného nabízet i hry: Vedení streamovací služby už dlouho říká, že spíš než Disney nebo HBO za konkurenci považují platformu Twitch nebo videohru Fortnite. Spolu s nepříliš přesvědčivými finančními výsledky za druhé čtvrtletí tak teď firma ohlásila, že Netflix bude v budoucnu vedle filmů a seriálů nabízet také hry. Ze začátku by se měl zaměřit na mobilní zařízení, kde by se mohly objevit třeba tituly ze světa Stranger Things.

Rozpočet seriálu The Last of Us překoná Hru o trůny: V době seriálů Marvelu a Pána prstenů už temné fantasy od HBO není etalonem rozpočtů, představovalo ale v tom ohledu významný milník. Teď kabelová televize začala natáčet televizní adaptaci zombie hry The Last of Us, u níž jeden díl první řady má stát průměrně 10 milionů dolarů. Při deseti epizodách to znamená větší celkové náklady, než měla poslední série Hry o trůny. Jelikož je hra známá hlavně skvělým příběhem a postavami, výsledek by mohl být velice zajímavý.

Ulice strachu chce být mnohem více než trilogie filmů: Minulý týden na Netflixu vyšel poslední díl z hororové trilogie Ulice strachu. Zatím nevíme, jak se filmům dařilo, dostalo se jim nicméně veskrze pozitivních hodnocení a režisérka Leigh Janiak už promluvila o svých velkých ambicích na celou franšízu. Věří, že oblíbené knižní předlohy nabízejí dostatek materiálu pro druhou podobnou trilogii, jako právě vyšla, další samostatné filmy i seriály. „Máme potenciál vytvořit hororovou verzi univerza Marvelu, kde můžete mít slashery z mnoha různých období,“ řekla Janiak v rozhovoru s IndieWire.

Marvel Studios spouští samostatnou divizi pro animaci: Zábavní obr nedávno ukázal nový trailer na seriál What If…?, který využívá animaci pro zkoumání alternativních cest, jimiž se hrdinové Marvelu mohli vydat. To je ale jen začátek jakéhosi návratu komiksových filmů a seriálů zpátky ke kreslené formě. Producentka Victoria Alonso, stojící za tituly WandaVision a The Falcon and The Winter Soldier, v rozhovoru pro magazín Variety řekla: „Budeme mít animační divizi a malé studio a plánujeme zde další věci. Jsme nadšení z animace, která je mojí první láskou.“

Festival v Cannes dal hlavní cenu druhé ženě za svou historii: Zlatou palmu, jedno z nejprestižnějších ocenění ve světě filmu, si tentokrát odnesla Julia Ducournau za extrémně podivný horor Titane. Cenu pro nejlepšího režiséra pak získal Leos Carax díky neotřelému muzikálu Annette, jehož zhlédnutí jsme nedávno doporučovali. Čeští diváci mohou v kinech očekávat například také chytrou romantickou komedii The Worst Person In the World, za niž dostala zlatou sošku Renate Reinsve jako nejlepší herečka. Kompletní seznam vítězů je například na ČSFD.

Na co jsme zvědaví

 
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Fanoušci Duny spisovatele Franka Herberta, jednoho z nejoceňovanějších sci-fi vůbec, na skvělou audiovizuální adaptaci čekají už desítky let. Letos by se konečně mohli dočkat, jak naznačuje nový trailer na film Denise Villeneuva. Můžeme v něm nahlédnout hlouběji do přesvědčivě působícího světa Duny, potkat většinu hlavních postav a nechat se nalákat na velkolepé bitvy rodů usilujících o nadvládu nad mezihvězdnou společností. Někteří diváci už v IMAXu mohli vidět také úvod snímku a začali mluvit o jedné z filmových událostí dekády.
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Ridley Scott se po delší době vrací k historickému filmu, tentokrát ale v podstatně temnější poloze, než jaké nám nabídl dříve. Drama Poslední souboj se odehrává ve Francii ve 14. století a ukazuje poslední oficiální soud duelem na život a na smrt. Trailer snímku okamžitě poutá pozornost ponurou atmosférou, v níž primitivní spor dvou mužů nabírá až metafyzický rozměr. Zvlášť zajímavý na projektu je také fakt, že se jedná o první scenáristickou spolupráci Matta Damona a Bena Afflecka od Dobrého Willa Huntinga.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Teenage komedie Sex Education dnes platí za jeden z nejlepších seriálů na Netflixu. Ačkoliv spadá do typicky nepříliš inteligentního žánru a nechybí mu chichotání při výuce o mužské a ženské anatomii, vydává se také hluboko do složitého emočního života dospívajících i jejich rodičů. Jeho postavy jsou natolik prokreslené, že upoutávce na třetí řadu stačí je jen krátce ukázat ve fiktivní reklamě na školu a my se hned nemůžeme dočkat, až se s nimi zase setkáme.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
O čempak asi tak bude pokračování série Jackass? Samozřejmě potěší hlavně ty, pro které je zábavou sledovat skupinu kluků usilovat o Darwinovu cenu. Čím šílenější nápad, jak si ublížit, tím lépe. Johnny Knoxville sice letos oslavil 50 let, to mu a jeho partě ale nebrání v tom, nechat na sebe útočit rozzuřeného býka, vystřelovat se z kanónu a samozřejmě ani experimentovat s odolností svých genitálií. Relevantním měřítkem zábavnosti nových Jackass tak budiž fakt, že Johnny i Steve-O kvůli natáčení skončili i v nemocnici.

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Druhá řada seriálového Zaklínače se chystá na prosinec, už příští měsíc se ale fanoušci fantasy mohou těšit na animovaný film. Jeho hrdinou je Vesemir, který se později stal učitelem hlavní postavy knižní ságy i seriálu Geralta z Rivie. Mladý lovec příšer má ale k zádumčivému Geraltovi dost daleko, takže trailer na snímek Zaklínač: Vlčí sen je plný neomalených podrazů, vtipných poznámek a barevné akce.

Víkendový speciál: filmy Nicolase Cage

Zahraniční kritika se momentálně rozplývá nad filmem Pig, kde Nicolas Cage hraje kuchaře hledajícího své lanýžové prase. Upřímně procítěné drama, na které jsme upozorňovali už před časem, se hned po premiéře začalo zařazovat na žebříčky nejlepších filmů, jaké zatím letos vyšly. Jestli a kdy se film oficiálními cestami dostane i do Česka, zatím nevíme, v Cageově rozsáhlé filmografii nicméně není problém najít nejeden poklad z minulosti. Právě to jsme se rozhodli udělat v aktuálním speciálu CC Watch.
 

Kariéra Nicolase Cage rozhodně patří k těm podivnějším, není totiž mnoho Oscarem oceněných herců, kteří se často objevují v objektivně opravdu špatných filmech. Místo odhalování důvodů je možná zajímavější zaměřit se na intenzitu umělcovy persony, zjevnou z většiny jeho díla.
 

Cage hlavně v začátcích své kariéry využíval extrémní formu metodického herectví, kdy si v rámci absolutního ponoření do postav nechal trhat zuby bez umrtvení nebo týdny bez přestávky chodil s hlavou obalenou v obvazech. Později takové metody výrazně zmírnil, ale ponechal si velice afektovaný styl hraní. Zatímco někteří to označují za přehrávání, jiní herci i Cage samotný to vnímají jako experimentování s možnostmi média. Třeba podle Ethana Hawka tak Cage pro herectví udělal nejvíce od Marlona Branda.
 

Tím se ostatně dostáváme i zpátky k otázce, proč se umělec takového formátu objevuje ve všech možných „béčcích“ i „céčcích“. V rozhovoru pro magazín Variety k tomu Cage nedávno řekl, že se mainstreamový Hollywood rozhodl opustit sám kvůli omezením, která filmový průmysl kladl na jeho neobvyklé herectví.
 

Vzhledem k omezenému prostoru newsletteru jsme se rozhodli nezmiňovat známé filmy jako Obchodník se smrtí, Skála nebo 8 mm, byť mezi nejlepší tituly s Nicolasem Cagem rozhodně patří. Místo toho upozorňujeme na jeho méně známé role, které si však vaši pozornost zcela jistě zaslouží.

Zběsilost v srdci

(VOD: iTunesRok: 1990, Délka: 125 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Zběsilost v srdci dobře vystihuje scéna, v níž je Cageova postava Sailor Ripley se svojí milou na metalovém koncertu. Zatímco oba tančí, někdo z publika začne dívku obtěžovat a vysměje se Sailorově bundě z hadí kůže. Jakmile ho hrdina v kratičkém souboji porazí, donutí ho omluvit se dívce, vezme si od kapely mikrofon a zazpívá celou milostnou píseň Elvise Presleyho. Snímek Davida Lynche o nespoutaném mládí excentrických hrdinů kombinuje milostný příběh s erotickou atmosférou, napínavý thriller i bezstarostné road movie. Výsledek je dokonale uhrančivý.

Adaptace

(VOD: -, Rok: 2002, Délka: 114 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Nicolas Cage v Adaptaci ztvárnil Charlieho Kaufmana, scenáristu Adaptace… a také jeho identicky vypadajícího, ale hloupějšího bratra. Tento film o tvůrčí krizi jeho vlastního tvůrce si jistě budete dlouho pamatovat i přes jeho zamotanou premisu. Témata osobní identity, uměleckého procesu nebo zaprodání se jsou totiž podávána emocionálně blízkým, humorným způsobem. Ačkoliv si Zlatý glóbus za Adaptaci odnesla herečka Meryl Streep, Cage zde v neurotické dvojroli naplno zužitkuje svoje nemalé herecké schopnosti.

Mandy

(VOD: iTunesRok: 2018, Délka: 121 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Psychedelický horor Mandy jsme v CC Watch už zmínili, na tomto seznamu ale nesmí chybět. Mnozí ho totiž považují za jeden z vrcholů Cageovy pozdní kariéry. Dějově se jedná o zcela standardní revenge film – náboženští fanatici hrdinovi zničí život a on se vydá na krvavou pomstu. Je to ale podobný případ jako Drive, kdy tvůrci z obyčejného námětu vytvořili extrémně stylovou podívanou. Atmosféra Mandy je ale ještě mnohem hustší, když v dlouhých záběrech sleduje Cageovy rozzuřené grimasy a brutální činy za zvuků jakoby jakoby náboženského metalu. Pro otevřené (snad trochu ovlivněné) diváky nadpozemský zážitek.

Opustit Las Vegas

(VOD: -, Rok: 1995, Délka: 111 min.)
 

Kliknutím na obrázek si můžete přehrát trailer.
Opustit Las Vegas je film, za který Cage v roce 1996 dostal svého jediného Oscara. Sice v něm ztvárnil jednu ze svých nejšílenějších postav alkoholika daleko za hranicí soudnosti, je ale nutné upozornit, že jde o velice náročný, těžký snímek o naprostém kolapsu osobnosti. Autor stejnojmenné knihy spáchal rok před premiérou filmu sebevraždu a Cage jako by se snažil do chování na plátně co nejintenzivněji převést jeho mentální strádání. Sledování Opustit Las Vegas si nejspíš příliš neužijete, ale zato si odnesete hluboký prožitek. Skvělý příklad anti-feel-good filmu.

Město andělů

(VOD: Google PlayRok: 1998, Délka: 114 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát ukázku.
Po depresi je čas na něco vzletnějšího. Město andělů, jeden ze známějších Cageových filmů, vypráví romantický příběh o andělovi, který touží mít lidskou schopnost prožívat emoce, chutě, doteky. Když se začne sbližovat se ženou-člověkem, jeho touha se ještě umocní. Někteří Město andělů označí za romantický kýč, film ale dokáže přesvědčit svojí snovou atmosférou a uvěřitelnými, byť fantastickými, postavami. My ještě zmíníme, že za pozornost jistě stojí i filozofičtější německé Nebe nad Berlínem, jehož je Město andělů volný remake.

Mamka a taťka

(VOD: iTunesRok: 2017, Délka: 83 min.)
Kliknutím na obrázek si můžete přehrát ukázku.
Film Mamka a taťka na seznam skutečně dobrých filmů spíš zařadit nelze, nicméně představuje ideální příklad Cageova výběru velice neobvyklých rolí. V této hororové komedii od režiséra Zastav a nepřežiješ totiž ztvárnil postavu otce snažícího se zavraždit svoje děti, stejně jako se o to snaží jeho manželka a všichni ostatní rodiče najednou posedlí neznámou silou. Náš oblíbený herec se při natáčení samozřejmě naprosto utrhl ze řetězu a ve zběsilém nahánění dětí předvádí samé rozkošné šílenosti. Anti-rodinný film.

Tip týdne

 
Tečka na závěr. Každý týden vybíráme tip na film nebo seriál od člena redakce CzechCrunche nebo osobnosti z českého byznysu či kultury, který je zaujal nebo osobně ovlivnil.

Lukáš Kovač, CEO Qerko

Film: Příchozí
Proč: „Mám rád přemýšlecí scifíčka a tohle má hodně ambiciózní scénář. Líbila se mi myšlenka, že čas může být vnímán jinak. Taky se trochu dotýká otázky povahy lidí. No a navíc Amy Adams je skvělá herečka.“

Příběh Kovačova startupu Qerko, který s QR kódy dobývá restaurace, si můžete přečíst na CzechCrunchi.
Děkujeme za pozornost a přejeme příjemnou zábavu!

Pokud se vám newsletter CC Watch líbil a nechcete si nechat ujít ani další zajímavé filmové a seriálové tipy, které vám budeme servírovat každý týden, přihlaste se zde k jeho odběru. A budeme rádi, pokud ho budete sdílet i dalším filmovým fanouškům.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CC Watch nemělo chybět? Máte pro nás tip na vylepšení?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na tomas@czechcrunch.cz nebo jako odpověď na tento e-mail.

Budeme se těšit zase za týden,
Tomáš
Twitter
Facebook
Website
© 2021 CzechCrunch s.r.o, Všechna práva vyhrazena.