Copy
                     Zobrazit ve webovém prohlížeči
číslo 2015-01 ze dne 10.12.2015
VÍTE ŽE...
 
 • Do IDOLu je zahrnuto 10 dopravců (3 drážní, 6 autobusových a jeden zajišťující především MHD)?
 • V rámci IDOLu vyjede denně okolo 380 autobusů a 131 drážních vozidel (vč. tramvají)?
 • Ročně najezdí autobusy okolo 13,5 mil. km a vlaky okolo 4 mil. km?
 • Za rok se v IDOLu v příměstské dopravě přepraví okolo 25 mil. cestujících?
 • Jízdné z IDOLu kryje jen necelou třetinu nákladů na dopravní obslužnost regionální dopravy? (Zbytek doplácí především Liberecký kraj, obce a někteří velcí zaměstnavatelé.)
ZMĚNY JÍZDNÍCH ŘÁDŮ
od neděle 13.12.2015
Od neděle 13. prosince 2015 čekají největší změny cestující na Tanvaldsku. Změny souvisejí se zkrácením intervalu mezi jednotlivými vlaky ve špičce na lince L1 (036 Liberec – Tanvald-Szklarska Poręba z dnešních 40 min. na 30 min. S tím souvisí vytvoření nových návazností na vlaky v Liberci (ve/ze směru Frýdlant, Hrádek nad Nisou či Česká Lípa).
Vlaky na této lince nabídnou častější přímé spojení Liberecka s Desnou (přímý vlak), resp. s Velkými Hamry a Plavy (přímé vozy). Obnoví se obsluha zastávek Vesec u Liberce, Proseč nad Nisou a Jablonec n. Nisou dolní nádraží (všechny vlaky) a Nová Ves nad Nisou (vybrané vlaky).


Na Tanvaldsku bude dále upravena koncepce autobusového spojení mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. Nově bude sloučena část spojů stávající linky 741 jedoucí přes Lučany s linkou 742 jedoucí do Nové Vsi. V pracovní dny tak vzniknou nová přímá spojení z Nové Vsi do Tanvaldu. Rozsah autobusového spojení z Tanvaldu do Jablonce se tím nemění. Vybrané spoje nadto pojedou novou trasou přes Smržovku – Horní Ves. Město Smržovka zřídí na této trase čtyři nové zastávky (na Lidickém náměstí, u školy, v Horní Vsi a nedaleko pramene Nisy poblíž průmyslové zóny).
 • ve věci bezpřestupového spojení do Polska  došlo v posledních týdnech ke komplikacím, aktuálně proto probíhají intenzivní jednání především mezi dopravci. Tato jednání v době uzávěrky tohoto čísla nebyla ukončena. Liberecký kraj usiluje v této věci o dodržení objednávky zadané dopravcům již v době přípravy jízdních řádů na jaře 2015.
ÚVODNÍK


 

Ing. Pavel Blažek
jednatel společnostiVážení cestující, změna jízdních řádů letos vychází na neděli 13. prosince. Bude třeba, aby každý, kdo ke svým cestám používá vlak, autobus nebo městskou dopravu, věnoval chvilku kontrole, zda u jeho spoje nenastala úprava.
V letošním roce se cestující konečně dočkali důkladné rekonstrukce železnice v oblasti Jablonecka a Tanvaldska. Proto zde jsou nejvýznamnější změny. Upraveny jsou nejen jízdní řády vlaků, ale také návazných autobusových a městských linek v širším okolí.
 
Před svým nedávným listopadovým nástupem do nové role jednatele jsem měl za společnost KORID LK, spol.s r.o. několik let na starosti železniční dopravu v Libereckém kraji. Proto bych vás rád pozval ke svezení vlakem. Časově i cenově výhodné je spojení na adventní trhy v Drážďanech. Také můžete zjistit, jak komfortní a klidné je svezení po letos opravených tratích z Liberce do Tanvaldu i do Turnova, Semil a Staré Paky. Příjemně překvapeni budete i v malebném úseku plném mostů a tunelů při návštěvě betlémů v Kryštofově údolí.
 
Přeji vám klidné prožití adventního času i vánočních svátků.
DALŠÍ ZMĚNY
(v pořadí od západu na východ Libereckého kraje)

 
 • Doplnění nabídky spojů ve frekventované relaci Česká Lípa – Mimoň – Stráž pod Ralskem (linka 260).
 • Úpravy spojů v okolí města Jablonné v Podještědí.
 • Náhrada přímých spojů mezi Dubou, Doksy, Mimoní a Jablonným v Podještědí, provozovaných do prosince loňského roku firmou Jaroslav Štěpánek. Nově bude spoje zajišťovat ČSAD Česká Lípa (linka 280).
 • Prodloužení linek 267 a 430 z Mimoně do Ralska, Kuřivod k novému areálu firmy KV Final.
 • Úprava časových poloh skibusu Liberec – Bedřichov (linka 145) v návaznosti na novou koncepci spojeni v této relaci (skibus bude v zimním období posilovat základní nabídku spojení zajištěnou linkou 18 MHD Liberec). Zimní turistické linky.
 • Nové spoje na lince 141 mezi Libercem a Jabloncem n. Nisou v ranní špičce z důvodu potřeby navýšení kapacity (Souhrnné jízdní řády).
 • Tzv. Harrabus pojede nově v hodinovém intervalu z nádraží v Harrachově do centra a na Rýžoviště (a zpět). (linka 943).
 • Ze Železného Brodu se cestující dočkají nového spojení na odpolední směny do Jablonce nad Nisou.
 • Nová dálková linka Rokytnice n.Jiz. – Tanvald – Jablonec n.Nis. – Praha (linka 981).
 • Zavedení dopravní obslužnosti do místní části Bohdalovice ve Velkých Hamrech (linka 853).
 • Nové přímé spoje, které propojí Jilemnici a Prahu (linka 690290 a linka 169221).
 • Časové úpravy spojů v okolí městyse Libštát s cílem zlepšit spojení do místní ZŠ i na gymnázium v Jilemnici (linka 543 a linka 966).
 • Úpravy jízdních řádů v okolí Studence s cílem zlepšit dopravu do tamní ZŠ, zavedení nového dopoledního spoje do Zálesní Lhoty, posílení spojení Jilemnice – Studenec – Horka u St. Paky dálkovými linkami (linka 964 a linka 965).
 
Více informací: Připravované změny jízdních řádů.
 
Od pondělí 1. 2. 2016 bude zavedena nová autobusová linka z Liberce do Rychnova u Jablonce nad Nisou k areálu podniku Inteva Products (na všechny směny) a dále do města až k vlakovému nádraží (linka 159).

Pro ověření času odjezdu vaší autobusové, či vlakové linky využijte celostátní informační systém jízdních řádů www.idos.cz. Pokud si chcete jízdní řád vytisknout v tradiční podobě, naleznete jej po zadání čísla linky, či trati ve formátu PDF na www.portal.idos.cz.
ZIMNÍ TURISTICKÉ LINKY
I na letošní zimu jsou pro cestující vedle pravidelných linek připraveny doplňkové sezónní autobusové linky (skibusy). Cestující se mohou vydat na běžky na Smědavu (linka 650), do Bedřichova (linka 18 a 145), do Jakuszyc (vlaková linka L1, SKIBUS z Harrachova), Na sjezdovky pak například skibusem v Rokytnici nad Jizerou, na Horní Mísečky (947 a 970) či na Tanvaldský Špičák.
Více informací: Zimní turistické linky
KNIŽNÍ JÍZDNÍ ŘÁDY
Od začátku tohoto týdne si cestující mohou zakoupit v dopravních kancelářích dopravců a vybraných informačních centrech knižní jízdní řády. Jsou jako v minulých letech vydány ve třech provedeních – pro Českolipsko, pro Liberecko a pro Jablonecko-Semilsko. V tomto roce zakoupíte každou z knih za 20 Kč, což je o polovinu méně než loni. Jízdní řády lze zakoupit
na tradičních místech.
NOVÁ PODOBA JÍZDNÍCH ŘÁDŮ
Od neděle 13. prosince 2015 budou cestující v Libereckém kraji postupně potkávat jízdní řády tištěné v nové šabloně. Novinkou budou šedě podbarvené řádky, které usnadní orientaci ve změti časových údajů. V nové šabloně se oddělují spoje jedoucí v pracovní dny od spojů jedoucích o víkendu. Součástí nových jízdních řádů bude QR kód odkazující na tarifní počítadlo, kde je možné zjistit cenu jízdenky po celém systému IDOL. Dalším novým detailem jsou názvy obecných polí i v anglickém jazyce. Nová podoba jízdních řádů autobusových linek IDOL.
NOVÉ TARIFNÍ POČÍTADLO
a mapový portál
Od podzimu jsou vylepšeny některé funkce a informace webových stránek www.iidol.cz.
Tarifní počítadlo na tomto webu, které umožňuje snadno zjistit ceny jízdenek IDOL, nově nabízí více informací a je upravena jeho grafická podoba. Nový je i mapový portál IDOL, kde se cestující dozvědí, do jaké zóny patří ta která stanice, či zastávka, které linky zastávkou projíždí, odkazem se dostanou do celostátního vyhledávače spojení IDOS, zobrazí si ceny do ostatních zón a mnoho dalšího.
CO BUDE V PŘÍŠTÍM ČÍSLE...
Příští číslo vyjde koncem ledna 2016 a v něm Vás budeme informovat o tom, jak nové změny jízdních řádů přijali cestující, kolik jsme od nich dostali telefonátů, mailů a co je nejvíce trápilo. Pokud máte nějaké podněty či připomínky, neváhejte nám je sdělit na info@korid.cz nebo kontaktním formulářem. Zaměříme se i na historii veřejné dopravy v Libereckém kraji a blízkém okolí.
Copyright © 2015 KORID LK, spol. s r. o., All rights reserved.