Copy
ÚVODNÍK

Vážení cestující a příznivci veřejné dopravy,

jelikož kapitola „Víte, že...“ je věnována ženám – řidičkám a vlakvedoucím, dovolte mi, abych i já přispěla svou troškou do mlýna jakožto jediná žena ve firmě KORID LK spol. s r.o.
Firma KORID LK je tu pro vás již více než 10 let. Během té doby se jí povedlo zařídit spoustu věcí ve prospěch veřejné dopravy Libereckého kraje.
Ještě v únoru letošního roku jste nás mohli najít na adrese U Jezu 525 – v bývalém sídle Výzkumného ústavu textilních strojů. Tato budova projde v roce letošním i příštím zásadní rekonstrukcí, během které se svou podobou vrátí do časů svého vzniku ve 20. letech 20. století. Po dobu rekonstrukce jsme změnili místo provozovny a v současné době nás naleznete „za vodou“ – U Nisy 6a. Stačí, když od bývalého sídla vedle Krajského úřadu Libereckého kraje přejdete přes lávku, přes přechod, poté se dáte pár metrů doleva a budete stát před kovovou brankou, vedle které je zvonek s označením firmy. Skrz dvůr dojdete ke vchodovým dveřím, kde na Vás opět čeká zvonek a poté už jen vystoupáte do druhého patra. Cesta je značena mnoha šipkami, takže se nemusíte bát, že se ztratíte v labyrintu chodeb. Nové sídlo společnosti najdete zde

Rádi Vám zde pomůžeme třeba s nefunkční kartou OPUSCARD, vyslechneme Vaše připomínky k jízdním řádům.

Lenka Zachrová
(administrativa společnosti KORID LK)


 
VÍTE ŽE...
  • V Libereckém kraji vás příměstským autobusem vozí 6 žen z celkových 383 řidičů u tří největších dopravců v Libereckém kraji (4 z 213 u BusLine, 1 z 90 ČSAD Česká Lípa a 1 z 80 ČSAD Liberec)
  • V MHD potkáte za volantem autobusu 22 žen z celkových 326 řidičů (17 z 197 v MHD Liberec, 5 z 71 v MHD Jablonec n. N.)
  • Tramvaje v Liberci a Jablonci nad Nisou řídí 12 žen z celkových 55 řidičů.
  • Vlaky v Libereckém kraji vede zatím jediná žena.
Zajímá vás práce řidičky/řidiče autobusu? Naši autobusoví dopravci shání právě Vás.
Řidička/řidič u BusLine ; Řidička/řidič u ČSAD Česká Lípa ; Řidička/řidič u ČSAD Liberec
UZAVÍRKY A VÝLUKY V IDOL


S jarem se rozjíždějí stavební práce na silnicích i na železnici. V den uzávěrky tohoto čísla ovlivňují provoz veřejné dopravy Libereckého kraje: uzavírky v Dubéuzavírka v Mimoni, denní výluky na žel. trati č. 041 v úseku Libuň – Rovensko pod Troskami a dopolední výluky na lince L6 (trať 037 v úseku Mníšek u Liberce – Raspenava).
Po Velikonocích začne dlouho očekávaná uzavírka silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. V květnu pak začne uzavírka silnice č.I/16 mezi Čistou u Horek a Horkou u Staré Paky.
 
Informace o probíhajících a plánovaných uzavírkách a výlukách nově naleznete v mapě
Výluky a uzavírky IDOL.
 
PŘÍMĚSTSKÉ AUTOBUSY
jako MHD po Liberci
Od neděle 28.2.2016 zastavují projíždějící příměstské autobusy na všech zastávkách v Krásné Studánce. Spolu s přidanými spoji linky MHD 26 nabízejí další možnost expresního spojení z Krásné Studánky do centra Liberce a zpět. Více informací naleznete v článku: Příměstské linky jako MHD po Liberci
Z LIBERCE VLAKEM
do ostatních krajských měst
Cestovat vlakem z Liberce má cenu spíše do Hradce Králové, Pardubic, Ústí nad Labem či do Drážďan, než se s přestupem v Turnově dostávat vlakem do Prahy. O železničním spojení krajských měst v České Republice se dočtete v článku Luďka Šimka–Železniční spojení krajských měst
Na téma budoucího železničního koridoru Liberec – Praha vyšel ve středu 16. 3. 2016 v Jabloneckém deníku tento článek: Hodkovice souhlasí s koridorem
PŘEPRAVA OSOB STARŠÍCH 70 LET
ve spojích zapojených do IDOL
Osoby starší 70 let si mohou na osobní Opuscard zakoupit roční jízdenku–tzv. Senior pas. Tato jízdenka stojí 500 Kč a platí po dobu jednoho kalendářního roku ve všech spojích zahrnutých do IDOL, tedy ve vlacích, regionálních autobusech i městské dopravě na území Libereckého kraje a v některých lokalitách i za hranicemi kraje.
Pro jízdu na území měst, která si sama stanovují tarif platný ve městě, si mohou osoby starší 70 let nechat na Opuscard nahrát bezplatnou roční jízdenku platnou na území tarifní zóny odpovídající území daného města, a to ve variantách pro zónu 0001 (Liberec) nebo 2001 (Česká Lípa) nebo 1001 (Jablonec n. N., platí uvnitř celé oblasti Dopravního sdružení obcí Jablonecka, tj. obcí obsluhovaných jabloneckou MHD, na kterou si obce přispívají). Tyto bezplatné kupóny platí pro cestování všemi spoji zapojenými do IDOL vždy na území dané tarifní zóny. Pokud cestující má kupón pro Jablonec n. N. i kupón pro Liberec, může cestovat také tramvají nebo vlakem mezi těmito městy. Ve všech ostatních případech cest mimo tyto zóny (tedy např. i při jízdě autobusem z Liberce do Jablonce nebo z Liberce do Bedřichova) se i cestující starší 70 let, který nemá roční Senior pas za 500 Kč, musí odbavit jízdenkou podle tarifu IDOL z nástupní do cílové zastávky stejně jako ostatní cestující.
Více informací – Jízdenky, tarif a SPP IDOL
DOPRAVNÍ HISTORIE LIBERECKÉHO KRAJE
Martinice v Krkonoších
V souvislosti s připravovanou rekonstrukcí železniční tratě č. 040 (Chlumec n. Cidlinou – Stará Paka – Trutnov) se rozvířila diskuze o budoucnosti železniční stanice Martinice v Krkonoších. Na jedné straně stojí zájem investora (Správa železniční dopravní cesty s.p.) – modernizovat trať a na druhé straně zájem fanoušků železniční historie i obce Martinice v Krkonoších – zachovat jedno z mála nádraží v Česku s komplexním mechanickým řízením provozu.
Reportáž České televize z 16. 2. 2016 – Páky a lanovody jako za císaře pána - historické nádraží v Martinicích má namále
Reportáž Českého rozhlasu Sever ze dne 13. 3. 2015 – Poslednímu ručně obsluhovanému nádraží v Martinicích v Krkonoších hrozí zánik
Facebooková stránka – Železniční stanice Martinice v Krkonoších
PŘÍŠTÍ ČÍSLO
Příští číslo vyjde na přelomu května a června 2016.
Copyright © 2016 KORID LK, spol. s r. o., All rights reserved.